Jump to content

Τελικα πηγαμε στην Σεληνη?


spaceadmirer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζα ενα κειμενο που εκανε αναφορα στην διαστημικη αποστολη του APOLLO,ελεγε πως μερικοι υποστηριζουν οτι δεν εγινε ποτε,και οτι προκειται για τυπικη αμερικανικη υπερπαραγωγη.Η αληθεια ειναι πως εγω προσωπικα πιστευω πως εγινε,ποια ειναι η αποψη σας?

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα έχει συζητήθει αρκετά εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=993

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=9540

 

Βέβαια έαν έχεις και πάλι κάποια απορία, μπορείς να μας ρωτήσεις.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτον, δηλωση Πίστης και νομιμοφροσύνης : Πιστευω εις μιαν NASA ....Πιστεύω οτι ο ανθρωπος πάτησε στη σελήνη...

Δευτερον, Αποτασομαι τις συνωμοσίες, την UFOλογία , την παραφιλολογία και τις λοιπές συναφείς επιστήμες (πχ ΛΙΑΚΟΠΟΛΟΓΙΑ).

Τρίτον και ουσιωδέστερον ακολουθουν ερωτήσεις:

Υπάρχουν σήμερα τρέχουσες έρευνες οσο αφορά τη σελήνη; Μάθαμε όλα τα μυστικά της με τις επανδρωμένες αποστολές που έγιναν στο παρελθόν;Μήπως απλά στραφήκαμε σε πιο ενδιαφέρουσες αποστολές πχ Αρης, Διας, Κρόνος και καναμε οτι κανει ο αστροφωτογράφος που ξεκιναει με σεληνη , μετα πλανήτες και μετα γαλαξιες νεφελώματα κλπ; Μήπως είναι και θεμα budget που δεν επιτρεπει να γίνουν ολα; Φαντάζομαι, και λεω φανταζομαι διοτι δε γνωρίζω, οτι με τις λιγες επανδρωμένες αποστολές στη σελήνη έχουμε πολλα ακομα να μαθουμε απο το μοναδικο φυσικο δορυφορο μας. Αν σκεφτει κανεις οτι εχουμε χιλιαδες ερευνητικους σταθμους σε διαφορα σημεια της γης που μελετουν διαφορες επιστημονικες παραμετρους και φαινομενα και με δεδομενη την περιεργεια (επιστημονική ή μη)του ανθρωπου να απαντήσει σε παναρχαια ερωτηματα πχ δημιουργια του συμπαντος, της γης ακομα ακομα και της ιδιας της ζωής , φανταζει πολυ φτωχική στα ματια μου η ''συγκομιδή'' καποιων πετρωμάτων ορισμενων χιλιογράμμων. Πιθανως να επαρκούν, οι ειδικοι το γνωριζουν σιγουρα καλυτερα.

Και μια ακομα ερώτηση: Γνωριζει καποιος αν προκειται στο κοντινο μελλον να δουμε και καμια άλλη σημαια στη σεληνη (Ρώσσικη ή Κινέζικη ); Προσοχη δεν εννοώ MADE IN CHINA.

 

ΥΓ. Αν τα γραφόμενα στην αρχη σας φάνηκαν παραξενα ή ακομα ειρωνικά να ξέρετε οτι γράφηκαν απλά με χιουμοριστικη διάθεση. Αληθώς ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ !!!

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργησα λιγο να απαντησω λογω υποχρεωσεων.Συγγνωμη,δεν ηξερα οτι εχει συζητηθει νωριτερα.Παντως, η δικη μου προσωπικη αποψη,ειναι οτι πηγαμε,δεν ειναι δυνατον ολο αυτο να ειναι ενα ψεμα.Επειτα,εχω διαβασει αρκετα σχετικα θεματα και πιστευω ακραδαντα πως ολη η συζητηση περι fake αποστολη, ειναι απλα αβασιμες πληροφοριες που παραθετουν καποιοι που θελουν να σαμποταρουν την NASA.Επιπλεον ενας τοσο μεγαλος διεθνης οργανισμος οπως ειναι η NASA δεν μπορει να αμφισβητηθει ευκολα και ποσως απο αγνωστους ανα τον κοσμο [-X [-X [-X :frown:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγαπητη spaceadmirer

το συγκεκριμενο θεμα εχει συζητηθει απειρες φορες και θα συζητηθει αλλες τοσες. ο μονος λογος που αμφισβητειται ειναι διοτι θεωρουν οτι οι αμερικανοι το εστησαν απλα και μονο για να φανει οτι "νικησαν" τους ρωσους στον αγωνα για το φεγγαρι.

 

αν εξαιρεσουμε τη Φοιβη απο τα Φιλαρακια που επισης το αμφισβητει και ειναι αστειο εγω προσωπικα εχω κληθει πολλες φορες να απαντησω σε αυτη την ερωτηση , και σε παιδια της ηλικιας σου, και ,ντρεπομαι που το λεω, στην ιδια μου τη μητερα( πραγμα αδιανοητο για μητερα φυσικου!).

θα συμφωνησω με τον Jordan και θα αποταξω και εγω με τη σειρα μου λιακοπολογια και τα συναφη.

 

μην αγχωνεσαι στο φεγγαρι πηγαμε. η ερευνα του δορυφορου μας σαφως δεν εχει τελειωσει ακομα αλλα δυστυχως δεν γνωριζω για καινουρια προγραμματα.

τωρα ψαχνουμε απλα τροπο να φυγουμε απο τον πλανητη που καταστρεψαμε...

Fly me to the moon and let me play among the stars...

Let me see what spring is like on Jupiter and Mars...

 

Pleiades

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ΄αρχας χαιρομαι που σε γνωριζω.Θα συμφωνησω μαζι σου

στην τελευταια σου αναφορα, περι αναζητησης αλλης κατοικιας καθως καταστρεψαμε τον δικο μας πλανητη.Ενα ευλογο ερωτημα, ειναι: ειναι πρακτικο στην σημερινη εποχη, που τοσοι ανθρωποι υποφερουν απο την πεινα να σπαταλουνται τοσα λεφτα στις αστρονομικες ερευνες?

Η δικη μου απαντηση, θα ητανε ναι,καθως, με την εξελιξη της επιστημονικης ερευνας στο αντικειμενο της Αστρονομιας αυξανονται οι πιθανοτητες ανακαλυψης ενος καινουργιου πλανητη,ο οπιος θα παρεχει ολα οσα στερουνται οι υποαναπτυκτες χωρες στη σημερινη εποχη!!Οποτε η παρατηρηση σου κατα την αποψη μου ειναι πολυ σωστη!!! :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ΄αρχας χαιρομαι που σε γνωριζω.Θα συμφωνησω μαζι σου

στην τελευταια σου αναφορα, περι αναζητησης αλλης κατοικιας καθως καταστρεψαμε τον δικο μας πλανητη.Ενα ευλογο ερωτημα, ειναι: ειναι πρακτικο στην σημερινη εποχη, που τοσοι ανθρωποι υποφερουν απο την πεινα να σπαταλουνται τοσα λεφτα στις αστρονομικες ερευνες?

Η δικη μου απαντηση, θα ητανε ναι,καθως, με την εξελιξη της επιστημονικης ερευνας στο αντικειμενο της Αστρονομιας αυξανονται οι πιθανοτητες ανακαλυψης ενος καινουργιου πλανητη,ο οπιος θα παρεχει ολα οσα στερουνται οι υποαναπτυκτες χωρες στη σημερινη εποχη!!Οποτε η παρατηρηση σου κατα την αποψη μου ειναι πολυ σωστη!!! :)

 

Θα συμφωνήσω με την άποψη σου και θα προσθέσω το εξής:Είναι πολύ πρακτικό στις μέρες μας να ξοδεύονται χρήματα στις διαστημικές αποστολές γιατί μας έχουν διευρύνει το ''παράθυρο'' της γνώσης και μας έχουν ''βοηθήσει'' ώστε να αποδείξουμε πολλές θεωρίες να ανακαλύψουμε νέα πράγματα και θα συνεχίσουμε να ανακαλύπτουμε.Επίσης απελευθέρωσε τον άνθρωπο από την άγνοια και την προκατάληψη σχετικά με το διάστημα.Όμως θα πρέπει να δίνουμε βάση και στους ανθρώπους που υποφέρουν και να προσφέρουμε την κατάλληλη βοήθεια.Η επιστήμη δεν πρέπει να είναι μόνο για την επιστήμη,αλλά να έχει και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω,ομως ο ανθρωπιστικος χαρακτηρας της επιστημης,πρεπει να φανερωνεται και πρακτικα.Θα πρεπει δηλαδη να βοηθαει τις οικονομικα(και οχι μονο) αδυναμες χωρες να ξεπερασουν αυτη τη δυσκολη κατασταση και με πραξεις,και να μην περιοριζεται μονο σε ακριτες θεωριες που δεν ενισχυουν απο καμια αποψη αυτους τους ανθρωπους.Γιαυτο κατα την δικη μου αποψη, πιστευω οτι οι καινουργιες ανακαλυψεις στον τομεα της Αστρονομιας θα βοηθησουν πολυ τους μη ισχυρους αλλα και αυτους που ζουν με την ελπιδα ενος καλλυτερου μελλοντος!!! :!: :wink: :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου και πάλι.. :mrgreen: Όμως η πρακτική βοήθεια για τους ανθρώπους αυτούς είναι αδύνατο να εφαρμοστεί γιατί ότι χρήματα και ότι δωρεές έχουν στείλει στους ανθρώπους αυτούς ποτέ δεν έφτασε η βοήθεια αυτή,μάλλον γιατί κάποιοι τα χρήματα αυτά θέλουν να τα αξιοποιήσουν για άλλα πράγματα.. ](*,) :-note :-note Γι' αυτό δεν καταλαβαίνω που ορισμένοι θεωρούν υπερβολή τα ποσά που διατίθονται για τις διαστημικές αποστολές από τη στιγμή που αξιοποιούνται κατάλληλα και μας δίνουν την ευκαιρία να ατενίσουμε αισιόδοξα το μέλλον!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως θεωρουν υπερογκα αυτα τα ποσα, καθως ανυσηχουν μηπως σπαταλωντας ετσι τα χρηματα, δεν μεινει και κατι για αυτους, ετσι ωστε να κανουν το κεφι τους!!!!! :!: :!: :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα συμφωνησω και με τις δυο σας αλλα το θεμα ειναι αλλου.

ναι να δινονται υπερογκα ποσα στην ερευνα για την αστρονομια και το περιβαλλον αλλα οχι στην ερευνα για νεα οπλα. τα ποσα που χρησιμοποιει η NASA για τις ερευνες τις συγκριτικα με αυτα που μαλλον χρησιμοποιει ο στρατος των ΗΠΑ για να σκοτωνει "τρομοκρατες" ή για να βρισκει νεους τροπους να μας αφανισει ειναι πιστευω μηδαμινα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιει η NASA και , ας μην αφηνουμε και την ευρωπη απεξω, η ESA.

το θεμα ειναι η κατανομη του πλουτου...

τωρα ακομα και αν κατοικησουμε σε αλλο πλανητη και βρουμε νεους πορους οι χωρες του τριτου κοσμου φοβαμαι οτι και παλι "νηστικες" θα μεινουν...

συμφερει πολυ κοσμο να ειναι ετσι

τεσπα αυτο ανοιγει μια αλλη τεραστια συζητηση που μπαινει και στα εδαφη των θεωριων συνομωσιας και καλυτερα να το αφησουμε...

το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα!

Fly me to the moon and let me play among the stars...

Let me see what spring is like on Jupiter and Mars...

 

Pleiades

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πιστευω πως οπου και να παμε θα επικρατει η ιδια καταστση, καθως δεν νομιζω πως ο πλανητης Γη εφταιξε που οι ανθρωποι γινανε τοσο επιθετικοι.Πρεπει να αλλαξουμε ριζικα μυαλα και ιδεολογιες για να σωσουμε αυτο το πλανητη απο την καταστροφη!!!Επειτα, ας μην επαναπαυομαστε στην ελπιδα ανακαλυψης ενος αλλου πλανητη που υποστηριζει ζωη,ας σωσουμε τον δ :lol: ικο μας στον οποιο ξερουμε και τα κατατοπια!!!

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης