Jump to content

Πρόγραμμα που σου δείχνει πως φαίνεται με τηλε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει πρόγραμμα που να επιλέγεις τί θες να δεις, πόσο μεγάλο τηλεσκόπιο έχεις, συνθήκες ατμόσφαιρας κτλ και να σου δείχνει πώς φαίνεται στο τηλεσκόπιο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, για στόχους έχει μόνο 3 πλανήτες. Εγώ μιλάω για μεγάλη βάση δεδομένων βαθέως ουρανού.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πρόγραμμα που να επιλέγεις τί θες να δεις, πόσο μεγάλο τηλεσκόπιο έχεις, συνθήκες ατμόσφαιρας κτλ και να σου δείχνει πώς φαίνεται στο τηλεσκόπιο;

 

ναι....να κοιτάξεις ένα κανονικό τηλεσκόπιο...! :P

 

είναι το πιο σίγουρο.....και μετά έπονται τα προγράμματα. :roll:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι....να κοιτάξεις ένα κανονικό τηλεσκόπιο...! :P

 

είναι το πιο σίγουρο.....και μετά έπονται τα προγράμματα. :roll:

 

Καλή μου, κοιτάω μέσα από αληθινό τηλεσκόπιο. Απλώς θέλω να ξέρω ανά πάσα στιγμή τί είναι δυνατόν να παρατηρήσω με τον εξοπλισμό μου και τις τρέχουσες συνθήκες και να διασταυρώνω τις παρατηρήσεις μου. =P~

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά υπέροχο το πρόγραμμα, μόνο όπως ειπώθεικε πριν δεν περιλαμβάνει αντικείμενα βαθέως ουρανού, όπως π.χ: γαλαξίες ή νεφελώματα. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΝΕΦΕΛΩΜΑ ΜΕ ΤΟ NEXSTAR 114; :-k

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ συμφωνώ με την jupiter. Κοντεύουμε να υποκαταστήσουμε τα μάτια μας και το μυαλό μας με τα προγράμματα,μη τυχόν και κουραστούμε λίγο παραπάνω.

 

Αν δεν έχεις υπομονή,πάρε ένα GOTO και καθάρισε αγαπητέ φίλε. Όλα τα άλλα λέγονται αστρονομία του καφέ και του PC και υπεκφυγές για να λέμε ότι παρατηρούμε. Διαφορετικά,μάλλον δε σου κάνει το χόμπυ αυτό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ συμφωνώ με την jupiter. Κοντεύουμε να υποκαταστήσουμε τα μάτια μας και το μυαλό μας με τα προγράμματα,μη τυχόν και κουραστούμε λίγο παραπάνω.

 

Αν δεν έχεις υπομονή,πάρε ένα GOTO και καθάρισε αγαπητέ φίλε. Όλα τα άλλα λέγονται αστρονομία του καφέ και του PC. Διαφορετικά,μάλλον δε σου κάνει το χόμπυ αυτό.

 

 

Κάποιοι μου φαίνεται βγάζουν πολύ γρήγορα συμπεράσματα χωρίς να ξέρουν τον άλλον. :evil:

 

Θα το ξαναπώ μήπως και το καταλάβουν μερικοί μερικοί. Ο μόνος λόγος που θέλω κάτι τέτοιο είναι επειδή θέλω να διασταυρώνω τις παρατηρήσεις μου. Βρήκα χτες π.χ. το Μ11 και θέλω να είμαι σίγουρος ότι είναι όντως το Μ11 και όχι κάποιο άλλο σμήνος. Θέλω να το διασταυρώνω οπτικά.

 

Εσείς δηλαδή πώς είστε σίγουροι τί είναι αυτό που βλέπετε ανά πάσα στιγμή;

 

 

ΥΓ: Η νοοτροπία του καφέ δεν μου αρέσει καθόλου... Δεν πίνω καν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν δεν χρησιμοποιούμε συνταγμένες goto και τιποτα τέτοιο το ξαναπρατηρούμε και αύριο και μεθαύριο κλπ....κοιτάζουμε ξανά τους χάρτες...

υπομονή

υπομονή

υπομονή

 

εξ΄άλλου και να υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα που λες....ειμαι 100% σίγουρη ότι θα έχει χρώμματα θα είναι ωραιοποιημένο κλπ...

 

δεν υπάρχει ζήτηση....

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα χτες π.χ. το Μ11 και θέλω να είμαι σίγουρος ότι είναι όντως το Μ11 και όχι κάποιο άλλο σμήνος. Θέλω να το διασταυρώνω οπτικά.

 

Εσείς δηλαδή πώς είστε σίγουροι τί είναι αυτό που βλέπετε ανά πάσα στιγμή;

 

Έχει πολλά ανοιχτά σμήνη ο χάρτης σου στην περιοχή του M11; Εκτός αν δε ξέρεις πού κοιτάς. Τότε θα θέλεις καλύτερο χάρτη.

 

Εγώ διασταυρώνω αυτό που βλέπω από τα σχήματα των αστεριών (asterisms) που υπάρχουν στην περιοχή του αντικειμένου,τα οποία ταιριάζουν απόλυτα με αυτά που φαίνονται στον χάρτη μου.Ούτε προγράμματα,ούτε φωτογραφίες,ούτε τίποτα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαλαρώστε.Μάνο, νομίζω αυτό που θα σε βοηθούσε πολύ είναι να έβλεπες ενα σκίτσο του συγκεκριμένου αντικειμένου.Πχ εδώ http://ioannis.virtualcomposer2000.com/astronomy/figs/M11_20x100Apogee.jpg

 

Ως γνωστών, μόνο τα αστρονομικά σκίτσα μπορούμε να συμβουλευόμαστε για το τι ακριβώς να περιμένουμε στο προσοφθάλμιο μας. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαλαρώστε.Μάνο, νομίζω αυτό που θα σε βοηθούσε πολύ είναι να έβλεπες ενα σκίτσο του συγκεκριμένου αντικειμένου.Πχ εδώ http://ioannis.virtualcomposer2000.com/astronomy/figs/M11_20x100Apogee.jpg

 

Ως γνωστών, μόνο τα αστρονομικά σκίτσα μπορούμε να συμβουλευόμαστε για το τι ακριβώς να περιμένουμε στο προσοφθάλμιο μας. :)

 

 

Μπράβο, κάτι τέτοιο εννοώ... =D> Έχει βάση δεδομένων ώστε να επιλέγω τί θέλω να δω κτλ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν διάφορα όπως το http://backyard-sketches.co.uk η το www.shallowsky.com/sketch.html . Αλλά καλύτερα κατά την γνώμη μου είναι na πηγαίνεις κατευθείαν στο http://www.google.com/imghp και να γράφεις τι θες να βρείς για να δεις απο πολλά site.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης