Jump to content

Tελικά πήγαμε στην Σελήνη;


Stratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έλεος. Έχει ξεκινήσει μια παρεξήγηση χωρίς λόγο και ουσία. Ο καθένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη στον κατάλληλο χώρο και χρόνο. Σε ένα thread με τίτλο "τελικά πήγαμε στη Σελήνη" περιμένεις να ακούσεις (διαβάσεις) ΟΛΕΣ τις απόψεις. Ο καθένας μας όταν γράφει κάτι δεν πιστεύω ότι έχει σκοπό να πείσει για τα γραφομενά του με το έτσι θέλω. Εκθέτουμε τις απόψεις μας, διαβάζουμε και των άλλων, ψάχνουμε και σε άλλες πηγές και αναθεωρούμε τη γνώμη μας ΑΝ πιστεύουμε ότι αυτό πρέπει να κάνουμε. Αν υπάρχει κόσμος που πιστεύει στις μέρες μας ότι δεν πήγαμε στο φεγγάρι είναι δικαίωμα του να το πράττει, όσο παράλογο και αν μας ακούγεται. Και σίγουρα μπορούμε να κρίνουμε τις απόψεις των άλλων (εξάλλου και εμείς όταν γράφουμε περιμένουμε την κριτική) αλλά εκφράσεις του στυλ "M.Λ.Μ UZIEL" δεν εντάσσονται σε αυτό το πλαίσιο. Επειδή όμως βλέπω τα γραφόμενα του Δημήτρη και σε άλλα posts είμαι σίγουρος ότι δεν το εννοούσε με τον τρόπο (άσχημο) που μπορεί να το διαβάσει κάποιος. Πολλές φορές μια φράση αποκτάει άλλο νόημα γραπτή και άλλο όταν τη λες. Anyway αυτά είχα να πω και εγώ και άντε να βγάλουμε τα τηλεσκόπια μας σήμερα το βράδυ, μιας και ο καιρός προβλέπεται καλός, να ξεφύγουμε λίγο από την κυνικότητα της καθημερινότητάς μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

=; =; =; Β. Συμπεριφορά των χρηστών

 

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες στο φόρουμ καλούνται να επιδεικνύουν αλληλοσεβασμό, αξιοπρέπεια, κοινή λογική και ψυχραιμία κατά τη συμμετοχή τους στο AstroVox. Μερικοί βασικοί κανόνες είναι οι εξής:

 

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

4. Απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις, οι προσβολές μελών και το χυδαίο λεξιλόγιο

5. Απαγορεύεται η χρήση του site με κακόβουλο τρόπο

Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας αυτό το post στεναχωρήθηκα ιδιαίτερα επειδή θεωρώ το astrovox πολύ διαφορετικό από πολλά άλλα forum. Διδάσκω περισσότερα απο 20 χρόνια και πολλές φορές ακούω να διατυπώνονται για το ίδιο αντικείμενο πολλαπλώς λάθος απόψεις, αλλά ποτέ δεν περιγελώ τον συνάνθρωπό μου, δεν τρώω pop corn, δεν του λέω να φύγει. Σκοπός μου είναι να τον βοηθήσω όσο γίνεται και να τον οδηγήσω έτσι ώστε να ακολουθεί μια πιό εμπεριστατωμένη έρευνα προτού εκφράσει την άποψή του.

 

Φίλε UZIEL ανέλυε περισσότερο τα δεδομένα προτού εκφράσεις την άποψή σου.

 

Όσο για όσους δεν ήταν τόσο ευγενικοί καλό θα ήταν να ζήτηγαν συγνώμη για την συμπεριφορά τους.

 

Με εκτίμηση

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=; =; =; Β. Συμπεριφορά των χρηστών

 

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες στο φόρουμ καλούνται να επιδεικνύουν αλληλοσεβασμό, αξιοπρέπεια, κοινή λογική και ψυχραιμία κατά τη συμμετοχή τους στο AstroVox. Μερικοί βασικοί κανόνες είναι οι εξής:

 

1. Η ευγένεια και η καλή προαίρεση αποτελούν αρετές

2. Δεν επιτρέπονται περιφρονητικά σχόλια και ειρωνικές υποδείξεις προς άλλα μέλη

3. Δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις και έριδες

4. Απαγορεύονται οι υβριστικές εκφράσεις, οι προσβολές μελών και το χυδαίο λεξιλόγιο

5. Απαγορεύεται η χρήση του site με κακόβουλο τρόπο

 

Αυτα ξεχασες να τα βαλεις

 

Γ. Θεματολογία και περιεχόμενο των δημοσιεύσεων

 

Παρότι η κοινή λογική και ο κοινωνικός κώδικας συμπεριφοράς δεν μπορούν να περιγραφούν πλήρως με κανόνες, τονίζουμε ιδιαίτερα τα εξής σημεία:

 

1. Τα θέματα του forum είναι αστρονομικού ενδιαφέροντος

2. Δεν επιτρέπονται δημοσιεύσεις που προωθούν την επιστημονική παραφιλολογία (συνομωσιολογίες, αστρολογία, UFO-λογία, κλπ.) ωστόσο η αναφορά σε τέτοια θέματα επιτρέπεται προκειμένου να καταδειχθεί (εμπεριστατωμένα) το ψεύδος κάποιας πληροφορίας ή είδησης, ή να συζητηθεί η έκταση μιας πλάνης. Αναγνωρίζοντας ότι τα όρια της επιστήμης με την παραφιλολογία μπορεί κάποτε να γίνουν δυσδιάκριτα για τον απλό χρήστη, καλούνται τα μέλη να χρησιμοποιήσουν την κρίση και τις γνώσεις τους πριν κάνουν μια σχετική δημοσίευση

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινά Δημήτρη είσαι αμετανόητος. Λυπάμαι ιδιαίτερα άν η επιστημονική σου κατάρτηση παραμερίζει κάτι πολύ ουσιώδες που λέγεται ευγένεια και φιλικότητα.

 

Μη με παρεξηγήσεις

 

Φιλικά

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω λέω ότι το θέμα είναι πολύ παλιό, ας μιλήσουμε καλύτερα για την καταγωγή των Ελλήνων, Νεφελίμ ή Ελοχιμ?? Πότε θα μάθουμε επιτέλους??

 

:mrgreen: :mrgreen:

 

Φτάνει ρε παιδιά!!! Βαρέθηκα να μας διαβάζω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε αν θές μίλησε μονος σου για Νεφελίμ, προσωπικά μιλάω για το προσόν της ευγένειας και για τους κανόνες του Forum.

 

 

Φιλικά

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε αν θές μίλησε μονος σου για Νεφελίμ, προσωπικά μιλάω για το προσόν της ευγένειας και για τους κανόνες του Forum.

 

 

Φιλικά

 

Κώστας

 

Αν καταλάβατε, χιούμορ κάνω.. (στην πρώτη σειρά..)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σε παρεξηγω καθολου Κωστα αλλα οι κανονες δεν αφορουν μονο την συμπεριφορα αλλα και αλλα πραγματα, και οπως ειπε και ο costgeorg αν με ηξερες καλυτερα θα εβλεπες οτι η συμπεριφορα μου ειναι ακρως φιλικη με ολους και εχω και τροπους και ευγενεια και ελπιζω καποια στιγμη να το διαπιστωσεις και εσυ.

 

Γινομαι βεβαια :evil: οταν επανελειμενα καποιοι προσπαθουν να μετατρεψουν ενα ακρως επιστημονικο φορουμ σε συνομωσιολογικο και αφου αυτοι οι καποιοι δεν τηρουν τους κανονες τους απαντω με το ιδιο νομισμα, αν εμπαινε ο φιλος στον κοπο να διαβασει ολες τις προηγουμενες δημοσιευσεις στο ιδιο θεμα θα καταλαβαινε οτι εχει εξαντληθει και εχει εξοργησει πολυ κοσμο (που μπροστα τους οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες) και οι αποδειξεις ειναι εκει αρκει να τις διαβασει.

 

Αντ αυτου μπηκε εγραψε το μακρυ του και το κοντο του και δεν τρεχει καστανο. Ε λοιπον δεν ειναι ετσι.

 

Και το Μ.Λ.Μ το εγραψα περισσοτερο χαριτολογοντας αλλα ειπαμε ΕΓΩ καταπατησα τους κανονες ο φιλος μας τι εκανε;

 

Και θα ηθελα και απο σενα που εισαι ευγενικος ανθρωπος να κανεις κριτικη εφ ολης της υλης και οχι επιλεκτικα σε μενα , αν το κατεχεις το θεμα.

 

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X Δεν ξέχασα τίποτα, έβαλα αυτά που άρμοζαν για την περίσταση. Ο καθένας πρέπει να σέβεται βασικούς κανόνες συμπεριφοράς προς τους συνάνθρωπους του εάν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε ανώτερα όντα από τα ζώα.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X Δεν ξέχασα τίποτα, έβαλα αυτά που άρμοζαν για την περίσταση. Ο καθένας πρέπει να σέβεται βασικούς κανόνες συμπεριφοράς προς τους συνάνθρωπους του εάν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε ανώτερα όντα από τα ζώα.

 

Κατι ξεχασες και εδω και στο αλλο θεμα που σου θυμιζω τους κανονες

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου δεν σηκώνετε και πολλά πολλά αστεία..

 

Κρατάω τη δεύτερη σειρά μόνο..

 

Βαρέθηκα να μας διαβάζω. Αυτό.

 

Εξίσου φιλικά με όλους..

 

Τηλέμαχος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να κλειδώσει αυτό το post για να μήν γίνεται αφορμή αντίλογου χωρίς νόημα. Άν στεναχώρησα κανέναν ζητάω προκαταβολικά συγνώμη. Μου αρέσει πολύ το astrovox και γηράσκω αει διδασκόμενος.

 

Με πολύ φιλική διάθεση

 

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο πράγμα που θα ήθελα απλά να πω είναι ότι βρήκα ένα thread(σ.σ. τη θεματολογία του thread δεν την επέλεξα εγώ) στο forum που μιλούσε για ένα συγκεκριμένο θέμα. Παρέθεσα κάποια στοιχεία που εξέφραζαν κάποια άποψη και σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είμαι υποστηρικτής της.

Είχα κάποιες αμφιβολίες οι οποίες μου λήθηκαν μετά από κάποια Link που μου έδωσε κάποιος φίλος και τον ευχαριστώ. Όσο για το αν το θέμα είχε ξανασχολιαστεί δεν το γνώριζα διότι απλά είδα ότι το θέμα είναι ακόμα ενεργό και κατά συνέπεια δεν έψαξα σε προηγούμενες συζητήσεις.

Αν κάποιος είχε διαβάσει το αρχικό μου Post θα έβλεπε ότι ανέφερα ότι ούτε Λιακόπουλο διαβάζω ούτε διασκεδαστής καμίας παραφιλολογικής θεωρίας είμαι.

Απλά ενοχλήθηκα όπως ο κάθε άνθρωπος θα ενοχλούνταν με μία προσβλητική δημοσίευση στο σχόλιό του. Είμαι 30 ετών και τυχγάνει να είμαι αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού. Η παρακολούθηση των ουράνιων σωμάτων είναι άμεσα συνδεδεμένη με το αντικείμενο της εργασίας μου διότι πάντοτε με αυτόν τον τρόπο (παρακολούθηση ουρανίων σωμάτων) ελέγχουμε τον προσδιορισμό της θέσης που εκλαμβάνουμε στα εμπορικά πλοία κατά τη διάρκεια της ωκεανοπλοϊας με τα gps. Απλά μου αρέσει να ασχολούμαι με την ασχτρονομία σαν ένα hobby και πέρα από την εργασία μου.

Δεν κρατάω κακία σε κανέναν, ούτε είμαι περαστικός σαν κομήτης όπως ένας φίλος ανέφερε. Μου κίνησε το ενδιαφέρον το συγκεκριμένο forum(του οποίου την ύπαρξη ομολογώ πως μέχρι πρότινως αγνοούσα) γιατι βρήκα έγκυρες πηγές και πληροφορίες σε διάφορα θέματα.

Εγώ προσωπικά δεν είχα σκοπό ούτε να ειρονευτώ ούτε να εξυβρίσω κανέναν όπως και δεν το έκανα, σε αντίθεση άλλων συνομιλητών που προς έκληξή μου αντέδρασαν με τρόπο πρωτόγνωρο για μένα.

Αυτό ήθελα να ανφέρω διότι αυτό με πείραξε και το θέμα για μένα θεωρείται λήξαν.

 

<<δεν πιστεύω λέξη σε όσα λες αλλά θα αγωνίζομαι για να εκφράζεις ελύθερα αυτά τα οποία πρεσβέυεις>> Ευρωπαϊκός Διαφωτισμος

 

Φιλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι το πνεύμα της φράσης αυτής του Βολταίρου ταιριάζει στη δική μας περίπτωση. Στην μεταμεσαιωνική Ευρώπη ναι, όχι όμως εδώ.....

 

Σου πρότεινα αγαπητέ φίλε να διαβάσεις όλες τις σελίδες ΑΥΤΟΥ του topic και όχι να κάνεις αναζήτηση στο forum. Ό,τι έχεις πει και έχουμε πει έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες.

 

Επίσης αν δεν ανήκεις στην κατηγορία των διατόντων που αναφέρει ο Δημήτρης, τότε σκέψου λίγο τι έχουμε τραβήξει με διάφορα τέτοια "αστέρια". Αυτό ίσως δικαιολογεί την όποια άμεση, απόλυτη και απότομη ίσως αντίδραση αρκετών από εμάς. Αν πάλι είσαι διάτων.... τότε έχασα τα λόγια μου και τον χρόνο μου.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, τα δικά σου link με βήθησαν να κατανοήσω κάποια πράγματα και σε ευχαριστώ για αυτό. Όσο για το <<διάτων>>. Σε διαβεβαιώ ότι όσο βρίσκομαι στην Ελλάδα και δεν ταξιδεύω θα επισκέπτομαι το forum συχνά όπως προανέφερα άλλωστε. Η φράση του Βολταίρου αναφερόταν σε ένα φίλο που μου είπε σε προηγούμενο Post ότι δεν πρέπει να εκφράζω γνώμη γιατί εκτίθεμαι και κάτι άλλες τέτοιες ασυναρτησίες.... Η έκφραση μιάς γνώμης σε κάποιο forum συντελεί από μόνη της έκθεση. Δεν μπορεί να μου απαγορέψει κανείς όμως την έφραση της γνώμης αυτής από τη στιγμή που είμαι in-topic ακόμα και αν είναι λάθος. Για αυτό χρησιμοποίησα τη φράση του Βολταίρου Βασίλη. Θέλω να πιστεύω πως οι εποχές λογοκρισίας πέρασαν ανεπιστρεπτή.(έτσι για να αστειευτούμε και λίγο)

 

ΦΙΛΙΚΑ :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Uziel, αντι να επισκεπτεσαι απλα το φορουμ, δεν γινεσαι και εσυ ερασιτεχνης αστρονομος να τελειωνουμε?? :lol: :lol: :lol:

Για πανω στο πλοιο μονο τα κυαλια κανουν, οποτε προτεινω κυαλια της canon με σταθεροποιτη εικονας.

Τα φθηνα: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=108-110-647-658-1216-72

Τα ακριβα: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=108-110-647-658-1216-888

Για τηλεσκοπιο δεν προτεινω τιποτα, μια που ηδη μπορεις να βρεις πολλα σχετικα μεσα στο φορουμ και στα ηλεκτρονικα μαγαζια που πουλανε τηλεσκοπια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Uziel, αντι να επισκεπτεσαι απλα το φορουμ, δεν γινεσαι και εσυ ερασιτεχνης αστρονομος να τελειωνουμε?? :lol: :lol: :lol:

Για πανω στο πλοιο μονο τα κυαλια κανουν, οποτε προτεινω κυαλια της canon με σταθεροποιτη εικονας.

Τα φθηνα: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=108-110-647-658-1216-72

Τα ακριβα: http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=108-110-647-658-1216-888

Για τηλεσκοπιο δεν προτεινω τιποτα, μια που ηδη μπορεις να βρεις πολλα σχετικα μεσα στο φορουμ και στα ηλεκτρονικα μαγαζια που πουλανε τηλεσκοπια.

 

Λοιπόν Laskos, μία από τις ποιο οραίες στιγμές που έζησα στο πλοίο ήταν όταν σαν δόκιμος πρωτόμπαρκος , πέρασα το νότιο ημισφαίριο και κατευθυνόμενος προς durban(Ν.Αφρική) έγινε ορατός ο Σταυρός του Νότου, τον οποίο μέχρι τότε σημειωτέον μόνο στα τραγούδια του Καββαδία τον είχα ακούσει. :D

 

Με τον ναυτικό εξάντα κατεβάσαμε στον ορίζοντα ένα από τα άστρα του και κάναμε ευθειες ΜΑΡΚ. Φοβερή εμπειρία :cheesy:

 

Τόρα αναφορικά με κυάλια κάτι παλιορώσικα της κακιάς ώρας είχε το πλοίο τα οποία για να είμαι ειλικρινής δεν κάνουν για να παρατηρείς ουράνια σώματα.

 

Αναγνώριση αστέρα με το star finder κάνουμε και υπολογισμούς των υψών στο χαρτί από στοιχεία του εξάντα. Μετά χάραξη της ευθείας στο χάρτη και στο σημείο τομής 2-3 ευθειών MARK βρίσκουμε το στίγμα μας.

 

ΦΙΛΙΚΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης