Jump to content

Έλεγχος αντικειμενικού φακού διοπτρικού τηλεσκοπίου


papadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα.

 

Πρόσφατα αγόρασα τον παρακάτω φακό από ebay:

http://www.ebay.co.uk/itm/370661390588?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

με τον οποίο αν πάνε όλα καλά θελω να φτιάξω ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο.

 

Ο φακός δυστυχώς δεν έχει κανένα στοιχείο πάνω του. Το μέγεθος του είναι 18.5cm,

και το χρησιμοποιήσιμο περίπου 17.5 (λόγω του δακτυλιδιού). Η εστιακή του απόσταση από ότι

μέτρησα είναι 270 cm. Τον έβαλα πάνω σε μια καρέκλα, και χρησιμοποιώντας ένα προσοφθάλμιο των

20mm που κρατούσα στο χέρι προσπάθησα να δω τι παίζει. Η εικόνα που έδωσε ήταν

λίγο ασαφής, σαν τραβηγμένη από μία μεριά, και με αρκετό χρώμα. Όλα αυτά βέβαια

χωρίς σωλήνα.

 

Ο φακός είχε λίγη μούχλα. Οπότε άνοιξα το cell, το οποίο αποτελείται από 2 φακούς.

Είναι όπως οι αχρωματικοί, αλλά δεν ξερω ποια ακριβώς σχεδίαση αφού δεν έχω

τα κατάλληλα εργαλεία για να μετρήσω τις καμπυλότητες. Οι φακοί ήταν ενωμένοι με

ταινία, και εσωτερικά υπήρχαν 3 μικρές ταινίες πάνω στις οποίες ακουμπούσαν οι φακοί.

Από ότι διάβασα το κενό μεταξύ των φακών είναι συνήθως 2-5mm.

Τελικά έβαλα τους φακούς ένα βράδυ μέσα σε νερό, ξύδι και οξυζενέ. Το πρωί τους έβγαλα,

και ήταν καθαροί, πέρα από κάτι σημάδια που έμειναν στα coatings. Ξανακάνοντας το

πείραμα με τη καρέκλα, πήρα την ίδια εικόνα (ίσως λίγο βελτιωμένη).

 

Οπότε ερχόμενος στο λόγο ύπαρξης αυτού του μηνύματος, θα ήθελα αν είναι δυνατόν

να με κατευθύνετε στο πως θα ελέγξω την ποιότητα του φακού, πως θα είμαι σίγουρος ότι

έχω συναρμολογήσει σωστά το cell, κ.ο.κ. Υπόψην ότι δεν έχω οπτικά εργαλεία μα έχω πάρα

πολύ καλή διάθεση για να μάθω.

 

Ευχαριστώ για την υπομονή

Με εκτίμηση

 

Παπαδάκος Παναγιώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πρόσβαση πάνω το κολλάρο των φακών για εύκολη ευθυγράμμιση των φακών;

 

Με star test είνα το πιο απλό που σκέφτομαι.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πρόσβαση πάνω το κολλάρο των φακών για εύκολη ευθυγράμμιση των φακών;

 

Με star test είνα το πιο απλό που σκέφτομαι.

Όχι, δυστυχώς δεν έχει push-pull. Ίσως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να διαβάσω το Star

Testing Astronomical Telescopes. Αλλά το star test βοηθάει στον έλεγχο του αν έχει γίνει σωστά

η συναρμολόγηση του cell?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα, εδω θα βρεις τον καταλληλο ανθρωπο με εξαιρετικο επαγγελματισμο και καλές τιμες:

 

http://www.fernrohr-service.de/

 

Eνα τεστ συμβολης (δες PDF) θα δειξει αν ο φακος σου αξιζει την χρηση σε τηλεσκοπιο. Προσωπικα μου μοιαζει σαν φακος προβολης επι/διασκοπιου: http://alag3.mfa.kfki.hu/astro/giantlenses/200mm.htm . Επισης μετα τον καθαρισμο πρεπει να βρεθει η βελτιστη σχετικη θεση των στοιχειων του (φωτο) αλλα και το αναμεταξυ τους διακενο. Η βελτιστη θεση των στοιχειων απαιτει αρκετα λεπτη εργασια, που με την χρηση star test ειναι πολυ επιπονη. Βεβαια, η σωστη ρυθμιση του φακου μπορει να μετατρεψει ενα μετριο φακο σε πολυ καλο με την προυποθεση ομως οτι τα στοιχεια ειναι σωστα κατασκευασμενα και φυσικα ο φακος ειναι κατασκευασμενος για αστρονομικη χρηση

 

Καλη επιτυχια.

lens test.pdf

lens.jpg.c3f8b24c0e837890168aed8838f97839.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να διαβάσω το Star

Testing Astronomical Telescopes. Αλλά το star test βοηθάει στον έλεγχο του αν έχει γίνει σωστά

η συναρμολόγηση του cell?

 

Το βιβλίο και το τεστ που προτείνει νομίζω πως χρησιμεύει για να δοκιμάζεις πλήρως συναρμολογημένο τηλεσκόπιο, όχι μεμονωμένα οπτικά στοιχεία.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα, εδω θα βρεις τον καταλληλο ανθρωπο με εξαιρετικο επαγγελματισμο και καλές τιμες:

 

http://www.fernrohr-service.de/

 

Eνα τεστ συμβολης (δες PDF) θα δειξει αν ο φακος σου αξιζει την χρηση σε τηλεσκοπιο. Προσωπικα μου μοιαζει σαν φακος προβολης επι/διασκοπιου: http://alag3.mfa.kfki.hu/astro/giantlenses/200mm.htm . Επισης μετα τον καθαρισμο πρεπει να βρεθει η βελτιστη σχετικη θεση των στοιχειων του (φωτο) αλλα και το αναμεταξυ τους διακενο. Η βελτιστη θεση των στοιχειων απαιτει αρκετα λεπτη εργασια, που με την χρηση star test ειναι πολυ επιπονη. Βεβαια, η σωστη ρυθμιση του φακου μπορει να μετατρεψει ενα μετριο φακο σε πολυ καλο με την προυποθεση ομως οτι τα στοιχεια ειναι σωστα κατασκευασμενα και φυσικα ο φακος ειναι κατασκευασμενος για αστρονομικη χρηση

 

Καλη επιτυχια.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχει ένα σημάδι όπως και στη φωτογραφία που ανέβασες για την ευθυγράμμιση των 2 στοιχείων. Κάποιες παρατηρήσεις - ερωτήσεις:

 

1) Δεν είναι λίγο μεγάλος και με τεράστιο focal length για φακός προβολής (2700mm);

2) Χθες που ασχολήθηκα λίγο μαζί του τα πράγματα ήταν πιο θετικά. Προσπάθησα να έχω σωστή ευθυγράμμιση μεταξύ του αντικειμενικού και του προσοφθαλμιου. Δεν είχε contrast και πολύ καλή λεπτομέρεια, αλλά χωρίς την ύπαρξη σωλήνα νομίζω ότι τα αποτελέσματα δεν είναι απογοητευτικά.

Το χρώμα φαινότανε ελάχιστο όταν κατάφερνα να εστιάσω σωστα με το χέρι βέβαια.

3) Το test που αναφέρεις τι κόστος θα έχει μαζί με τα έξοδα αποστολής;

4) Υπάρχει εύκολος τρόπος να μετρήσω τις καμπύλες των φακών για να δω τη σχεδίαση είναι; Στην αρχή νόμιζα πως είναι Clark (μου φάνηκε ότι το μπροστινό στοιχείο έχει τις ίδιες καμπύλες), αλλά από ότι κατάλαβα αυτός έχει μεγάλη απόσταση μεταξύ των 2 στοιχείων. Οπότε πλέον κλίνω στο ότι είναι ένας κλασικής σχεδίασης Fraunhofer. http://www.telescope-optics.net/achromats.htm

Ο δικός μου απλά είχε τρία κομμάτια ταινίας για να τα κρατά σε απόσταση.

5) Σχετικά με την εισαγωγή λαδιού ανάμεσα στα δύο στοιχεία τι άποψη έχετε; Πως μπορώ να ξέρω αν ο φακός είναι σχεδιασμένος για λάδι ή για αέρα;

6) Επόμενο βήμα η κατασκευή ένος χαρτονένιου σωλήνα για τη δοκιμή του.

7) Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία των στοιχείων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

το οτι ο φακος μοιαζει με φακο προβολης ειναι απλα προσωπικη εκτιμηση. Σχετικα με το ειδος του αντικειμενικου και μετρηση καμπυλων, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο να απευθυνθεις στο εργαστηριο. Ο Wolfgang ειναι καλος φιλος, με πολυ καλο εξοπλισμο, και καλες τιμες. Βεβαια ποσο θα κοστισει ο ελεγχος του φακου σου μαζι με ρυθμιση της σχετικης θεσης των στοιχειων και της αποστασης αναμεταξυ τους (οι τρεις ταινιες που περιγραφεις) δεν ειμαι σε θεση να ξερω. Στειλε ενα μηνυμα και μερικες φωτογραφιες στον Wolfgang καλυτερα. Προσωπικα, εχω στειλει 154μμ APO αντικειμενικο για ελεγχο και το κοστος ηταν αστειο. To PDF στην απαντηση μου ειναι απο τον εν λογω τεχνικο αλλα για αχρωματικο φακο.

Το να κανεις το φακο oil spaced προυποθετει αποχρωματικη σχεδιαση συνηθως με τρια στοιχεια με το λαδι να προβλεπεται ηδη, και στοιχεια ιδιας καμπυλοτητας στο χωρο που δεχεται το λαδι.

Συμπερασμα κατα την αποψη και εμπειρια μου : Μιλα με το εργαστηριο, αποφασισε σχετικα με την αποστολη και τον ελεγχο. Εχε αισιοδοξια οτι ο φακος σου θα προκυψει καλος για τηλεσκοπιο. Περιμενε την επιστροφη του. Και τελος μαζι με τα καλα νεα αρχισε να σχεδιαζεις το οργανο που επιθυμεις. Πληροφοριακα, μπορεις να ζητησεις απο τον ιδιο ανθρωπο να σε βαηθησει στον σχειδιασμο του οπτικου σωληνα.

 

Ευχομαι καλη επιτυχια και παντα στη διαθεση σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε τον air-spaced. Τα διαφορετικά λάδια έχουν διαφορετικό δείκτη διάθλασης. Δεν ξέριες τι ταιριάζει...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω με τον Wolfgang.

 

test.JPG.b947251430a7687b14cf3baf67c86afa.JPG

Τεστ καρέκλας :)

 

elements.JPG.7f0d22172d418e0e0d9fff24815f2f9a.JPG

Στοιχεία

 

sides.JPG.0630e825e56be25df0508c4517a70a4d.JPG

Πλαινά

 

back.JPG.80adfa89d209d9522b32b210ef28378b.JPG

Πίσω

 

front.thumb.JPG.9e82a15196a3b2509766c7c27559bbab.JPG

Μπροστά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα επικοινωνήσω με τον Wolfgang.

Τελικά ο Wolfgang ζητάει 130 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά για ιnterferometer - Phaenkontrast - longitudinal error.Ο φίλος μου ο Παναγιώτης πρότεινε να φτιάξω έναν αρχικό σωλήνα με PVC, το κόστος θα είναι αρκετά χαμηλό, ώστε να δω αν αξίζει να το προχωρήσω ή όχι. Εσωκλείω το σχέδιο του, και μάλλον έτσι θα προχωρήσω.

 

PB033770.JPG.846126d6589a34d7277d51be5a7729cb.JPG

Σχέδιο σωλήνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, ο φακός έχει ελλιπείς επιστρώσεις ή μου φαίνεται;
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, ο φακός έχει ελλιπείς επιστρώσεις ή μου φαίνεται;

 

Η20 + CH3CO2H + H2O2= Όξινο διάλυμα

Τα όξινα διαλύματα δεν αγαπούν τις επιστρώσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, ο φακός έχει ελλιπείς επιστρώσεις ή μου φαίνεται;

 

Η20 + CH3CO2H + H2O2= Όξινο διάλυμα

Τα όξινα διαλύματα δεν αγαπούν τις επιστρώσεις.

 

Έχεις κάποιο reference για αυτό; Η συγκεκριμένη λύση, είτε με αμμωνία, είτε με ξύδι, προτείνεται σε μεγάλο βαθμό online και από Leitz. Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές σε αρκετούς φακούς με πρόβλημα μούχλας, και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στα coatings. Βέβαια coating από coating διαφέρει. Επίσης οι αναλογίες είναι πολύ μικρές.

 

Ο φακός πάντως ήταν ετσι εξαρχής. Από ότι καταλαβαίνω είναι σχετικά παλιός, αλλά όχι πάρα πολύ παλιός και έχω την αίσθηση ότι είναι single-coated τα ενδιάμεσα στοιχεία του.

 

Υ.Γ.

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι δεν μου φαίνεται και πολύ σημαντική η απουσία. Άλλωστε τα coatings βοηθάνε στο contrast και στο flare, κυρίως σε καταστάσεις που ο φακός έρχεται μέτωπο με πολύ φωτεινή πηγή, π.χ. ήλιος. Οπότε φαντάζομαι ίσως να υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με το φεγγάρι. Αλλά για όλα τα υπολοίπα δεν θα έχει διαφορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολλές πηγές (όχι επιστημονικές) που αποτρέπουν την επαφή των φακών με το δέρμα, διότι τα λιπαρά οξέα μπορούν να καταστρέψουν τις επιστρώσεις. Αποφάσισα πως είναι φρόνιμο να τους πιστέψω για να μην το πληρώσω ακριβά. Το διάλυμα που αναφέρεις, αναλόγως με την αραίωση, μπορεί να έχει σημαντικά μικρότερο PH από τα FA. Τελικά εσύ ξέρεις τι έγινε, που το δοκίμασες, και χρήσιμο θα ήταν να μας πεις τι συνέβη τελικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολλές πηγές (όχι επιστημονικές) που αποτρέπουν την επαφή των φακών με το δέρμα, διότι τα λιπαρά οξέα μπορούν να καταστρέψουν τις επιστρώσεις. Αποφάσισα πως είναι φρόνιμο να τους πιστέψω για να μην το πληρώσω ακριβά. Το διάλυμα που αναφέρεις, αναλόγως με την αραίωση, μπορεί να έχει σημαντικά μικρότερο PH από τα FA. Τελικά εσύ ξέρεις τι έγινε, που το δοκίμασες, και χρήσιμο θα ήταν να μας πεις τι συνέβη τελικά.

 

Στο συγκεκριμένο φακό, επειδή είχε μούχλα, τον έβαλα για ένα βράδυ σε ένα κουβά με νερό, όπου ήταν περίπου 3 λίτρα νερό, 200ml ξύδι και ελάχιστες σταγόνες οξυζενέ. Ο φακός δεν επηρεάστηκε από αυτό, και η μούχλα έφυγε, αφήνοντας ελάχιστα σημάδια πίσω (τα οποία οφείλονται στο μεγάλο χρονικό διάστημα που ήταν πάνω).

 

Τώρα σε ένα ακριβό φακό και εγώ θα φοβόμουν να κάνω το παραμικρό. Το καλύτερο είναι η πρόβλεψη, άρα όχι υγρο περιβάλλον, έκθεση στον ήλιο σε περιοδικά διαστήμα, κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, μην ριξεις πολλα λεφτα πριν τον δοκιμασεις.

Ολα τα στοιχεια συνηγορουν εναντιων : αχρωματικος τεραστιος φακος, πιθανοτατα απο τις γνωστες πηγες του ebay στο Hong Kong, που δεν πολυφημιζονται για ποιοτητα. Ειχε ηδη μουχλα που ειχε φαει τις επιστρωσεις, τον επλυνες και με ενα τροπο που εφαγε οτι ειχε μηνει. Τον εβγαλες απο το cell και δεν ξερεις αν τον εβαλες σωστα πισω, ουτε οσο αφορα τις αποστασεις των στοιχειων ουτε οσο αφορα τον προσανατολισμο/ευθυγραμμιση. Το ποιο πιθανο οτι θα καταληξεις με ενα φακο που εχει μπολικο χρωματικο σφαλμα, χαμηλο κοντραστ και μετρια διαπερατοτητα. Συν καποια αλλα σφαλματα, πχ αστιγματισμο. Φιαξε μια σωληνα απο φτηνα υλικα και δοκιμασε τον πριν προχωρησεις σε οτιδηποτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, μην ριξεις πολλα λεφτα πριν τον δοκιμασεις.

Ολα τα στοιχεια συνηγορουν εναντιων : αχρωματικος τεραστιος φακος, πιθανοτατα απο τις γνωστες πηγες του ebay στο Hong Kong, που δεν πολυφημιζονται για ποιοτητα. Ειχε ηδη μουχλα που ειχε φαει τις επιστρωσεις, τον επλυνες και με ενα τροπο που εφαγε οτι ειχε μηνει. Τον εβγαλες απο το cell και δεν ξερεις αν τον εβαλες σωστα πισω, ουτε οσο αφορα τις αποστασεις των στοιχειων ουτε οσο αφορα τον προσανατολισμο/ευθυγραμμιση. Το ποιο πιθανο οτι θα καταληξεις με ενα φακο που εχει μπολικο χρωματικο σφαλμα, χαμηλο κοντραστ και μετρια διαπερατοτητα. Συν καποια αλλα σφαλματα, πχ αστιγματισμο. Φιαξε μια σωληνα απο φτηνα υλικα και δοκιμασε τον πριν προχωρησεις σε οτιδηποτε.

 

Μα αυτό σκέφτομαι να κάνω. :D PVC και ας ελπίσουμε ότι θα αντέξει το βάρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης