Jump to content

Ερευνητής 9Χ50 right angle με correct image view;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ερευνητή για το 12άρι SW Flextube dob. Αυτός που ήρθε μαζί με το dob είναι 8Χ50 και ευθύς (straight through) και πάει να μου προκαλέσει αυχενικό από το στράβωμα του λαιμού, ειδικά σε στόχους στο ζενίθ!!:cry:

 

Άσε που τα δείχνει όλα ανάποδα (μιας και είναι ο κλασσικός τύπος χωρίς πρίσμα ανόρθωσης) και δεν ταιριάζει με τον Pocket Sky Atlas αυτό που βλέπεις...αυτός είναι ο κύριος λόγος δηλαδή που θέλω να τον αλλάξω, θέλω και σωστή όψη εκτός από right angle άνετο viewing..

 

Σκέφτομαι κάτι πολύ καλύτερο το οποίο θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν spotting scope σαν και αυτό από την Stellarvue με 9X50

http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=354

Το καταπληκτικό με το συγκεκριμένο finder είναι ότι παίρνει και προσοφθάλμια 1,25" να βάλεις και έχει απ'ότι διάβασα τρομερά οπτικά!

 

Review στο cloudynights.com

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1324

 

Όποτε θες λοιπόν το βγάζεις, το στήνεις σε τρίποδο και έχεις και ένα φορητότατο μονοκυάλι...οπότε δικαιολογώ το κόστος..

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο; Γενικά θα ήθελα κάποιες γνώμες από όποιους τους έχει απασχολήσει το θέμα...έχει δουλέψει κάποιος το συγκεκριμένο ερευνητή;

να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει πλοήγηση με 1X Telrad...με βολεύει πολύ καλύτερα ο ερευνητής...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, κατά την γνώμη μου είναι μια πολύ καλή επιλογή μόνο και μόνο επειδή αγοράζεις ταυτόχρονα ένα μικρό spotting scope, αλλά και κιάλι που θα σου χρησιμεύει για γρήγορες παρατηρήσεις ευρέος πεδίου σε συνδυασμό με το pocket sky.

Εγώ θα το αγόραζα αν δεν είχα σκοπό να συμπληρώσω την συλλογή μου με κάποια άλλα προσοφθάλμια ή κάποιο barlow.

 

Τώρα, για να λύσεις το πρόβλημα του ανεστραμένου ειδώλου στον straight through ερευνητή, αρκεί να γυρίσεις τον χάρτη ανάποδα (upside down). Τότε βλέπεις ακριβώς ο,τι διαβάζεις και οι κινήσεις στο πεδίο του ερευνητή ανταποκρίνονται στον προσανατολισμό του χάρτη.

Το "αυχενικό" αντιμετωπίζεται μερικώς μόνο αν παρατηρείς καθιστός που είναι και πιο ξεκούραστο.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και όντως ο SV είναι εξαιρετική επιλογή. Επίσης πολύ καλός (και οικονομικότερος) είναι ο Antares. Ο απολύτως φθηνότερος και επίσης απόλυτα λειτουργικός είναι ο GSO.

Σε ένα μόνο σημείο δεν υπολογίζεις σωστά: από τη στιγμή που θα επιλέξεις έναν RACI finder θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιον 1Χ ερευνητή: από telrad και rigel μέχρι ένα απλό red dot. Χοντρά-χοντρά βρίσκεις την περιοχή που ψάχνεις με το red dot και κεντράρεις με τον finder. Είναι δύσκολο να πας στο στόχο σου μόνο με τον γωνιακό ερευνητή. Από την άλλη δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και βλέπεις τι σου κάνει.

Καλή συνέχεια!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβως οπως στα λεει ο Ηλίας. Ειχα για χρονια τον GSO (μια χαρα ητανε, πολύ καλος), αλλα δεν ειναι ευκολο να στοχευσεις αν δεν βλεπεις με το αλλο ματι τον ουρανο σε Χ1. Οποτε βαζεις εναν μικρο/φτηνο RD και τους συνδιαζεις, στοχευση/κεντραρισμα/αστροαλμα (αν κανεις). Υποψην, η TS δινει και εναν 6Χ30 RACI Orion.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας...

 

έχετε δίκιο..αφού διάβασα και το άλλο topic εδώ..

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10079

κατάλαβα πως δεν την γλυτώνω την αγορά Telrad :-k

 

Λογικό είναι μιας και με τον ευθύ ερευνητή κοιτάς και με τα 2 μάτια πάνω και το γυμνό μάτι στοχεύει με 1Χ ενώ το άλλο ταυτόχρονα κεντράρει τον ερευνητή στο στόχο...αν είναι Right angle δεν έχεις σημείο αναφοράς το άλλο μάτι...οπότε θέλεις 1Χ με telrad για να πάρεις όπως είπε πολύ σωστά και ο Ηλίας, χοντρά χοντρά την αρχική θέση σου.

οπότε...#-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ιδέα. Δες και αυτόν

 

Το σκέφτομαι κι εγώ, κάνει άραγε για οδηγητικό; Πώς εστιάζει αυτό το πράγμα; Πρέπει να κάνουν κάποιες μεταφράσεις εκεί στη Γερμανία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστιάζει με τον λαστιχένιο δακτύλιο εκεί που μπαίνει το προσοφθάλμιο.

Βρίσκω καταπληκτική =D> =D> =D> την δυνατότητα να παίρνει τα κοινά προσοφθάλμια!!

Δεν νομίζω πως θα πάρω κάτι από τα απλά fixed finders που δεν το κάνουν αυτό σε καμία περίπτωση!

 

Γιατί να μην έχω και ένα δυνατό μονοκυάλι σε έναν καλό σκοτεινό ουρανό όπως τώρα π.χ. Δωδεκάνησα που σκοπεύω να πάω;...που να κουβαλάω τώρα τηλεσκόπιο εκεί...αντιθέτως θα πάρω τους φακούς μου 1.25" και τον ερευνητή και όλα μια χαρά..άντε και τα κυάλια 16Χ50 που έχω...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειχα telrad αλλα υποψην ειναι βαρυς. Εκ των υστερων πιστευω οτι ενας ελαφρυς red dot κανει καλυτερη δουλεια.

 

Μεγα λαθος roryt εγω εχω και το baader skyserfer V και telrad και σου λεω οτι απο την μερα που πηρα το telrad ο αλλος εγινε μουσιακο κομματι και μου το λεγανε απο την αρχη να παω σε telrad αλλα εγω εκει το δικο μου και αφου ξενερωσα με την κουκιδα πηρα και ενα telrad

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγα λαθος roryt εγω εχω και το baader skyserfer V και telrad και σου λεω οτι απο την μερα που πηρα το telrad ο αλλος εγινε μουσιακο κομματι και μου το λεγανε απο την αρχη να παω σε telrad αλλα εγω εκει το δικο μου και αφου ξενερωσα με την κουκιδα πηρα και ενα telrad
Δημήτρη θα διαφωνισω, ενας rigel ή ενας multy reticle red dot finder ειναι ποιο ελαφρης και ευχρηστος. Και ιδιως σε ντοπς το βαρος παιζει ρολο. Παντα σε συνδιασμο με εναν κανονικο ερευνητη. Και εμενα δεν με βολεψε ποτε ο telrad για αστροαλματα, με τον 8Χ50 τα εκανα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγα λαθος roryt εγω εχω και το baader skyserfer V και telrad και σου λεω οτι απο την μερα που πηρα το telrad ο αλλος εγινε μουσιακο κομματι και μου το λεγανε απο την αρχη να παω σε telrad αλλα εγω εκει το δικο μου και αφου ξενερωσα με την κουκιδα πηρα και ενα telrad
Δημήτρη θα διαφωνισω, ενας rigel ή ενας multy reticle red dot finder ειναι ποιο ελαφρης και ευχρηστος. Και ιδιως σε ντοπς το βαρος παιζει ρολο. Παντα σε συνδιασμο με εναν κανονικο ερευνητη. Και εμενα δεν με βολεψε ποτε ο telrad για αστροαλματα, με τον 8Χ50 τα εκανα.

 

Και εγω για συνδιασμο μιλαω telrad και 8χ50 ή 9χ50 (90 μοιρες) παντα σε συνδιασμο για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

 

Τωρα για το βαρος και πως επιρεαζει το ζυγισμα του dob δεν γνωριζω.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης