Jump to content

γειά σε όλο το κόσμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλώς σας βρήκα και εγώ μετά το meade του Lidl έπρεπε να να αναβαθμιστώ

αλλά με λύπη ανακάλυψα ότι μεγάλες μεγεθύνσεις χωρίς ρομποτική στήριξη δεν είναι εφικτή.

μάλλον πρέπει να μπεί το χέρι βαθύτερα στη τσέπη αν ποτέ γίνει δυνατό αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου το εχεις πιασει λαθος.

 

Η μεγενθυση δεν ειναι το παν.

Η ρομποτική στηριξη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι υποχρεωτική.

Η αυτοματη παρακολουθηση με μοτερ ειναι ευκολια, οχι υποχρεωτική.

Η ισημερινη στηριξη γερμανικου τυπου (GEM) επισης δεν ειναι υποχρεωτικη, και σιγουρα οχι ντε και καλα με μοτερ ή goto (τουλάχιστον όχι απο την αρχη).

Υπαρχουν και οι στηριξεις τυπου dobs που ειναι χειροκινητες.

 

Υπαρχουν πολλές εναλλακτικες, για καθε βαλαντιο, μεση, αμαξι, αναγκη.

Ψαξε παλιοτερα θεματα στις αγορες εξοπλισμου, δωσε περισσοτερες πληροφοριες τι θες να κανεις και απο που.

 

Καλως ήρθες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε roryt, βρίσκομαι στη Δράμα και αυτά που έγραψα είναι συμπέρασμα από τη προσπάθειά μου να παρατηρήσω τον Κρόνο

ο οποίος πιστεύω πως είναι δύσκολο να παρατηρηθεί λόγω της κίνησης (της Γης αν δεν κάνω λάθος).

δεν τον προλάβαινα για να τον δείξω στη σύζυγο με καλή μεγέθυνση γιατί σε 1 δευτερόλεπτο έφευγε εκτός σκόπευσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σάκη είσαι πολύ κοντά στο μέρος από όπου κατάγομαι...Αλιστράτη! :cheesy: :cheesy:

:cheesy:

 

Και με χειροκίνητη στήριξη (dobsonian τηλεσκόπιο) μπορείς να έχεις μεγάλες μεγεθύνσεις, απλώς κάθε λίγο διορθώνεις.

Βοηθάει πάρα πολύ να έχεις μεγάλου πεδίου προσοφθάλμιο..πχ Nagler ή William Optics UWAN που είναι 82 μοίρες φαινόμενο πεδίο και το "παράθυρό" σου επειδή είναι πλατύ..δεν κυνηγάς και τόσο τον πλανήτη σε σχέση με ένα φακό 50 μοιρών...τεράστια διαφορά και στην οπτική ποιότητα με τα "μαμίσια" προσοφθάλμια 52 μοιρών που δίνονται μαζί συνήθως, έτσι; μη ξεχνιόμαστε..μέρα με τη νύχτα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σακη καλως ορισες κι απο μενα.Χαιρομαι και λογω καταγωγής βεβαια (Νεροφρακτης).Μεσα στο Αστροβοξ πιστευω οτι θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.Καλως ορισες και πάλι.
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ και πάλι παιδιά , στραβάδι είμαι ακόμα αλλά θα μάθω,όρεξη υπάρχει και με τα φώτα σας θα βρώ το δρόμο για τα άστρα.

Είμαι κοντοχωριανός του Τάσου μιας και κατάγομαι από τη περιοχή Πέτρούσας-Προσοτσάνης (λίγο μπέρδεμα).

μόλις πέσει το φεγγάρι ετοιμαζόμαστε για φαλακρό όπου ελπίζω να δούμε θαύματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης