Jump to content

ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΦΩΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θα συμφωνησω με την ουρανια.. δεν πιστευω να δουμε διαφορα στην αθηνα.. αν σκεφτει κανεις πως τα φωτα στους δρομους θα παραμεινουν αναμενα, υπαρχει ο φοβος απο τους υπευθηνους πως σε πληρη συσκοτιση μπορει να συμβουν ατυχηματα ακομα και κλοπες..

τετοιες ενεργειες παντως πιστευω πως πρεπει να τις επικροτουμε ακομη και αν ειναι συμβολικες η ακομα και μοδα οπως διαβασα πιο πανω. φτανει μονο να παρατηρησουμε τους γειτονικους μας πλανητες για να καταλαβουμε ποσο σπουδαιος ειναι ο πλανητης μας και ποσο υπευθυνοι πρεπει να ειμαστε απεναντι του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:wink: Πολυ σωστα τα γραφεις Αριστοτελη!!!να φανταστεις εχει παρει τετοια εκταση το θεμα που ακομα και σημερα το πρωϊ που πηγα να παρω τον ελεγχο του παιδιου μου απο το γυμνασιο εξεπλαγην που η διευθυντρια του σχολειου αναφερθηκε στο θεμα και προετρεψε εμας τους γονεις,φανταζομαι και τα παιδια στην πρωινη αναφορα να κλεισουμε τα φωτα,εντελει απο ορισμενους υπαρχει ακομα ποιοτητα..ποιοτητα για ενα καλυτερο μελλον.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να αναφερω οτι στην Ώρα της Γης σημετασχουν και δυο Δημοι της Κερκυρας (δυστυχως μονο δυο :( )

Ο δημος Κερκυραϊων και ο δημος Μελιτειεων.

Αναλυτικα:

Στην Κέρκυρα οι εκδηλώσεις για την ώρα της Γης θα ξεκινήσουν στις 11.00 το πρωί του Σαββάτου 28 Μαρτίου 2009 στο σιντριβάνι της Πάνω πλατείας, θα συνεχιστούν το απόγευμα από τις 3.30 μ.μ., και θα κορυφωθούν στις 8.30 μ.μ. που θα σβήσουν τα φώτα για μία ώρα σε ιστορικά μνημεία και χώρους της πόλης μας.

 

 

 

Οι σύλλογοι που συμμετέχουν:

 

 

• ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

• ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΠΑΡΑΡΤ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ)

• ΔΗ.ΜΟ.Π. «ΝΙΚΟΣ ΜΩΡΟΣ»

• ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ

• ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

• ΚΕ.ΛΕ.ΜΟ

• ΚΕΡΚΥΡΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ

• Κ.Π.Ε. ΔΗΜΟΥ ΘΙΝΑΛΙΩΝ

• ΛΕΣΧΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

• O.S.C.S.

• ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΔΗΜΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΙΩΝ

• ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ «9 ΜΟΥΣΕΣ»

• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΥΣΛΕΞΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ

• ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ»

• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΫΠΑΛΛΗΛΩΝ Ν. ΚΕΡΚΥΡΑΣ

• ΣΩΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΔΗΓΙΣΜΟΥ Τ.Τ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ

• ΣΩΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΣΚΟΠΩΝ 6ο ΣΥΣΤΗΜΑ - ΑΓΕΛΗ

 

Να αναφερω οτι η Αστρονομικη εταιρια Κερκυρας θα ειναι εκει με τηλεσκοπια...οποτε οποιος εχει ορεξη για Παρατηρηση απο την Σπιαναδα μπορει να ερθει!!!

....Μπορει να κατεβασω και το 12ιτσο!! :D

 

 

 

 

 

ΥΣ

αν και θεμα λεει για την Αθηνα...ειπα να μην φτιαξω και αλλο Θεμα με το ιδιο περιεχομενο. Εξαλου δεν ειναι μονο η Αθηνα στην ωρα της Γης :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποιοί πολίτες συμμετέχουν ??

ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποιοί πολίτες συμμετέχουν ??

Θα ηταν παραβιαση προσωπικων δεδομενων...οποτε δεν νομιζω να μπορεις.. =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ μπαίνουν οι σύλλογοι που μέχρι στιγμής έχουν ειδοποιήσει ότι συμμετέχουν στην Ώρα της Γης:

 

http://www.darksky.gr/blog/37-lightpollutionnews/75-earthhour2009astroclubs.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεγα να μην πω τίποτα γιατί όσο πάει γίνομαι όλο και πιό γκρινιάρης, αλλα δεν βαριέσαι...........

Η Ώρα της Γης, ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει στην ατζέντα της το θέμα της φωτορρύπανσης παιδιά, άλλος είναι ο στόχος, όσο και αν εμάς μας έρχεται βολικά δηλαδή. Μην συγχέουμε όμως τις δράσεις!

Και ανεξάρτητα με το αν όσα λένε τα παιδιά για το "και τι θα γίνει τελικά" δεν έχουν και τόσο άδικο, να πώ τα εξής:

Αν δεν γίνει ούτε αυτό, ο κόσμος δεν θα ετοιμαστεί ποτέ για το επόμενο βήμα που μπορεί και να είναι μιά πιό ενεργή δράση ενάντια στην υπερκατανάλωση ενέργειας

Αν δεν γίνει ούτε αυτό, δεν έχουμε δικαίωμα να κατακρίνουμε την οποιαδήποτε κυβέρνηση για απραξία εφόσον δεν δείχνουμε ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι για την όποια κυβέρνηση μας αγνοεί και εμάς και τα προβλήματά μας αφού εμείς θα κάτσουμε βολικά στο σπιτάκι μας αφού "δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι".

Αν δεν αποφασίσουμε ότι θα κάνουμε αυτό το λίγο, το ελάχιστο, με τι μούτρα θα πούμε στα παιδιά μας ότι οι άλλοι δεν κάνουν κάτι που σε λίγα χρόνια δεν θα..........

Θα μου πείτε τώρα, τι δηλαδή με αυτό νοιώθεις ότι δεν είσαι συνένοχος; Θα πώ όχι. ΕΙΜΑΙ συνένοχος γιατί η σιωπή μου και η βολή μου είναι η συνενοχή μου. Αλλα θα αρχίσω να κάνω κάτι.

Και τέλος, αν τελικά δεν σας φαίνεται ότι κάνουμε και κάτι σπουδαίο με αυτή τη μία ώρα, καλύτερα, τσακωθείτε στην παραλία με τον Καραγκιόζη που τα αφήνει σαν τα μούτρα του, κάνετε ανακύκλωση και ας μην κάνουν και οι άλλοι, μην αγοράζετε αυτοκίνητα που καίνε έναν αγλέουρα βενζίνη γιατί και οι άλλοι έχουν τζιπάκια , μην καίτε τα κλιματιστικά από το πρωί μέχρι το βράδυ απο τους 27 βαθμούς επειδή οι άλλοι έτσι κάνουν, φωνάξτε για τα δάση που καίγονται, για τον Ασωπό που έγινε χαβούζα, ανησυχήστε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και ας λένε οι άλλοι επιστήμονες ότι είναι φυσιολογικό, αναρωτηθείτε γιατί πρέπει να βάζετε στα παιδιά σας αντηλιακό με δείκτη 60 το καλοκαίρι, σταματήστε να πλένετε το αυτοκίνητό σας με το λάστιχο να τρέχει συνέχεια, και δεν πειράζει, μην σβύσουμε τα φώτα το Σάββατο, όντως θα είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε.

Και να σας πω και κάτι; Ακόμα και αν έσβυναν όλα τα φώτα της Αθήνας, δεν θα έβγαινα με το τηλεσκόπιο. Γιατί η Ωρα της Γής, αναζητά συνειδητούς πολίτες και όχι ξαφνικά βολεμένους αστρονόμους. Η ώρα της φωτορρύπανσης είναι άλλη και θα πρέπει να την αντιμετωπίσουμε το ίδιο συνειδητά! Αλλα άλλη ώρα!

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αλήθεια, άλλο η ώρα της Γης, άλλο η φωτορύπανση. Η Ωρα τη Γης διοργανώθηκε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Ωστόσο, λόγω της συγγένειας των δράσεων κάποιοι σύλλογοι αστρονομίας συμμετέχουν στην Ωρα της Γης. Εξάλλου, η φωτορύπανση πηγάζει κατά μεγάλο μέρος από σπατάλη ηλεκτρικής ενέργειας. Αυτή η σπατάλη οδηγεί και στο φαινόμενο του θερμοκηπίου, και στη φωτορύπανση μεταξύ άλλων.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2l έχεις δίκιο. Σαφώς και είνα παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Απλώς κάτι ήθελα να δω,και σκέφτηκα ότι ήταν ένας τρόπος. Αλλά όλα είναι OK. Το βρήκα αυτό που έψαχνα.
ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εμενα γιατι η ολη ιστορια μου φαινεται σαν ασκηση χειραγωγησης?

προσωπικα θα αναψω ολα τα φωτα του σπιτιου σε μπαλκονια βεραντες κηπο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα το θέμα σχετίζεται με τη θέση που παίρνει κανείς απέναντι στις διεθνείς περιβαλλοντικές οργανώσεις. Η συγκεκριμένη δραστηριοποίηση γίνεται από το WWF.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι ξερω οπως ειναι και η green horses. To θεμα ειναι οτι δεν φταινε οι πολιτες για την καταστροφη. Επισης ενα αλλο θεμα ειναι μια νεα βιομηχανια η λεγομενη πρασινη (πρασινες επενδυσεις κτλ)

 

Δεν ξερω αλλα αισθανομαι χειραγωγηση.

Εχετε σκευτει σπο ποσα χρονια πριν η ηλεκτροκινηση των οχηματων ειναι εφικτη?

ΜΕτα απο τοσα χρονια 2 εταιρεις μονο πωλουν υβριδικα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τζίφος :-({|= :-({|= Φούλ αναμένες επιγραφές καταστημάτων,αναμένα πολλά δημοτικά φώτα,τι να λέμε τώρα...ήταν και ο αγώνας της Εθνικής εε...καλά πιαστ'αυγο και κούρευτω. Τζίφος [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε εμας μας εδωσαν ενα χαρτι που λεει οτι συμμετεχει ο δημος μας και δεν εκλεισε ουτε ενα φως ο δημος μας

(πολλα παιδια απο την ταξη μου κατεβασαν γενικο.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνωμη ρε παιδια εσεις τι περιμενατε. Να τα κλεισουν.

 

Εαν μας ενδιεφερε ο πλανητης ολοι θα καναμε τις φιλικες κινησεις μας προς αυτον καθημερινα.

 

Αλλα το μονο που ξερουμε ειναι να ριχνουμε τα βαρη στους αλλους. Εχουμε φτασει σε σημειο να πηγαινουμε και στην τουαλετα ακομη με αυτοκινητο. Εχουμε βαλει τον εαυτο μας σε θεση υπνωσης.

 

Και ρωτω. Γιατι να κλεισω τα φωτα. Για να κοροιδεψω τον εαυτο μου αλλη μια φορα επειδη θελουν καποιοι αλλοι. Η μηπως θα διορθωθει η κατασταση επειδη θα κλεισουν τα φωτα μια ωρα. Εγω το θεωρω διακωμωδιση της ολης καταστασης αυτο.

 

Ο πλανητης κυριοι πλεον δεν διορθωνετε. Θα παρει εκατονταδες χρονια για να ορθοποδηση.

 

Και αυτο γιατι φταιμε ολοι μας.

 

ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

jpgo.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμάς ο δήμος ευτυχώς συμμετείχε και έκλεισε τα δημόσια φώτα για μια ώρα.Όμως, οι φωτεινές επιγραφές των καταστημάτων, οι πολλοί (Ασυνείδητοι να το πω... :-k ) που δεν έκλεισαν τα φώτα, έκαναν αυτή την κίνηση του δήμου να φαίνεται ανυπέσθατη..Δεν υπήρχε διαφορά.. ](*,)

Ψιλοαπογοητεύτηκα διότι πίστευα πώς θα ήταν κάτι καλύτερο.. :(

 

Η αλήθεια είναι ότι θα συμφωνήσω με τον φίλο BOMBER.Κλείνοντας τα φώτα για μια ώρα δεν πιστεύω ότι δεν έγινε κάτι θετικό.Αφού μετά πάλι την τηλεόραση και τα φώτα ανοιχτά θα έχουμε, τα εργοστάσια και πάλι θα εκπέμπουν την ίδια ποσότητα CO2 κ.α.Απαιτούνται περισσότερα και δραστικότερα μέτρα από εμας κυρίως. Οι κυβερνήσεις μετά αναλαμβάνουν πρόσθετα μέτρα. :D Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα περιβάλλον, αλλά τουλάχιστον από αυτή την κίνηση που έγινε ας δούμε και την άλλη πλεύρα. :cheesy:

 

Εμείς προσωπικά τα κλείσαμε τα φώτα όχι για μια ώρα αλλά περισσότερο..! :cheesy:

Ίσως να φαίνεται ασήμαντη η κίνηση αλλά πραγματικά από τέτοιες μικρές κινήσεις έχουμε αλλάξει τον τρόπο ζώη μας και έχουμε αποκτήσει οικολογική συνείδηση. :mrgreen:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες 28 Μαρτίου 2009, τετραμελής ομάδα που αποτελούνταν από τους Αριστείδη Βούλγαρη, Αντώνη Παπαιωάνου, Θάλεια Τραιανού και τον υποφαινόμενο ανέβηκε στο πανόραμα της Θεσσαλονίκης, και συγκεκριμένα στην ταράτσα του γνωστού ξενοδοχείου PANORAMA με σκοπό να καταγράψει την αναμενόμενη πτώση της φωτορύπανσης εξαιτίας της "ΩΡΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ".

Περισσότερα στο:

 

http://physicseyes.blogspot.com

 

Αποτελέσματα μας και στο youtube:

 

http://www.youtube.com/watch?v=a8TX40Ovfgc&feature=channel_page

 

Σχόλια ευπρόσδεκτα είτε εδώ είτε στο blog μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mπράβο Τηλέμαχε!!!!Καταπληκτικό το άρθρο σου!!!!!Στις φωτογραφίες δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά..και με λυπεί αφάνταστα αυτό....

 

Και πάλι μπράβο!!!!!!

 

=D> =D> =D> =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι κι ασχημα... :wink:

Κι εγω τραβηξα μερικες φωτογραφιες απο Χιο αλλα η διαφορα ηταν ελαχιστη...

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεμαχε ωραια η κινηση σας.Βεβαιως τα αποτελεσματα δεν ειναι τοσο ευχαριστα.....Για δειτε ομως εδω

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=999728&lngDtrID=252

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κι αυτό ειναι το θετικό, αλλά ότι και να κάνει ο κόσμος... αλλού πέφτει η ευθύνη... για πολλούς λόγους..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης