Jump to content

Ψόφια εντελώς στο κόκκινο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προπερασμενο ΣΚ είχα πάει στο τόπο μου στη Λακωνία για απόπειρες αστροφωτογράφησης.

 

Ένα στόχο που ήθελα να βγάλω, αν και καθυστερημένα ήταν το horsehead nebulae (IC 434)

 

Έβαλα έπάνω στη βάση το vixen VC200L 8'' με την unmod eos 450D και οδηγούσε το ED80 με την starshoot autoguider της Orion.

 

Αφού βρήκα το στόχο και κλείδωσα σε οδηγητικό αστέρα άρχισα τις δοκιμές της αστροφωτογράφησης. Με καμία παναγία και θεό δεν ήθελε να εμφανιστεί. Μα καλά είναι τόσο δύσκολος στόχος?

 

Υπόψην ότι είχα βάλει το focal reducer στο vixen που από f9 1800mm to κάνει f/6.3 @ 1200mm. Επίσης η περιοχή που βρίσκομαι είναι πάρα πολύ καλή από άποψη σκοτεινού ουρανού.

 

Δοκίμασα να βγάλω πεντάλεπτη, δοκίμασα μετά να πειράξω τα curves όσο πηγαίνουν... τίποτα! :( Η 450D δεν είχε γράψει απολύτως τίποτα απο κόκκινη πληροφορία ώστε να εμφανιστεί έστω και κάτι.

 

Γνωρίζω ότι με Unmod χάνεις μέρος του κόκκινου φάσματος λόγω του φίλτρου που έχει η EOS αλλά τόσο πολύ?

 

Μήπως να πάρω καμια 350D και να την μοντιφιάσω? Αν και δεν αποχωρίζομαι εύκολα το live view της 450D που κάνει το focusing πολύ εύκολη διαδικάσια.

 

Επισυνάπτω μια 5λεπτη photo (converted σε jpg and resized για ευνόητους λόγους ) :-k

horsehead.thumb.jpg.f3ff4d65c9c58aed7eb6649f5431ff87.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα στα 30 sec iso 1600 μιά χαρά το γράφει το horsehead και κόκκινο το νεφέλωμα εκεί. Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Μήπως βρίσκεσαι σε άλλο άστρο και όχι στον Alnitak?
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα στα 30 sec iso 1600 μιά χαρά το γράφει το horsehead και κόκκινο το νεφέλωμα εκεί. Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Μήπως βρίσκεσαι σε άλλο άστρο και όχι στον Alnitak?

 

To τσέκαρα και 10 φορές! Πήρα και ένα frame λίγο πιο δεξιά που είναι το flame nebulae και κάπως φάνηκε αυτό.. άρα κάτι άλλο παίζει .

Ξέχασα να πώ ότι έβγαζα σε ISO800 αν και για 5 mins έπρεπε να φανέι κάτι.

 

Efstathie την 450D έχεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα σου είναι σωστά κεντραρισμένο αλλά δείχνει να έχει υποεκτεθεί.

Φαίνεται κάτι να μην έχεις ρυθμίσει σωστά στη μηχανή, γιατί με 5 λεπτά έκθεση σίγουρα κάτι θα σου εμφάνιζε.

Μήπως ό στόχος ήταν πολύ χαμηλά στον ορίζοντα και "μάζευες" και κάποιες μακρυνές ανταύγειες?

Μήπως δεν είχες ISO800?

Εχω την ίδια μηχανή και τον εν λόγω στόχο τον έχω πιάσει με το ED80 που είναι πιο αργό και με 3λεπτη έκθεση ISO1600.

Υπόψιν ότι γιαυτόν τον στόχο χρειάζεται πολύ σκοτεινός ουρανός.

Το WB στο daylight, αν και όπως λέει ο Ευστάθιος δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρολο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα σου είναι σωστά κεντραρισμένο αλλά δείχνει να έχει υποεκτεθεί.

Φαίνεται κάτι να μην έχεις ρυθμίσει σωστά στη μηχανή, γιατί με 5 λεπτά έκθεση σίγουρα κάτι θα σου εμφάνιζε.

Μήπως ό στόχος ήταν πολύ χαμηλά στον ορίζοντα και "μάζευες" και κάποιες μακρυνές ανταύγειες?

Μήπως δεν είχες ISO800?

Εχω την ίδια μηχανή και τον εν λόγω στόχο τον έχω πιάσει με το ED80 που είναι πιο αργό και με 3λεπτη έκθεση ISO1600.

Υπόψιν ότι γιαυτόν τον στόχο χρειάζεται πολύ σκοτεινός ουρανός.

Το WB στο daylight, αν και όπως λέει ο Ευστάθιος δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρολο.

 

Ήταν χαμηλά σύμφωνα με τη χρονική περίοδο αλλά όχι και τόσο. Ήταν standard iso800 @ f6.3. Εκείνη τη μέρα το seeing δεν ήταν και το καλύτερο διότι είχε αρκέτη υγρασία και περνούσαν και κάτι συνεφάκια. Πάντως κάτι επρεπε να φανεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζω ότι με Unmod χάνεις μέρος του κόκκινου φάσματος λόγω του φίλτρου που έχει η EOS αλλά τόσο πολύ?
Χωρις να εχω ιδια εμπειρια απο τον συγκεκριμενο στοχο, εχω την ενυπωση οτι ειναι πολύ δυσκολος για μη τροποποιημενη DSLR. Δεν ειναι ενα μερος του κοκκινου, στο Ηα που σε ενδιαφερει χανει παρα πολύ.

 

Μήπως να πάρω καμια 350D και να την μοντιφιάσω? Αν και δεν αποχωρίζομαι εύκολα το live view της 450D που κάνει το focusing πολύ εύκολη διαδικάσια.
Και να εχεις υποψην σου ότι με οποιαδηποτε μετατροπή στο φιλτρο χανεις την εστίαση με οποιοδήποτε αλλο τροπο παρα μονο με συντομες εκθεσεις απο την ιδια την μηχανή (εγω παιζω με bahtinov και 10 δευτ.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω προσπαθήσει με μη τροποποιημένη κάμερα στον εν λόγω στόχο, ξέρω πως ακόμα και με τηλεφακό 300 mm το νεφέλωμα μπορεί να φανεί σε εκθέσεις μόλις 90 δευτερολέπτων. Κατά τη γνώμη μου δε φταίει η μηχανή. Για έκθεση 5 ολόκληρων λεπτών η δικιά σου έχει τα χάλια της. Πρώτα απ' όλα, όχι μόνο δε φαίνεται το νεφέλωμα, αλλά ακόμα και τα άστρα σου είναι λίγα, θαμπά και αμυδρά. Δεύτερον, έχεις gradient και σοβαρό μάλιστα. Τραβούσες με τό στόχο χαμηλά, ίσως και κοντά σε κάποια φωτεινή πηγή. Τρίτον, το seeing είχε τα χάλια του. Όχι απλά μέτριο, αλλά εντελώς χάλια. Μάλιστα, επειδή την έχω πατήσει κατά τον ίδιο τρόπο, λέω πως όσο τραβούσες πέρασαν από μπροστά σύννεφα και το αποτέλεσμα ήταν να σου "κόψουν" αρκετό φως.

 

Και μια παρατήρηση: έλεος με την ορολογία. "Μοντιφιάσω" ; Πρώτη φορά το ακούω και ελπίζω τελευταία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το Νίκο και για του λόγου το αληθές παραθέτω ανεπεξέργαστη τρίλεπτη ISO1600 με ORION OPTICS 12" f4

Και μια παρατήρηση: έλεος με την ορολογία. "Μοντιφιάσω" ; Πρώτη φορά το ακούω και ελπίζω τελευταία...

Επιτέλους ρε παιδιά έχουμε την πλουσιότερη γλώσσα στον κόσμο για να την "μπασταρδεύουμε" με τέτοιες και πολλές άλλες μεσοβέζικες παπαριές.

Ελεος!!!

IMG_0935.jpg.12b2076a773836b60f661d6c7d5cec44.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ήταν χαμηλά σύμφωνα με τη χρονική περίοδο αλλά όχι και τόσο. Ήταν standard iso800 @ f6.3.

 

Δεν ειμαι ειδικος αλλα το 6,3 διαφραγμα μου φαινεται αρκετα κλειστο

για να σου δωσει το νεφελωμα.Ο χρονος ηταν καλος οπως και το ισο

αλλα δοκιμασε να γυρισεις το διαφραγμα κι αλλο .Στην 400 που εχω γυριζει

μεχρι το 3 σε μανουαλ επιλογη και ας δινει το αυτοματο την δικια του επιλογη.Επισης ουρανος με υγρασια ειναι καταστροφικος σε αυτο τον στοχο.

(την εχω πατησει και εγω).

καλη επιτυχια παντως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι ειδικος αλλα το 6,3 διαφραγμα μου φαινεται αρκετα κλειστο

για να σου δωσει το νεφελωμα.Ο χρονος ηταν καλος οπως και το ισο

αλλα δοκιμασε να γυρισεις το διαφραγμα κι αλλο .Στην 400 που εχω γυριζει

μεχρι το 3 σε μανουαλ επιλογη και ας δινει το αυτοματο την δικια του επιλογη

Το f6.3 είναι του τηλεσκοπίου και όχι του φακού της μηχανής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης