Jump to content

ΠΕΡΙ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους! Θέλω να κάνω μία ερώτηση...αν και φοβάμαι πως θα είναι λίγο άσχετη... :roll:

 

Καταρχάς δηλώνω ότι είμαι παντελώς ανίδεη από αστροφωτογράφηση, είμαι καθαρά παρατηρησιακός τύπος (αυτό για να προλάβω τα σχόλια...)

 

Μιλώντας λοιπόν με μία φίλη περί star trails, με ρώτησε το εξής: εάν γίνεται να καταγράψει με βιντεοκάμερα πάνω σε τρίποδα την κίνηση των αστέρων μέσα σε μία βραδιά. Δεν μιλάμε δηλαδή για star trails σε φωτό, αλλά για video. Δεν έχω ιδέα, γιατί δεν ξέρω εάν μπορεί η βιντεοκάμερα να αποτυπώσει το αμυδρό φως των αστέρων (εάν υποθέσουμε ότι αυτό γίνει σε κάποια τοποθεσία με σκοτεινό ουρανό μία ασέληνη βραδιά). Έχετε καμμιά άποψη περί του θέματος????

 

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

star trails με την βιντεοκαμερα δεν προκειτε να δει.

 

Το μονο που θα δει, αν η καμερα μπορει να "γραψει" τα αστερια, ειναι η φαινομενικη κινηση τους. Αλλα επιδη θα ειναι σε πραγματικο χρονο γραμενο το βιντεο θα πρεπει να το βαλει στο Fastfoword για να δει την κινηση.

Αρα για να δει κανεις σωστα και "κατανοητα" την κινιση ή ακομη και τα trails θα πρειπε να βαλει το βιντεο σε καποιο προγραμμα επεξεργασιας βιντεο πχ. το Premiere της Adobe και να αλλαξει την "ταχυτητα" του βιντεο.

Και βεβαια μετα να αποθηκευσει το νεο βιντεο. :wink:

 

 

 

Οποτε φαντασου το κατι σαν αυτο εδω :

δεν εχει αστρα...αλλα συννεφα (το βιντεο τρεχει πιο γρηγορα απο το κανονικο)

 

 

ΥΣ

το βιντεο δεν ειναι δικο μου...αλλα εκει υπηρετω :mrgreen:

 

 

ΥΣ

Παντως ειναι πολυ πολυ πιο ευκολο με φωτογραφικη μηχανη. με την βιντεο καμερα δεν προκειτε να καταγραψεις αστερια (ισως μονο τα πιο φωτεινα)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία βιντεοκάμερα Νομίζω ότι όπως και είπες είναι λίγο δύσκολο να βιντεοσκοπησει το φως των αστεριων που είναι Αμυδρό.

 

Ίσως όμως αν πάρεις πάρα πολλες Λήψεις ,,με τον σωστό χρόνο έκθεσης, με μία φωτογραφική μηχανη DSLR.Σε συνδυασμό με έναν υπερευρυγώνιο φακό, ώστε να έχει μεγάλο οπτικό πεδίο.

Όλο τον ουρανό θες η τον μισό?

Και να βλέπει το έδαφος και τα αστέρια μαζι .

Ίσως έπειτα απο Πάρα πολλες λήψεις σε ένα βράδι να αποτυπώσεις την Φαινομενική Κίνηση των Αστέρων-Αστερισμων.

1 Παίρνεις λήψεις με την μέγιστη διάρκεια έκθεσης γιατί μετα πάνω απο το όριο έκθεσης θα έχει ιχνογραμες η λήψη.

2 Η μηχανή είναι σε καλό τρίποδα και δεν πρέπει να κουνιέται καθόλου.

3 Ίσως μία canon 450D να μπορει να κάνει αυτό που θες.

4 χρειάζεσαι το σωστό φακό.που να είναι εντάξη σε θέματα εικόνας με σωστό διάφραγμα

5 βρίσκεις το σωστό σημείο-Μακρια απο την πόλη εννοείται

6 Χρειάζεσαι και ντεκλασερ σίγουρα

7 Το σίγουρο είναι ότι θα κάνεις πολλές λήψεις ,Αν πχ η λήψεις είναι 10 λεπτων η μία,για μία ολόκληρη Νύχτα όπως λες,αν εσαι βέβαια αποφασισμένος η αποφασισμένη θα αντέξεις.

Πχ επι 9 ώρες φωτογράφηση αντιστοιχει σε 540 λεπτα ,οπότε η λήψεις είναι 54.(6 Λήψεις ανα ώρα)

8..έχοντας 54 λήψεις τώρα με την βοήθεια προγράμματος τις αναπαράγει με την σωστη ταχύτητα και βλέπεις να κινήται ο ουρανος.

 

 

Για να πετύχει καλά ,Νομίζω ότι θέλει ψάξιμο αυτο που θέλεις να κάνεις.

Πρεπει να έχεις τον σωστο φακο(Διαφραγμα-οπτικό πεδίο-καλα οπτικα για σωστη εικόνα χωρις ελατωματα)

Την σωστη φωτογραφηκή(καταληλος αισθητηρας-διαστασεις αισθητηρα για το οπτικο πεδίο.)

Τα αστέρια κινούνται στην ουράνια σφαίρα με μία ταχύτητα, η οποια μετριεται σε ώρες,λεπτα,δευτερολεπτα κίνησης στον ουρανο. Η οποία Ταχυτητα θα καθορίσει τον χρόνο έκθεσης, και ο χρόνος έκθεσης το κατάληλο διάφραγμα του φακού,και στο τέλος την Ευαισθησία του αισθητηρα που είναι τα ΑSA η ISO όπως Ονομαζεται.

 

Νομίζω λοιπον ότι ίσως να μπορει να πραγματοποιηθει με μία φωτογραφηκή μηχανη τουλάχιστον παρα με μία βιντεοκάμερα ,εκτος αν υπάρχει ειδική κάμερα που να κάνει την δουλεια αυτη.

Ένας παράγωντας είναι το κόστος του εξοπλισμου που χρειάζεται για να επιτευχθει.

Ελπίζω να :idea: φώτισα λιγάκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Βi2L, ναι, όντως δε θέλει τα star trails, βασικά την ενδιαφέρει να αποτυπώσει τη φαινομενική κίνηση των άστρων σε μιά βραδιά. Κ είχε την ίδια ιδέα με σένα, να τρέξει στο τέλος γρήγορα το βίντεο.

Το βιντεάκι του youtube δεν μπόρεσα ακόμα να το δώ (γράφω από τη δουλειά ... :-note ) αλλά αργότερα στο σπίτι θα το δω να πάρω μια ιδέα.

(Από τα λεγόμενα συμπεραίνω ότι είσαι στην αεροπορία, ε? - λέμε τώρα, δεν είδα το βίντεο ακόμα!)

 

Χρήστο, ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομέρειες. Μιλώντας για τα star trails της εξήγησα όλη τη διαδικασία με τον τρίποδα, τα ντεκλασέρ, κλπ. Έχει μία πολύ καλή DSLR και όλα τα άλλα σύνεργα...και της είπα κι εγώ ότι μάλλον στη βιντεοκάμερα τα άστρα θα είναι αμυδρά, και μήπως να προσπαθούσαμε μέσω φωτογραφικής. Νομίζω ότι μία δοκιμή θα μας πείσει, και αν δεν πετύχει με τη βιντεοκάμερα, μάλλον θα πρέπει να στραφεί στη λύση της φωτογραφίας, δεν βλέπω κι εγώ άλλο δρόμο (άσε που κι εγώ νομίζω ότι με το 2ο τα αποτελέσματα θα είναι πολύ καλύτερα...)

Όσο για το αν αντέχουμε την ολονύχτια δουλειά??Μα, φυσικά - θα συνδυαστεί και με αστροπαρατήρηση!! (ευελπιστώ εάν κανονιστεί τίποτα από εδώ μέσα για Σούνιο το επόμενο σκ, να έρθουμε και εμείς, αυτή με τα φωτογραφικά της κι εγώ με το Dob 8'')

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως η Βιντεοκαμερα να είναι πιο έυκολη στην διαδικασία

Σιγουρα όμως μία φωγραφηκη θα αποτυπώσει όχι μόνο αστέρια αλλα και αντικείμενα του Ουρανού που θα κάνει το σκοινικό Νομίζω Εκπληκτικό! :D

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεται με dslr

Εγω το έχω στα σχέδια μου τέτοια πράγματα

Ηλιακό Ανάλημα

Φαινόμενη κίνηση των Αστέρων.αυτο που λέμε

Πολικό αστέρα χωρις της Ιχνογραμες ,τα αστέρια σημειακα σε διαφορετικες θέσεις.

Και κάποια άλλα ειδικευμένα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ας δοκιμάσετε το εξής

βιντεοκάμερα σε τρίποδο με ρευμα απο μπριζα (η μπαταρια δεν αρκει)

φακος ευρυγωνιος στραμμένος στο νοτο (ή στο βορά)

χειροκίνητη εστίαση στο άπειρο (στο αυτόματο τρελένεται)

χειροκίνητη έκθεση στην πιο αργη εκθεση

 

αντι για πραγματικο βιντεο (30fps) κάνουμε

Εγραφη σε ομαλά διαστήματα (1 καρε το δευτερόλεπτο)

 

με πολυ τυχη και καθαρο ουρανό μπορειτε να κανετε αυτο

 

http://www.youtube.com/watch?v=vwnfLF9vTOU

 

με πιο φωτεινα αντικειμενα ειναι πιο ευκολο

http://parnonas1420.blogspot.com/2009/01/blog-post_30.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ήθελε να αποφύγει τη φωτογραφική απο την αρχή, γιατί μου είπε ότι θα ήταν λίγο μανίκι να περάσει μετά τις φωτό στο πρόγραμμα και να τους δώσει "κίνηση". Kαι ήθελε εξαρχής video, γιατί θα το χρησιμοποιήσει στα πλαίσια μιάς εργασίας όπου τους είχαν ζητήσει μόνο βίντεο (αλλά δεν ξέρω πόσο αυστηροί είναι στον ορισμό τους...)

Αλλά κι εγώ πιστεύω πως θα έχει καλύτερα αποτελέσματα η φωτό. Θα το δούμε.

 

(Ηλιακό ανάλημμα ε? Good luck!!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τhanks βρε Nick, την πιο σωστή κουβέντα είπες! Η μπαταρία θα τα παίξει, σωστός

 

 

(γκρρρ, δεν βλέπω την ώρα να παώ να δω τα links που μου δίνετε στο youtube)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήξερα ότι είναι για εργασία το πήρα Αστροφωτογραφικά το θέμα.

Οπότε με βίντεο δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε.

Καλή Εργασία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα, δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς εγώ τα φώτα σας ήθελα. Γι' αυτό και απευθύνθηκα στο forum, για τη βοήθειά σας.

Θα το δοκιμάσουμε και με τους 2 τρόπους (είμαι περίεργη να δω τι θα βγει κ με την βιντεοκάμερα, θα έχει κι αυτό το ενδιαφέρον του)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κάποια έγχρωμη ccd βιντεο κάμερα υψηλής ευαισθησίας,

θα μπορούσαμε να είχαμε ένα αποτέλεσμα σαν και αυτό >

 

 

η σαν αυτό που ανέφερε ο Νίκος (ήταν & apod στις23/1/2007)

 

με τις βιντεοκάμερες που έχουμε για τις εκδρομές,

ακόμα και τις HD, το πολύ με υπερέκθεση να πιάσουμε &

τον Σείριο =P~

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης