Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιταξε να δεις πηρες ενα παραδειγμα, και μου λες οτι η παραγωγος στα μαθηματικα δεν μας λεει τιποτα, ενω στη φυσικη , περνει υποσταση κτλ κτλ.και εγω σου ξαναλεω οτι.η παραγογως στα μαθηματικα δεν ειναι μονο κατι στο χαρτι.

αυτο το "πρακτικα" ειναι που σε μπερδευει....................

εχω την εντυπωση(αν κανω λαθος διορθωσε με)οτι για σενα ισχυει φυσικη=πρακτικος

μαθηματικα=θεωρητικος.

 

δεν ειναι ομως ετσι.

υπαρχουν πολλοι κλαδοι των μαθηματικων που δεν χρειαζονται καθολου τη φυσικη.........

ενω κανενας κλαδος της φυσικης που δεν μπορει να κανει χωρις τα μαθηματικα.

τα μαθηματικα ειναι η γλωσα της φυσικης.

 

ισως σου φαινεται λιγο περιεργο αυτο.ομως περιμενε λιγα χρονια(αποτι βλεπω εισαι 18 )να δεις και καποια αλλα πραγματα και θα το δεις μονη σου.

 

φιλικα mcstar

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις επισημάνσεις σου. :D

Σίγουρα η Φυσική δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τα μαθηματικά.Απλά από όσα μαθηματικά γνωρίζω μέχρι στιγμής και μας έχουν μάθει στο σχολείο, δεν αποκτούν κάποια πρακτική σημασία χωρίς να τα χρησιμοποιήσουμε σε άλλες επιστήμες διότι οι γνώσεις μας ακόμη είναι αρκετά περιορισμένες πάνω σε αυτό.Σαφώς υπάρχουν κλάδοι που χρησιμοποιούν μόνο τα μαθηματικά.Σίγουρα.

Απλά αντιλαμβάνομαι ότι η φυσική δίνει πρακτική σημασία των πραγματών που μας περιβάλουν σε σχέση με τα μαθηματικά, όπως τα ολοκληρώματα και οι παράγωγοι που σε πολλούς στην δική μου ηλικία ακόμη είναι άγνωστα και δεν έχουν κάποια εφάρμογη από μόνα τους.Ίσως φταίει και ο τρόπος που μας δίδασκουν τα μαθηματικά με αυτόν τον τρόπο στο σχολείο.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι πάντως,

 

Φιλικά,

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με το οτι τα μαθηματικα ειναι η γλωσσα της φυσικης.Και γι'αυτο θεωρω οτι ο κυριος ρολος τους(και πολυ σημαντικος)ειναι η δυνατοτητα προσεγγισης της πραγματικοτητας...Μαθηματικα χωρις φυσικη μπορει να υπαρχουν,αλλα για μενα δεν εχουν ουσια...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να υποβαθμίσω τον ρόλο των μαθηματικών στην ανάπτυξη της Φυσικής αλλά και των θετικών επιστημών γενικότερα. Σαφέστατα τα μαθηματικά είναι η γλώσσα της Φυσικής.

 

Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο Γιώργο. Τα μαθηματικά από μόνα τους δεν έχουν ουσία. Αποκτούν φυσική σημασία μόνο με την Φυσική. Μπορούμε να δώσουμε και ένα παράδειγμα.

 

Έστω ότι έχω μία σειρά μετρήσεων από ένα πείραμα. Αν οι μετρήσεις είναι 10 τότε μπορούμε να βρούμε ένα πολυώνυμο 9ου βαθμού το οποίο θα περνάει και από τα δέκα σημεία μας. Σαν γραμμική προσέγγιση από την πλευρά των μαθηματικών αυτό είναι το πιο σωστό. Όμως τι φυσική σημασία έχει ένας τέτοιος νόμος?? ΚΑΜΙΑ. Η φύση είναι απλή (Occam’s razor) και προτιμάει τις απλούστερους νόμους με τις λιγότερες παραμέτρους (εκθετικοί, λογαριθμικοί, δυνάμεις κ.τ.λ.)

 

Γενικά τα μαθηματικά είναι χρήσιμα, από μόνα τους όμως δεν θα μπορούσαν να εξηγήσουν φαινόμενα της φύσης. Από την στιγμή λοιπόν που τα μαθηματικά δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα χωρίς την παρέμβαση της Φυσικής, πως μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι πραγματικά? Πώς γνωρίζουμε ότι τα αξιώματα των μαθηματικών είναι σωστά? Τα μαθηματικά είναι μια εφεύρεση ή μια ανακάλυψη του ανθρώπου? Την Φυσική μας μπορούμε να την τεστάρουμε στα εργαστήρια μας, τα μαθηματικά μας όμως? Μήπως η «γλώσσα» των μαθηματικών είναι ανεπαρκής για την κατανόηση του κόσμου? Αν ναι, τότε ποία γλώσσα είναι καταλληλότερη? Και ποία είναι τελικά η κατάλληλη επιστημονική μέθοδος για την απάντηση των παραπάνω ερωτημάτων?

 

Προσωπικά αυτά τα ερωτήματα μου στερούν τον ύπνο αλλά μάλλον απαντιούνται μόνο στα πλαίσια μιας ευρύτερης φιλοσοφικής συζήτησης η οποία κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει με την θεματολογία του συγκεκριμένου forum και στην οποία η αλήθεια είναι εντελώς υποκειμενική.

 

Φιλικά,

Μαύρος Στέφανος

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Noμίζω ότι η άποψη ότι η φυσική δίνει φυσική έννοια στα μαθηματικά έχει αναπτυχθεί σε όλο το πλαίσιο της συζήτησης και οι περισσότερες απόψεις στηριζόταν σε αυτό το πράγμα.Να μην ανπαράγουμε τα ίδια και τα ίδια... :)

 

Φιλικά

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες οι επιστήμες συνδένται κατά κάποιο τρόπο μεταξύ τους.Η Φυσική χρειάζεται τα μαθηματικά για να μπορέσει να εφαρμοστεί.Η Φυσική θέλει πράξεις,εξισώσεις,ανισώσεις άρα τα έχει ανάγκη τα μαθηματικά.Τα μαθηματικά έχουν ανάγκη την φυσική.Κάποια μαθηματικά φαινόμενα πιστεύω θα ήταν παράλογα αν δεν έμπαινε στην μέση η Φυσική να δώσει μία λογική βάση.Όμως η φυσική χρειάζεται πολύ παραπάνω τα μαθηματικά από ότι τα μαθηματικά την φυσική.Όπως έχω παρατηρήσει και στην σχολική μου ζωή όταν σταματά σε μια άσκηση η φυσική σκέψη αρχίζουν τα μαθηματικά.Κάποα φαινόμενα να τα παρατηρείς,προσπαθέις να τα εξηγήσεις κι απο εκεί και πέρα βλέπουμε τα μαθηματικά.Και στην Αστρονομία το ίδιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα. =D> Ακριβώς αυτό ήθελα να πω και εγώ στα προηγούμενα post μου.

 

Θα συμφωνήσω ιδιαίτερα όμως με το ότι:

Όμως η φυσική χρειάζεται πολύ παραπάνω τα μαθηματικά από ότι τα μαθηματικά την φυσική

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ντε, μη πάρετε και ντουντούκα για να φωνάζετε ότι συμφωνείτε ... :-({|=

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ένα βιβλίο που είχα διαβάσει αν και αυτό φέρνει αντίφαση των όσων έλεγα παραπάνω αλλά μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ο κόσμος είναι φυσικομαθηματικός,δηλαδή οι μόνες επιστήμες που εξηγούν τα πάντα γύρω μας είναι Φυσική και Μαθηματικά.Οι υπόλοιπες επιστήμες δεν είναι παρά μονάχα παρεμβολές του φυσικομαθηματικού χώρου για να καλύψουν μόνο μερικά κενά που παρουσιάζουν η Φυσική και τα Μαθηματικά... :-k

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ντε, μη πάρετε και ντουντούκα για να φωνάζετε ότι συμφωνείτε ... :-({|=

 

 

ΠΕΣ ΤΑ φίλε Alexander!! =D>

Γιατί ύστερα εγώ θα φανώ η κακιά....! :-note :-note

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το παραπάνω ότι τα μαθηματικά και η φυσική εξηγούν τον κόσμο πιστεύω ότι είναι οκ, αλλά έτσι και αλλιώς οι υπόλοιπες επιστήμες (βιολογία, ιατρική , γεωγραφία , δασολογία κ.τ.λ) έχουν πιο πολύ χαρακτήρα αποθήκευσης γνώσεων κ.τ.λ. που μας είναι χρήσιμες και όχι τόσο επεξήγησης των νόμων που διέπουν τον κόσμο μας .

Εξ'αρχής δηλαδή αυτός είναι ο σκοπός τους :)

Κάθε επιστήμη έχει κάποιο δικό της (ίσως μοναδικό) αλλά πάντα χρήσιμο σκοπό.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.Κάποια μαθηματικά φαινόμενα πιστεύω θα ήταν παράλογα αν δεν έμπαινε στην μέση η Φυσική να δώσει μία λογική βάση.Όμως η φυσική χρειάζεται πολύ παραπάνω τα μαθηματικά από ότι τα μαθηματικά την φυσική.

Δεν υπαρχει λογικη στα Μαθηματικα, Η λογικη ειναι λογικη, τα μαθηματικα ειναι μαθηματικα. (π.χ. Η λογικη μας λεε οτι 0,9999999999999=1 αλλα στα μαθηματικα δεν ισχυει)

Η φυσικη ειναι σκετα μαθηματικα , το μονο που χρειαζετε ειναι να γνωριζεις πως πρεπει να εκφρασεις την συναρτηση σου.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που μας είναι χρήσιμες και όχι τόσο επεξήγησης των νόμων που διέπουν τον κόσμο μας .

 

Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά εχω μια ερώτηση..Δεν θέλω να ξεφύγω από το θέμα αλλά μου κίνησε την περιεργεια το παραπάνω..Η Βιολογία είναι χρήσιμη στην επεξήγηση των νόμων που διέπουν τον κόσμο μας,αφού με τη θεωρία της εξέλιξης επεξηγήθηκε ένας νόμος που διέπει όλα τα έμβια όντα και μπορεί και όπου αυτό είναι δυνατό...σωστα? :-k :-k :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dekart σε δυο γραμμες.

Τα μαθηματικα εχουν την ανακγη του αννθρωπου για να υπαρξουν?

Απο μονα τους δεν Θα υπηρχαν (κατι αναλογα με την ιδεα θεος)?

Τα μαθηματικα χρειαζονται μυαλα για να φωλιασουν? καθε νομος του συμπαντος θα σταματουσε αν δεν τον ανακαλυπταμε , τον μαθαιναμε , τον εξηγουσαμε , τον διδασκαμε?

 

Γιατι η βιολογια να πρεπει να εξηγηση ενα φαινομενο για να υπαρξει εξελιξη?

 

Η βιολογια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα απο μια μεταφραση καποιον "φαινομαινων" στην ανθρωπινη αντιλιψη. Δεν σημαινει οτι η βιολογια εγραψε καποιους νομους, Απλως τους μετεφρασε

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.π.χ. Η λογικη μας λεε οτι 0,9999999999999=1 αλλα στα μαθηματικα δεν ισχυει

Ε? Εμένα η λογική μου μου λέει ότι όσα εννιά και να βάλεις μετά το δεκαδικό 0,9 ... ποτέ δεν θα είναι το ίδιο ακριβώς με το 1 :!:

,γιατί μπορεί να υπάρχει διαφορά σε ποσότητα που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με τις αισθήσεις μας αλλά είναι πραγματική.

Π.χ. κάθε φορά που πηδάμε και ξαναπέφτουμε στη Γη και ο πλανήτης Γη ολόκληρος "πέφτει" προς τα εμάς (δράση-αντίδραση) αλλά λόγω της μεγαλύτερης μάζας του που συνεπάγεται της αδράνειας του τόσο λίγο (θα με ενδιέφερε το νούμερο αν κάποιος το βρει π.χ. 10 εις τη πλην τόσο μέτρα) που δεν το αντιλαμβανόμαστε . Αλλά με το νου/λογική μας μπορούμε :wink:

Α φοβερό το παραπάνω του dekart ! ! !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(π.χ. Η λογικη μας λεε οτι 0,9999999999999=1 αλλα στα μαθηματικα δεν ισχυει)

 

Aυτό δεν μας το λέει η λογική αλλά η πολυπλοκότητα των πράξεων..:mrgreen:

 

Φυσικά όπως είπε και ο Alexander αυτή η λογική μπορεί να επιφέρει σημαντική διαφορά στην ποσότητα.

Και όταν θα θέλουμε να το συγκρίνουμε αυτό με αλλη ποσότητα θα έχουμε πρόβλημα γιατί θα μας επιφέρει σφάλμα στην μέτρηση μας και έλλειψη ακρίβειας.Αλλά δεν θα επεκταθώ περαιτέρω...

 

Πάντως αυτό του dekart ήταν πολύ καλό!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις βρήκα ένα καινούργιο blog σχετικά με το Chandra, στο οποίο δίνεται μια συνέντευξη ενός αστροφυσικού ο οποίος μιλάει για το επάγγελμα του και τα μαθηματικά μέσα σε αυτό. Πιστεύω ότι αξίζει να το διαβάσετε.

 

Παραθέτω:

"that's what I do too: the numbers are essential, but they are just tools to help us sort out what's going on in a quasar, or a galaxy or whatever an astronomer is studying. I use the numbers and I argue over them all the time with my colleagues, but I'm just using them to decide which idea is sound or not. When I look at a page of numbers from quasar observations, I see the quasar, not the numbers. At least I see a model, a picture, of the quasar and see how the new observations fit or do not fit. Maybe they'll make me change the model, maybe they'll make it stronger. We'll have to see."

 

και ολόκληρη η συνέντευξη

http://chandra.harvard.edu/blog/node/139

 

Φιλικά,

Μαύρος Στέφανος

twitter: @s_mavros

blog: stefanos.xyz

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια και πολυ σωστα (κατα τη γνωμη μου )αυτα που αναφερει ο αστροφυσικος...οι αριθμοι ειναι δυευκολυνση σε αυτο που προσπαθουμε να εξηγησουμε..απο κει και περα ο νους και η λογικη τ ανθρωπου εξεταζουν τα φαινομενα διαφορετικα αποτι οι απλοι αριθμοι...Εγω θα ελεγα πως ειναι κοινος κωδικας επικοινωνιας και γλωσσα των μαθηματικων και μηχανισμος διευκολυνσης για τη φυσικη την αστρονομια και τς σχετικες επιστημες!Μπραβο Στεφανε για το αποσπασμα που βρηκες..πιστευω πως αντιπροσωπευει μεγαλο μερος ανθρωπων επιστημονων και μη!! :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mάλιστα..αν διάβασα καλά λέει πως δεν στηρίζεται στους αριθμούς αλλά στην εικόνα που βλέπει και στη συγκεκριμένη περίπτωση το quasar.

Κατά τη γνώμη μου δεν νομίζω ότι στέκεται υπέρ του ενός ή υπέρ του άλλου..Αυτό που αναφέρει και διορθώστε με αν κάνω λάθος είναι όταν βλέπει μια εικόνα, ένα μοντέλο απλά βλέπει αν ταιριάζουν και οι παρατηρήσεις.Αυτό είναι και το αντικείμενο της φυσικής και όχι μόνο.Στην φυσική για να αποδειχθεί κάτι χρειάζεται το πείραμα και η παρατήρηση κάτι που δεν συμβαίνει με τα μαθηματικά.Αλλά όπως λέει και η πηγή τα μαθηματικά είναι εργαλεία της φυσικής κάτι όμως που δεν ισχύει στα μαθηματικά..διότι η φυσική δεν αποτελεί εργαλείο των μαθηματικών,αφού στην απόδειξη κάποιων σχέσεων δεν χρησιμοποιείται η φυσική...Οπότε όπως έχει αναφερθεί παραπάνω και συνεχίζω να το υποστηρίζω είναι ότι η φυσική δίνει φυσική υπόσταση στα μαθηματικά,χωρίς όμως να δίνουν ουσιαστική διαφορά και αξία,πράγμα που στη φυσική συμβαίνει το αντίθετο..

 

Επίσης,η πηγή ήταν πολύ καλή... :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(π.χ. Η λογικη μας λεε οτι 0,9999999999999=1 αλλα στα μαθηματικα δεν ισχυει)

 

Aυτό δεν μας το λέει η λογική αλλά η πολυπλοκότητα των πράξεων..:mrgreen:

 

Φυσικά όπως είπε και ο Alexander αυτή η λογική μπορεί να επιφέρει σημαντική διαφορά στην ποσότητα.

Και όταν θα θέλουμε να το συγκρίνουμε αυτό με αλλη ποσότητα θα έχουμε πρόβλημα γιατί θα μας επιφέρει σφάλμα στην μέτρηση μας και έλλειψη ακρίβειας.Αλλά δεν θα επεκταθώ περαιτέρω...

 

Πάντως αυτό του dekart ήταν πολύ καλό!! :cheesy:

 

Δεν υπαρχει καμια πολυπλοκοτητα , ουτε λογικη . Τα μετρα και τα σταθμα ειναι επινοηση του ανθρωπου, εχουν φτιαχτει με την ανθρωπηνη νοηση , να μετρανε ανθρωπινες αναγκες , να "μεταφραζουν" στον ανθρωπο και στηγν λογικη του καποια ποσοτητα....

θελω να σας ρωτησω κατι Αν ειχαμε 8 δαχτυλα και οχι δεκα ποιο συστημα θα ειχαμε ?

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ενδιαφερον το παραθεμα στεφανε,συμφωνω με οσα διαβασα...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την άποψη του Martin Elvis θα συμφωνούσα αν ήμουν αστροφυσικός. Αναμενόμενο είναι, λόγω της δουλειάς του, να χρησιμοποιεί τα μαθηματικά ως εργαλείο όμως αυτό δεν λέει τίποτα για τα μαθηματικά. Ο Hardy είχε πει ότι θέλει να ασχολείται με τομείς των μαθηματικών που δεν έχουν καμία πρακτική εφαρμογή. Όσον αφορά τη σχέση μαθηματικών-φυσικής η αλήθεια είναι ότι παλιότερα η σχέση αυτή ήταν πιο στενή. Πλέον η φυσική χρησιμοποιεί τα μαθηματικά ως εργαλείο σε καμία περίπτωση όμως δεν δίνει ουσία σ'αυτά.Υπάρχουν εξάλλου τομείς των μαθηματικών (συνδυαστική,θεωρία αριθμών) που δεν έχουν καμία εφαρμογή στη φυσική αλλά και γενικότερα. Το ότι ορισμένοι κλάδοι των μαθηματικών δεν έχουν πρακτική εφαρμογή δεν κάνει τα μαθηματικά ανούσια.

 

Υ.Γ Το παράδειγμα με την παράγωγο που αποκτά ουσία μεσω της έννοιας της ταχύτητας είναι άστοχο. Η παράγωγος χρησιμοποιείται και σε άλλες επιστήμες (π.χ. οικονομία) αλλά έχει ουσία και νόημα ανεξάρτητα από την εφαρμογή της στις επιστήμες αυτές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,η συνδυαστικη εχει πρακτικη εφαρμογη στη στις πιθανοτητες...Απο εκει και περα,καθε επιστημη θεωρω πως πρεπει να εχει πρακτικη εφαρμογη.Η γνωση,ακομη και η πιο τελεια γνωση,δεν νοειται χωρις την πραξη.Συμφωνω σχετικα με την παραγωγο,ομως ας μην ξεχναμε οτι αφετηρια για την αναπτυξη του διαφορικου υπηρξε η αναγκη μελετης της κινησης των ουρανιων και οχι μονο σωματων.Απο εκει και περα,σαφως και πηρε αλλες αφηρημενες ισως προεκτασεις,σαφεστατα γοητευτικες....Εξαλλου το μεγαλο κυρος των θετικων επιστημων εγκειται στη μεγαλη εφαρμογη των πορισματων τους,ασχετα με το οτι η αποψη της κοινης γνωμης μπορει για εναν κλαδο μπορει να μη λεει τιποτα...Ενας καθηγητης μας ρωτησε τι ειναι αριθμος,κι εγω αυθορμητως απαντησα στοιχειο ενος κωδικα.Κατι σαν αυτο που γραφτηκε απο πολλους,η γλωσσα της φυσικης.Θελω επισης να πω πως και καποιοι μαθηματικοι διαφωνουν σχετικα με τη φυση της επιστημης τους,"χωριζονται δηλαδη σε εφαρμοσμενους και θεωρητικους",γεγονος που ισως δειχνει πως δεν επιχειρουν ολοι την ιδια προσεγγιση.

Τελος θα ηθελα να πω πως εκφρασεις του στυλ "ολα ειναι φυσικη" ή "ολα ειναι μαθηματικα" ειναι αλαζονικες και δε συμβαδιζουν με το πραγματικο νοημα της επιστημης

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην παρεξηγηθω,οταν λεω πραξη συμπεριλαμβανω και την κατανοηση και τη θεωρητικη προσεγγιση υπαρκτων προβληματων.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ Το παράδειγμα με την παράγωγο που αποκτά ουσία μεσω της έννοιας της ταχύτητας είναι άστοχο. Η παράγωγος χρησιμοποιείται και σε άλλες επιστήμες (π.χ. οικονομία) αλλά έχει ουσία και νόημα ανεξάρτητα από την εφαρμογή της στις επιστήμες αυτές.

 

Όπως ανέφερα παραπάνω σίγουρα υπάρχουν κλάδοι στα Μαθηματικά οι όποιοι απο μόνοι τους έχουν ούσια και πρακτική σημασία.

Οι μιγαδικοί έχουν μεγάλη σημασία και πρακτική εφαρμογή στην Αστρονομία, η παράγωγος στην Οικονομία (όπως ανέφερες και εσύ) κ.τ.λ. Το παράδειγμα που ανέφερα δείχνει πώς μια μαθηματική οντότητα παίρνει φυσική υπόσταση και καταλαβαίνει κάποιος την εφαρμογή κάποιων (περίπου) θεωρητικών εννοιών στα Μαθηματικά.Τώρα εάν έκανα κάπου λάθος στον τρόπο σκέψης μου ζητώ συγνώμη και εάν είναι διορθώστε με.

 

Σίγουρα τα μαθηματικά (παράγωγοι, ολοκληρώματα, μιγαδικοί κ.α.) έχουν νοήμα και ουσία αλλά μερικές φορές ξεφεύγουν από αυτό και απλά να αποτελούν αφηρημένες έννοιες.Ακόμη και η παράγωγος, που έγινε τόσο ζήτημα, από ένα σημείο και μετά αποκτά θεωρητική σημασία. Εξάλλου ο τρόπος που διδασκόνται τα Μαθηματικά στο σχολείο δεν βοηθούν κάποιον να κατανοήσει πλήρως την λειτουργία και την χρησιμότητα των Μαθηματικών σε άλλες επιστήμες ακόμη, διότι προσεγγίζονται μόνο σε θεωρητικό επίπεδο.

 

'Ομως, κάποιος πιστεύω όπως είπε πολύ σωστά ο Koyote το θέμα αυτό το προσεγγίζει ο καθένας από την δική του οπτική γωνία.

 

Τα μαθηματικά αποτελούν σημαντικό εργαλείο για την Φυσική αλλά και η Φυσική βοηθά μερικές μαθηματικές έννοιες που έχουν καθαρα θεωρητική σημασία να αποκτούν πρακτικά ουσία.

 

Και επίσης θα συμφωνήσω σε ένα ακόμη σημείο:

 

Τελος θα ηθελα να πω πως εκφρασεις του στυλ "ολα ειναι φυσικη" ή "ολα ειναι μαθηματικα" ειναι αλαζονικες και δε συμβαδιζουν με το πραγματικο νοημα της επιστημης

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης