Jump to content

10o Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι.. :-s Τέλος πάντων...Όπως είπε και η Μαρία η συνάντηση θα γίνει στο 1ο Λύκειο Βόλου..πάρτε ένα ταξί και ελάτε.. μπορείτε βέβαια να έρθετε και με τους δικούς σας.. :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δλδ..το μερος που θα γινει η συναντηση (1ο λυκειο Βολου) θα ειναι πολυ μακρυα απο το ξενοδοχειο μας και το μερος που θα γινονται τα μαθηματα??? :?

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δλδ..το μερος που θα γινει η συναντηση (1ο λυκειο Βολου) θα ειναι πολυ μακρυα απο το ξενοδοχειο μας και το μερος που θα γινονται τα μαθηματα??? :?

 

Nαι αλλά μπροστά στο ξενοδοχείο υπάρχουν ταξί..οπότε μην αγχώνεσαι..τα μαθήματα αρχίζουν από την Τρίτη!!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α,οκ τοτε..και την ιδια ωρα με τα μαθηματα θα γινει η συναντηση(9-12)?

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι όχι θα γίνει 8 το βράδυ..όπου θα μεταβούμε πάνω στα Χάνια του Πηλίου για την αστροβραδιά και έπειτα θα πάμε στο Χάνι του Ζήση για φαγητό..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενταξει...σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την νυχτα της αστροβραδιας δεν εχει μαθηματα .

 

Το 1ο Λυκειο βρισκεται στην οδο Κυπρου 48 . Απο το ξενοδοχειο Φιλλιππος θα βγειτε στην στον δρομο τον κεντρικο που εχει μπροστα του . Θα πατε δεξια( ανατολικα) οπως βγαινετε και σε κανα 5λεπτο θα βρειτε τη Κ.Καρταλη . (Κεντρικη οδος η οποια "πηγαινει προς τα πανω" . Ακολουθειστε την και θα βγειτε στην Αναληψεως η οποια ειναι καθετη στη Κ. Καρταλη .Περαστε απεναντι , καντε αριστερα και θα βρειτε τη Κυπρου .

 

Αλλος ευκολος τροπος ειναι : Οπως βγαινεται απο τη ρεσεψιον στριψτε το κεφαλι αριστερα και θα δειτε τα ταξι :mrgreen:

 

Καλο ειναι να στειλετε ενα συντομο mail απο ποιο πριν ωστε να ειναι γνωστο πανω κατω ποσα ατομα θα ερθουν και να μη ξεχαστει καποιος πισω .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που θα το στειλουμε το email? :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Εταιρεια .

 

Τονιζω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο , απλα καλου κακου !

Αν καποιος ειναι με παρεα , θα μπορουν να πουν οτι περιμενουν κι αλλον .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλες 4 μερουλες για το θερινο..Πως θα αναγνωριστουμε?και που θα συναντηθουμε?Εγω θα ερθω κατα τς 3..μερικους τς εχω δει γτ εχουν φωτογραφια και ελπιζω να τς αναγνωρισω..τωρα με τς αλλους θα δειξει..εσεις τ ωρα θα πατε?και που θα ειστε? 8-[

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά φέτος θα έρθω και εγώ στο θερινό μαζί με έναν φίλο μου που σπουδάζει Βόλο και θέλω να τον μυήσω για τα καλά στο χόμπυ!!!Ελπίζω να περάσουμε καλά και να ανταμώσω μερικούς φίλους που μάλλον θα έρθουν και αυτοί,και φυσικά να γνωρίζω αρκετά ακόμα άτομα που έχουν την ίδια τρέλα με μένα!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίααα έτσι να μαζευόμαστε να γίνουμε πολλοί!!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμίζουμε ότι αύριο στις 8 μ.μ είναι η συνάντηση στο 1ο Λύκειο Βόλου για την αστροβραδιά στα Χάνια του Πηλίου.

Η αστροβραδιά θα πραγματοποιηθεί στο δεύτερο πάρκινγκ αυτοκινήτων προς το Χιονοδρομικό Κέντρο, όπου θα στηθούν τα τηλεσκόπια της «Παρατηρησιακής Ομάδας», για να παρατηρήσουν οι ενδιαφερόμενοι την Πανσέληνο, τον πλανήτη Δία, τον πλανήτη Κρόνο, το σφαιρωτό σμήνος του Ηρακλή στον αστερισμό του Τοξότη κ.λπ. Μπορούν να παρεβρεθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι πέρα από τους σπουδαστές του Θερινού.

 

Την Τρίτη θα ξεκινήσει το πρόγραμμα των μαθημάτων και των 3ων βαθμίδων (Αρχαρίων,Προχωρημένων, Ανώτερο).Οι εγγραφή για την παρακολούθηση των μαθημάτων κοστίζει 20Ευρώ το άτομο και θα γίνει κατά την έναρξη τους, την Τρίτη.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ θα έρθω αύριο από Πάτρα και θα ανέβω Χάνια με δύο φίλους μου με αμάξι.Το πρόβλημα όμως είναι πως θα φτάσω Βόλο γύρω στις 8 επομένως θα έρθουμε μόνοι μας μέχρι πάνω.Μπορώ να έχω το τηλέφωνο κάποιου από εσάς ώστε αν χρειαστεί να μας καθοδηγήσετε για το μέρος??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν φτάσεις στις 8 μ.μ πήγαινε στο 1ο Λύκειο Βόλου.Εκεί θα συναντηθούμε πολλοί για να ανέβουμε στα Χάνια πηλίου.Εάν δεν ξέρετε τον δρόμο ακολουθείστε τα αμάξια που θα ανέβουν εκεί από το Λύκειο.Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα. :oops:

 

Στο www.astronomos.gr έχει τα τηλέφωνα της Εταιρείας του Βόλου.Λογικά αύριο μπορείτε να τους πάρετε.Αλλά δεν τα ξέρω και εγώ καλά..

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eγώ προτείνω να πάρεις τηλέφωνο την Εταιρεία μην βασίζεσαι σε άλλους μπορεί να σε μπερδέψουν...Εγώ μόνο με τα πόδια ξέρω να πάω στο Λύκειο...Για τα Χάνια μπορείς να ακολουθήσεις τους άλλους :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σας απο την μονη Παου,οπου γινεται η προετοιμασια της ολυμπιακης ομαδας στα πλαισια του θερινου σχολειου.Το μερος,οι καθηγητες και η οργανωση ειναι καλυτερα απο καθε αλλη φορα και περναμε ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!Αυριο θα κατεβουμε στο βολο για να μεταβουμε στην αστροβραδια και να παρακολουθησουμε το υπολοιπο θερινο σχολειο!!!!Σας περιμενουμε ολους!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mια χαρά!!!!! :mrgreen: :mrgreen: Φαντάζομαι περνάτε τέλεια!!!Πολύ χαίρομαι!! :cheesy:

 

όλοι στη αστροβραδιά λοιπόν!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια!Και εγω χαιρομαι!Θα τα πουμε ολοι αυριο!! :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι τι θερινό σχολείο ξεκίνησε..!!Βέβαια στην ημέρα της Αστροβραδιάς μας τα χάλασε ο καιρός και δεν πραγματοποιήθηκε..Τα μαθήματα ξεκίνησαν εχθές και εγώ που παρεβρισκόμουν στην Γ' θαθμίδα που ήταν μαζί με την ομάδα της Ολυμπιάδας έμεινα ευχαριστήμενη,καθώς οι καθηγητές μιλούσαν για την Αρχή της Απροσδιορίστιας του Ηeinseberg και δεν αρκέστηκαν μόνο σε θεωρία αλλά έδειξαν και αποδείξεις και αρκετό τυπολόγιο..Πραγματικά μπράβο στην Εταιρεία που το διοργάνωσε.. =D> =D> Δυστηχώς η συμμετοχή φέτος μου φάνηκε πολύ λιγότερη από πέρυσι μπορώ να ομολογήσω και τα μαθήματα έγιναν στο Πανεπιστήμιο,στο Οικονομικό Τμήμα και όχι στο 1ο Λύκειο που γίνοταν συνήθως...

 

Όμως δυστηχώς λόγω πολλών υπόχρεωσέων έπρεπε να φύγω από το Βόλο και από το Θερινό Σχολείο.. :( Ήταν πολύ καλή εμπειρία για μένα και ελπίζω να παραβρεθώ του χρόνου...Επίσης τα παιδιά ήταν υπέροχα και τις 2 μέρες που έμεινα περάσα πολύ καλά μαζί τους... :mrgreen:

 

Εύχομαι να συνεχίστει η προσπάθεια αυτή της Εταιρείας που κάθε χρόνο το θερινό αναβαθμίζεται όχι μόνο σε μαθήματα αλλά και σε προσέλευση ατόμων..Εύχομαι τα καλύτερα!! :cheesy:

 

Ελπίζω να δούμε και φωτογραφίες από το θερινό σχολείο... :cheesy:

 

Εύχομαι στα παιδιά που έμειναν στο θερινό να περάσουν τέλεια και να το απολαύσουν!!! :mrgreen: :mrgreen: :wink:

 

 

Και φυσικά να μην ξεχάσω πως ήταν μεγάλη μου χαρά που γνώρισα από κοντά τον κ.Σοφολόγη! \:D/

 

Βέβαια στο μάθημα απογοήτευτηκα από το τμήμα της Ολυμπίαδας καθώς δεν φαινόταν ενθουσιασμένοι και η συμμετοχή τους στο μάθημα ήταν από ελάχιστη ώς καθόλου,αυτό είναι προσωπική μου γνώμη..μπορεί και να μου φάνηκε,δεν ξέρω..Βέβαια η Εταιρεία κάνει ότι μπορεί και της δίνω πολλά συγχαρητήρια και πάλι!!! :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορω να σου πω οτι τα παιδια της Ολυμπιαδας πανε αρκετα καλα .

Οι καθηγητες τους παντως δε δειχνουν απογοητευμενοι και δε μπορουμε να κρινουμε με μια φορα κι ετσι απλα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια ιδιαίτερη συμμετοχή και επαναλαμβάνω είναι προσωπική μου γνώμη =; Δεν γενικεύω και δεν μιλώ σε γενική ανάλυση =; Μακάρι να τα πάνε καλά και ακόμα καλύτερα στην Ολυμπιάδα το εύχομαι ολόψυχα...!! :mrgreen: Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί τους για να τους επιτεθώ..

 

Ας μην τα ισοπέδώνουμε και όλα.. =; #-o

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ χάρηκα πολύ που ήμουν εκεί και σας γνώρισα παιδιά! Ο ενθουσιασμός και το κέφι σας μαρτυρούν πολλά για το μέλλον...

Η βραδιά ήταν πολύ πετυχημένη (ακολουθούν τα πειστήρια πιό κάτω) παρά την καταιγίδα που ματαίωσε την αστροπαρατήρηση και ο καθηγητής κ. Σειραδάκης κράτησε για άλλη μια φορά αμείωτο το ενδιαφέρον των ακροατών με την παρουσίαση του "μηχανισμού των Αντικυθήρων".

Καλή συνέχεια στο Σχολείο!

001.thumb.jpg.d10c6bd7525f2757b4f0480be9b79620.jpg

002.thumb.jpg.de24bc89d21624050f075bb8dc225186.jpg

004.thumb.jpg.b1fedeccf09e7678e52843ed773fcf28.jpg

007.thumb.jpg.a6e90603b5b7f8de3f74b78b712b6bce.jpg

008.thumb.jpg.7d90183778d3d5c64ddba5cad87870b6.jpg

009.thumb.jpg.c4d04b4b09ebfef13d86e405919aa640.jpg

010.thumb.jpg.66fc89bf4c815ef65ab5c5ff3d02c15b.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eλλεινά και τρισάλθια βγήκα στις φωτογραφίες βέβαια πάντα πλάτη λές και θύμωσα :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Σας ευχαριστούμε κύριε Σοφολόγη!! :cheesy: =D>

 

Επίσης να πρόσθεσω ότι η Χρίστινα(spaceadmirer) είναι μια κούκλα και πολύ ομιλητική κοπέλα...για αυτό ας αφήνει τις ντροπές όταν είναι να την βγάζουμε φωτογραφία..!! :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια στο μάθημα απογοήτευτηκα από το τμήμα της Ολυμπίαδας καθώς δεν φαινόταν ενθουσιασμένοι και η συμμετοχή τους στο μάθημα ήταν από ελάχιστη ώς καθόλου,αυτό είναι προσωπική μου γνώμη..μπορεί και να μου φάνηκε,δεν ξέρω..

 

Συσσωμη η ολυμπιακη ομαδα και με μεγαλο ενθουσιασμο απαντα:Ο κ.Μαυρομματης μας ζητησε,δεδομενου οτι ο κ.Μελιδης μας ειχε ηδη διδαξει τη κβαντομηχανικη,να μην κανουμε εξεζητημενες ερωτησεις για να διευκολυνθει η διεξαγωγη του μαθηματος.Αλλα καποιος αλλος απ'οτι φαινεται προσεχε(γιατι αραγε?) περισσοτερο τις αντιδρασεις μας παρα το μαθημα... :-#

 

Κατα τα αλλα περναμε τελεια!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης