Jump to content

Παρατήρηση Σούνιο Σάββατο 25/4/2009 Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά, το είπα σε φίλους και είπαν πολλοί ότι ενδιαφέρονται...ούτε ξέρω πόσοι θα έρθουν...Σε λίγο που ξεκινάμε, θα δω πόσοι μαζευτήκαμε

:shock:

 

Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα άμα σκάσουμε πολλοί

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Achilleas,

 

No wheels dude!

You all have a god time.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Achilleas,

 

No wheels dude!

You all have a god time.

 

-Fred

 

 

you can always share wheels with another member...Next time i'll drive you to the observation site.. My car is full for today.. :P

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Achilleas,

 

Thank you very much for the kind offer to give me a ride out to the observing site. Hope you all had a great time obsereving.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα, και ποτε δεν θα περίμενα οτι θα μαζευόμασταν ΤΟΣΑ ατομα... Σίγουρα πάνω απο 20, και μου παν οτι είχαν φύγει κι'αλλοι πριν φτάσω εγώ (τσακώθηκα πάλι με το ρολόι μου... :P )

 

Φανταστείτε οτι χρειάστηκε να αλλάξουμε χώρο παρατήρησης γιατι δεν χωράγαν τα αυτοκίνητα..

 

Ήταν μια εποικοδομητική βραδιά καθώς έμαθα οτι μία μοκέτα χώματος στο πρωτεύον κάτοπτρό μου ήταν υπεύθυνη για το οτι δεν έβλεπα τίποτα τον τελευταίο καιρό... :mrgreen: ](*,) ](*,)

 

Ήταν μια επεισοδιακή βραδιά καθώς το τηλεσκόπιο του Δημήτρη στέγνωσε την μπαταρία του αυτοκινήτου του..(τον έσωσε η κατηφόρα :mrgreen: )

 

Καλό seeing, βέβαια κάποια στιγμή γίναν όλα νερό απο την υγρασία (μετα τις 3)

 

Παρούσα πάντα και η ΕΛ.ΑΣ. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αυτάααααα

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου εκεί γύρω ήταν και τρία στεναχωρημένα διοπτρικά πάνω σε αλταζιμουθιακή,μήπως βρήκατε τον ιδιοκτήτη; :-k :-note.χρυσοχέρης!!!λάμπουν,λάμπουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, η πρώτη μου επαφή με οργανωμένη αστροπαρατήρηση, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!

Ήταν όλα τέλεια, είσασταν όλοι υπέροχοι!

Σας ευχαριστώ πολύ, και εννοείται πως τώρα που έγινε η αρχή, δεν θα χαθούμε ;)

Όπως λένε στο χωριό μου "κίνησε η ψείρα μια φορά, και έκανε μονοπάτι" :) :)

Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην Μάχη, στον PapGeo (αν δεν κάνω λάθος στο nick), και στον themis_kart.

Χάρηκα που σας γνώρισα όλους.

Να έχετε μια όμορφη μέρα, και καθαρούς ουρανούς πάντα! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου εκεί γύρω ήταν και τρία στεναχωρημένα διοπτρικά πάνω σε αλταζιμουθιακή,μήπως βρήκατε τον ιδιοκτήτη; :-k :-note.χρυσοχέρης!!!λάμπουν,λάμπουν.

Να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, και να πω οτι ο ιδιοκτήτης τους, βοηθούσε μέχρι τα μεσάνυχτα κάποιους άλλους να ευθυγραμμίσουν τα δικά τους και έτσι, άργησε να τα χρησιμοποιήσει

Γύρω στα μεσάνυχτα όμως, άρχισε το χαμόγελο να έρχεται στους προφοφθάλμιους των διοπτρικών :) :) \:D/ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα το τηλεσκόπιο σου μάλλον πρέπει να το πας σε κανένα βενζινάδικο να πλυθεί με το πιεστικό μπας και το σώσεις.Πάντως δεν με έσωσε η κατηφόρα αλλα τα μπράτσα των παλικαριών.Το cd-player μάλλον κάηκε,θα το κοιτάξω σήμερα

 

Την μεγαλύτερη χαρά μου την έδωσε το binoviewer του PapGeo.Δίνει μια εικόνα τελείως μαγική και τρισδιάστατη.

 

Θέμη κάτω είναι η σελλιδα

http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7

 

 

ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα το τηλεσκόπιο σου μάλλον πρέπει να το πας σε κανένα βενζινάδικο να πλυθεί με το πιεστικό μπας και το σώσεις.Πάντως δεν με έσωσε η κατηφόρα αλλα τα μπράτσα των παλικαριών.Το cd-player μάλλον κάηκε,θα το κοιτάξω σήμερα

 

Το τηλεσκόπιο θέλει δουλειά ναι..Το κουλό είναι οτι με τέτοια σκόνη και είδα Μ51 και Μ104 φαντάσου τι αντοχή εχουν τα νευτώνεια!

 

Μάλλον η ασφάλεια του CD Player θα κάηκε, όχι το ίδιο..

 

ΑΑΑΑ έχω την κούπα του θερμός σου..Μου δωσες καφέ και έφυγες τρέχοντας!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά κι από μένα!

Πρώτη φορά που κατάφερα κι ανέβηκα, και ήταν όντως μια όμορφη βραδιά. Όμορφη η τοποθεσία, και χάρηκα που γνώρισα πολλούς από εσάς! :D

Το κακό είναι ότι με την τόση φωταύγεια που είχε χτες, δεν μπόρεσα να κυνηγήσω δύσκολους στόχους...Αλλά δεν πειράζει, next time - εξάλλου η παρέα ήταν καλή και το αντιστάθμισε αυτό!

 

Highlight αντικείμενο της βραδιάς: κάτοπτρο - μοκέτα, πατέντα by Achilleas :cheesy:

 

Coursare, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ευελπιστώ την επόμενη φορά σε πιο σκοτεινούς ουρανούς, ώστε να μπορέσουμε να δούμε περισσότερα.

 

Να ευχαριστήσω με τη σειρά μου τον παροχέα ανοιχτηριού για να ανοίξουμε τις μπύρες

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου εκεί γύρω ήταν και τρία στεναχωρημένα διοπτρικά πάνω σε αλταζιμουθιακή,μήπως βρήκατε τον ιδιοκτήτη; :-k :-note.χρυσοχέρης!!!λάμπουν,λάμπουν.

Να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, και να πω οτι ο ιδιοκτήτης τους, βοηθούσε μέχρι τα μεσάνυχτα κάποιους άλλους να ευθυγραμμίσουν τα δικά τους και έτσι, άργησε να τα χρησιμοποιήσει

Γύρω στα μεσάνυχτα όμως, άρχισε το χαμόγελο να έρχεται στους προφοφθάλμιους των διοπτρικών :) :) \:D/ :cheesy:

 

Εμένα πάλι κάπου πήρε του αυτί μου τον ιδιοκτήτη να σου λέει:

Συνηθισμένος είσαι με αυτά πάρτα & κοίτα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντος ο ταλαίπωρος ιδιοκτήτης, αυτό το βράδυ είδε από πολλά τηλεσκόπια εκτός από τα δικά του.

:D :D :D :D :D ](*,)

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με την σειρά μου σαν Θέμης και Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ , θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ήρθαν. Δεν περιμέναμε τόσα πολλά άτομα η αλήθεια αυτή είναι, αλλά τελικά αποδείχτηκε το ρητό πως όλοι οι καλοί χωράνε!!!

Πραγματικά πρέπει να είμασταν στα 35 άτομα με 40. Πίο πολύ ήταν ένα star party με κουβέντα και γνωριμίες. Δεν μπορώ να θυμηθώ όλα τα ονόματα για να τα πω, γιατί τα πιο πολλά παιδιά πρώτη φορά γνωριστήκαμε. Πιστεύω όμως να ανταμώνουμε για παρατηρήσεις

Σε επίπεδο παρατήρησης λίγα πράματα :mrgreen: :mrgreen:

Όποιος θέλει μπορεί να γραφτεί στην λέσχη μας για να μεγαλώσει και άλλο η παρέα!!!! Ο τρόπος είναι αυτός http://elfeasastro.blogspot.com/2009/02/blog-post_16.html

Παιδιά σας ευχαριστούμε και σας περιμένουμε και την επόμενη φορά να περάσουμε καλά!!!

Όσοι δεν ήρθαν αυτή έχασαν the next time!!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Φιλικά Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφη βραδιά η χθεσινή, με μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων. Όλοι, διοργανωτές και λοιποί συμμετέχοντες, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχει η συνάντηση.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την καλή παρέα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο blackholestupid δεν θυμοταν που ηταν το χαος... και αλλαξα κινητο το οποιο δεν ειχα περασει τα τηλεφωνα απο το προηγουμενο κινητο, και δεν μπορουσα να παρω τηλεφωνο, βρηκα το τηλεφωνο του θεμη μετα απο μια ωρα, του εστειλα μνμ αλλα απαντησε μετα απο αλλη μιαμιση ωρα, οταν με πηρε ηταν ειδη αργα... ειχα σπαστει τοσο που ειχα ειδη φυγει...

φανταστειτε δεν εβγαλα ουτε μονος μου το τηλεσκοπιο....

Μπαμπη ηρθα παρολο που σχολασα στις 8 απο την δουλεια μου και ημουν κοματια, ηρθα αλλα δεν το ηθελε μαλλον η μερα... το πορτμπαγκαζ μου ειναι ακομα φορτωμενο με τα αφρολεξ σου και το βαλιτσακι σου... :(

την επομενη φορα για να ερθω θα πρεπει να εχω ρεπο και να μην δουλευω.. ωστε να δωσουμε ραντεβου ολοι μαζι και να παμε καπου, Χαρηκα ομως γιατι περασατε ωραια.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια παιδιά που μαζευτήκατε τόσα άτομα, μπράβο.

 

Πώς τους μάζεψες ρε Θέμη; Τί τους έταξες; :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης