Jump to content

Άλλος ένας αρχάριος !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω την κοινότητά σας και ξεκινάω με μια ερώτηση που πάνω κάτω κάνει κάθε αρχάριος !!!

Διαβάζοντας κυρίως το forum σας αλλά και γενικότερα ψάχνωντας στο internet έχω καταλήξει σε τρεία τηλεσκόπια !

Το MAKSUTOV 102 EQ2

το κατοπτρικό 150/750 EQ3-2

και το διοπτρικό 102/500 ΑΖ3

όλα από την sky-Watcher.

Γιατί διάλεξα αυτά ?? Βάζοντας κάτω το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω και το γεγονός ότι είμαι αρχάριος και απλά θέλω να ξεκινήσω με την παρατήρηση του ουρανού και όπου με βγάλει κατέληξα σε αυτά τα τρεια !!

Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη δώστε μου λίγο από τα φώτα σας :) καλό θα μου κάνει !!!

Σας ευχαριστώ και καλές παρατηρήσεις !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες στην αστροπαρεα μας!

 

Στο ποσο που σκοπευεις να κινηθεις μπορεις να παρεις αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

το οποιο θα σου δειξει περισσοτερα ουρανια αντικειμενα και με οξυτερη εικονα απο τα τηλεσκοπια που προανεφερες.

Εκτος... κι αν δε σε βολευει η στηριξη Dobson.

Παντως, πολλοι (κυριως εδω στο Astrovox) εχουν κανει το ξεκινημα τους στο χωρο της αστροπαρατηρησης

με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο και παροτι εχουν προχωρησει, συνεχιζουν τις παρατηρησεις τους μ'αυτο.

 

Θα ακολουθησουν γνωμες κατοχων...

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιας και εμια ενας απο τους κατοχους του dοb 8'' το συνιστω και εγω, ειναι σκυλι. επισης μιας και αρχαριος και επειδη μπορει να δυσκολευτεις με τον ερευνητη του μπορεις να παρεις εξτρα τον ερευνητη telrad http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=875 ωστε να βρισκεις πιο ευκολα τους στοχους εχοντας επανω στο τηλεσκοπιο και τους δυο ερευνητες.

αν μενεις αθηνα και μπορεις να ελθεις στον κιυθαιρωνα να δεις και με τα ματια σου τι παιζει ωστε να αποφασισεις καλυτερα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω που ασχοληθήκατε !

Το τηλεσκόπιο που μου πρωτείνεται είναι από αυτά που είχα στα υπόψη, γιατί διαβάζοντας το forum γενικά είδα ότι είναι από αυτά που προτείνωνται αλλά από ότι είδα έχει καποιον όγκο !!

Ενω τα άλλα που έχω υπόψη είναι μικρότερα (ή όχι???) οπότε και ποιο εύκολα μεταφέρονται και δεν έχω και καμια σπιταρόνα. Και επίσης έχουν είδη βάση.

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα συμπαθητικό τηλεσκόπιο για αρχάριο και αν δω ότι κολλάω το μικρόβιο για τα καλά, ε το πουλάω και ψάχνομαι στην συνέχεια για καλύτερο.

Τον Αύγουστο που θα επιστρέψω Ελλάδα οπότε και Αθήνα αφού εκεί είναι η βάση μου πολύ πιθανό να ανέβω στον Κιθαιρώνα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Αύγουστο που θα επιστρέψω Ελλάδα οπότε και Αθήνα αφού εκεί είναι η βάση μου πολύ πιθανό να ανέβω στον Κιθαιρώνα!

Αυτο ειναι το καλλιτερο που εχεις να κανεις, μιας και βλεποντας απο κοντα,

αλλα και μεσα απο διαφορα τηλεσκοπια που πιθανοτατα θα εχουν μαζι τους τα παιδια,

θα δεις και θα αποφασισεις μονος σου τι ειναι αυτο που θα σου ταιριαξει καλλιτερα.

 

Το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν ενα 6" Νευτωνειο (SW 150/750) πανω σε ισημερινη (EQ3-2)

με το οποιο εκανα αρκετες παρατηρησεις και πραγματικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος..

Οταν πηρα το 10" Dob ομολογω οτι στην αρχη μου κακοφανηκε λιγο γιατι η κινηση του γινεται σπρωχνοντας το με το χερι.

Μετα απο 3-4 παρατηρησεις που εκανα ομως (και το συνηθισα), κατεληξα στο συμπερασμα (προσωπικη αποψη!)

οτι για παρατηρηση η στηριξη Dobson προσφερεται περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη.

Ο μονος λογος για τον οποιο θα εβαζα τον οπτικο μου σωληνα πανω σε ισημερινη θα ηταν η αστροφωτογραφηση.

 

Θα σου προτεινα να μην βιαστεις.. αφου θα εχεις την ευκαιρια, δες πρωτα και μετα αποφασισε.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τελικά η απόφαση ελήφθη !

Εχτες κατέβασα το προγραμματάκι το stellarium και ψιλοπορώθηκα μπορώ να πω, οπότε ξεκινάω με αυτό και κανα βιβλιαράκι και εν συνεχεία όταν κατέβω Αθήνα θα παρθεί η τελική απόφαση.

Ευχαριστώ και καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης