Jump to content

Ενεργειακή αυτονομία στό ύπαιθρο - Ή Λύσις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..........Απο καλωδιωσεις, τι παιζει?? Υπαρχει κατι ετοιμο ή πρεπει να φτιαξω μονος μου?? :roll:

 

Ενας σταθεροποιητης ειναι απαραιτητος?? Γιατι σκεφτομουν να τον αφησω για αργοτερα..........:D

Υπάρχει έτοιμο αν σε ενδιαφέρει από μία υποδοχή αυτοκινήτου (αρσενικό) σε τρεις (θηλυκές).

Σταθεροποιητής σε μπαταρία δεν χρειάζεται.

Τώρα αν βάλεις Inverter κανόνισε να είναι καλής ποιότητος.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Σταμάτη.

 

Σταθεροποιητή γενικά δέν χρειάζεσαι. Υπάρχει όμως ή περίπτωσις νά έχης

"παράσιτα" στήν CCD εάν συνδέσης καί τήν βάση σου στήν ίδια γραμμή

τροφοδοσίας. Ή λύσις τότε είναι ό σταθεροποιητής καί ένα DC-DC converter.

 

Από πλευράς καλωδίων νά προσέξης νά είναι ανάλογα τών αmpere πού

καταναλώνεις. (από τόν εξολπισμό στήν μπαταρία καί από τόν φορτιστή στήν

μπαταρία) Τό τονίζω γιατί πολλά από τά τριπλά βύσματα αυτοκινήτου είναι

μόνον γιά συσκευές τού ενός ampere!

 

Τέλος, ξέχασα νά πώ σέ όλους πού πιθανόν νά έχουν αγοράση αυτόν τόν

τύπο τής μπαταρίας, στήν απίθανη περίπτωση πού δέν έχουν χρησιμοποιήση

τόν εξοπλισμό τους γιά τρείς μήνες, (... :) ... ) νά τήν ξαναφορτήσουν.

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες τα φώτα σας!

Πήρα την μπαταρία και τον φορτιστή. Η πρώτη φόρτιση κράτησε περίπου 8 ώρες. Στο τέλος της φόρτισης άναψε ένα πράσινο λαμπάκι στο φορτιστή. Είχα προχθές και την ευκαιρία να δοκιμάσω την μπαταρία στον Κιθαιρώνα. Με έβγαλε όλο το βράδυ χωρίς πρόβλημα.

Το περίεργο συνέβη χθες κατά την δεύτερη φόρτιση. Το πράσινο λαμπάκι του φορτιστή δεν άναψε παρότι είχα πάνω την μπαταρία για 20 ώρες.

Μήπως κάνω κάτι λάθος? Τον φορτιστή τον έχω στα 12V και στο Auto.

 

Thanks.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γιώργο.

Η μπαταρία είναι 45ΑΗ και ο φορτιστής 10Α.

 

Είναι αυτά:

http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=199

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16313&cat=0&page=2

 

Thanks.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο χαίρε!

 

Έπρεπε νά είχε φορτίση! Πρέπει νά βρής τί από τά δύο έχει πρόβλημα.

Μέτρησε τήν μπαταρία μέ ένα πολύμετρο. Εάν είναι πάνω από 12.5V τότε

είναι πλήρως φορτισμένη καί μπορεί ό φορτιστής νά είναι ελλατωματικός.

 

Εάν είναι, μήν τήν ξαναφορτίσης μέ τόν ίδιο. Τηλέφωνο στόν Μιμίκο... :D

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο thanks!! :D

 

Μαζι με τον φορτιστη αγορασα και ενα τετραπλο βυσμα αυτοκινητου το οποιο, οντως ειναι για συσκευες ενος Ampere... :D

 

Με την 80αρα θα τροφοδοτω μονο την στηριξη. Aν αλλαξει κατι πανω σε αυτο θα αγορασω και εναν σταθεροποιητη. Για την ccd ισως στο μελλον χτυπησω μια 45αρα.

 

 

Σχετικα με τα καλωδια νομιζω οτι θα θελω καπου 2Α για την βαση και 20Α για φορτιση. Υποθετω οτι με τα ιδια υλικα που θα κατασκευασω την συνδεσμολογια μπαταριας-φορτιστη θα κατασκευασω και την συνδεση μπαταριας βασης. Τουλαχιστον το καλωδιο θα μπορουσε να ειναι το ιδιο(?).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χόρτασε το μάτι μου μπαταρίες.

 

Μια είναι η λύση για επάρκεια ρεύματος, ειδικά για περιπτώσεις ομαδικών εξορμήσεων τύπου Πάρνωνα.

 

Αγοράζουμε (συνεταιρικά) μια...γεννήτρια, την βάζουμε στα 50 μέτρα για να μην ακούμε το θόρυβο, φέρνει ο καθένας απο ένα μπιτονάκι βενζίνη και τέρμα τα προβλήματα :lol:

 

Απλά πράγματα :-note

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απ'την ανάγνωση αυτού του θρεντ, εκτίμησα ακόμη περισσότερο το Dobακι μου :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απ'την ανάγνωση αυτού του θρεντ, εκτίμησα ακόμη περισσότερο το Dobακι μου :mrgreen:

Χεχεχεχε :lol:

Σε κανα δυο χρονακια ομως, που θα αλλαξουν καποια δεδομενα, τα πραγματα θα ερθουν σε μια σχετικη ισορροπια... :-note χεχεχε :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Τέλος, εάν χρειάζεστε κάποιον inverter μήν αγοράσετε κάποιον πού δέν

είναι καθαρού ημιτόνου!

http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=11479

Σκεφτομενος την αγορα ενος καλου inverter (εχω ενα αλλα δεν γνωριζω εαν ειναι αρκετα καλο)

 

Εψαξα στο ebay για adaptors 12v -> 16v/17v/18v/19v/20v

διοτι σκεφτηκα οτι απο 12v σε 18v θα εχει λιγοτερες απωλειες ρευματος

(αλλο 12v ->220v -> 18v και αλλο 12v -> 18v)

 

ανακαλυψα οτι υπαρχουν τετοιοι ανταπτορες :D

Universal 12V to 16/18/19/20V Power Adapter Laptop

 

Universal 12V to 16/18/19/20V Power Adapter Laptop

 

 

 

Τωρα δεν γνωριζω αν θα μειωνουν κατα πολυ την καταναλωση ρευματος με αποτελεσμα την μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας αλλα αυτο θα το δουμε στην πραξη.

 

 

(ελπιζω να μην κανω λαθος)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διαβαζοντας πιο προσεκτικα αυτο το θρεντ ψηνομαι να παρω τελικα την μπαταρια της effekta στα 45ah.

 

αναφερατε οτι την πηρατε απο τη αποθηκη του eshops στην βαρη. που ακριβως ειναι;

 

για την φορτιση της ενας φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου στα 10Α ειναι αρκετος; (γιατι παιζει να βρω και σε πιο φθηνη τιμη απο τα 37 ευρω του μιμικου) πρεπει να προσεξω τιποτα περρισοτερο ή θα αναγκαστω να αγορασω τον φορτιστη απο τον μιμικο στην τελικη;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα δεν γνωριζω αν θα μειωνουν κατα πολυ την καταναλωση ρευματος με αποτελεσμα την μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας αλλα αυτο θα το δουμε στην πραξη.
Εχω εναν εδω και καιρο. Το εχω δοκιμασει με το 17ΑΗ + κεφαλή + DSLR και μου αδειασε το τανκ σε 1ωρα. Στο μισαωρο η μπαταρια ειχε ζοριστει τοσο που δεν απεδιδε. ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ πρεπει να εχει οικονομια σε σχεση με ενα inverter 220V + switching power supply, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν η διαφορα αξιζει. Μπορω νατο βαλω αποψε και να σου πω ακριβως τα Αμπερ που τραβαει.

 

 

 

Για δωστε τα φωτα σας βρε παλικαρια οσοι τις εχετε δουλεψει. ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, αρκει η 45ΑΗ για 4-5 ωρες με 5-6 Α / ωρα ή οχι ;

 

Peltier το ενεργειοβορο,

λαπτοπ χωρις μπαταρια (με inverter),

κεφαλη,

πιθανων DSLR

autofocuser (αυτο ειναι ψιχουλα)

 

Τι σας λεει η εμπειρια σας, αξιζουν τα επιπλεων λεφτα και το κοψομεσιασμα για 60,80 ή 110ΑΗ ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σας λεει η εμπειρια σας, αξιζουν τα επιπλεων λεφτα και το κοψομεσιασμα για 60,80 ή 110ΑΗ ;

 

Για την 80 αρα που εχω μπορω να πω οτι αξιζει 100%!! Απο θεμα μεταφορας δεν με εχει δυσκολεψει. Τα χερουλια που εχει στην ακρη ειναι αρκετα βολικα. Για μικρες αποστασεις η μεταφορα ειναι ευκολη πιστευω.

 

Τωρα πια εχω το κεφαλι μου ησυχο!! Μαλιστα οχι απλα δεν μενω αλλα δεν μπορω και να την τελειωσω. Η ''σκληροτερη'' χρηση που της εχω κανει, ηταν τον προηγουμενο μηνα οπου ειχα πανω της την βαση για 3 συνεχομενα βραδια και η καταναλωση ηταν τετοια που η φορτιση της κρατησε 3-4 ωρες..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω εναν εδω και καιρο. Το εχω δοκιμασει με το 17ΑΗ + κεφαλή + DSLR και μου αδειασε το τανκ σε 1ωρα. Στο μισαωρο η μπαταρια ειχε ζοριστει τοσο που δεν απεδιδε.

 

 

Καλή μπαταρία δεν υπαρχει περίπτωση να αδειασε σε μία ώρα ..καπου εχεις διάρροή ή μπαταρία σου εχει πρόβλημα ή δεν ήταν φορτισμένη .....η EQ6 αν θυμάμαι καλα δεν τραβάει στην ταχύτητα 800Χ πάνω απο 3 Α ανα ώρα ...και η μηχανή σου να τραβάει τι να πώ 3 Α (απίθανο αλλα λεμε τωρα επρεπε να ενα 3ωρο να σε παει )

 

τι εχεις κατανάλωση 17 Α ανα ώρα αποκλύεται .. καταρχήν θα δεν θα αντεχαν οι ασφαλειες .αν εχεις ασφάλειες ......

 

Για δωστε τα φωτα σας βρε παλικαρια οσοι τις εχετε δουλεψει. ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, αρκει η 45ΑΗ για 4-5 ωρες με 5-6 Α / ωρα ή οχι ;

Τα πραγματα είναι απλα μαθηματικά 1+1=2 στον ηλεκτρισμο σε μια καινουρια μπαταρια 45 αντεχει με 6 Α τροφοδοσία σίγουρα 7 ωρες ιδίως αυτες των αυτοκινήτων είναι θηρία ...αντε σίγουρα 6 ώρες όχι παρακάτω....

 

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω, ισως να ειχα διαρροη, ισως και η μπαταρια να ήθελε φορτιση. Απο οσο θυμαμαι ειχα μετρησει καπου 1.5 Α χωρις την μπαταρια του λαπτοπ πανω, με αυτην εφτανε στα 3+ (λογω φορτισης), οποτε, ναι, δεν βγαζει νοημα. Αλλα τελικα αυτο ειχε γινει, το αφησα να τραβαει σιγουρος οτι θα με βγαλει 2-3 ωρες και στην 1 ωρα που γυρισα μου τα ειχε κλεισει ολα (το Πασχα αυτα). ΙΣΩΣ να επεξε ρολο και η χαμηλη θερμοκρασια

 

Το ξερω οτι -θεωρητικα- ειναι 1+1=2, αλλα στην πραξη παντα υπαρχουν εκεινα τα μικρα "αλλα" που δεν εχεις λαβει υποψη. ΠΧ η μπαταρια εχει αλλη συμπεριφορα σε κρυο καιρο και δεν αποδιδει οπως λεει οτι θα επρεπε. Ή, δεν πρεπει να πεσει κατω απο Χ χωρητικοτητα, αλλιως παυει να δινει 12V και δινει ολο και λιγοτερα. Για αυτο ρωταω, βασικα για το Peltier που θα τραβηξει και το περισσοτερα- 3Α+ συνεχως δεν ειναι λιγα - το λαπτοπ το ψηλοβολευω και με τις δικιες του μπαταριες, η κεφαλη και η DSLR και ο focuser τραβανε συγκριτικα λιγα. Να παω για τα 13 κιλα ή να παρω μαζι μου και ζωνη για την κηλη και να παρω την 80ΑΗ με τα 24 κιλα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, απο περιεργεια συνδεσα το μετατροπεα στο 17ΑΗ με ενα αμπερομετρο. Με τους ορισμους προφιλ στο λαπτοπ για "Αστρονομια" (χαμηλο φωτισμο, οχι screen saver, οχι wifi/bluetooth κλπ) και με τα διαφορα περιφεριακα USB, αλλα ΧΩΡΙΣ τις καμερες πανω (DSI / Q285 / DSLR) τραβαει 1.8Α. Με το κανονικο προφιλ (υψηλο φωτισμο, ασυρματα κλπ) φτανει τα 2.4Α. ΔΕΝ μετρησα με τις καμερες, αλλα πιστευω οτι μονο με την DSI πρεπει να φτανω +500mA τουλαχιστον. Πιστευω οτι στην περιπτωση που ελεγα το Πασχ, ενα 3Α το επιασα, μαζι με την κεφαλη και την DSLR. Και κατι οντως τρεχει με το τανκ, και μονο με 1.8Α καταναλωση, ενα βολτομετρο παραλληλα με την εξοδο του τανκ μου δινει 10.4V , οχι 12. Ειναι αυτο που ρωταω παραπανω, τελικα ποσο αξιοπιστες ειναι οι μπαταριες οταν ζοριζονται, υπολογιζοντας οτι θα πρεπει να εχω αλλα 3-3.5 Α μονο για το peltier;

 

Ααα, με αυτο το λαπτοπ, η φορτωση της εσωτερικής μπαταριας τραβαει 8-10Α και οχι 3 μονο που νομιζα!!! Προσοχη!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο χαίρε!

 

Έπρεπε νά είχε φορτίση! Πρέπει νά βρής τί από τά δύο έχει πρόβλημα.

Μέτρησε τήν μπαταρία μέ ένα πολύμετρο. Εάν είναι πάνω από 12.5V τότε

είναι πλήρως φορτισμένη καί μπορεί ό φορτιστής νά είναι ελλατωματικός.

 

Εάν είναι, μήν τήν ξαναφορτίσης μέ τόν ίδιο. Τηλέφωνο στόν Μιμίκο... :D

 

Γεια και πάλι.

Την μέτρησα με το πολύμετρο και είναι στα 11,5V. Δεν προλαβαίνει να φορτίσει γιατί πέφτει η ασφάλεια του φορτιστή. Νομίζω ότι βραχυκύκλωσα την μπαταρία...

Όταν την αγόρασα, στην συσκευασία δεν υπήρχαν οι δύο βιδωτοί πόλοι που μπαίνουν στο πάνω μέρος. Έτσι έβαλα 2 βίδες με το ίδιο σπείρωμα. Οι βίδες ήταν πιο μακριές απ' ότι έπρεπε και μάλλον ακούμπησαν στα στοιχεία της μπαταρίας και την βραχυκύκλωσαν. Σε αυτή την περίπτωση είναι άχρηστη η μπαταρία?

](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος θέλει να παρατηρεί και να φωτογραφίζει για μέρες χωρίς πρόβλημα

 

http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=11404

 

Αμα έχει συννεφιά, δεν εχει και παρατήρηση ετσι κι αλλιως. :P Ασε που αυτά τα ηλιακά πάνελ φορτίζουν (λιγοτερο βέβαια) και με συννεφια!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ...

Μόλις επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο της μπαταρίας μου, (Effekta-BTL45 12V) και μου είπε ότι ο φορτιστής που χρησιμοποιώ δεν κάνει γιατί είναι 10A. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρέπει να χρησιμοποιήσω φορτιστή 4Α.

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί λίγο...

:?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως οι φορτηστές των 10Α έχουν διακόπτη με θέσεις 2, 6,10Α.

Ο δικός σου δεν είναι έτσι, αλλά μόνο 10Α οπότε μόνο αυτοκινήτου;

 

Όσο μεγαλύτερο το ρεύμα φόρτισης τόσο μικρότερος ο χρόνος φόρτισης αρκεί η μπαταρία να είναι μολύβδου & όχι Αλκαλική.

 

Οπότε το ερώτημα είναι τι τύπου είναι η μπαταρία;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αχ βρε παιδια μου αναψατε φωτιες. μολις πηρα την efecta στα 45 Ah και πηγαινα για τον φορτιστη του μιμικου στα 10 Α. τελικα τι ισχυει φορτιστης στα 10 Α ή στα 4Α;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά, πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί με μπαταρίες αυτοκινήτων και μου είπε ο τύπος εκεί πως κάνουν για τη δουλειά που θέλω αυτές των αυτοκινήτων με υγρά. Έχει πάνω ένα λαμπάκι για να φαίνεται όταν φορτίζεται και πως μπορώ με αυτόματο φορτιστή να τη φορτίσω χωρίς πρόβλημα. 55Ah και 55€.

 

Κάνει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αχ βρε παιδια μου αναψατε φωτιες. μολις πηρα την efecta στα 45 Ah και πηγαινα για τον φορτιστη του μιμικου στα 10 Α. τελικα τι ισχυει φορτιστης στα 10 Α ή στα 4Α;

 

Για την efecta στα 45 Ah ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φορτιστής στα 4Α.

Πήρα έναν στα 10Α και όταν ξεκινούσα να φορτίζω μετά από 2-3 λεπτά έπεφτε η ασφάλεια του! Στην συνέχεια επικοινώνησα με τεχνικό της efecta, ο οποίος μου τόνισε ότι ο φορτιστής πρέπει να είναι στα 4Α. Το επιβεβαίωσα καθώς πήρα φορτιστή των 4Α και την φόρτισα κανονικά. Το μόνο κακό είναι ότι αργεί πολύ να φορτίσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παιδιά έχω μια μπαταρία αυτοκινήτου 57Αh και είμαι κομπλέ από ρεύμα,

είναι η καλύτερη λύση για ρεύμα στο βουνό!!!!

Επίσης και ένα inverter για το λάπτοπ. Όλα τραβάνε από την μπαταρία και πάνε καλά!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης