Jump to content

Nα βγάλω το μεγάλο η το μικρό καπάκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

Μόλις σήμερα έλαβα το πολυπόθητο 8” Dob δεν κρύβω ότι όταν το είδα τρελάθηκα από το μέγεθος για λίγο νόμιζα πως έκαναν λάθος και μου έστειλαν 10” ,

Τώρα βέβαια ανυπομονώ να νυχτώσει καταλαβαίνετε.

Τώρα θα θέσω ένα πρόβλημα στο μεγάλο καπάκι έχει μια μικρή τρυπά με καπάκι, όταν θα πάω για παρατηρήσει πιο καπάκι να βγάλω το μεγάλο η το μικρό και γιατί έχει και μικρή.

Παρακαλώ βοήθεια :roll:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαλτο ολο παιδι μου 8) 8) 8)

 

 

 

ΥΓ: Που να εβλεπες το 10ρι χεχε

 

ΥΓ2: πριν νυχτωσει για δεν ευτηιγραμιζεις τον σκοπευτρο? ^^ να περασει και η ωρα!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Flashy

Αλά μήπως ξέρης η μικρή τρύπα τι ρόλο παίζει

Το έχω ήδη ευθυγραμμίσει το σκόπευτρο

Και περιμένω ανυπόμονα να νυχτώσει

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dimi,

 

με γειά το 8ιντσο! Οι 8 ίντσες που αγόρασες υπάρχουν για να δέχονται φώς των αστεριών συνεπώς πρέπει να είναι εντελώς ακάλυπτες! Με τη μικρή τρύπα το τηλεσκόπιό σου θα ήταν πχ 2ιντσο κι όχι 8ιντσο!

 

Η μικρή τρύπα είναι μόνο για την παρατήρηση του Ήλιου και φυσικά ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΙΛΤΡΟ. Επειδή είναι σχετικά δύσκολο (και για απλή παρατήρηση περιττό) να φτιαχτεί φίλτρο με πλήρη διάμετρο 8-9 ίντσες, θα φτιάξεις ένα φίλτρο από ειδικό φύλλο όπως το Baader AstroSolar, και θα το τοποθετείς μπροστά από τη μικρή τρύπα του καπακιού όταν παρατηρείς τον Ήλιο.

 

[Στην πραγματικότητα, οι μικρές τρύπες στα καπάκια είναι για να μη μπαίνει πολύ φως (=θερμότητα) στο τηλεσκόπιο, όταν για τη ηλιακή παρατήρηση δεν χρησιμοποιείται φίλτρο μπροστά από το τηλεσκόπιο αλλά μόνο φίλτρο ή πρίσμα μπροστά από τον προσοφθάλμιο. Ή όταν γίνεται προβολή του ηλιακού δίσκου σε λευκό χαρτί χωρίς τη χρήση κανενός φίλτρου! Αυτές οι μέθοδοι όμως κρύβουν κινδύνους για το τηλεσκόπιο και τον χρήστη αν δεν γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν. Μόνη ασφαλής μέθοδος για αρχαρίους η χρήση φίλτρου μπροστά από το τηλεσκόπιο.]

 

Φρόντισε τα κάτοπτρα στο καινούργιο σου τηλεσκόπιο να είναι πάντα ευθυγραμμισμένα.

 

Καλές παρατηρήσεις, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα θα θέσω ένα πρόβλημα στο μεγάλο καπάκι έχει μια μικρή τρυπά με καπάκι, όταν θα πάω για παρατηρήσει πιο καπάκι να βγάλω το μεγάλο η το μικρό και γιατί έχει και μικρή.

Εσυ τι λες; το μεγαλο εκτος και θελεις τηλεσκοπιο 3" στην τιμη (και τις διαστασεις) ενος των 8" :P

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια, για τις απορίες που είχα με βοηθήσατε πλήρες αν και δεν ήθελε και πολύ σκέψη για να καταλάβω το ρόλο που έχουν τις τρύπες αυτές αλά λόγο τις πρώτης επαφής με ένα τηλεσκόπιο δεν ήμουν σίγουρος εκατό τις εκατό και θεώρησα σωστό να Πάρο και τι γνώμη σας, είμαι πολύ ευχαριστημένος που υπάρχει το ιντερνετ και μπορούμε να ρωτάμε και να παίρνουμε απαντήσεις από ανθρώπους που ξέρουν κάτι παραπάνω.

Νομίζω πως όλη η παρέα αξίζει ένα μεγάλο μπράβο !

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Θα ήθελα κάποτε να βρω την ευχέρεια να παραβρεθώ σεμια νυχτερινή εξόρμηση παρατήρησης εκεί που μαζεύεστε π.χ. κρυονέρι για να Πάρο κανένα μάθημα και γνωριμία με άλλα τηλεσκόπια και ασφαλώς διάφορες συμβουλές

 

Φιλικά Δημήτρης.

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης