Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σε ολους!! :D

 

Προσφατα απεκτησα την εν λογω ψηφιακη μηχανη και αναρωτιεμαι αν μπορω

να κανω φωτογραφηση πλανητων με καποιο τροπο σε συνδιαζμο με το 10" Dob SW.

Δεν αγοραστηκε γι'αυτο το σκοπο, αλλα αν γινοταν με τη χρηση καποιου T-Ring,

φυσικα δεν θα ελεγα οχι!!

Για Σεληνη παντως το μονο που θα χρειαστω ειναι ενα μετριο τρποδακι και λιγες παραπανω ρυθμισεις,

μιας και η μηχανη εχει 26χ οπτικο zoom :shock: !!!

 

Παντως, δεν περιμενω σε καμια περιπτωση να παρω σουπερ-ντουπερ φωτογραφιες,

ουτε και θελω να παριστανω τον αστροφωτογραφο.. πιο πολυ για να παρω μια ιδεα απο πρωτο χερι.

 

Λεπτομερειες για το προιον παρακατω:

http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_sp-590_uz_20554.htm

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και το χρονο σας!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμια γνωμη καποιος βρε παιδια;;; 8-[

Εχει δοκιμασει κανεις σας με τετοιου τυπου μηχανη (SLR-Like) φωτογραφηση πλανητων;

Υπαρχει καποιος τροπος ή να το ξεχασω καλυτερα;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη την συγκεκριμένη μηχανή δεν την ξέρω.Αν ο φακός της μπροστά έχει σπείρωμα τότε πιθανόν να κουμπώνει κάποιο ring της baader.Εγώ παλιά είχα μια παρόμοια (finepix fuji)και είχα κάνει δουλειά στην πλανητική, πιστεύω ότι και για την δική σου θα υπάρχει κάποιο ring.Πάντως καλορίζικη και καλές φωτογραφίσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26χ οπτικο zoom

 

:shock: :shock: :shock:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημητρη...

Εχω την SP 350,η οποια δεν κυκλοφορει πλεον.Την αγορασα τυχαια απο σουπερ μαρκετ,χωρις να΄χω καμμια προθεση να την χρησιμοποιησω για αστροφωτογραφια,για την οποια τοτε ουτε που γνωριζα ουτε καν τα θεωρητικα.Οταν διαπιστωσα οτι η μηχανη εχει πληρως χειροκινητες ρυθμισεις,αρχισα να ψηνομαι για αστροφωτογραφια.Στην αρχη αγορασα απ΄το Πλανηταριο τον εξης ανταπτορα http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1037.Μετα απο κανενα δημηνο αγορασα ενα προσαρμογεα που μπαινει στο σπειρωμα του φακου και αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1043.Το δευτερο αυτο συστημα αποδειχτηκε σταθεροτερο,αλλα στο 8αρι dob μου δεν εστιαζει(στο nexstar 4se δουλευει μια χαρα).

Κατι αναλογο μπορεις να κανεις κι εσυ.Το προβλημα ειναι οτι μαλλον θα εχεις εντονο βινιεταρισμα,γιατι η προσθια επιφανεια του φακου της μηχανης ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του προσοφθαλμιου σου(στην SP 350 ειναι οκ).Οτι και να κανεις παντως,μην αγορασεις κανενα ανταπτορα απο καταστημα φωτογραφικων,θα σου κοστησει οσο η μηχανη :shock: .Για οποια απορια ρωτα με,μπορει ν'αργησω λιγο,αλλα θα σου απαντησω.Καλη τυχη

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη την συγκεκριμένη μηχανή δεν την ξέρω.Αν ο φακός της μπροστά έχει σπείρωμα τότε πιθανόν να κουμπώνει κάποιο ring της baader.Εγώ παλιά είχα μια παρόμοια (finepix fuji)και είχα κάνει δουλειά στην πλανητική, πιστεύω ότι και για την δική σου θα υπάρχει κάποιο ring.Πάντως καλορίζικη και καλές φωτογραφίσεις.

Ανδρεα ο φακος δεν εχει σπειρωμα.. γι'αυτο κι εθεσα το ερωτημα εδω.

Οπως και να'χει θα το ψαξω κι αν καταφερω κατι εχει καλως..

Σ'ευχαριστω πολυ Ανδρεα!! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημητρη...

Εχω την SP 350,η οποια δεν κυκλοφορει πλεον.Την αγορασα τυχαια απο σουπερ μαρκετ,χωρις να΄χω καμμια προθεση να την χρησιμοποιησω για αστροφωτογραφια,για την οποια τοτε ουτε που γνωριζα ουτε καν τα θεωρητικα.Οταν διαπιστωσα οτι η μηχανη εχει πληρως χειροκινητες ρυθμισεις,αρχισα να ψηνομαι για αστροφωτογραφια.Στην αρχη αγορασα απ΄το Πλανηταριο τον εξης ανταπτορα http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1037.Μετα απο κανενα δημηνο αγορασα ενα προσαρμογεα που μπαινει στο σπειρωμα του φακου και αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1043.Το δευτερο αυτο συστημα αποδειχτηκε σταθεροτερο,αλλα στο 8αρι dob μου δεν εστιαζει(στο nexstar 4se δουλευει μια χαρα).

Κατι αναλογο μπορεις να κανεις κι εσυ.Το προβλημα ειναι οτι μαλλον θα εχεις εντονο βινιεταρισμα,γιατι η προσθια επιφανεια του φακου της μηχανης ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του προσοφθαλμιου σου(στην SP 350 ειναι οκ).Οτι και να κανεις παντως,μην αγορασεις κανενα ανταπτορα απο καταστημα φωτογραφικων,θα σου κοστησει οσο η μηχανη :shock: .Για οποια απορια ρωτα με,μπορει ν'αργησω λιγο,αλλα θα σου απαντησω.Καλη τυχη

Φιλε pepito, ηξερα πριν την αγορασω (οπως ειπα παραπανω) πως ισως να μην μπορεσω να

καταφερω κατι ακομη και σε φωτογραφηση πλανητων, την προτιμησα ομως γιατι ηθελα

μια πιο στιβαρη μηχανη απο τις κλασικες compact-τσεπης μιας και μου αρεσει να φωτογραφιζω τοπια,

παραλληλα ομως δεν θελω να κουβαλαω και τους φακους που απαιτουνται αν επελεγα μια καθαρη SLR.

Τη λυση με το πρωτο link την σκεφτηκα αρχικα αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μεινει σταθερη η μηχανη..

Θα επικοινωνησω με το Πλανηταριο μηπως και υπαρχει κατι.. διαφορετικα δεν εγινε και τιποτα!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και για τα link! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μηχανη θα ειναι αρκετα σταθερη αλλα θα επιβαρυνεται το προσοφθαλμιο σου ,πανω στο οποιο προσαρταται το baader microstage.
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Με την συγκεκριμενη μηχανη μπορω να κανω ληψεις πορτραιτων του ουρανου ή θα πρεπει να αγορασω DSLR;

Η μηχανη εχει τη δυνατοτητα να παραμεινει το κλειστρο της ανοικτο εως και 8 λεπτα στη θεση BULB,

σε καποιες δοκιμες που εχω κανει ομως δεν εχω παρει ικανοποιητικα αποτελεσματα..

Περισσοτερες πληροφοριες για την μηχανη στο link που παραθετω παρακατω.. ευχαριστω ποκαταβολικα!!

http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital-camera_sp-590_uz_specifications_20572.htm

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, τί ακριβώς ρωτάς; Δεν κατάλαβα. Όταν λες πως δεν έχεις πάρει ικανοποιητικά αποτελέσματα λογικά το λες διότι εμφανίζει πολύ θόρυβο; Έχει αισθητήρα CCD οπότε είναι και λογικό.

 

Γιατί όμως δεν δοκιμάζεις για να δεις με τα μάτια σου αν κάνει; Πάντως γενικά για μεγάλες εκθέσεις οι DSLR είναι μονόδρομος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο με το θορυβο δεν εχω καποιο θεμα.. απλα φαινεται πως η μηχανη δεν «τραβαει» πολύ φως.Εχω πειραματιστει αρκετες

φορες αλλα δεν με ικανοποιουν οι εικονες που παιρνω.Φυσικα εχω τριποδα αλλα και το τηλεχειριστηριο της μηχανης

που απαιτειται ώστε να κλειδωνει το κουμπι ληψης.. δεν ξερω αν παιζει καθοριστικο ρολο το γεγονος ότι στη θεση BULB

το ISO δεν μπορει να ρυθμιστει πανω από 64.. πιο συγκεκριμενα στο εγχειριδιο χρησης γραφει:

"Ο μέγιστος χρόνος κατά τον οποίo το κλείστρο μπορεί να μείνει ανοικτό είναι 8 λεπτά.

Αυτό είναι εφικτό μόνον όταν η λειτουργία [iSO] έχει ρυθμιστεί σε [64]."

Θα ανεβασω και 1-2 φωτο αργοτερα για να καταλαβεις τι ακριβως εννοω..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα βάλεις iso3200-6400 μέχρι πόσα δεύτερα μπορείς να τραβήξεις?

Mε τον τύπο 750/εστιακή φακού ή 500/εστιακή φακού=δευτερόλεπτα που μπορείς να πάρεις χωρίς trail.

Στο manual λέει

Εστιακή απόσταση:4,6 - 119,6 χιλ.

Εστιακή απόσταση (ισοδύναμη με 35mm):26 - 676 χιλ.Οπότε έχουμε 500/26=19,2307

αν μπορείς να βγάλεις 20 δεύτερα με iso 1600-3200 είσαι ok.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα βάλεις iso3200-6400 μέχρι πόσα δεύτερα μπορείς να τραβήξεις?

Mε τον τύπο 750/εστιακή φακού ή 500/εστιακή φακού=δευτερόλεπτα που μπορείς να πάρεις χωρίς trail.

Στο manual λέει

Εστιακή απόσταση:4,6 - 119,6 χιλ.

Εστιακή απόσταση (ισοδύναμη με 35mm):26 - 676 χιλ.Οπότε έχουμε 500/26=19,2307

αν μπορείς να βγάλεις 20 δεύτερα με iso 1600-3200 είσαι ok.

Δυστυχως δεν μου επιτρεπει εκθεση μεγαλυτερη των 15 δευτερολεπτων οταν βαλω ISO 1600.. πρακτικα αυτο

σημαινει πως ξεχναω τα πορτραιτα του νυχτερινου ουρανου με αυτην τη μηχανη; :cry:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ 2 όμορφες φωτό που έβγαλε ο Bi2L

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10866

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=10865

βγάλε 4χ15δευτ και κάνε stack με DeepSkyStacker

Βρες όμως σκοτεινό ουρανό :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θόδωρε ειδα τις φωτο του Βασίλη.. πραγματικα πολυ ομορφες!!Περιπου ετσι εχω φανταστει και τις δικες μου.

Θα πειραματιστω με τον τροπο που μου υπεδειξες αλλα μαλλον θα κινηθω στην αγορα καποιας DSLR καποια στιγμη..

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης