Jump to content

Τηλεσκόπιο γύρω στα 1000ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά, όπως διάβαζα με προσοχή όλες τις δηλώσεις σας θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου για το θέμα του τηλεσκοπίου των 1000 ευρώ.

Η δικιά μου συμβουλή είναι ότι τώρα ο ξαδερφός σου ψάχνει κάτι καλό για οπτική παρατήρηση και έχει αποκλείσει την αστροφωτογραφία. Η δικιά μου προσέγγιση είναι ότι η αστροφωτογράφηση θα έρθει αργά η γρήγορα. Αποτελεί μια φυσική συνέχεια ενός ερασιτέχνη και λάτρη του νυχτερινού ουρανού που αργά η γρήγορα θα θέλει να καταγράψει και να απαθανατίσει τις ομορφιές του Σύμπαντος. Γιατί λοιπόν να μην αγοράσει κάτι το οποίο να κάνει την δουλειά της οπτικής παρατήρησης μεν αλλά και να προετοιμάζει το "έδαφος" και να είναι "ready" για την φωτογράφηση δε.

Αν για παράδειγμα αγοράσει ένα Dob τότε πραγματοποίει την επιθυμία του για την οπτική αλλά όταν θα θέλει να προχωρήσει στο μέλλον τότε θα του είναι "άχρηστο" και θα πρέπει να τα αγοράσει όλα πάλι από την αρχή.

Καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε όλους τους παράγοντες. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, η αστροφωτογράφηση είναι πολύ απαιτητική και επειδή γνωρίζω πως με τον δικό μου 9κιλο σωλήνα πρέπει να έχω ΑΠΝΟΙΑ για να την κάνω σωστά ενώ με το 80ράκι διοπτρικό έβγαζα φωτογραφίες κι ας φυσούσε λιγάκι οπότε το βάρος και το μήκος μετράει, γι'αυτό και ρωτάω...

Αντώνη, δεν κατάλαβα, αν δηλαδή αγοράσει το dob δεν θα μπορέσει μετά να κάνει φωτογράφηση; Μια ισημερινή χρειάζεται έτσι κι αλλιώς γι'αυτό, είτε την πάρει αρχικά είτε αργότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε plateman ετσι το χρησιμοποιω και γω ..οταν βαριεμαι το γυριζω σε dob αν και να σου πω την αληθεια μπαινει πανευκολα στην Eq6 οποτε δεν εχω και μεγαλο προβλημα να το αφηνω πανω.Το τριτο αντιβαρο μου ειναι υπεραρκετο μαζι με μια προεκταση ισως να μην χρειαζεται καν.

Το παν για την φωτογραφια ειναι να μην υπαρχουν ροπες στο συστημα.

Εγω θα προτεινα να κοιταξεις και λιγο στα μεταχειρισμενα.Για αστροφωτογραφια που ναι μεν ειναι φυσικο επακολουθο τα πραγματα περιπλεκονται λιγο(καμερες ,laptop,οδηγητικα,σπασιμο νευρων γενικα :mrgreen: )θελει πολυ υπομονη.Για παρατηρηση παρε οσο πιο μεγαλη διαμετρο σηκωνει η τσεπη σου(και η πλατη σου)12"ειναι υπεραρκετες ειδικα για πρωτο τηλεσκοπιο ...οι εποχες που το 8αρι starfinder που ειχα το θεωρουσα τερας περασαν :( .Μια καλη λυση θα ειναι και ενα 10αρι dob που μετα το βαζεις και σε ισημερινη και κανεις την δουλεια σου.Εσυ αποφασιζεις....

12\"OrionOptics f/4 λ/10,

Εq6SkyScan Pro,canon 350d(unmodified),Atik1HS,

8"f/6 Meade Starfinder Equatorial Reflector,

NexStar4 Maksutov

70mm Skywatcher(οδηγητικο)

Busnell 4,5\" Equatorial Reflector(το πρωτο μου)

Λοιπα εξαρτηματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω πόσο δύσκολη είναι η φωτογράφηση διότι ήδη ασχολούμαι, απλώς θέλω να τα κάνω όλα με όσο γίνεται λιγότερα τηλεσκόπια. Παρατήρηση βαριέμαι να κάνω στην ισημερινή γι'αυτό κι εγώ προτιμώ το dob. Ήδη έχω το 8ιντσο που τα κάνει όλα και για παρατήρηση θα πήγαινα κατ' ευθείαν στο 16ιντσο. Απλώς αυτό το 12ιντσο είναι κάτι ενδιάμεσο που επίσης τα κάνει όλα και το σκέφτομαι... =P~

 

Με το 8ιντσο και το οδηγητικό ήδη χρησιμοποιώ δύο 5κιλα αντίβαρα και άλλο ένα 1,5κιλο γυμναστηρίου που το σφινώνω ανάμεσα για να ζυγίσει, γι'αυτό ρώτησα πόσα χρειάζεσαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pocket Sky Atlas χάρτες με κανένα 25άρι ευρώ.

Hyperion Zoom 8-24 προσοφθάλμιο που θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με κανένα 160άρι ευρώ.

Στήριξη ΟΧΙ κάτω από EQ-5.

Σωλήνα από 8 ίντσες και πάνω, κατά προτίμηση Orion Optics με οπτικά λ/6 και πάνω (έως και λ/10 φτάνει).

Ρώτα αν θέλει dobsonian ή κατοπτρικό!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωμη μου ειναι οτι θα εισαι πολυ ευχαριστημενος με αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1477

 

Ειναι το κατοπτρικο skywatcher 8'' πανω στην HEQ5 Pro.

 

Αν ψαξεις μπορει να το βρεις και λιγο πιο φθηνα στην αγγλια.

Ειναι ενα set που θα σε βοηθησει πολυ και σε παρατηρηση και σε φωτογραφια και παντα στα λεφτα σου.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ! =D>

Ο παραπάνω συνδοιασμός με έναν αστροχάρτη και έναν Υπερίωνα Ζουμ είναι ότι καλύτερο! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργυρη..... να προσθεσουμε κι εναν barlow..... :)
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης