Jump to content

Σπουδες και επαγγελματικη αποκατασταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ανοιγω αυτο το θεμα διοτι αναζητωντας στο διαδικτυο ενω βρηκα πολλες συζητησεις και αναλυσεις για διαφορα επαγγελματα,δεν βρηκα τιποτα σχεδον για την αστρονομια,ας μας δωσουν τα φωτα τους οι πιο εμπειροι, Που μπορει να εργαστει καποιος με μεταπτυχιακες σπουδες στην αστροφυσικη στην ελλαδα και τι δειχνουν τα παραδειγματα γνωστων σας που εχουν ακολουθησει αυτο το δρομο,τελικα αξιζει καποιος να συνεχισει και να κυνηγησει τις σπουδες του πανω στην αστροφυσικη η ειναι κορεσμενο επαγγελμα?

 

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Fjiord,το ερωτημα σου ειναι ευλογο.Μπορει να μην ειμαι και τοσο εμπειρη στην Αστρονομια,ομως θα σου πω αυτα που γνωριζω!Αρχικα,για να ασχοληθει καποιος επαγγελματικα με την Αστρονομια πρεπει να περασει απο το Φυσικο Πανεπιστημιο,απο το οποιο,θα επιλεξει την δεσμη και τον κλαδο με τον οποιο θελει να ασχοληθει.Στη συνεχεια,τελειωνεις τις σπουδες σου και αν θελεις να προχωρησεις βαθυτερα με το αντικειμενο μπορεις να κανεις διδακτορικες σπουδες πανω σε Αστρονομια η Αστροφυσικη αναλογα.Επειτα,αυτο που αποφερει περισσοτερο κερδος στους αστρονομους,αλλα και καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση,ειναι να φυγουν στο εξωτερικο(καθως υπαρχουν και πιο εξειδικευμενα πανεπιστημια που θα σε βοηθησουν περισσοτερο).Αυτα, τα εχω ακουσει απο μια καθηγητρια μου που η κορη της ασχολειται με την Αστρονομια στο εξωτερικο(Χιλη).Τωρα,για το αν η Αστρονομια αποφερει ενα καλο εισοδημα και τις αλλες σχετικες ερωτησεις δεν μπορω να σου τις απαντησω,καθως δεν τις γνωριζω.

Ελπιζω να καλυψα εν μερει την απορια σου! :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε τη λέξη "σπουδές" στην αναζήτηση και θα σου βγάλει πολλά σχετικά thread.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σευχαριστω για την απαντηση σου space,κοιταξα αυτο που λες και οντως υπαρχει πολυ ζητηση απο αγγελιες που ειδα σε επιστημονικα περιοδικα του εξωτερικου για δουλεια στην ευρωπη.Ομοιως για την Ελλαδα ομως η ατυχισαμε ??

Το εξωτερικο σιγουρα προσφερει εμπειρια και ειδικα στα μεγαλα αστρονομικα κεντρα εξω θα γινεις περιζητητος μετα αλλα το εχω σαν την εσχατη των εσχατων επιλογη εαν μου δινοταν η ευκαιρια διοτι δυσκολα θα αφηνα τον ελληνικο ηλιο για μερικα ψωροχιλιαρικα :mrgreen: Πραγματικα που μπορει να απασχοληθει ενας αστροφυσικος στην ελλαδα,πουθενα??Οποια εμπειρια μην την κρατατε κρυφη γιατι μετα το εξαμηνο πτυχιακης αρχιζει το τρεξιμο..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως για επαγγελματικη αποκατασταση στην Ελλαδα δεν υπαρχει κατι στο search να το παρω σαν ενδυκτικο οιωνο για την αγορα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα,εγω σου ειπα αυτα που γνωριζω,απο κει αι περα,θα αφησω καποιον πιο εμπειρο να συμπληρωσει!Οσον ομως αφορα,την επαγγελματικη σου αποκατασταση στην Ελλαδα,σιγουρα υπαρχουν πολλα πανεπιστημια που θα σε καλυψουν,ομως για καλυτερη και πιο σιγουρη δουλεια προτεινεται το εξωτερικο.Πραγματικα,δεν θα σου αρεσε να διευρυνεις περισσοτερο τις γνωσεις σου ερχομενος σε επαφη και με πιο εξειδικευμενα εργαστηρια στο εξωτερικο? :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη εξωτερικο ειναι μονοδρομος?Εξωτερικο θα ειναι ολα ρολοι για δουλεια εκει σιγουρα θελω να μαθω εδω στο Ελλαδα τι μπορει να κανει ενας με σπουδες στην αστροφυσικη γιατι αποτι εχω δει μεχρι στιγμης ολες οι αποψεις συγκλινουν στο: ναι σπουδασε αλλα επειδη σου αρεσει''Ε χαιρω πολυ.. :-&
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω σου ειπα αυτα που ηξερα,απο κει και περα θα αφησω καποιον πιο εμπειρο να συμπηρωσει.Μακαρι να πηγαιναν ολα ρολοι,εστω και στο εξωτερικο.Παντου θα υπαρχουν δυσκολιες,αρκει να εισαι ετοιμος για μαχη.Τωρα,σιγουρα οι ευκαιριες σου στο εξωτερικο θα ειναι περισσοτερες!!!Οτιδηποτε αλλο θελεις,μπορεις να ρωτησεις.Ασε με λιγο να το ψαξω και θα βρω κατι που να σε καλυπτει περισσοτερο! :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη εξωτερικο ειναι μονοδρομος?Εξωτερικο θα ειναι ολα ρολοι για δουλεια εκει σιγουρα θελω να μαθω εδω στο Ελλαδα τι μπορει να κανει ενας με σπουδες στην αστροφυσικη γιατι αποτι εχω δει μεχρι στιγμης ολες οι αποψεις συγκλινουν στο: ναι σπουδασε αλλα επειδη σου αρεσει''Ε χαιρω πολυ.. :-&

 

Δεν θα έλεγα ότι το εξωτερικό είναι μονόδρομος...Σου προσφέρει πολλές ευκαιρίες σε σχέση με την Ελλάδα συμφωνώ..Δυστηχώς για τις σπουδές στην Ελλάδα έμαθα όχι και τα καλύτερα λόγια,αλλά στο εξωτερικό όχι μόνο σπουδάζεις αυτό που θές αλλά και συνεχίζεις σε αυτό που αγαπάς..

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να με συγχωρεσεις Fjord αλλα γνωριζεις πολλά αστεροσκοπεία στην Ελλάδα οπου θα μπορουσε καποιος να απασχοληθει σαν... ελευθερος επαγγελματιας;

Εκ των πραγματων οι σπουδες στην αστρονομια στην Ελλαδα οδηγουν μονοδρομα σε ακαδημαϊκή καριέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης