Jump to content

Astrocamping στην Θάσο (Ο καθηγητής Γούδης στο astrocamping)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο καλοκαίρι(Ιούλιο ίσως) και με αφορμή το παγκόσμιο έτος αστρονομίας σκεφτόμαστε να διοργανώσουμε ένα camping στην κορυφή της Θάσο, το Υψάριο, που θα έχει ως βασικό αντικείμενο την αστρονομία. Το camping θα στηθεί δίπλα στο καταφύγιο του ορειβατικού συλλόγου Θάσου σε υψόμετρο 950 μέτρα 250 μέτρα κάτω από την κορυφή και θα διαρκέσει ένα σαββατοκύριακο. Οι μέρες θα γεμίσουν με δραστηριότητες όπως περίπατο ως την κορυφή του βουνού, εκδρομές στις παραλίες της Θάσου, Live μουσική και τέλος θα προσπαθήσουμε για κάποια ομιλία καθηγητή αλλά και συζήτησεις.Οι βραδυνές παρατηρήσεις είναι σίγουρες βέβαια. Ο χώρος του camping θα καθαρίζεται και θα φυλάσσεται από security ενώ θα υπάρχει φαρμακείο αλλά και διαθέσιμος γιατρός. Η ανάβαση αλλά και η μετακίνηση θα γίνεται με λεωφορεία καθώς επίσης και το φαγητό θα είναι δωρεάν. Τέλος έχουμε την δυνατότητα να προσφέρουμε και κάποια αντίσκηνα σε όσους δε διαθέτουν.

Το camping έχει σαν σκοπό την διάδοση της ερασιτεχνικής αστρονομίας καθώς και να μοιραστούμε το κοινό μας πάθος για τον ουρανό. Στο πλαίσιο αυτού δεν απαιτείται καμία συνδρομή ούτε κάποιο επιπλέον κόστος για όσα προαναφέρθηκαν. Η ιδέα θα μπορέσει να πραγματοποιηθεί εφόσον μαζευτούν αρκετές συμμετοχές για αυτό. Το θέμα αυτό λοιπόν το συνέταξα για να σας μεταφέρω την ιδέα μου, να ακούσω τις απόψεις σας και τελικά πόσοι από εσάς θα θέλατε και θα μπορέσετε να έρθετε. Ώστε να μπορέσω να συνεχίζω την οργάνωση του και τελικά να το πραγματοποιήσουμε. Ποιά είναι η άποψη σας;

 

εδώ μπορείτε να δείτε κάποιες φωτογραφίες από τον χώρο. Εγώ έχω σκοπό να τον επισκεφτώ σύντομα για να σας δείξω περισσότερες λεπτομέρειες.

http://www.dpgr.gr/usergalleries/thumbnails.php?album=13603&page=1

 

google earth.zip

Και εδώ είναι τα στίγματα για το Google earth (ελπίζω να τα έβγαλα σωστά γιατί το κάνω πρώτη φορά :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε Agi ωραία ιδέα και πανέμορφο μέρος, ποιοι θα το διοργανώσετε ακριβώς; Πάντως θα ήταν καλό να μη συμπέσει με την 3η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων θα διοργανωθεί από τον Σύλλογο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας το καλοκαίρι στην Αναύρα, όπως είχε αποφασιστεί στην πανελλήνια συνάντηση των αστρονομικών συλλόγων: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9020 . Βέβαια ακόμα δεν έχει οριστεί ημερομηνία αλλά θα ήταν ωραίο αν κάποιος θέλει να πάει και στα δύο να μπορεί να το κάνει και να μην λειτουργήσει η μία εις βάρος της άλλης εκδήλωσης.

 

Και κάτι ακόμα, αν το κάνετε στη Νέα Σελήνη του Ιουλίου νομίζω ότι ένας ικανός αριθμός ενεργών παρατηρητών από astrovox, συλλόγους κλπ έχει σκοπό να ταξιδέψει στη Κίνα για την Ολική Έκλειψη Ηλίου.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orfeas1 καλωσήρθες. Σε παρακαλώ μη γράφεις σε greeklish, όπως λένε και οι κανόνες.

 

Επίσης, το thread άνοιξε μόλις σήμερα, περίμενε λίγο πριν αρχίσεις να γίνεσαι επικριτικός. Δεν ήταν καθόλου εύστοχο πρώτο μήνυμα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα στο καλοκαίρι(Ιούλιο ίσως) και με αφορμή το παγκόσμιο έτος αστρονομίας σκεφτόμαστε να διοργανώσουμε ένα camping στην κορυφή της Θάσο, το Υψάριο, που θα έχει ως βασικό αντικείμενο την αστρονομία. Το camping θα στηθεί δίπλα στο καταφύγιο του ορειβατικού συλλόγου Θάσου σε υψόμετρο 950 μέτρα 250 μέτρα κάτω από την κορυφή και θα διαρκέσει ένα σαββατοκύριακο.

 

και εγω μεσα ειμαι "πατριωτη"... :D

 

αρκει να πεισω τον συζυγο 8-[ 8-[ 8-[

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την καθυστέρηση.

Και εμείς αυτές τις ημερομηνίες μελετάμε και δεν έχουμε αποφασήσει ακόμα κάποια συγκεκριμένη...

Η ιδέα ήταν ατόμων μέσα και έξω από το νησί,και σε αυτήν την φάση είμαστε σε επικοινωνία με τους τοπικούς φορείς για την υποστηρίξη και την πραγματοποίηση του camping.Τα πράγματα λοιπόν πηγαίνουν πολύ καλά και εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο (όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα)μέσα στον επόμενο μήνα θα στηθεί σελίδα όπου θα μπορείται να ενημερωθήτε για τα πάντα σχετικά με το camping, να έρθετε σε επικοινωνία μαζί μας και τέλος να δηλώσετε συμμετοχή.

 

(ναι λοιπόν υπάρχουν και άλλοι στην καβάλα :) :) :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγι πολύ ωραία ιδέα=D> =D> =D> ...

αν δεν προκύψει κάτι απρόοπτο φυσικά και θα έρθω.

Εξ΄ άλλου για μας τους Καβαλιώτες,που όπως φαίνεται δεν είμαστε μόνο 2 στο forum, δεν νομίζω να είναι και τίποτα να πέταχτούμε στη Θάσο...

 

:cheesy:

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Agis πολύ καλή ιδέα. =D> =D>

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έρθω αλλά πάντως έιναι μία πάρα πολύ καλή πρωτοβουλία.

ΜΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ. =D>

ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ημερομηνία ορίστηκε στις 24/7-26/7.Αλλή πιθανή ήταν στις 17 αλλά από άποψη καιρού και εξεταστικής των σχολών καλύτερα στις 24.

Η σελίδα άρχισε ήδη να στήνεται, έλπίζω να είναι σύντομα έτοιμη πρίν το τέλος του μήνα.

Το άλλο σαββατοκύριακο αν το επιτρέψει ο καιρός θα βγάλω και φωτογραφίες από το μέρος και την θέα του.Απλά σας λέω ότι φαίνεται όλη η πεδιάδα του Νέστου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ενημερώνω ότι ο Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας, έχοντας αναλάβει την υποχρέωση της διοργάνωσης της 3ης Π.Σ.Ε.Α. θα πραγματοποιήση την συνάντηση στις 26,27 και 28 Ιουνίου 2009.Ηδη ετοιμάζεται η επίσημη ανακοίνωση.Εύχομαι καλη επιτυχία και στην δική σας διοργάνωση

Μάνος Καρδάσης

Υπευθ.Δημ.Σχέσεων Σ.Ε.Α.

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζα κ διαβαζα κ διαβαζα....ημουν ετοιμος να πω "Κέρκυρα παρον και ετοιμοι για Θασο" αλλα θα ειμαστε στην Κινα :mrgreen:

 

Δεν πειραζει ομως...καποια αλλη στιγμη (ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει)

 

 

Η ημερομηνία ορίστηκε στις 24/4-26/7

24 Απριλιου ή 26 Ιουλιου (ή ηθελες να γραψεις 24 Ιουλιου ή 27 Ιουλιου; )

 

Γιατι αν ειναι 24 Απριλιου κατι μπορει να γινει... :)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λάθος το διώρθωσα . :D

 

Σας ευχαριστώ πολύ, ευχόμαι και σε σας καλή επιτυχία και ελπίζω και οι 2 εξορμήσεις να συγκεντρώσουν κόσμο ώστε να γίνει αυτό το έναυσμα για νέες κινήσεις στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζα κ διαβαζα κ διαβαζα....ημουν ετοιμος να πω "Κέρκυρα παρον και ετοιμοι για Θασο" αλλα θα ειμαστε στην Κινα :mrgreen:

 

Δεν πειραζει ομως...καποια αλλη στιγμη (ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει)

 

 

Η ημερομηνία ορίστηκε στις 24/4-26/7

24 Απριλιου ή 26 Ιουλιου (ή ηθελες να γραψεις 24 Ιουλιου ή 27 Ιουλιου; )

 

Γιατι αν ειναι 24 Απριλιου κατι μπορει να γινει... :)

 

Βασιλη 26-28 Ιουνιου Αναβρα (20 χ.λ.μ. απο Λαμια) δεν σε βολευη; η' ειναι μακρια;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζα κ διαβαζα κ διαβαζα....ημουν ετοιμος να πω "Κέρκυρα παρον και ετοιμοι για Θασο" αλλα θα ειμαστε στην Κινα :mrgreen:

 

Δεν πειραζει ομως...καποια αλλη στιγμη (ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει)

 

 

Η ημερομηνία ορίστηκε στις 24/4-26/7

24 Απριλιου ή 26 Ιουλιου (ή ηθελες να γραψεις 24 Ιουλιου ή 27 Ιουλιου; )

Βασιλη 26-28 Ιουνιου Αναβρα (20 χ.λ.μ. απο Λαμια) δεν σε βολευη; η' ειναι μακρια;

Για ημ/νιες 24/7-26/7 θα ειμαι 7.891 χιλιομετρα μακρια :D οποτε δεν θα μπορεσω να παραβρεθω....Ελπιζω την επόμενη φορα :wink:

 

 

 

Τωρα για 26-28 Ιουνιου το κανονιζουμε :D 8)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασα κα τις φωτογραφίες από την περιοχή.Με τον καιρό σε κανά δυο βδομάδες θα ανεβάσω και άλλες.

To email που εμφανίζει είναι και το email επικοινωνίας για το camping,όσο για την σελίδα σιγά σιγά τελειώνει και μάλλον θα την ανεβάσω πριν το τέλος της εβδομάδας.

(Στις πανοραμικές μικρογραφίες δεν φαίνονται γιατιί είναι πιο μεγάλες αλλά ανοίγουν κανονικά)

 

να το, το link:

http://cid-6607894486139652.skydrive.live.com/albums.aspx?lc=1032

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.

ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΑ ΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ Η ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΚΗΝΕΣ?

Η ανθρώπινη σκέψη αυτοσυνείδηση του σύμπαντος?

WE ARE ALL STARDUST...

http://kallias.wix.com/kiastrophotography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χετε μονάδικες στιγμές στην Κίνα αλλά δε συγκρίνονται με τις δικές μας...

 

Ο χώρος του καταφύγιου είναι μικρός και θα χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες της οργάνωσης και ως αποθηκευτικός χώρος για τον εξοπλισμό.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, όλα βαίνουν καλώς.Αν όχι μέχρι το βράδυ μέσα σε αυτές τις μέρες θα σας ανακοινώσω και την σελίδα που θα έχει όλες τις λεπτομέριες αλλά και μια φόρμα για την εγραφή σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Πολυ ωραία θα έρθω. Διαθέτω και το φορτηγάκι μου (ενός τόνου) για μεταφορέ εξοπλισμου κλπ. Συμμετοχή 2 ατόμων. Περιμένω λεπτομέρειες e mail sgouro@ote net .gr 6977846053 Στέλιος Σγουρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Πολυ ωραία θα έρθω. Διαθέτω και το φορτηγάκι μου (ενός τόνου) για μεταφορέ εξοπλισμου κλπ. Συμμετοχή 2 ατόμων. Περιμένω λεπτομέρειες e mail sgouro@ote net .gr 6977846053 Στέλιος Σγουρος.

 

Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σας,θα είναι σίγουρα πολύ χρήσιμο για την μεταφορά του εξοπλισμού.

Θα επικοινωνήσουμε μαζί σας άμεσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εχω εμπιστοσύνη στον Άγι... Είμαι σίγουρος πως θα φροντίσει να περάσουμε όλοι πάρα πολύ καλά...

Δεν θα πάμε που δεν θα πάμε κάποιοι Κίνα... να μην μείνουμε άπραγοι αυτό το καλοκαίρι...

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης