Jump to content

Αγορα μικρου καταδιοπτρικου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Το τελευταίο καιρό απέχω από το χομπι της εξόρμησης για παρατήρηση του έναστρου ουρανού, εξαιτίας έλλειψης διαθέσιμου χρόνου (τα 2 μωρά μου είναι πολύ απαιτητικά) και (κυρίως) διότι ενώ έχω διάθεση να κουβαλήσω τα κόκαλα μου ως την ταράτσα του σπιτιού, οι μυς μου αντιδρούν. Αντιδρούν στην σκέψη ότι πρέπει να κουβαλήσουν το 8” LX90 αρκετά σκαλοπάτια και να το στήσουν μαζί με τα παρελκόμενα του. Τους τελευταίους μήνες και επειδή τα μωρά μου (11 μηνών αγόρι και 3,5 ετών κορίτσι) ξυπνάνε λιγότερο το βραδύ και έχουν μπει σε πρόγραμμα (ισχύει για τον μικρό κυρίως αυτό, αν και την κόρη την έχει πιάσει παλιμπαιδισμός) υπάρχει και χρόνος και διάθεση.

Παραμένει όμως το πρόβλημα της μεταφοράς και χρήσης του LX90 αφού έχω να αντιμετωπίσω και την ανυπομονησία της κόρης μου κάθε φορά που είναι να βγούμε.

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός μικρότερου και ελαφρύτερου τηλεσκοπίου το οποίο θα μπορώ με ευκολία να μεταφέρω ως την ταράτσα και να το πάρω και σε οικογενειακές εξορμήσεις. Εξορμήσεις οπού όλοι οι γονείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα: «που στο καλό θα τα βάλω όλα αυτά τα πράγματα;;;;!!!»

 

Το LX90 είναι φοβερό τηλεσκόπιο και έχω τις καλύτερες εικόνες, ειδικά από τον ουρανό της Μεσσηνίας, εντούτοις πάντα με προβληματίζει η μεταφορά του και το στήσιμο. Πέρσι για να καταλάβετε που βρισκόμουν όλο τον Αύγουστο στη Καλαμάτα το έβγαλα μόλις 1 νύχτα έξω. Τις υπόλοιπες απλά δεν «τράβαγε» η ομάδα.

Βέβαια χρειάστηκαν 2 δρομολόγια Αθήνα – Καλαμάτα για να μεταφέρω και οικογένεια και τηλεσκόπιο….

 

 

Έχω καταλήξει σε ένα Nexstar 5SE

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1075

 

και αυτό γιατί είναι μικρό σε μέγεθος και βάρος, είναι αυτοματοποιημένο οπότε η εύρεση στόχων θα είναι πιο γρήγορη (μην ξεχνάμε ότι η κόρη μου είναι λίγο ανυπόμονη) , έχει την ποιότητα της Celestron και τέλος γιατί πολλά από τα αξεσουαρ του LX90 θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν κα σε αυτό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος) , πέραν από το βάρος και την ευκολία στοχευσης, την απόδοση του σε πλανήτες σελήνη και σμήνη.

 

 

Ευχαριστώ

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά,΄

σκέφτεσαι μήπως θα σε βόλευε περισσότερο ένα 6άρι dob;

Είναι φθηνότερο και πιό γρήγορο στο στήσιμο και δεν νομίζω

ότι έχει συνολικά μεγαλύτερο όγκο απο το καταδιοπτρικό.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο αν αφήσεις στην άκρη το θέμα της τιμής είναι εξαιρετικό τηλεσκόπιο. Είχα την έκδοσή του στις 8 ίντσες (nexstar 8i) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Το C5 από παλιά έχει εξαιρετική φήμη για τα οπτικά του - είναι πολύ δύσκολο να πέσεις σε κακό κομάτι - τα ηλεκτρονικά του είναι πολύ αξιόπιστα, ενώ τα μηχανικά του μέρη είναι πολύ απλά (spur gears) και δύσκολα παρουσιάζονται βλάβες.

Φαντάζομαι θα το πάρεις μεταχειρισμένο; Το λέω γιατί από όσο ξέρω βγαίνει πια σε 6 ίντσες στη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου και όταν με το καλό μπουν τα πράγματα σε μια ρουτίνα με το καλό να επανέλθεις!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,

 

Πρώτιστα να ξέρεις ότι ως πρώην συμπάσχων (οι κόρες μου είναι πιά 19 και 14) σε κατανοώ και νομίζω ότι σε βλέπω μπροστά μου να μην έχεις το κουράγια να σηκώσεις τα χέρια σου. Μπόρα είναι θα περάσει, και το κακό είναι ότι μετά θα νοσταλγείς τα χρόνια αυτά!

Το 5SE..........Αν μοιάζει έστω και λίγο στο μεγαλύτερο αδέρφι του, θα είναι πολύ καλό. Το 8"SE που έχω δεί σε δράση, το κουβάλησε 1 άνθρωπος στην ταράτσα σε δύο διαδρομές (μία το τηλεσκόπιο και μία τα πραματσούλια) που θα μπορούσε να γίνει με μία αλλά φυλάς και τα ρούχα σου. Στημένο σε χρόνο dt, τελείωνε τη σάλτσα ενώ εγώ δεν είχα βράσει το νερό για τα μακαρόνια (Ισημερινή δεν ήθελα;;;;;;)

Η Ποιότητα, είναι η γνωστή της Celestron. Ίσως όχι Top of the Crop, αλλά πολύ καλά οπτικά, αξιοπρεπέστατο goto έστω και Alt-Az, μια χαρά τηλεσκόπιο.

Τώρα........Το μέγεθος, εδώ δεν ξέρω. Το να πέσεις απο τις 8 στις 5 σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάποιες παραδοχές σε αυτό που είσαι συνηθισμένος.

Ψάξε μήπως κάποιος φίλος έχει αυτό, ή κάποιο 5άρι για να δεις και να συγκρίνεις, μην τυχόν και χτυπάς το κεφάλι σου

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα........Το μέγεθος, εδώ δεν ξέρω. Το να πέσεις απο τις 8 στις 5 σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις κάποιες παραδοχές σε αυτό που είσαι συνηθισμένος.

Ψάξε μήπως κάποιος φίλος έχει αυτό, ή κάποιο 5άρι για να δεις και να συγκρίνεις, μην τυχόν και χτυπάς το κεφάλι σου

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

Το να το έβλεπα από κοντά θα ήταν το καλύτερο. Το Πλανητάριο, αν θυμάμαι καλά έχει το 6αρι μόνο σε επίδειξη. Το ότι θα χάσω από άποψη ευκρίνειας και απόδοσης σε σύγκριση με το 8αρι είναι σίγουρο αλλά μάλλον είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ προς τα παρόν κάτι με χαμηλότερη απόδοση παρά καθόλου. Το καημένο το LX σκουριάζει…

 

Φιλικά

Νικος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω επεσα σε καλο C5 :mrgreen:

 

Ωραια επιλογη .Πολυ ωραιο σε πλανητες και Σεληνη αν κι εχει καποως μεγαλη κεντρικη παραμποδιση . Σε σμηνη δε το εχω πολυδοκιμασει αλλα εχει καπως μεγαλη εστιακη αποσταση και με τη μεγεθυνση που θα σου βγαζει << θα σπανε >> ευκολοτερα απο ενα Νευτωνιο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης