Jump to content

Θελω camera για αστροφωτογραφιση!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω camera για αστροφωτογραφιση!!! plzzzz Παιδια αν εχετε καποια προσφορα πειτε μ!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου εστειλα π.μ

Thank you.

\"ΜΟΝΟΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ,ΜΟΝΟΣ ΦΕΥΓΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ\" (ΚΥΝΙΚΟΙ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια θελω να ναι ψιφιακη! Τα φιλμ δεν τα μπορω!!! thnks!!! :mrgreen:

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεω παραπάνω! Αστροφωτογραφιση! Πηρα ενα καλο τηλεσοπ. και θελω μια καμερα π να ταιριαζει πανω του για να κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο τησ αστροφωτογραφισης!!! :mrgreen:

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεω παραπάνω! Αστροφωτογραφιση! Πηρα ενα καλο τηλεσοπ. και θελω μια καμερα π να ταιριαζει πανω του για να κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο τησ αστροφωτογραφισης!!! :mrgreen:

 

Με DOB & αστροφωτογράφιση λίγο δύσκολο μου φένεται.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεω παραπάνω! Αστροφωτογραφιση! Πηρα ενα καλο τηλεσοπ. και θελω μια καμερα π να ταιριαζει πανω του για να κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο τησ αστροφωτογραφισης!!! :mrgreen:

 

Με DOB & αστροφωτογράφιση λίγο δύσκολο μου φένεται.

 

Νικόλα, ¨οπως λέει και ο Χαράλαμπος, Dob και Αστροφωτογράφηση είναι έννοιες μη συμβατές. Κανένα πλανήτη και ευχαριστημένος να είσαι. Αξίζει τον κόπο να τα χώσεις μόνο και μόνο γι αυτό;Εγώ θα σού έλεγα να το ξανασκεφτείς, μην παρασύρεσαι από τις εικόνες που βλέπεις το πιθανότερο είναι να τραβήξεις μεγάλη απογοήτευση. Καταλαβαίνω ότι (όπως όλοι μας λίγο πολύ στην αρχή) είσαι στις μεγάλες σου τις κάψες, αλλά θα πρότεινα πρώτα να εξοπλίσεις το Dob σου με προσοφθάλμια κλπ για να ευχαριστηθείς παρατήρηση και μετά βλέπεις.

Η αστροφωτογραφία, δεν είναι παίρνω μια κάμερα και ένα καλό τηλέ και βουρ στη πατσά. Θέλει στηρίξεις, οδήγηση, φίλτρα, προγράμματα επεξεργασίας και πολλά ακόμα πραματσούλια που κοστίζουν λεφτά και βεβαίως αφοσίωση. Το να δώσεις τώρα κανένα 300άρι για να πάρεις μία κάμερα (που δεν θα χρειαστεί να δώσεις άλλα τόσα για την αλλάξεις όταν θα αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά) ενώ έχεις ακόμα ανάγκες, το θεωρώ σπατάλη.

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεω παραπάνω! Αστροφωτογραφιση! Πηρα ενα καλο τηλεσοπ. και θελω μια καμερα π να ταιριαζει πανω του για να κανω τα πρωτα μου βηματα στον χωρο τησ αστροφωτογραφισης!!! :mrgreen:

 

Με DOB & αστροφωτογράφιση λίγο δύσκολο μου φένεται.

 

Νικόλα, ¨οπως λέει και ο Χαράλαμπος, Dob και Αστροφωτογράφηση είναι έννοιες μη συμβατές. Κανένα πλανήτη και ευχαριστημένος να είσαι. Αξίζει τον κόπο να τα χώσεις μόνο και μόνο γι αυτό;Εγώ θα σού έλεγα να το ξανασκεφτείς, μην παρασύρεσαι από τις εικόνες που βλέπεις το πιθανότερο είναι να τραβήξεις μεγάλη απογοήτευση. Καταλαβαίνω ότι (όπως όλοι μας λίγο πολύ στην αρχή) είσαι στις μεγάλες σου τις κάψες, αλλά θα πρότεινα πρώτα να εξοπλίσεις το Dob σου με προσοφθάλμια κλπ για να ευχαριστηθείς παρατήρηση και μετά βλέπεις.

Η αστροφωτογραφία, δεν είναι παίρνω μια κάμερα και ένα καλό τηλέ και βουρ στη πατσά. Θέλει στηρίξεις, οδήγηση, φίλτρα, προγράμματα επεξεργασίας και πολλά ακόμα πραματσούλια που κοστίζουν λεφτά και βεβαίως αφοσίωση. Το να δώσεις τώρα κανένα 300άρι για να πάρεις μία κάμερα (που δεν θα χρειαστεί να δώσεις άλλα τόσα για την αλλάξεις όταν θα αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά) ενώ έχεις ακόμα ανάγκες, το θεωρώ σπατάλη.

ΦΙλικά

Δημήτρης

 

 

 

Αν δεν βιαζόσασταν και διαβάζατε άλλα ποστ στο φόρουμ θα βλέπατε ότι έχει πάρει 8'' με ισημερινή synscan.

Δεν έγραψε ότι την θέλει για το dob....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν βιαζόσασταν και διαβάζατε άλλα ποστ στο φόρουμ θα βλέπατε ότι έχει πάρει 8'' με ισημερινή synscan.

Δεν έγραψε ότι την θέλει για το dob....

Ε καλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε κ όλα post για να μπορέσουμε να δώσουμε μία απάντηση.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ ρε παιδια μν μαλωσετε κιολας!!! Πηρα αλλο τηλεσκ.!!! Αυτο που ζητω ειναι κατι με λιγα λευτα για αρχη!!! τι να τισ κανω τσ ακριβεσ με 500 κ 600 ευρο! Νομιζω καταλαβ. :!: :!: :!:

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ενδιαφερεσαι για πλανητικη και εχεις καποιο laptop ή μπορεις να εχεις Η/Υ κοντα σου τοτε η καλυτερη λυση ειναι μια webcam .

Αν ενδιαφερεσαι για καποια DSLR ειναι δυσκολο να βρεις καινουργια κατω απο 300 Ευρω .

Ισως να βρεις καποια μεταχειρισμενη για 150-200 και θα πρεπει να ξερεις σε τι κατασταση ειναι .

Γιατι δε το ξανασκευτεσαι για φιλματη ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για φιλματη πρεπει να ξερω χρονο εκθεσησ και τετοια!!! + το οτι τηελει να τρεχω να εμφανιζω φωτος και να δω το αποτελεσμα!! πολυ κουραση! Για μεταχειρισμενη ψαχνω!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι θα θελα να φωτογραφιζω και τετοια! Αλλα για αρχη....πλανητικη!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι θα θελα να φωτογραφιζω και τετοια! Αλλα για αρχη....πλανητικη!!!

 

Πλανητική φωτογράφιση δε μπορείς να κάνεις με SLR κάμερα, όπως αυτή που ζητάς στην αγγελία σου παρά ΜΟΝΟ με webcamera...επομένως, η

γνώμη μου είναι (πριν αρχίσεις τις αγγελίες) να καταλήξεις πρώτα σε ποιό είδος φωτογραφίας επιθυμείς να εστιάσεις, διότι άλλα πράγματα χρειάζετα να αγοράσεις για να κάνεις piggyback, άλλα για prime focus κι άλλα για πλανητική.

Η αστρονομική φωτογραφία δεν είναι [-X ...αντε πήρα μια SLR, την έβαλα πάνω στο τηλεσκόπιο και ξεκινάω

Υπάρχουν βιβλία (πλέον και στα ελληνικά) που θα σε βοηθήσουν να βρείς το "δρόμο" σου... ψάξε, μάθε τι απαιτείται και μετά έχεις όλη την άνεση να βάλεις όσες αγγελίες θέλεις :wink: .

 

Θοδωρής

-------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι θα θελα να φωτογραφιζω και τετοια! Αλλα για αρχη....πλανητικη!!!

 

Πλανητική φωτογράφιση δε μπορείς να κάνεις με SLR κάμερα, όπως αυτή που ζητάς στην αγγελία σου, αλλά ΜΟΝΟ με webcamera...επομένως, η

γνώμη μου είναι (πριν αρχίσεις τις αγγελίες) να καταλήξεις πρώτα σε ποιό είδος φωτογραφίας επιθυμείς να εστιάσεις, διότι άλλα πράγματα χρειάζεται να αγοράσεις για να κάνεις piggyback, άλλα για prime focus κι άλλα για πλανητική.

Η αστρονομική φωτογραφία δεν είναι [-X ...αντε πήρα μια SLR, την έβαλα πάνω στο τηλεσκόπιο και ξεκινάω

Υπάρχουν βιβλία (πλέον και στα ελληνικά) που θα σε βοηθήσουν να βρείς το "δρόμο" σου... ψάξε, μάθε τι απαιτείται και μετά έχεις όλη την άνεση να βάλεις όσες αγγελίες θέλεις :wink: .

 

Θοδωρής

-------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτο ρωτουσα κι εγω .

Για πλανητικη κοιτα για NexImage , ToUcam .

Ειναι οι πιο φθηνες λυσεις .

Ψαξε λιγο και μεσα στο forum αι θα δεις τι αλλα χρειαζεσαι .

Το σημαντικοτερο ειναι ο υπολογιστης .Καποιο laptop ή καποιον Η/Υ που να τον εχεις κοντα σου ωστε να βλεπεις την εικονα σττην οθονη και να μπορεις να διορθωνεις την εστιαση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για φιλματη πρεπει να ξερω χρονο εκθεσησ και τετοια!!! + το οτι τηελει να τρεχω να εμφανιζω φωτος και να δω το αποτελεσμα!! πολυ κουραση! Για μεταχειρισμενη ψαχνω!!!

 

 

φιλε και σου ειπε οτι με τις dslr δν πρεπει να τα γνωριζεις ολα αυτα?βεβαια η προεπισκοπηση της φωτο διευκολυνει αρκετα,αλλα η αστροφωτογραφηση ειναι και παραμενει μια αρκετα τεχνικη τεχνικη διαδικασια!

 

 

συμβουλη απο εναν εξισου απειρο ''αστροφωτογραφο'' (εμενα :cheesy: ) φθηνες λυσεις στις μηχανες μην αναζητας,γρηγορα θα αναζητησεις το καλυτερο!η μελετη ειναι αυτη που θα σε καθοδηγησει στις πιο αξιοπιστες επιλογες! :wink:

 

σου ευχομαι καλη αρχη

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια τι να πω! απλα εχω το χουι να βιαζομαι πολυ! και + το οτι δεν ειχα λεφτα στην ακρη......... Εχετε Δικαιο! Ευχαριστω ΠΟΛΥ

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης