Jump to content

Telrad Reticle


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ a priori για την βοήθεια.

Θέλω να φτιάξω αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία, για τους εξής χάρτες:

1. Pocket Sky Atlas

2. Sky Atlas 2000

3. Deep Sky Atlas http://www.deepskywatch.com/files/deepsky-atlas/Deep-Sky-Atlas-full.pdf

 

Έχω αυτά:

1. telradReticle.gif

2. HP Inkjet

3. Διαφάνειες εκτύπωσης

4. Πλαστικοποιητή

5. Διαφάνειες πλαστικοποίησης σε μέγεθος κάρτας

 

Θέλω να τυπώσω κύκλους Telrad στις διαφάνειες και να τις πλαστικοποιήσω (ώστε να είναι λιγότερο εύκαμπτες) για χρήση με κάθε χάρτη.

 

Ερωτήσεις

1. Ποιές οι σωστές ρυθμίσεις εκτύπωσης για κάθε χάρτη ξεχωριστά;

2. Ποιό χρώμα θα είναι το ιδανικό; Μαύρο, πράσινο ή κάποιο άλλο;

3. Κάποιος είχε αναρτήσει εδώ έτοιμες διαφάνειες για κάποιους χάρτες. Μπορείτε να βοηθήσετε να τις βρώ;

 

Ευχαριστώ!

telradpic.thumb.jpg.10598d8de02ca9c1daeff017f702fde4.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με άλλα λόγια, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει 2 άστρα τα οποία να απέχουν μεταξύ τους ακριβώς 2 ή 4 μοίρες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Sky atlas 2000 έρχεται με μια τέτοια διαφάνεια. Αν την έχασες, απλά χρησιμοποίησε την κλίμακα του χάρτη (7,1 χιλιοστά/μοίρα - το γράφει λίγο πριν το ευρετήριο). Ο pocket sky atlas έχει κάτι παρόμοιο στη σελίδα 2. Και γενικά μπορείς να μετρήσεις 4 μοίρες στην απόκλιση σχεδόν σε όλους τους χάρτες από τις σημάνσεις των συντεταγμένων.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα PDF απο τον εκλεκτο Αστροβοξιτη Γιαννη Εφραιμιδη.

Στην εκτυπωση βγαινουν ακριβως.1:1

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=142449&highlight=#142449

 

Athinai-2012-2-4-20h16m.thumb.jpg.ebdf6945f3df328e49220ca52f4ad6ce.jpg

Στις 2 μοιρες ειχα αυτο

Uranometria_All [Converted].pdf

PocketSkyAtlas.pdf

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Sky Atlas τον έχω τυπωμένο προς το παρόν. O Pocket Sky Atlas έχει ένα Reticle στο εξώφυλλο, αλλά βολεύει και το έτοιμο. Για τον άλλο (τυπωμένος) μπορώ να το βγάλω κατ' αναλογία με έναν από τους άλλους 2. Σας ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτιαξα διαφάνειες για τον Pocket Sky Atlas και τον Sky Atlas του Vlasov.

Στις διαφάνειες του Pocket Sky Atlas το Telrad Reticle και η κλίμακα γωνιώδους απόστασης βγήκαν ελαφρώς μεγαλύτερες (λιγότερο από 0.5mm στις 4 μοίρες) κάτι που θα επιδιώξω να διορθώσω αλλά μπορείτε να με βοηθήσετε και εσείς, μην τα κάνω όλα μόνος μου :D Πιθανώς ανάλογο σφάλμα να υπάρχει και τον Sky Atlas που έχει ακριβώς την διπλάσια κλίμακα. Ούτως ή άλλως δεν επηρεάζει τα αστροάλματα σφάλμα τέτοιου βαθμού. Μπορείτε να το ελέγξετε τυπώνοντας την διαφάνεια και συνταυτίζοντάς την με το Telrad υπόδειγμα του Pocket Sky Atlas.

Έφτιαξα ήδη αρκετές διαφάνειες, κόβοντας τα κομμάτια που ήθελα με ψαλίδι και πλαστικοποιώντας τα σε διάφορους συνδυασμούς και μεγέθη. Για παράδειγμα, έφτιαξα 1 φύλλο Α4 με τις πλήρεις λεζάντες και των 2 χαρτών, Α5 για τον καθένα ξεχωριστά, αλλά και κάρτες που περιέχουν μόνο 2 Reticles, ένα για κάθε χάρτη.

Το ίδιο μπορείτε να κάνετε και εσείς, βάζοντας το δικό σας Avatar αντί για το δικό μου.

Έπεται και ο Sky Atlas 2000 με 7.1mm/deg

 

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και ενημερώστε με για ενδεχόμενα σφάλματα.

Danke!

Sky Atlas Telrad 2.pdf

Pocket Sky Atlas Telrad.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κατασκευή και εκτύπωση έγινε με το Microsoft Publisher. Δεν είμαι σίγουρος αν διατηρούνται οι σωστές αναλογίες με το Acrobat Reader. Παρακαλώ, ενημερώστε με αν δείτε πως κάτι δεν πάει καλά.

PS: Έχω αγοράσει γνήσιο αντίτυπο από τον Pocket Sky Atlas. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με την μερική ψηφιοποίηση της λεζάντας. Ο έτερος χάρτης μοιράζεται δωρεάν στο διαδίκτυο.

Πάρτε και τα pubs καλού- κακού.

Telrads.rar

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπετε τις διαφάνειες που έφτιαξα, μέχρι στιγμής.

Το μεγάλο βέλος επάνω δείχνει την συνταύτιση των Telrads.

Το μεγάλο βέλος χαμηλά μια εύχρηστη κάρτα που περιέχει Telrads και για τους 2 χάρτες. Μπορεί να μπει στο πορτοφόλι.

Τα μικρά βέλη Telrad Reticles που περιγράφουν την περιοχή του Νεφελώματος Μ42 όπως μου έδειξε ο Σεβάχ.

Διακρίνονται επίσης 2 Α5 με τις πλήρεις λεζάντες κάθε χάρτη και συνδυαστικό 1 Α4 και για τους δύο χάρτες, που θα μπεί στην τσάντα των χαρτών ως εφεδρικό.

Τύπωσα τα Telrad ερυθρά για χρήση στο σπίτι, αλλά και μελανά για χρήση στο πεδίο.

Χρειάζομαι ανατροφοδότηση.

 

:-k

965320167_TelradsLow.jpg.f260469f78f2ac4e082e1a9d7da1ec21.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν έκανα το πρώτο βήμα. Τύπωσα σε διαφάνεια το συνημμένο σου για το Sky Atlas του Vlasov.

 

Τι πρέπει να ελέγξω τώρα;;

Πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι ο κύκλος Telrad ώστε να αντιστοιχεί σε 2 μοίρες στο χάρτη;

 

Πιθανά να υπάρχουν ατέλειες και στην εκτύπωση του κύκλου Telrad αλλά και στην εκτύπωση του χάρτη. Θα είναι όμως αμελητέες.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γράφει επάνω την κλίμακα. 1 μοίρα= 9.6mm, πες 1cm. Ο Vlasov δεν την δίνει. Την έβγαλα μετρώντας την απόσταση 2 άστρων του Λαγωού.

Έχει υπολογιστεί επάνω σε εκτύπωση Α4 του χάρτη, χωρίς άλλες ρυθμίσεις. WYSIWYG.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτά:

1. telradReticle.gif

2. HP Inkjet

3. Διαφάνειες εκτύπωσης

4. Πλαστικοποιητή

5. Διαφάνειες πλαστικοποίησης σε μέγεθος κάρτας

 

 

Ο πλαστικοποιητής τι είναι και από που τον προμηθεύτηκες;; Μου ζήτησαν 1 ευρώ ανά Α4 για πλαστικοποίηση δηλαδή 40 ευρώ ολος ο χάρτης. Με αυτά μάλλον αγοράζω πλαστικοποιητή [-(

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολυ καλό ευχαριστούμε . Μπήκε και αυτό στη λίστα με τα πράγματα που πρέπει να κάνω μόλις βρώ χρόνο .

Να τυπώσω κάποιους χάρτες , Να καθαρίσω το κάτοπτρο , Να καθαρίσω το δωμάτιο στη ταράτσα που θα βάλω το τηλεσκόπιο , Να φτιάξω σκίαστρα παρατήρησης σαν αυτά του άλλου Κώστα , Να Να Να .....

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πλαστικοποιητής τι είναι και από που τον προμηθεύτηκες;; Μου ζήτησαν 1 ευρώ ανά Α4 για πλαστικοποίηση δηλαδή 40 ευρώ ολος ο χάρτης. Με αυτά μάλλον αγοράζω πλαστικοποιητή [-(

 

CY_54393_05_b.jpg

 

Το πήρα από τα Lidl προ διετίας, αλλά το βάζει 2 φορές τον χρόνο (το θυμάμαι το φθινόπωρο).

 

http://www.lidl.com.cy/cps/rde/xchg/SID-39B4DE27-91650448/lidl_cy/hs.xsl/index_8875.htm

Πωλείται παρόμοιο στο Πλαίσιο: http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Machines/Laminating/Machines/Q-Connect-Laminator-A4-KF14657.htm

1562118.jpg

 

Πολύ διασκεδαστικό και χρήσιμο.

Από τα Lidl και η συσκευή βιβλιοδεσίας με την οποία έφτιαξα τους χάρτες σπιράλ, χωρίς πλαστικοποίηση. Αυτό επειδή οι πλαστικοποιημένοι έχουν σημαντικό πάχος. Αλλά ίσως τελικά το κάνω, αν δω πως χαλούν από υγρασία.

Έχω πλαστικοποιήσει όμως τους κλασσικούς χάρτες Telrad, πίνακα προσοφθαλμίων και τις διαφάνειες που σας έδωσα, ώστε να μην φθαρούν και να γίνουν άκαμπτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολυ καλό ευχαριστούμε . Μπήκε και αυτό στη λίστα με τα πράγματα που πρέπει να κάνω μόλις βρώ χρόνο .

Να τυπώσω κάποιους χάρτες , Να καθαρίσω το κάτοπτρο , Να καθαρίσω το δωμάτιο στη ταράτσα που θα βάλω το τηλεσκόπιο , Να φτιάξω σκίαστρα παρατήρησης σαν αυτά του άλλου Κώστα , Να Να Να .....

 

Να' σαι καλά Χριστόφορε. Αναρωτιόμουν, γιατί άραγε δεν μιλούν όσοι το κατέβασαν, τόσο χάλια το βρήκαν; Εμένα πάντως με ενθουσίασε, το θεωρώ πολύ χρήσιμο. Όχι πως δεν μπορεί να γίνει και καλύτερο και γιαυτό περιμένω προτάσεις.

ΥΓ: Και το δικό μου κάτοπτρο θέλει το μπανάκι του, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει βιασύνη.

ΥΓ2: Αντί για σκίαστρα σκέψου την κουκούλα και την φωτασπίδα. Ο Κώστας έχει άλλες ανάγκες, αστροφωτογραφικές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί παράδειγμα του πόσο ωραίο και χρήσιμο είναι να μοιράζεσαι εμπειρίες και πρακτικές μέσα από ένα τέτοιο χώρο. Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου.

 

Ειδικά ο Sky Atlas που είναι και δωρεάν μπορεί να αποτελέσει μια καλή και αξιόπιστη αρχή.

 

Τώρα για την αξιοπιστία της κλίμακας δεν έχω την εμπειρία να βοηθήσω. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι η εκτύπωση με HP σε διαφάνεια δεν είναι δυνατή (ειδικά στο μπλε Telrad) και οι κύκλοι βγαίνουν αχνοί. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τύπωσα με HP σε απλή διαφάνεια και εκτυπώθηκε μια χαρά (φαίνεται στην φωτογραφία).

Στις ρυθμίσεις επέλεξα Χαρτί: Απλή διαφάνεια και Ποιότητα Εκτύπωσης: Βέλτιστη (1200 dpi). Για παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις.

Αλλιώς, πάρε αυτό το Reticle που επισυνάπτω, και κάνε εισαγωγή στο έγγραφο. Βάλε το επάνω σε ένα από τα άλλα Reticles και με αυξομείωση μεγέθους από την γωνία προσπάθησε να πετύχεις ταύτιση. Μετά κάνε επικόλληση και στα άλλα σημεία. Άλλαξε χρώμα για να φαίνεται με ερυθρό φακό.

telradReticle.gif.e3c27993d07a86fd432fbbb30cb0326a.gif

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης