Jump to content

Ραφήνα/Νεα Μάκρη? Περιοχές Παρατήρησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λέω να ψάξω της ενλόγω περιοχές για καμια αξιόλογη θέση παρατήρησης.Μαλλον στο βουνό προς νεα μακρη κατι θα βρω δεν μπορεί :-k Οποιος ειναι απο κει κοντα, ξέρει κανενα καλό σημειο ή αν θελει να ψάξουμε παρέα ωστε να βρούμε και να εχουμε αλλο ένα αξιόλογο ΣΗΜΕΙΟ παρατήρησης εκτος απο σουνιο και κιθαιρώνα ας ενημερώσει. :cheesy:

Τηλεσκόπιο:SW 8"- HEQ5 Prο-Gps

Προσοφθάλμια:Hyperion 8/13mm,SW 10/25,UW 6mm,Vixen 30mm 2",SA 19mm

Barlows:Tvue 2x

Διάφορα:SPC900NC/Telrad,LaserColli,4 Planet Filt

Binoviewer WO,Moon/Sun/UHC-S/8x21 Vixen,Πιξύδα,AccuFocus

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν το αποφασίσεις ειδοποίησε.

Τηλ. 6973006611

 

Όπως σου είχα πει περιοχές πιθανές είναι:

1. Ραμνούντα (Αρχαία).

2. Από Λιμάνι Αγίας Μαρίνας προς Γραμματικό.

3. Από Γραμματικό προς Σέσι (ύψωνα Αγίας Τριάδας)

4. Πιθανόν περιοχή Δικηγορικών, χλωμό το βλέπω.

 

Εγώ μόνος μου βαριέμε να ψάχω, με παρέα είναι καλύτερα.

Απλά περιμένω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα τηλεσκόπιο για μεταφορά θα είχα βρει ένα πολύ καλό σημείο στον Διόνυσο. Επειδή περνάω από εκεί πολλές φορές έχω δει πολλαπλά σημεία όπου μπορεί να στηθεί τηλεσκόπιο και με άριστες συνθήκες παρατήρησης και με καθαρό ουρανό. Αυτή είναι η πρότασή μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I figure that the best place would be Rhamnous, the ancient site. It is on the east of Attica and gives one a dark eastern sky. As the Earth rotates to the east we get new stuff coming up over the horizon. Frpm what I recall in 1995, everythig east of the meridian was ok. The glow from Athens is left in the dust to the west. The parking lot at the site was just a dirt road. I havn't been out there since then. There may very well be a paved parking lot today.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως στο διονυσο πανω στο βουνο ψηλα (εκει που ειναι οι μπατηρηδες με της βιλες) εχει αρκετες περιοχες.Ειχα παει προσφατα βολτα με τη γουρουνα και ειχα γυρισει σχεδον ολο το βουνο.Επίσης και η περιοχη της αγιας τριάδας ειναι αξιόλογη.Λοιπον οποιος θελει να κανονισουμε για ψάξιμο/παρατηρηση ενημερωνη ωρα και μέρα. :arrow:

Τηλεσκόπιο:SW 8"- HEQ5 Prο-Gps

Προσοφθάλμια:Hyperion 8/13mm,SW 10/25,UW 6mm,Vixen 30mm 2",SA 19mm

Barlows:Tvue 2x

Διάφορα:SPC900NC/Telrad,LaserColli,4 Planet Filt

Binoviewer WO,Moon/Sun/UHC-S/8x21 Vixen,Πιξύδα,AccuFocus

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά λέω να ψάξω της ενλόγω περιοχές για καμια αξιόλογη θέση παρατήρησης.Μαλλον στο βουνό προς νεα μακρη κατι θα βρω δεν μπορεί :-k Οποιος ειναι απο κει κοντα, ξέρει κανενα καλό σημειο ή αν θελει να ψάξουμε παρέα ωστε να βρούμε και να εχουμε αλλο ένα αξιόλογο ΣΗΜΕΙΟ παρατήρησης εκτος απο σουνιο και κιθαιρώνα ας ενημερώσει. :cheesy:

Αν αύριο είσαι Ραφήνα πάρε τηλέφωνο (μια & η εξόρμηση αναβλήθηκε λόγο καιρού) να δούμε για μέρη παρατήρησης. Θα πάρω την αλταζιμουθιακή με τα δύο διοπτρικά που συναρμολογήται σε χρόνο μηδέν.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Για να επανέρχεται το θέμα μια & ο Σωτήρης μας ξέχασε.

Υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για μια βόλτα στη περιοχή μήπως βρούμε κάποιο χώρο για παρατήρηση;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Έχει περάσει καιρός το ξέρω αλλά τελικά μήπως βρήκατε κάποιο αξιόλογο μέρος για παρατήρηση στις περιοχές που αναφέρεστε?? Μένω Αγία Παρασκευή και θα με βόλευε πάρα πού κάποιο σημείο προς τα ανατολικά! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν βρήκα παρέα για ψάξιμο & μόνος μου βαριέμε, έφυγε & ο Ανδρέας φαντάρος στο Καστελόριζο, το ψάξιμο ατόνισε μια & χάθηκε & ο soros από Ραφήνα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...δεν είμαι στη ραφήνα εδω και άρκετό καιρό.

Παντως αν υπάρχει διάθεση και παρέα ερχομαι.Απο περιοχες ΝΜακρη,ραφηνα,διονυσο,μαραθώνα καποιο βουνο θα βρουμε να αράξουμε.

Οποτε μπορειτε ενημερωστε με (απο πέμπτη απογευμα και μετα)

Τηλεσκόπιο:SW 8"- HEQ5 Prο-Gps

Προσοφθάλμια:Hyperion 8/13mm,SW 10/25,UW 6mm,Vixen 30mm 2",SA 19mm

Barlows:Tvue 2x

Διάφορα:SPC900NC/Telrad,LaserColli,4 Planet Filt

Binoviewer WO,Moon/Sun/UHC-S/8x21 Vixen,Πιξύδα,AccuFocus

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας. Επειδή έχω εξοχικό στην Ραφήνα όπου είναι μόνιμα "εγκατεστημένο" και το SW 8", εφόσον το αποφασίσετε για κάποιο Σαββατοκύριακο τώρα που ανοίγει ο καιρός, είμαι στην διάθεσή σας να ψάξουμε την περιοχή για κάποιο μέρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά είμαστε πολλοί από αυτά τα μέρη :cheesy:

 

Fred, I do agree that Rhamnous might be a good spot, but unfortunately things are MUCH worse now than in 1995. I live in Zuberi, and when I did by my scope in 2000 it was almost mag. 5+. Now it's flooded with lights, especially after they upgraded the intensively-lit Marathonos Avenue. And of course each time we have municipal elections here, they do put more lights in the streets and they brag about it ("Γέμισε ο τόπος φως" και άλλα τέτοια καλά σε προεκλογικό φυλλάδιο) :frown:

 

(βέβαια, τον τελευταίο καιρό μας κόβουν το νερό τουλάχιστον 1-2 φορές την εβδομάδα για μισή μέρα εδώ στο δήμο νέας Zimbabwe αλλά τι να περιμένει κανένας από μια αφρικανική χώρα σαν την Ελλάδα)

 

Μέσα να ψάξουμε όλοι μαζί ένα καλό σημείο εδώ κοντά, αλλά, για να είμα ειλικρινής, δεν έχω πολλές προσδοκίες. Εδώ μέχρι τον Αλμυροπόταμο (στην Εύβοια) έφτανε η φωτορρύπανση το 2002, πόσο μάλλον τώρα.

 

Σούνιο και πάλι Σούνιο

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης