Jump to content

ΤΟ ASTROVOX ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητά μέλη του φόρουμ μας.

 

Από σήμερα ξεκινάει μια ενημέρωση στο site από εμένα με θέμα την τηλεοπτική εκπομπή φωτογραφία και οικολογία.

 

Η εκπομπή που επιμελούμαι και παρουσιάζω προβάλλεται κάθε δευτερα βράδυ στις 23.00 από το κανάλι Τηλεφώς.

( ενδέχεται οι ώρες προβολής να αλλάζουν σε κάποιες περιπτώσεις επειδή το κανάλι βρίσκεται σε στάδιο αναβάθμισης )

 

Η εκπομπή έχει σαν θέμα την φωτογραφία και το βίντεο. Θα παρουσιάζω δουλειά μου και σε αρκετές εκπομπές θα καλώ και πρόσωπα του χώρου της φωτογραφίας , του βίντεο και γενικά της εικόνας.

 

Εάν κάποιος φίλος από το φόρουμ θα ήθελε να έρθει στην εκπομπή , να παρουσιάσει την δουλειά του , και να μας μιλήσει για αυτήν , είναι φυσικά ευπρόσδεκτος.

 

Σαν αρχή θα πρέπει να δώ κάποια δείγματα δουλειάς του τα οποία θα αποσταλούν στο e mail μου – info@taki.gr σε ανάλυση 800 Χ 600 μαζί με κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας για άμεση επαφή.

Μετά από κάποιο ραντεβού θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να φτιάξει ένα slide show με τις συγκεκριμένες φωτογραφίες που θέλει να παρουσιάσει σε ανάλυση 1920 Χ 1080 mpeg 2 και bitrate 20 mbps και να μου το παραδώσει για να κάνω το τελικό μοντάζ.

Βέβαια μπορεί να παρουσιάσει και βίντεο. Καλό θα είναι το βίντεο να έχει ανάλυση 1920 Χ 1080 αλλά επειδή αυτό ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολο θα το παραβλέψουμε.

 

( Εάν ο ενδιαφερόμενος δεν μπορεί να κατασκευάσει τα παραπάνω με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές τότε θα αναλάβω εγώ την κατασκευή. )

 

Να τονίσω ότι η εκπομπή θα είναι τρικάμερη η τετρακάμερη μαγνητοσκοπημένη ( για να μην υπάρχει θέμα με τα ωράρια ) και το τελικό μοντάζ θα γίνεται από εμένα.

Ο κάθε ενδιαφερόμενος θα λάβει φυσικά τη εκπομπή σε dvd Η σε Blu ray – εάν διαθέτει την ανάλογη συσκευή. Έτσι και αλλιώς οι λήψεις θα είναι σε high definition.

 

Σε αυτό το θέμα επίσης θα συζητάμε τα πάντα σχετικά με την συγκεκριμένη εκπομπή. Θα δέχομαι συμμετοχές , παρατηρήσεις , εντυπώσεις καλές η κακές και γενικά ιδέες και προτάσεις για να γίνει καλύτερη η εκπομπή.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων και ελπίζω σε μία άριστη συνεργασία.

 

T@KIS Ευριπιώτης

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάκη, σου εύχομαι καλή επιτυχία στην εκπομπή σου. Η αλήθεια είναι ότι οι αναφορές στην ερασιτεχνική αστρονομία από την τηλεόραση είναι σπάνιες έως ανύπαρκτες οπότε κάθε προσπάθεια ενημέρωσης του κοινού μέσω της τηλεόρασης είναι σημαντική!

 

Προσωπικά δε μου είναι άμεσο εύκολο να συμμετάσχω καθώς δεν είμαι στην Αθήνα ωστόσο υπάρχουν πολλά μέλη του astrovox στην Αθήνα που πιθανώς να ενδιαφερθούν να συμμετάσχουν, να παρουσιάσουν τον εξοπλισμό τους και τις φωτογραφίες τους. Φυσικά το βήμα εδώ στο site είναι ελεύθερο για να ενημερώσεις για την εκπομπή σου και τα θέματα ερασιτεχνικής αστρονομίας που θα καλύπτει.

 

Καλή επιτυχία και πάλι!

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως ειναι η πρωτη φορα που θα υπαρχει εκπομπη που θα ασχολειται με το συγκεκριμενο θεμα.

Ευχομαι καλη επιτυχια (που σιγουρα θα εχει)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι ΤΗΛΕΦΩΣ παιδια!

 

Τάκη καλή επιτυχία στην ωραία σου προσπάθεια.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους μία αξιόλογη εκπομπή στα ελληνικά ΜΜΕ! Δυστυχώς, το κανάλι

δεν το πιάνουμε εδώ στη Βέροια, αλλά ελπίζω σε μία αποδοτική και

προσοδοφόρα προσπάθεια για την αναβάθμιση του ελληνικού

ενημερωτικού χώρου. Καλή επιτυχία και από εμένα!

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εκπομπη θα παιξει δευτερα και οχι τριτη τελικα.

 

Οποτε σημερα δευτερα 27-4 και ωρα 23.00 θα προβληθει η εκπομπη.

 

Σημερινο θεμα ειναι ''παρασκηνια'' και θα εχει πλακα.

 

Εαν ολα πανε καλα την επομενη εβδομαδα θα κανω εκπομπη αστροφωτογραφικου περιεχομενου.

 

Παιδια θα ηθελα να δω συμμετοχεσ σας ε?

 

ετοιμαστε υλικο και ελατε να μιλησουμε για αστρονομια.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία φίλος.... Αλλα αυτο το καναλι πρωτη φορα το ακούω! Στην Ναουσα μπορουμε να το πιασουμε??? :-k

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία φίλος.... Αλλα αυτο το καναλι πρωτη φορα το ακούω! Στην Ναουσα μπορουμε να το πιασουμε??? :-k

 

Για την ωρα πιανει μονο στην αττικη. ειναι σε σταδιο αναβαθμισησ και προσεχωσ μαλλον θα ειναι και πανελλαδικο.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΗΝ δευτερα 4 μαιου και ωρα 23.00 θα μεταδοθει η εκπομπη και θα εχει σαν θεμα την υποβρυχια βιντεοσκοπηση.

 

Θα παρουσιασω βιντεο απο την ερυθρα θαλασσα.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητά μέλη του φόρουμ μας.

Εάν κάποιος φίλος από το φόρουμ θα ήθελε να έρθει στην εκπομπή , να παρουσιάσει την δουλειά του , και να μας μιλήσει για αυτήν , είναι φυσικά ευπρόσδεκτος.

T@KIS Ευριπιώτης

 

Τάκη, καλησπέρα. Μπράβο για την καλή δουλειά στο site σου. Θα ήθελα να συμμετάσχω στην εκπομπή. Η δουλειά μου είναι εδώ:

www.greeksky.gr

Αν ενδιαφέρεσαι ενημέρωσε με.

Ευχαριστώ.

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΤΗΝ δευτερα 11 μαιου και ωρα 23.00 θα μεταδοθει η εκπομπη και θα εχει σαν θεμα την αστρονομια.

 

Θα παρουσιασω βιντεο πλανητων.

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητά μέλη του φόρουμ μας.

Εάν κάποιος φίλος από το φόρουμ θα ήθελε να έρθει στην εκπομπή , να παρουσιάσει την δουλειά του , και να μας μιλήσει για αυτήν , είναι φυσικά ευπρόσδεκτος.

T@KIS Ευριπιώτης

 

Τάκη, καλησπέρα. Μπράβο για την καλή δουλειά στο site σου. Θα ήθελα να συμμετάσχω στην εκπομπή. Η δουλειά μου είναι εδώ:

www.greeksky.gr

Αν ενδιαφέρεσαι ενημέρωσε με.

Ευχαριστώ.

:mrgreen:

 

καλησπερα. ενταξει θα μιλησουμε με μηνυμα. σε ευχαριστω

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλοι και φιλες ;)

 

καπου μεσα στον μαιο και στα πλαισια της εκπομπης ''φωτογραφια και οικολογια''

θα κανω μια εκπομπη η οποια θα ειναι κατα των ναρκωτικων. :1

 

Θα δειξω ''σκληρες'' εικονες με το σχετικο θεμα και θα μιλησουν και καποια ατομα στην εκπομπη τα οποια ειχαν καποιες εμπειριες σχετικα με το θεμα η ειχαν καποια αγαπημενα τους προσωπα που ειχαν πεσει σε αυτην την μαστιγα.

 

εαν καποιοι απο το φορουμ θα ηθελαν να πουν καποια πραγματα στην εκπομπη

( και φυσικα με την πλατη γυρισμενη στην καμερα και με αλλοιωμενη φωνη )

μπορουν να το κανουν.

 

εννοειται οτι δεν θελω καν να ξερω ποιο μελος θα ειναι. εξαλλου μπορει ο ενδιαφερομενος να στειλει ανωνυμο ε μαιλ η να με καλεσει στο κινητο προκειμενου να γινει η συνεντευξη.

 

θα ειναι μια εκπομπη που θα ''χαλασει κοσμο'' και ταυτοχρονα μια κοινωνικη προσφορα.

 

καθε συμμετοχη ακομα και με φωτογραφικο υλικο ειναι ευπροσδεκτη.

 

σας ευχαριστω. :D

 

( εαν οι διαχειριστες νομιζουν οτι το συγκεκριμενο θεμα προσβαλλει το φορουμ μπορουν να το διαγραψουν. )

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τάκη,

 

1) Ο τίτλος της εκπομπής σου είναι "Φωτογραφία και Οικολογία"

2) Το θέμα του επεισοδίου της εκπομπής θα είναι τα ναρκωτικά (!?)

3) ...κι ο τίτλος του thread είναι "το Astrovox στην τηλεόραση" (!!!)

 

Νομίζω πως μετά από αυτά ή ο τίτλος του thread καθίσταται άστοχος ή το τελευταίο post.

Συγχαρητήρια ασφαλώς για τις ευαισθησίες σου και τη δουλειά σου, όμως νομίζω πως δεν είναι σωστό να αναζητάς στο astrovox δημοσίως και αδιακρίτως συμετέχοντες για εκπομπές με ευαίσθητη θεματολογία. Δεν είναι καν ευγενικό προς τα υπόλοιπα μέλη να λές «ψάχνω χρήστες ναρκωτικών ανάμεσά σας ή στις οικογένειές σας για εκπομπή με σκληρές σκηνές». Το astrovox είναι εργαλείο για το χόμπυ μας, όχι για τη δουλειά μας ή τις δουλειές ενός τηλεοπτικού καναλιού.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος φίλος μας έχει πρόβλημα, το τελευταίο που χρειάζεται είναι ένα τηλεοπτικό κανάλι και συνέντευξη με γυρισμένη πλάτη.

Απαράδεκτο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε T@KIS νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι αν το θέμα σου προσβάλει το forum η όχι, αλλά το κατά πόσο μπορεί να μας ενδιαφέρει…

 

Με κάθε σεβασμό προς τα κίνητρα της εκπομπής σου, νομίζω ότι τέτοιου είδους θέματα (βάση των κανόνων λειτουργίας του site) δεν «χωράνε» εδώ, απλώς γιατί δεν ανήκουν στην θεματολογία του.

Εξάλλου αν κάποιο μέλος του astrovox επιθυμεί να ασχοληθεί με άλλα θέματα εκτός της αστρονομικής ενασχόλησης υπάρχουν και άλλα forum στο δίκτυο πιο κατάλληλα.

 

Πολλοί από εμάς ίσως να ανυπομονούμε να δούμε μια εκπομπή από το συγκεκριμένο κανάλι αφιερωμένη στην αστροφωτογράφηση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα μας ενδιέφερε να μάθουμε π.χ. και νησιώτικες συνταγές για κουλουράκια!

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός…

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρολο που δεν θα ηθελα να φτασει εδώ η κουβεντα τελικα μαλλον δεν θα το αποφυγω . και για να απαντησω και στους δυο σας θα πω τα εξης.

 

Ο τιτλος του θεματος είναι το astrovox στην τηλεοραση. Γιατι και βεβαια μου αρεσει η αστρονομια και βεβαια θα ηθελα να την προωθησω και βεβαια και να καλεσω και καποια μελη για να μιλησουμε για το συγκεκριμενο θεμα.

 

Αν διαβασετε καπου στην αρχη γραφω ότι

Από σήμερα ξεκινάει μια ενημέρωση στο site από εμένα με θέμα την τηλεοπτική εκπομπή φωτογραφία και οικολογία.

 

Το οποιο αυτό σημαινει ότι θα ενημερωνω το θεμα κάθε εβδομαδα σχετικα με την εκπομπη. Η εκπομπη δεν λεγεται ΄΄αστρονομια΄΄ αλλα ΄΄φωτογραφια και οικολογια΄΄ που αυτό σημαινει ότι θα εχω θεματα σχετικα με φωτογραφια και οικολογια. Το συγκεκριμενο καναλι μαχεται για οτιδηποτε οικολογικο και βεβαια είναι κατά του καπνισματος κ.λ.π. οποτε από τετοια αποψη το θεμα που θα δειξω κολλαει και παρακολλαει.

 

Οποτε στεφανε νομιζω ότι απαντησα στα στις τρεις πρωτες προτασεις που εθεσες.

 

Παρακατω μου γραφεις πολύ χοντρα ότι είναι λαθος που αναζηταω χρηστες εδώ μεσα.

θεωρητικα εχεις δικιο.και ολοι μας πιστευουμε ότι σε κανενα φορουμ που αφορα χομπυ δεν υπαρχει καποιος που να εχει σχεση με αυτά τα ασχημα πραγματα και κανενας δεν εχει δει η ακουσει κατι ποτε.

Εδώ σκεψου λιγο αυτό που μολις εγραψα…..

Δεν ζουμε στον αρη παιδια. Το σκληρο αυτό θεμα είναι διπλα μας. Στην διπλανη πορτα.Ποιος δεν εχει κατεβει στο κεντρο της αθηνας ακομα και μερα μεσημερι και δεν εχει δει σκληρες σκηνες τετοιου ειδους?

 

Δεν ζητησα να μας πει καποιος εδώ μεσα πώς να κανουμε χρηση. Να πει μια αποψη , μια εμπειρια που ειχε εστω και οπτικη.

 

Στην προταση όχι για τη δουλειά μας ή τις δουλειές ενός τηλεοπτικού καναλιού

Να σου πω μονο το εξης.πιστεψε με ότι δεν θα βγαλω φραγγο απο το συγκεκριμενο θεμα. Ουτε κανενα καναλι μου ζητησε να θιξω το συγκεκριμενο θεμα. Ισα ισα που θα εχω και αντιδρασεις και ειμαι σιγουρος γιαυτο. Και αν καποιος εχει μπλεξει ασχημα η ξερει κατι να πει προκειμενου να βοηθησει καποιον αλλον να μην μπλεξει πιστευω ότι καλο θα είναι να το κανει.

Γιατι να σου πω και κατι? Μπορει καποιος σε καποια ψυχολογικα δυσκολη φαση της ζωης του να πηρε στραβο δρομο αλλα αυτό δεν σημαινει ότι δεν μπορει να βοηθησει και αλλους και να τους αποτρεψει να μπλεξουν και αυτοι.

 

Και οσο γιαυτο που ειπες εσυ μουσοκλη εάν βαζεις στο ιδιο καλαθι τα ναρκωτικα με τα κουλουρακια τοτε μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου.

 

 

 

Παιδια κακα τα ψεμματα.εμενα μου αρεσει πολύ η αστρονομια. Οι νυχτες στον παρνωνα είναι πανεμορφες. Απλωνω τον εξοπλισμο μου και λυσσαω ολη την νυχτα οπως φανταζομαι και πολλοι αλλοι εδώ μεσα. Και φυσικα την επομενη μερα οπου με επεξεργασια βλεπεις τι ομορφες εικονες τραβγηξες η τι ΄΄πατατες΄΄ εκανες…. Είναι μαγεια. Και ακομα και εάν δεν ασχολεισαι με αστρονομια σε μαγευει όταν τα βλεπεις στην τηλεοραση ε? πω πω τι ομορφια.

Και είναι σιγουρο ότι τελικα τις νυχτες προτιμαω να κανω βιντεοσκοπηση του δια παρα να κανω βιντεοσκοπηση σοκαριστικων σκηνων στο κεντρο της αθηνας.

 

Και ξαφνικα…

αλλαζεις καναλι και βλεπεις στις ειδησεις ότι πεθανε καποιος από υπερβολικη δοση…..

εκει λεμε ολοι μας. Α τον κακομοιρη….

Και αλλαζουμε καναλι η κλεινουμε την τηλεοραση και κοιμομαστε ηρεμα στο μαξιλαρι μας μη εχοντας τυψεις γιατι στο κατω κατω τι φταιμε εμεις που πεθανε ο άλλος?

Τι μας νοιαζει εάν καποιος κατεληξε ετσι?

Εμεις του ειπαμε να μπλεξει?

Α πα πα…δεν πειραζει. Ενας λιγοτερος.

Δεν παει να πιασει φωτια? Αρκει να μην καιγεται το δικο μας σπιτι.

 

Δεν ξερω εάν τοσο αδικο εχω με όλα αυτά που λεω αλλα σαν λαος ειμαστε πολύ ΄΄παρτακηδες΄΄ και δεν κοιταμε τι γινεται γυρω μας.

 

 

ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΤΑΚΗ μας μαυριζεις την ψυχη…. Εδώ μεσα μπηκαμε για να χαλαρωσουμε και όχι να ψυχωπλακωθουμε ….. Θα μου πει καποιος.

 

Ενταξει θα το δεχτω.

 

Παρολα αυτά οι δρομοι είναι δυο.

Επειδη η εκπομπη δεν είναι εκπομπη αστρονομιας τοτε λογικα 9 στις 10 εκπομπες δεν αφορουν το astrovox οποτε και θα πρεπει να διαγραφει το θεμα από την αρχη και εξ ολοκληρου.

Ο άλλος δρομος είναι να ενημερωνω το θεμα κάθε εβδομαδα και εάν καποιος θελει ας βλεπει την εκπομπη. Γιατι να σας πω και κατι ακομα? Οσο και να σας αρεσει η αστρονομια ειτε το θελετε ειτε όχι υπαρχουν και ένα σωρο αλλα, θεματα πανεμορφα για να δει κανεις.

 

 

Αυτά…..

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις οτι αυτό το site ασχολείται με ότι έχει σχέση με την αστρονομία.

Δεν ζουμε στον αρη παιδια. Το σκληρο αυτό θεμα είναι διπλα μας. Στην διπλανη πορτα.Ποιος δεν εχει κατεβει στο κεντρο της αθηνας ακομα και μερα μεσημερι και δεν εχει δει σκληρες σκηνες τετοιου ειδους?
Σωστό αυτο αλλα που κολάει εδώ δεν κατάλαβα.Φαντάσου ο καθένας μας

εδώ να χρησιμοποιεί το φόρουμ για προσωπικούς διαφημιστικούς λόγους.

Όπως σου ανέφεραι ο Μουσοκλης,υπάρχουν άλλα φόρα για αυτόν τον σκοπό.

Και οσο γιαυτο που ειπες εσυ μουσοκλη εάν βαζεις στο ιδιο καλαθι τα ναρκωτικα με τα κουλουρακια τοτε μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου.

Μάλλον πάλι δεν κατάλαβες οτι το θέμα δεν είναι το ίδιο καλάθι,αλλα η σχέση που έχουν και τα δύο αυτά αντικείμενα με το αστροβοξ.

ποιός είναι εκτός τόπου και χρόνου δεν ξέρω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχας συγχαρητηρια τακη για την προσπαθεια σου...

Πιστευω πως απο καλη διαθεση και με πολυ μερακι ασχολεισαι με τετοιου ειδους θεματικες εκπομπες στην τηλεοραση.. αν κρινω απο τον τηλεοπτικο σταθμο δε νομιζω να διαθετει κονδυλια ικανα για να στιριξουν εκπομπες με τετοια θεματα... αρα η προσπαθεια που κανεις ειναι αξιεπαινη!

Θα συμφωνησω ομως με τους κυριους, το θεμα δεν εχει καμια σχεση με το astrovox και με το αντικειμενο..... το φορουμ εδω εχει να κανει με την ερασιτεχνικη αστρονομια οπως καλα γνωριζεις..

Πιστευω πως σιγουρα θα βρεις πολλα φορουμ που θα ειναι σχετικα με τετοιου ειδους θεματα..

Δεν εχει τυχει να δω την εκπομπη σου αλλα νομιζω πως δε χασω το χρονο μου να σε παρακολουθησω..

Με εκτιμηση

Αριστοτελης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οσο γιαυτο που ειπες εσυ μουσοκλη εάν βαζεις στο ιδιο καλαθι τα ναρκωτικα με τα κουλουρακια τοτε μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου.
Τάκη, αυτό δεν θα το σχολιάσω, καθώς είναι στην διάθεση της κρίσης του κάθε αναγνώστη αυτής της δημόσιας συζήτησης για να το κρίνει…

 

Δεν ξέρω αν τα όσα έγραψα στην προηγούμενη απάντησή μου αφήνουν πίσω τους κάποιες υποψίες επιθετικότητας, γιατί ο κάθε ένας μπορεί να τα ερμηνεύσει με τον τρόπο της επιλογής του.

Από την δική μου πλευρά νομίζω ότι κάθε άλλο παρά επιθετικότητα υπήρξε…

 

Το Astrovox κατά την γνώμη μου είναι ένας όμορφος «χώρος» του διαδικτύου του οποίου η ποιότητα καθορίζεται από την ποσότητα των πληροφοριών σε ένα συγκεκριμένο είδος, την ερασιτεχνική αστρονομία. Και όχι η ποσότητα σε ποικιλία διαφόρων άλλων ειδών πληροφορίας…

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε άλλα ενδιαφέροντα και ευαισθησίες σαν άνθρωποι…

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος προς χάριν της συζήτησης ας υποθέσουμε ότι κάποιος φίλος/γνωστός/συγγενής μου έχει πέσει θύμα εθισμού σε κάποια τοξική ουσία.

Σαφώς και θα ήθελα να τον βοηθήσω, να ψάξω να βρω πληροφορίες για το πώς, και να εκφράσω τις ανησυχίες μου σε έναν χώρο όπου θα έβρισκα πληροφορίες και ανταπόκριση για το συγκεκριμένο θέμα…

Αυτός ο χώρος κατά την γνώμη σου είναι το astrovox?

Σίγουρα ΟΧΙ.

 

Αν κάτι τέτοιο ήταν σύνηθες σε αυτόν τον χώρο, θα μετατρεπόταν μέσα σε ελάχιστο χρόνο σε έναν κυκεώνα αντίρροπων πληροφοριών που μόνο με την αστρονομία δεν θα είχαν σχέση…

 

Και αυτό σίγουρα δεν θα άρεσε σε κανέναν…

 

Για του λόγου το αληθές, εγώ εχθές το απόγευμα επιστρέφοντας από την καθημερινή εργασία μου, προτίμησα να ξεκουραστώ εμπρός στον υπολογιστή μου μαθαίνοντας παράλληλα και κάτι καινούργιο μέσα από αυτό το site. Όταν είδα στις πρόσφατες δημοσιεύσεις τον τίτλο TO ASTROVOX ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ χαμογέλασα με ευχαρίστηση σκεπτόμενος: Για κοίτα… έχουμε εξελίξεις…

Όταν άνοιξα το θέμα και άρχισα να διαβάζω ότι πρόκειται για μια τηλεοπτική εκπομπή με θέμα «τα ναρκωτικά», είναι περιττό να πω πως ένοιωσα τουλάχιστον άβολα απέναντι από την οθόνη μου και ενοχλημένος από αυτά που διάβαζα, ενώ βρισκόμουν σε ένα χώρο με συγκεκριμένη θεματολογία αναζήτησης.

 

Δεν είμαι κατά των εκπομπών που υποστηρίζουν τις ευπαθείς ομάδες μιας κοινωνίας, αλλά αν ήθελα να ενημερωθώ για κάτι τέτοιο θα το αναζητούσα σε ανάλογο χώρο και όχι στο Astrovox.

 

Εδώ στο Astrovox, (αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος) μπορεί ο κάθε επισκέπτης του site να πάρει χρήσιμες πληροφορίες χωρίς να είναι απαραίτητα μέλος του, διαβάζοντας σχετικά άρθρα και δημόσιες συζητήσεις γύρω από την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Για φαντάσου πως μπορεί να ένοιωσε κάποιος νέος επισκέπτης του χώρου που αναζητούσε κάποιες πληροφορίες σχετικές με την αστρονομία, και το πρώτο θέμα που άνοιξε να ήταν το υποφαινόμενο...

 

Γενικώς δεν μου αρέσει να κριτικάρω κανέναν, και δεν είναι στις προθέσεις μου να σε προσβάλω με τα παραπάνω αναγραφόμενα. Απλώς ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου απέναντι στο συγκεκριμένο θέμα προς αποφυγή παρεξηγήσεων από μέρους σου.

 

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην εκπομπή σου και ελπίζω σύντομα να δούμε στο κανάλι και κάποια εκπομπή σχετική με την αστροφωτογραφία και τα μυστικά της. (πραγματικά θα είχε μεγάλο ενδιαφέρων, δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ εκπομπή με παρόμοιο θέμα στην Ελληνική τηλεόραση…)

 

Καλή συνέχεια λοιπόν...

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε άλλο. Είναι σαφές ότι η θεματολογία του forum είναι αστρονομική και είναι τουλάχιστον αστείο γι αυτό το λόγο να καταλογίζεται σε μέλη του έλλειψη ευαισθησίας σε άλλα θέματα - απεναντίας, οι περισσότεροι εδώ είναι τεκμηριωμένα περισσότερο ευαισθητοποιημένοι από το μέσο πολίτη. Το astrovox δεν ήταν ποτέ πολύ αυστηρό για μικρές ή σύντομες παρεκλίσεις από τη συνήθη θεματολογία, δεν μπορεί όμως σε καμία περίπτωση να εξυπηρετεί προσωπικές επιδιώξεις ή σκοπούς ξένους προς το αντικείμενό του.

 

Οσο και να σας αρεσει η αστρονομια ειτε το θελετε ειτε όχι υπαρχουν και ένα σωρο αλλα, θεματα πανεμορφα για να δει κανεις.

Ευχαριστούμε...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε προηγουμενο μηνυμα μου εγραψα τα εξης

Ενταξει θα το δεχτω.

 

Παρολα αυτά οι δρομοι είναι δυο.

Επειδη η εκπομπη δεν είναι εκπομπη αστρονομιας τοτε λογικα 9 στις 10 εκπομπες δεν αφορουν το astrovox οποτε και θα πρεπει να διαγραφει το θεμα από την αρχη και εξ ολοκληρου.

 

για να μην το κουραζουμε τι λετε να γινει?

μπορει να διαγραφει απο τους διαχειριστες το θεμα και να τελειωνουμε γιατι εχει γινει μπαχαλο?

να κλεισει η ''πορτα'' στην εκπομπη γιατι εαν καποιος δεν χαραμιζει μια ωρα να την δει πως θα χαραμισω εγω μια ολοκληρη εβδομαδα για να την ετοιμασω με καποιο μελος του φορουμ?

 

δηλαδη τι φανταστηκατε? οτι οταν ανεβασα αυτο το θεμα , οτι καθε δευτερα βραδυ θα βλεπαμε αστροβοξ?

με ποιους?

με τι συμμετοχες?

 

ελα για να βλεπω διαγραφες γιατι μονο αντιπαραθεσεις δεν θελω να βλεπω... [-X

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απότι κατάλαβα αυτό που επιδιώκεις είναι να διαφημίσεις την εκπομπή σου , να αποκτήσεις τηλεθεατές από μέλη του astrovox , πιθανόν και κάνα χρήστη που θα τον παρουσιάσεις στο αιμοδιψές τηλεθεάμων κοινό με γυρισμένες τις πλάτες , να ποστάρεις όποτε θέλεις για όποιο άσχετο με το astrovox θέμα της εκπομπής σου νομίζεις ότι χρειάζεται διαφήμιση, και αν κάποτε σου κάτσει κάποια Δευτέρα να κάνεις και καμιά εκπομπή με θέμα την αστροφωτογραφία.

Εγώ βέβαια προσωπικά δεν είμαι στο target group (sic) της εκπομπής σου με κανένα τρόπο,

Και αν ήμουνα διαχειριστής του site θα σε είχα διαγράψει αεράτα.

Ζητώ συγνώμη από τα άλλα μέλη του site που ήταν πιο ευγενικοί και υπομονετικοί όμως σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ξυπνάει ο συγχωρεμένος ο Στάλιν μέσα μου.

Γιώργος Νικολιδάκης

Μέλος ΕΑΕ.

We count the time scale and analyze the creation mechanisms, trying to catch in mind the invisible.

http://geonik.homeip.net

http://astronomia.org.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης