Jump to content

Αστροπαρατήρηση στην Λίμνη Πλαστήρα (τέλος Αυγούστου 2009)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κυρίες και κύριοι,

 

Για όσους δεν με ξέρουν ονομάζομαι Ρολάνδος Κωνσταντινίδης, και είμαι από την Κύπρο, άγρια "άρρωστος" με την αστροπαρατήρηση και κυρίως deep sky.

 

Από 21 ως 29 Αυγούστου θα βρίσκομαι όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή στο πανέμορφο Νεοχώρι στην δυτική όχθη της Λίμνης Πλαστήρα. Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν καθόλου αστρονομικές οργανώσεις που να δραστηριοποιούνται στην περιοχή, ή έστω μεμονομένα άτομα!

 

Πέρσι είχα την εμπειρία να ζήσω απίστευτες συνθήκες από τις όχθες της λίμνης, όπως ο Μ33 ορατός με κατευθείαν όραση (!!! - η μοναδική φορά στην ζωή μου που τον είδα έτσι) και εξαιρετική λεπτομέρεια σε διάφορα αντικείμενα μέσα από κιάλια.

 

Φέτος, πάλι θα βρίσκομαι εκεί σε σχετικά καλή περίοδο για deep-sky και είπα αυτή την φορά να δώ αν υπάρχουν καθόλου οργανομένες (ή μή!) αστροπαρατηρήσεις στην περιοχή!

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ρολάνδε. Κατάγομαι από την περιοχή της Καρδίτσας και απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια οργανωμένη προσπάθεια από κατοίκους του νομού. Αν και το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα να κάνω μια εξόρμηση στην περιοχή για αστροπαρατήρηση δεν το έχω πραγματοποιήσει. Μάλλον είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνω τις σκέψη μου πράξη… :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας !

Μια εκδηλωση θα γινει για την Αυγουστιατικη Πανσεληνο οπως ειχε γινει και περσι . Γινεται προς τις Σοφαδες αλλα δε συμπιπτει με τις ημερομηνιες του κ.Ρολανδου και ειναι προς την αντιθετη κατεθυνση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας !

Μια εκδηλωση θα γινει για την Αυγουστιατικη Πανσεληνο οπως ειχε γινει και περσι . Γινεται προς τις Σοφαδες αλλα δε συμπιπτει με τις ημερομηνιες του κ.Ρολανδου και ειναι προς την αντιθετη κατεθυνση .

 

Ευχαριστώ φίλε Βολιώτη. Σίγουρα, ούτε οι Σοφάδες βολεύουν (αφού είναι κάτω στην πεδιάδα) ούτε η ημερομηνία...

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Ρολάνδε. Κατάγομαι από την περιοχή της Καρδίτσας και απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια οργανωμένη προσπάθεια από κατοίκους του νομού. Αν και το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα να κάνω μια εξόρμηση στην περιοχή για αστροπαρατήρηση δεν το έχω πραγματοποιήσει. Μάλλον είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνω τις σκέψη μου πράξη… :)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Εγώ θα είμαι ανοικτός, όταν θα πλησιάσουν οι μέρες μπορούμε να συντονιστούμε σχετικά. Θα είναι σίγουρα πολύ θετικό για μένα να έχω λίγη αστροπαρατήρηση (deep sky) στις διακοπές.

 

Πάντως, η περιοχή της λίμνης έχει φοβερούς ουρανούς, και υπάρχουν κάποια σημεία λίγο πιο πίσω που είναι φοβερά (ίχνος τεχνητού φωτισμού). Αν μένεις περιοχή Καρδίτσας σίγουρα είναι εξαιρετικά βολική περιοχή για deep-sky, εμείς στην Κύπρο ελάχιστες περιοχές έχουμε που να πλησιάζουν έστω την ποιότητα της περιοχής...

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήτανε ωραίο η ιδέα του φίλου από την Κύπρο να εξελιχθεί σε μία πανθεσσαλική αστροβραδιά στις όχθες της πανέμορφης λίμνης!!

Πισιτεύω θα ήθελαν αρκετοί από Βόλο, Λάρισα, Τρίκαλα και Καρδίτσα.

Εγώ θα ήθελα να παραβρεθώ, αν δεν υπάρξει καποιο οικογενειακό απρόοπτο.

Τέλος, για όλους τους Θεσσαλούς, υπάρχει άλλη μια ευκαιρία να συναντηθούμε, στην αστροβραδιά που θα γίνει στα Χάνια Πηλίου στις 6/7 στα πλαίσια του θερινού σχολείου αστρονομίας που διοργανώνει η Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος Μαγνησίας.

Καλό απόγευμα σε όλους

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Θα ήτανε ωραίο η ιδέα του φίλου από την Κύπρο να εξελιχθεί σε μία πανθεσσαλική αστροβραδιά στις όχθες της πανέμορφης λίμνης!!

Πισιτεύω θα ήθελαν αρκετοί από Βόλο, Λάρισα, Τρίκαλα και Καρδίτσα.

Εγώ θα ήθελα να παραβρεθώ, αν δεν υπάρξει καποιο οικογενειακό απρόοπτο.

Τέλος, για όλους τους Θεσσαλούς, υπάρχει άλλη μια ευκαιρία να συναντηθούμε, στην αστροβραδιά που θα γίνει στα Χάνια Πηλίου στις 6/7 στα πλαίσια του θερινού σχολείου αστρονομίας που διοργανώνει η Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος Μαγνησίας.

Καλό απόγευμα σε όλους

Γιώργος

 

Χαίρομαι που "ανακίνησα λίγο τα νερά" και φαίνεται να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για μια συνάντηση εκεί. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να οργανωθεί κάτι. Αν τα καταφέρετε θα είναι πολύ ωραία!

 

Λοιπόν παιδιά, με κρατάτε λίγο ενήμερο (να ξέρω και τι θα φέρω μαζί μου :mrgreen: )...

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω το Σάββατο 22/8, που είναι και η Σελήνη σε καλή φάση (2 ημερών).
1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ρολάνδε και υπόλοιποι,

 

Έτυχε να κάνω μια σύντομης διάρκειας παρατήρηση στην περιοχή

(Μπελοκομίτη και περιοχή μετά τα Καλύβια Πεζούλας)

ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Ήταν απίστευτη αφου φαινόντουσαν

τόσα πολλά ακόμη και με γυμνό οφθαλμό!!

Είμαι από Φάρσαλα και όπως καταλαβαίνεις αν είναι Σαβ/κο

είμαστε και μεις μέσα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ρολάνδε και υπόλοιποι,

 

Έτυχε να κάνω μια σύντομης διάρκειας παρατήρηση στην περιοχή

(Μπελοκομίτη και περιοχή μετά τα Καλύβια Πεζούλας)

ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Ήταν απίστευτη αφου φαινόντουσαν

τόσα πολλά ακόμη και με γυμνό οφθαλμό!!

Είμαι από Φάρσαλα και όπως καταλαβαίνεις αν είναι Σαβ/κο

είμαστε και μεις μέσα....

 

Φαντάσου τι γίνεται στην περιοχή πίσω απ'τον Μπελοκομίτη, προς Πλακωτό / Καρίτσα, ή ακόμη πιο πίσω, πρός Μέγα Ρέμα / Καρβασερά! Δεν πρέπει να έχει ένα φως για χιλιόμετρα! Μαγευτικοί ουρανοί. Αν όλα πάνε καλά θα έχω και ένα μικρό τηλεσκόπιο μαζί μου φέτος, εγώ πάντως θα χαρώ πολύ να δώ τους φίλους απ'το astrovox στην περιοχή...

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα.

Ακουγεται ενδιαφερουσα η προταση του Ροναλδου.

Ειμαι καινουριος στην αστροπαρατηρηση (μολις πηρα το πρωτο μου τηλεσκοπιο) και θα ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθω καποια πραγματα απο ατομα με καποια εμπειρια, μιας και δεν υπαρχει συλλογος στην περιοχη μας.

Τασος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα από τη Λάρισα.

Για την ημερομηνία που πρότεινα συμφωνούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι??

Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να καταλήξουμε στην ημερομηνία, ώστε να μπορέσουμε να κανονίσουμε τα οικογενειακά μας ζητήματα, όπως π.χ. τη φύλαξη των παιδιών και φυσικά να κανονίσουμε τα της διαμονής.

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με την ημερομηνία... αν και δεν ξέρω αν τίθεται θέμα διαμονής καθώς η απόσταση καλύπτεται σε κάτι παραπάνω από μία ώρα... παρ' όλα αυτά μια διανυκτέρευση στην περιοχή σίγουρα αξίζει :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θωμά αν γνωρίζεις κάτι καλό για διαμονή και κοντινό στις περιοχές που έχουν ήδη αναφερθεί για παρατήρηση στείλε π.μ.

Καλημέρα σε όλους

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα.

Εχετε υποψη οτι εκεινη την περιοδο στη λιμνη εχει πολυ τουρισμο,οποτε πρεπει να κλεισουμε σχετικα νωρις γιατι υπαρχει κινδυνος να μην βρουμε.

Τασος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναμένουμε από αυτούς που γνωρίζουν τα κατατόπια σχετικές πληροφορίες το συντομότερο δυαντό.

Καλό απόγευμα

Γιώργος.

 

ΥΓ Τάσο καλώς ήρθες στο astrovox και καλορίζικο το τηλεσκόπιο.

Καλές παρατηρήσεις.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω το Σάββατο 22/8, που είναι και η Σελήνη σε καλή φάση (2 ημερών).

 

Πάντως το Σάββατο 22/8 ακούεται καλή φάση. Για μένα που θα είμαι εκεί οποιαδήποτε βραδιά από 21/8 ως 27/8 είναι καλή, αλλά σίγουρα το Σάββατο ίσως να είναι το καλύτερο και από άποψη των υπολοίπων. Τί λέτε?

THE DEEPER THE BETTER!

 

SkyWatcher 12" Flextube Dob

Takahashi FS102 Refractor on EM10

SkyWatcher ED80Pro

Takahashi 22X60 Binoculars

Televue Nagler 7mm, 11mm, 31mm

Televue Ethos 13mm

Televue Panoptic 19mm, 27mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρεσει πολυη ιδεα σας και ελπιζω να μπορεσω να ερθω στην αστροβραδια που λετε..Και δεν ειμαι σιγουρος γιατι μπορει να μην εχω επιστρεψει τρικαλα τοτε...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτυχε να είμαι ένα βράδυ μια βδομάδα πριν στην περιοχή και έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

Α. Μοναδική διαυγεια!!!!!!

 

Β. Παρτα καλού κακου μια ψαροντουφεκοστολή για την υγρασία....(τονοι υγρασίας που τσακίζουν κόκκαλα!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεδομένου ότι πλησιάζει η ημερομηνία που ορίστηκε για την αστροπαρατήρηση, μήπως θα πρέπει να καθορίσουμε και το ακριβές σημείο συνάντησης και παρατήρησης??

Καλό απόγευμα σε όλους.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ακούγεται καταπληκτική ιδέα!!!Μακάρι να μην έμενα μακριά αλλιώς θα ημούν και εγώ..! :mrgreen:

Καλή συνέχεια και εύχομαι να πραγματοποιηθεί η αστροβραδιά!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχεις δικιο Γιωργο.Πρεπει να κανονισουμε μεσα στις επομενες ημερες.Ειδικα αν χρειαζεται να κλεισουμε και δωματια.

 

Εγώ και κάποιοι φίλοι έχουμε κλείσει ήδη δωμάτια.

Το θέμα είναι να καθοριστεί επακριβώς και το σημείο της παρατήρησης, ώστε να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι εγκαίρως, δεδομένου ότι για τους περισσότερους από εμάς η περιοχή δεν είναι γνωστή.

Καλημέρα σε όλους.

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης