Jump to content

Αντάπτορας για Nikon D3200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα την Nikon D3200 πρόσφατα και θέλω να την προσαρμόσω στο τηλεσκόπιο. Η ερώτησεις μου είναι :

 

-Πως πρέπει να διαλέξω t-ring για να κάνει για την κάμερα μου;Πάει ανάλογα με τα χιλιοστά του φακού μου (18-55mm);

 

-Ο αντάπτορας θα προσαρμόζει το σώμα της κάμερας πάνω στο τηλεσκόπιο ΕΝΩ θα έχω και κάποιο προσοφθάλμιο πάνω ή θα είναι μόνο το σώμα της κάμερας πάνω και θα πρέπει να έχω και κάποιον επιπρόσθετο εξοπλισμό για να κρατάω πάνω και το εκάστοτε προσοφθάλμιο;

 

Ευχαριστώ !

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν θέλεις να φωτογραφίσεις νεφελώματα ή άλλα θέματα του βαθέως ουρανού τότε το Τ rihg είναι αρκετό. Αυτό σου επιτρέπει (αφού αφαιρέσεις τον φακό) ο φακός της μηχανής να είναι το τηλεσκόπιο σου. Βαίβεα για τέτοιες φωτογραφίες πρέπει να δεις τι θα κάνεις με την οδήγηση.

Τώρα αν θέλεις να φωτογραφίσεις πλανήτες υπάρχει ένας αντάπτορας που μπαίνει στο τηλεσκόπιο και πάνω του βιδώνει το Τ rihg. Αυτός ο αντάπτορας παίρνει μέσα του προσοφθάλμια. Αυτό λέγεται προσοφθάλμια προβολή και την εφαρμόζουμε στις πλανητικές φωτογραφίες ή στα κοντινά πλάνα της σελήνης. Από την άλλη παίζει ρόλο και η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου. Αν είναι μεγάλη ούτε αυτό χρειάζεται. Ένας Berlow 2Χ ή και παραπάνω είναι αρκετός.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανητική θέλω...έχει κάποιος κάποιο λινκ να μου δείξει τι ακριβώς χρειάζομαι;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδες τον Δία του Μάνου;Αυτόν να ρωτήσεις. Να ξέρεις όμως, όπως σου είπα, η φωτογραφική μηχανή δεν αποδίδει. Σου έστειλα μία με το δικό μου Δία που την έβγαλα με την μηχανή.

Την έβγαλα ως εξής. Βίδωσα πάνω στο t ring ένα άλλο εξάρτημα για να μπαίνει μέσα στον εστιαστή και προσάρμοσα το t ring στην φωτογραφική μηχανή. Έβαλα στον εστιαστή του τηλεσκοπίου τον Barlow και στον Barlow την μηχανή και έβγαλα την φωτογραφία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που μου την έστειλες;Και το άλλο εξάρτημα πως θα το βρω;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην έστειλα στην προηγούμενη συζήτηση που είχες ανοίξει με θέμα αγορά DSLR.

Εγώ τα αγόρασα από το πλανητάριο. Δεν έχουν ακριβά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

T ring βρήκα αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=473

 

Αλλά φωτογραφικό αντάπτορα,πως θα ξέρω ποιός είναι ο κατάλληλος;Δεν έχει και πολλούς στο πλανητάριο...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό τώρα μπαίνει πάνω στο σώμα της μηχανής σου. Βγάζεις το φακό και βάζεις αυτό το δακτυλίδι.

Ο εστιαστής του τηλεσκοπίου σου έχει έναν αντάπτορα για να παίρνει τα προσοφθάλμια. Αυτοί αποτελούνται από δύο μέρη που βιδώνουν μεταξύ τους. Ένα σωλίνα που έχει τα βιδάκια συγκράτησης των προσοφθαλμίων και το από κάτω που μπαίνει στον εστιαστή. Αυτό λοιπόν, το από κάτω βιδώνει, επάνω στο t -ring και έτσι τώρα η μηχανή προσορμίζεται επάνω στο τηλεσκόπιο.

Αυτή η σύνδεση τώρα σου δίνει μία εστιακή απόσταση ίση με αυτή του τηλεσκοπίου.

Αν τώρα εσύ θέλεις να βάλεις Barlow πρέπει να πάρεις άλλο ένα αντάπτορα που αντί να βιδώσεις το κάτω μέρος του αντάπτορα του τηλεσκοπίου στο t -ring θα βιδώσεις αυτόν και τώρα η μηχανή προσαρμόζει στο τηλεσκόπιο σαν να είναι προσοφθάλμιο.

Πες τους λοιπόν ότι εσύ θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τον Barlow και αυτοί θα σου δώσουν και αυτό το εξάρτημα. Απ' ότι θυμάμαι είναι πιο φτηνό από το t -ring.

Αν τα έχεις αυτά στα χέρια σου θα δεις ότι στην χρήση τους είναι πολύ εύκολα.

Ακόμα μην πάρεις το σύστημα για προσοφθάλμια προβολή. Αυτό είναι ακριβότερο και να ξέρεις ότι θα σου το προτείνουν. Μην το πάρεις. Πάρε μόνο αυτά τα δύο και εμείς εδώ είμαστε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρω μόνο το t-ring θα μπορώ να έχω και κάποιο προσοφθάλμιο ταυτόχρονα με τη μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρω μόνο το t-ring θα μπορώ να έχω και κάποιο προσοφθάλμιο ταυτόχρονα με τη μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο;

Παραπάνω σου απάντησα.

Προς το παρών πάρε μόνο αυτά τα δύο που σου λέω, και (γνώμη μου και συμβουλή μου) ξεκίνα από την σελήνη. Προπάντων όμως χρησιμοποίησε την υπέροχη και καινούργια μηχανή σου βγάζοντας φωτογραφίες πάνω στο τρίποδο. Ηλιοβασιλέματα, Καθώς φεύγει το φως και έρχεται η νύχτα. Και τέλος στο σκοτάδι αστέρια.

 

Τι τηλεσκόπιο έχεις;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτα πρπει να μας πεις τηλεσκοπιο. Τα sw dob εχουν θεμα με την εστιαση αν βαζεις ανταπτορες ενδιαμεσα στον εστιαστη και τη φωτογραφικη. Πχ Εγω με το sw 10" για να βγαλω το φεγγαρι βαζω τη φωτογραφικη μονο με το T-ring και εναν ανταπτορα 2" πανω στον εστιαστη χωρις να εχω βαλει τον ανταπτορα 2" του τηλεσκοπιου που αυξανει την αποσταση, αλλιως δεν εστιαζει. Επισης αν βαλω barlow x2 δεν εχω βρει που εστιαζει με και χωρις ανταπτορα 2" του τηλεσκοπιου. Ουτε εχω καταφερει να εστιασω σε συνδιασμο με προσοφθαλμιο. Ολα ξεκινανε απο το τι τηλεσκοπιο εχεις...

 

edit: Black Diamond 200/1000 eq5, το ειδα στο προφιλ σου. Θα πρεπει να πειραματιστεις με τον εστιαστη σου . Για να βγαλεις το φεγγαρι μονο T-ring και οσο πιο κοντα στον εστιαστη χωρις ανταπτορες. Το μονο που θα κανεις ειναι να ξεβιδωσεις απο τον 1.25" ανταπτορα του τηλεσκοπιου σου τη βαση του και να τη βιδωσεις πανω στο T-ring για να πιασει στον εστιαστη.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Παιδιά,για κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αγορά φακών για την Nikon,σε ποιό thread να τις κάνω;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-Πως πρέπει να διαλέξω t-ring για να κάνει για την κάμερα μου;Πάει ανάλογα με τα χιλιοστά του φακού μου (18-55mm);

Αντί για barlow προτιμότερος ειναι ο φωτογραφικός διπλασιαστής. Για Nikon μπορείς να βρεις έναν παλιό που δεν εστιάζει αυτόματα (που στην αστροφωτογραφία δεν σε ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς) σε καλή τιμή.

To t-ring δεν έχει σχέση με τα χιλιοστά του φακού τον οποιο τον βγάζεις για να προσαρμόσεις το t-ring στο τηλεσκόπιο. Επίσης ανάλογα με το τηλεσκόπιο που έχεις αν δεν έχει σπείρωμα πάνω στον εστιαστή για να δέχεται t-ring θα χρειαστείς και αντάπτερ από 1,25" ή 2" σε t-ring. To black diamond πρέπει να έχει νομίζω και θα εστιάζει λογικά με τη φωτογραφική μηχανή.

Για να βάλεις και προσοφθάλμιο πρέπει να πάρεις αντάπτερ για προσοφθάλμια προβολή όπως φαίνεται στη διάταξη που επισυνάπτω.

45149476_eyepieceprojection.jpg.02efaea093aa9aadf1052d1816809e13.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι.

 

Μου ήρθε σήμερα το t-ring ( http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=473 ) αλλά δεν κουμπώνει πάνω στους αντάπτορες του εστιαστή του τηλεσκοπίου. Μπορεί να μου στείλει κάποιος ένα λινκ από αυτό που χρειάζεται για να ξέρω τι ψάχνω;

 

Ξαναλέω πως αυτό που θέλω είναι να κουμπώνει η κάμερα πάνω στο τηλεσκόπιο ταυτόχρονα με οποιοδήποτε προσοφθάλμιο.

 

Ευχαριστώ !

 

EDIT : Πήρα τηλ στο πλανητάριο και μου είπαν ότι το αντάπτερ που λέτε είναι αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1043

 

Βέβαια δεν μπορώ να διαθέσω 60 ευρώ που έχει συν τα μεταφορικά και δε ξέρω τι πλανητικές φωτογραφίες θα βγάζω χωρίς αυτό...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησα να βγάλω τον Δία πριν λίγο αλλά σε όλες τις φωτό σαν φωτεινή μπάλα φφαινόταν,χωρίς λεπτομέρειες όσο και αν έπαιξα με τις ρυθμίσεις...

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου έχουμε απαντήσει ήδη... Αυτό που θέλεις λέγεται αντάπτερ για προσοφθάλμια προβολή. Αυτό στη φωτό από ό,τι είδα είναι για φωτογράφηση μαζί με το φακό της μηχανής και προορίζεται απ ότι δείχνει για μηχανές που δεν αφαιρείται ο φακός. Δεν είναι σαφές στην περιγραφή του. Θέλεις eyepiece projection adapter + t-ring Nikon. Ο Δίας στην κύρια εστία είναι πολύ μικρός για να δεις λεπτομέρειες.

Κάτι τέτοιο με 29 ευρώ ειναι η φτηνότερη λύση (αν και τα 29 ευρώ σου φαίνονται πολλά τότε ξέχασέ το)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p215_Eyepiece-Projection---Prime-Focus-Adaptor---1-25--to-T2.html

Παλιότερα τον είχε και το πλανητάριο (τον έχω αγοράσει αν και δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ αυτός της Vixen που έχω τελικώς έκανε και στο νευτώνιό μου και ειναι καλύτερος).

Απορώ γιατί επιμένεις να φωτογραφήσεις πλανήτες με αυτόν τον τρόπο... Αν ειναι να βγάλεις μια φωτό του Δια σε f/100 για παράδειγμα χρειάζεσαι έκθεση της τάξης του 1 δευτερολέπτου με ISO100. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις μαύρη κάρτα για την έκθεση και όχι το κλείστρο της μηχανής ούτε με τηλεχειρισμό γιατι απλά θα σου κουνθεί. Μεγαλύτερο ISO/υψηλότερη ταχύτητα επίσης δεν βοηθάει το τηλεσκόπιο θα κουνηθεί σε τόσο μεγάλη μεγέθυνση ό,τι κι αν κάνεις χωρίς τη μέθοδο μαύρης κάρτας για την έκθεση. Η φωτό ΔΕΝ θα ειναι καλύτερη από ότι στην παλιά εποχή που βγάζαμε πλανήτες με φιλμ διότι το ένα καρέ θα σου θολώσει κατά πάσα πιθανότητα από το seeing με έκθεση δευτερολέπτου. Αν απο την άλλη έχεις σκοπό να τραβήξεις βίντεο και να στακάρεις τα πολύ μικρότερα σε όγκο δεδομένων βίντεο απο webcam ή ειδικές πλανητικές κάμερες ειναι προτιμότερα.

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν νομίζεις πως μπορείς να πετύχεις σταθερότητα σε μια τέτοια διάταξη http://i82.photobucket.com/albums/j249/kentronix/scope/IMGP2058.jpg

Αν ωστόσο επιμένεις αυτό πρέπει να κάνεις (να το δεις καθαρότερα δεν γίνεται)

http://lh4.ggpht.com/_uprw7hY4JoQ/TTr_MZaEnvI/AAAAAAAAADI/kF0cLcob0a0/s1600/IMG_0732.JPG

ΥΓ μου θύμισες που έβαζα προσοφθάλμιους και μέτραγα με υποδεκάμετρο την απόσταση προβολής για να κάνω υπολογισμούς για εστιακό λόγο και εν συνεχεία να συμβουλεύομαι πίνακες για την σωστή έκθεση χεχε

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου έχουμε απαντήσει ήδη... Αυτό που θέλεις λέγεται αντάπτερ για προσοφθάλμια προβολή. Αυτό στη φωτό από ό,τι είδα είναι για φωτογράφηση μαζί με το φακό της μηχανής και προορίζεται απ ότι δείχνει για μηχανές που δεν αφαιρείται ο φακός. Δεν είναι σαφές στην περιγραφή του. Θέλεις eyepiece projection adapter + t-ring Nikon. Ο Δίας στην κύρια εστία είναι πολύ μικρός για να δεις λεπτομέρειες.

Κάτι τέτοιο με 29 ευρώ ειναι η φτηνότερη λύση (αν και τα 29 ευρώ σου φαίνονται πολλά τότε ξέχασέ το)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p215_Eyepiece-Projection---Prime-Focus-Adaptor---1-25--to-T2.html

Παλιότερα τον είχε και το πλανητάριο (τον έχω αγοράσει αν και δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ αυτός της Vixen που έχω τελικώς έκανε και στο νευτώνιό μου και ειναι καλύτερος).

Απορώ γιατί επιμένεις να φωτογραφήσεις πλανήτες με αυτόν τον τρόπο... Αν ειναι να βγάλεις μια φωτό του Δια σε f/100 για παράδειγμα χρειάζεσαι έκθεση της τάξης του 1 δευτερολέπτου με ISO100. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις μαύρη κάρτα για την έκθεση και όχι το κλείστρο της μηχανής ούτε με τηλεχειρισμό γιατι απλά θα σου κουνθεί. Μεγαλύτερο ISO/υψηλότερη ταχύτητα επίσης δεν βοηθάει το τηλεσκόπιο θα κουνηθεί σε τόσο μεγάλη μεγέθυνση ό,τι κι αν κάνεις χωρίς τη μέθοδο μαύρης κάρτας για την έκθεση. Η φωτό ΔΕΝ θα ειναι καλύτερη από ότι στην παλιά εποχή που βγάζαμε πλανήτες με φιλμ διότι το ένα καρέ θα σου θολώσει κατά πάσα πιθανότητα από το seeing με έκθεση δευτερολέπτου. Αν απο την άλλη έχεις σκοπό να τραβήξεις βίντεο και να στακάρεις τα πολύ μικρότερα σε όγκο δεδομένων βίντεο απο webcam ή ειδικές πλανητικές κάμερες ειναι προτιμότερα.

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν νομίζεις πως μπορείς να πετύχεις σταθερότητα σε μια τέτοια διάταξη http://i82.photobucket.com/albums/j249/kentronix/scope/IMGP2058.jpg

Αν ωστόσο επιμένεις αυτό πρέπει να κάνεις (να το δεις καθαρότερα δεν γίνεται)

http://lh4.ggpht.com/_uprw7hY4JoQ/TTr_MZaEnvI/AAAAAAAAADI/kF0cLcob0a0/s1600/IMG_0732.JPG

ΥΓ μου θύμισες που έβαζα προσοφθάλμιους και μέτραγα με υποδεκάμετρο την απόσταση προβολής για να κάνω υπολογισμούς για εστιακό λόγο και εν συνεχεία να συμβουλεύομαι πίνακες για την σωστή έκθεση χεχε

 

 

Αρχικά να επισημάνω πως πρώτη φορά προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο κα δεν έχω εξοικιωθεί με τους όρους όπως "η μέθοδος της μαύρης κάρτας"!

 

Δεύτερον,με ποιόν άλλο τρόπο μπορώ να φωτογραφήσω πλανήτες και να είναι και οικονομικός αν όχι με ένα t-ring και eyepiece projection adapter; Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

 

Στη διάταξη που μου έδειξες νομίζω πως μπορώ να πετύχω σταθερότητα ναι. Ευχαριστώ και για την απάντηση!

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαύρη κάρτα: πυροδοτείς τη προσαρμοσμένη στο τηλεσκόπιο μηχανή σε ταχύτητα Β ενώ έχεις μπρος στο άνοιγμα του τηλεσκοπίου μια μαύρη κάρτα / χαρτόνι. Περιμένεις να καταλαγιάσουν οι κραδασμοι από το άνοιγμα του κλείστρου και αφαιρεις την κάρτα κάνοντας έκθεση δευτερολέπτων μετρώντας 1001, 1002 κλπ. Ξανακαλύπτεις το άνοιγμα και κλείνεις το άνοιγμα. Να πάρεις μια webcam ή ειδική πλανητική κάμερα για φωτογράφηση πλανητών.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα;

I don''t know where I''m going but I''m on my way

--------------------------------------------------------

Black Diamond 200/1000

eq5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης