Jump to content

επιλογή τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, είμαι νέα στην ομάδα! Θέλω να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Έχω διαβάσει αρκετά σχετικά θέματα εδώ, έχω βέβαια αρκετά κενά ακόμη σε βασικά ζητήματα.

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτά:

 

https://www.firstlightoptics.com/clearance/clearance_bresser-messier-8-dobsonian-telescope_54145.html

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-150p-eq3-2.html

 

1.Σκέφτομαι να τα αγοράσω από τη συγκεκριμένη σελίδα, μιας και έρχονται αρκετά φθηνότερα, σε σχέση με Ελλάδα. Γνωρίζετε αν καλύπτει εγγύηση;

 

2.Ενδιαφέρομαι κυρίως για παρατήρηση, αλλά και φωτογραφία. Θα χρειαστώ επιπλέον στήριξη;

 

3. Θα χρειαστώ περαιτέρω εξοπλισμό;

 

4. Σημαντικό μου θέμα είναι η ευκολία στη χρήση και στη συντήρηση (λόγω απειρίας κι έλλειψης χρόνου)

 

Είμαι διατεθειμένη να δώσω μέχρι 350Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου βασιλικη!

Θα σου απαντησω σε μερικα απο αυτα τα ερωτηματα που θετεις

 

2. Αν επιλεξεις το δευτερο δε θς χρειαστεις επιπλεον στηριξη αφου η eq 3-2 που εχει ειναι αρκετα καλη σε σχεση παντα με το βαρος του σωληνα. Αυτου του τυπου οι βασεις ονομαζονται ισημερινες και εχουν φτιαχτει ετσι, ωστε να εξοσοροπουν την περιστροφη της Γης. Αφου ευθμιγραμιστει και αφου βρεις τον στοχο σου απλα περιστεφεις τον λεγομενο "Αξονα Ορθης Αναφορας" . Αυτο απλα και η στηριξη σου ακολουθει τον στοχο. Επειδη η φωτογραφιση ειναι αρκετα δυσκολη (ιδιως η πλανητικη) και εκτος αν εισαι εμπειρος (αλλα αφου λες οτι εισαι νεα αστο :D ) προτιμουνται τετοιες βασεις εναντι των dosbian που εχει η πρωτη. Δηλαδη καλυτερη βαση ειναι η ισημερινη. Και δινω εμφαση στη βαση αφου η ιδια η βαση ειναι οσο σημαντικη οσο και ο σωληνας.

 

3. Κοιταξε να δεις εαν δεν εχεις και πολλες απαιτησεις το τηλεσκοπιο με τα παρελκομενα θα σου ειναι οκ. Εαν ομως θελεις πχ καλητερη ποιοτητα εικονας στο φεγγαρι τοτε μπαινουν στο κολπο διαφορα οπως πχ φιλτρα και προσοφθαλμια. Αλλα οπως και να εχει με τον καιρο οι απαιτησεις αυξανονται. Σε αρχικη φαση δε θα χρειαστεις κατι παραπανω. Για την φωτογραφια τωρα, τα μονα που χρειαζεσαι ειναι μια καμερα και ενας υπολογιστης. Η καμερα για να καταγραφεις δεδομενα και ο υπολογιστης για την επεξεργασια.

 

4. Οσων αναφορα τη συντηρηση πιστευω δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα δυο. Για περισσοτερες πληροφοριες θα σου απαντησουν πιο εμπειρα μελη απο εμενα. Παντως εγω θα επελεγα το δευτερο (ισως επειδη χρησημοποιω ισημερινη στηριξη) αλλα καποιος αλλος μπορει να σου προτεινει την dosbian για αλλους λογους. Εσυ θα δεις τα επιχειρηματα και θα αποφασιζεις τι χρειαζεσαι

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Το FLO είναι από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά site, οπότε ψωνίζουμε από εκεί πολλοί. Μάλιστα κάποια μέλη του forum τον τελευταίο καιρό οργανώνονται ώστε να μοιράζουν τα μεταφορικά. Αν είσαι Αθήνα, μπορείς να ρωτήσεις να συνδυαστεί και η αγορά σου.

 

Όμως, πολύ βαριά τηλεσκόπια δε στέλνει στο εξωτερικό, οπότε το Dobsonian 8" δε νομίζω να σου έρχεται από εκεί.

 

Το Dobsonian βέβαια δεν είναι κατάλληλο για κανένα είδος φωτογραφίας, οπότε μπορεί να μην είναι αυτό που θες.

 

Η ισημερινή στήριξη χωρίς μοτέρ κάνει κάπως περιορισμένη φωτογραφία. Π.χ. με μια webcam αντί για προσοφθάλμιο μπορείς να τραβήξεις βίντεο ακολουθώντας έναν πλανήτη με τα χειριστήρια αργής κίνησης και το βίντεο το επεξεργάζεσαι με κατάλληλο software για μια αξιόλογη πλανητική φωτογραφία (όταν λέμε πλανητική φωτογραφία πάντα εννοούμε βίντεο επεξεργασμένο). Με μοτέρ αυτό γίνεται ευκολότερα. Με μοτέρ (και πολική διόπτρα για καλύτερη πολική ευθυγράμμιση) επίσης αρχίζει και γίνεται και φωτογράφηση deep space με τη χρήση π.χ. μιας DSLR (είτε με το δικό της φακό "καβάλα" στο τηλεσκόπιο, είτε - λίγο πιο δύσκολα γιατί η βάση είναι μικρή για τέτοια χρήση - με τη DSLR αντί για προσοφθάλμιο να τραβάει "μέσα" από το τηλεσκόπιο).

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με φωτογραφία, αν θες μεγάλες εκθέσεις deep space νεφελώματα, γαλαξίες κλπ το κόστος του εξοπλισμού γίνεται μεγάλο (και η βάση ακόμα και με μοτέρ είναι ανεπαρκήσ). Από την άλλη αν θες απλά να βγάζεις τη σελήνη με το κινητό πάνω στο προσοφθάλμιο, γίνεται και με Dobsonian.

 

Και γενικά για επιπλέον εξοπλισμό, ανάλογα με το τί ακριβώς θα θες να κάνεις εε, δε θα γλιτώσεις τα εξτραδάκια...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απ' ό,τι κατάλαβα μάλλον στο δεύτερο θα καταλήξω. Θα ήθελα, έστω κι αν προχωρήσω σταδιακά, να πάρω έναν καλό βασικό εξοπλισμό τώρα και μη χρειαστεί να τον αλλάζω όσο θα προχωράω. Ναι θα ήθελα να μπορώ να τραβήξω κάποια στιγμή νεφελώματα και γαλαξίες. Για δυνατότητα χρήσης της dslr με ή χωρίς το δικό της φακό ποια στήριξη είναι επαρκής; Έχω μια nikon D5500 και φακό tokina 11-16. Για να τη βάλω στο τηλεσκόπιο χωρίς το φακό μοτέρ και πολική διόπτρα πώς διαλέγω;

Ως προς τα προσοφθάλμια, απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μικρότερης διαμέτρου είναι για πιο στοχευμένη παρατήρηση; Τα 10 και 25mm που δίνονται τι εύρος παρατηρήσεων καλύπτουν;

(βροχή ερωτήσεων, αλλά χρειάζομαι καθοδήγηση για να προχωρήσω στην αγορά όσο έχω λίγο παραπάνω χρόνο να ασχοληθώ πιο εντατικά)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απ' ό,τι κατάλαβα μάλλον στο δεύτερο θα καταλήξω. Θα ήθελα, έστω κι αν προχωρήσω σταδιακά, να πάρω έναν καλό βασικό εξοπλισμό τώρα και μη χρειαστεί να τον αλλάζω όσο θα προχωράω. Ναι θα ήθελα να μπορώ να τραβήξω κάποια στιγμή νεφελώματα και γαλαξίες. Για δυνατότητα χρήσης της dslr με ή χωρίς το δικό της φακό ποια στήριξη είναι επαρκής; Έχω μια nikon D5500 και φακό tokina 11-16. Για να τη βάλω στο τηλεσκόπιο χωρίς το φακό μοτέρ και πολική διόπτρα πώς διαλέγω;

Ως προς τα προσοφθάλμια, απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μικρότερης διαμέτρου είναι για πιο στοχευμένη παρατήρηση; Τα 10 και 25mm που δίνονται τι εύρος παρατηρήσεων καλύπτουν;

(βροχή ερωτήσεων, αλλά χρειάζομαι καθοδήγηση για να προχωρήσω στην αγορά όσο έχω λίγο παραπάνω χρόνο να ασχοληθώ πιο εντατικά)

 

 

Η βάση EQ3 είναι αρκετή για το 150P σε οπτική παρατήρηση. Επίσης, αν βάλεις πάνω τη nikon με φακό 11-16 (ή και 50mm κλπ) είναι πιθανό να έχεις καλά αποτελέσματα σε ευρυγώνιες αστροφωτογραφίες, αφού με φακούς μικρής εστιακής απόστασης είμαστε "ανθεκτικοί" σε μικροδραδασμούς και σφάλματα οδήγησης που θα έχει μια μικρή βάση. Μάλιστα παλιά τράβαγα χωρίς μοτέρ, με το μάτι στον προσοφθάλμιο υψηλής μεγένθυνσης κρατούσα κεντραρισμένο ένα αστέρι με πολύ απαλές κινήσεις των χειριστηρίων αργής κίνησης και η φωτογραφική (με φιλμ τότε) τράβαγε τον ουρανό με το δικό της φακό. Με μοτέρ είπαμε είναι ευκολότερο, αλλά θέλει καλή πολική ευθυγράμμιση. Γενικά η μέθοδος που το τηλεσκόπιο είναι μόνο για να ακολουθεί τα αστέρια και η μηχανή είναι πάνω του και τραβάει από το φακό της λέγεται "piggyback astrophotography" αν θες να το ψάξεις.

Για να χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο αντί για το φακό της μηχανής σου (μέθοδος που λέγετε prime focus astrophotography), οι απαιτήσεις σε βάση και ακρίβεια οδήγησης αυξάνονται κατακόρυφα, αφού το τηλεσκόπιο αντιστοιχεί σε φακό 750mm και οι παραμικροί κραδασμοί και σφάλματα οδήγησης "φαίνονται". Για τέτοια χρήση χρειάζεται καλύτερη αναλογία βάσης/τηλεσκόπιο. Δηλαδή το 150P ακόμα και στην EQ5 είναι ψιλο-οριακό, οι περισσότεροι θα προσπαθούσαν να πάνε στην HEQ5.

Κοινώς είναι λίγο δύσκολο να ξεκινήσεις με βάση που θα σε "φτάσει" στο τέρμα από άποψη αστροφωτογραφίας χωρίς να ξοδευτείς από την αρχή. Βέβαια αν δεχτείς τους περιορισμούς της EQ3 μπορείς να μάθεις όσα χρειάζεσαι και να πειραματιστείς ώστε να ξέρεις αν αξίζει τον κόπο αργότερα να πας σε μαγαλύτερη βάση. Να θυμάσαι υπάρχουν και οι μικρές αγγελίες, οπότε το κόστος γίνεται κάπως πιο υποφερτό.

Α, για πολική διόπτρα που ρώτησες είναι μία αυτή που παίρνει η βάση (ψάξε skywatcher polarscope eq3), ενώ μοτέρ διαλέγεις αν θες να έχεις έναν άξονα ή και στους δύο (για να επιτρέπει διόρθωση).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Καθε μηνα κανουμε μια ομαδικη παραγγελια απο FLO και μας ερχ0νται φτηνοτερα. Στειλε μου PM αν σε ενδιαφερει να συμμετεχεις.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως προς τα προσοφθάλμια, απ' ό,τι έχω καταλάβει τα μικρότερης διαμέτρου είναι για πιο στοχευμένη παρατήρηση; Τα 10 και 25mm που δίνονται τι εύρος παρατηρήσεων καλύπτουν;

 

Η μεγένθυνση που δίνει το προσοφθάλμιο είναι το εστιακό μήκος του τηλεσκοπίου / το εστιακό μήκος του προσοφθάλμιο. Άρα με το 150P έχεις 750/25 = 30x με το 25mm και 750/10 = 75x με το 10mm. Ο barlow που σου δίνουν διπλασιάζει σε 60x και 150x αντίστοιχα. Οι υψηλές μεγενθύνσεις είναι κυρίως για πλανήτες και κάποια άλλα μικρά αντικείμενα. Συνήθως σε κάποιον λέω αν "εξαντλήσει" τα ενσωματωμένα ώστε να δει τι στόχοι του αρέσουν και να ξέρει τι του λείπει. Δύο κλασσικά λάθη είναι να πάμε για μεγάλη μεγένθυνση ή να αρχίζουμε να αγοράζουμε ένα σωρό οικονομικούς φακούς (συνήθως plossl) σε διάφορα εστιακά μήκη. Τα plossl δεν είναι πολύ καλύτερα από τα MA που έχει το τηλεσκόπιο, οπότε αν πάρεις φακό πάρε κάτι καλύτερο έστω να είναι ένας ή δύο μόνο, και μεγένθυνση πάνω από 200 δε χρησιμεύει στις περισσότερες περπτώσεις. Πιθανότατα να θελήσεις ένα ποιοτικότερο πλανητικό προσοφθάλμιο κάποια στιγμή (εγώ ίσως να έπαιρνα ένα 6mm με πεδίο τουλάχιστον 60 μοίρες), ενώ αν σου αρέσουν τα ευρυγώνια αστρικά πεδία μπορεί να θελήσεις ένα μεγάλο προσοφθάλμιο 2 ιντσών στα 30 και πάνω mm με πεδίο τουλάχιστον 70 μοιρών για "πανοραμική" θέαση... Όπως σου είπα, καλύτερα να μη βιαστείς...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σας..

Μιας που μου αρέσει πολύ η παρατήρηση του ουρανού είπα να διαθέσω κάποια χρήματα για το πρώτο μου τηλεσκόπιο.(μέχρι 350 ευρώ περίπου)

Εγώ αυτό που θέλω απο το τηλεσκόπιο μου είναι να μπορώ να δω τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος σχετικα καθαρά.

Δηλαδή να διακρίνονται μέσα απο αυτό και μα μην φαίνονται ως φωτεινές κουκίδες στον ουρανό.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Με αυτά τα χρήματα μπορώ να βρω κάτι τέτοιο;

Αν ναι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που μου προτείνετε;

Αν όχι , με πόσα χρήματα μπορω να νρω κάτι τέτοιο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ειναι αυτα

 

http://www.planitario.gr/catalog-astronomy/for-the-beginner/telescopes-for-novice/130-900-eq2.html

 

http://www.planitario.gr/catalog-astronomy/for-the-beginner/telescopes-for-novice/dobsonian-6.html Αυτο ειναι δυσκολο στο να βρεις τα αντικείμενα

 

Μετα υπαρχουν σε Goto που απλώς θα πατάς ενα κουμπί αλλα αυτα ειναι πιο ακριβά αυτο ειναι στα μέτρα σου πιστευω http://www.planitario.gr/catalog-astronomy/for-the-beginner/telescopes-for-novice/lcm-114.html

 

 

Εγω 16 χρόνων ειμαι οποτε υπαρχουν και αλλοι που ξέρουν καλυτερα

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα εχω το πρωτο και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Μπορει στην αρχη να ηταν λιγο δυσκολο να βρω αντικειμενα κτλ αλλα μετα απο ενα -δυο μηνες ηξερα πως να το χειριζομαι και να βρισκω μερικα αντικειμενα. Αλλα θα ηθελα να εχω την επομενη στηριξη (eq3) αφου ειναι πιο σταθερη απο την eq2 που εχει τωρα.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Για το πρώτο με βλέπω..Δηλαδή με αυτό πλανήτες όπως Δίας , Κρόνος κτλ διακρίνονται εύκολα;Ή απλά τους βρίσκεις και λες , α αυτή η φωτεινή σφαίρα είναι ο Κρόνος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό των Dobson ειναι οτι πρεπει να τα βρίσκεις ολα με τον ερευνητή θα πηγαίνεις πρωτα με τα μάτια και μετα θα βλεπεις απο τον ερευνητή θα πρεπει ομως να ξερεις που βρίσκεται το καθένα μπορεις να αγοράσεις και ενα telrad για αστροαλματα

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα με αυτο δεν εχω θεμα..τα βρισκω και μονος μου...Εμενα με νοιαζει ποσο καθαρα φαινονται..απλα δεν θελω να παρω κατι και μετα να ξενερωσω..Δεν περιμενω με τα λεφτα που δινω να κανει και παπαδες.απλα οταν κοιταω εναν πλανητη μεσα απο το τηλεσκοπιο να φαινονται τα χαρακτηριστικα του..οτι ειναι αυτος δηλαδη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το πρωτο σου εγγυουμαι προσωπικα οτι θα δεις και τον κρονο και τον δια και τον αρη ως πλανητες. Ο κρονος με τοννδακτυλιο του και με το κενο του. Cassini , στον δια με τις ζωνες του. Καλα τονφεγγαρι δε παιζεται. Την πρωτη φορα που το ειδα επαθα την πλακα μου. Τι λεπτομερια.ποσοι κρατηρες... Δε θα το μετανιωσεις. Το μονο προβληματακι ειναι η στηριξη που ειναι λιγο ασταθης αλλα αμα μπορεις να συμβηβαστεις με μερικα τρανταγμστα κατα την εστιαση εισαι οκ :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι'αυτό που ζητάς προτείνω ένα Maksutov 5" (125mm) και μια υψαζιμουθιακή βάση σαν τη Vixen Porta. Καινούρια ξεπερνούν τον προ]ϋπολογισμό σου αλλά μεταχειρισμένα έρχονται ίσα-ίσα ή λίγο παραπάνω. Εν ανάγκη κατεβαίνεις σε διάμετρο στις 4" (102mm).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα εννοειται πως υπαρχει και αυτη η λυση. Δεν την ανεφερα γιατι ειναι πανω απο το οριο σου αλλα αμα μπορεσεις το συστηνω ανεπηφιλακτα. Τετοια τηλεσκοπια ειναι φυιαχμενα για τους πλανητες. Τηλεσκοπια σα τονδικο μου ειναι all purpose.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Τryf13,

 

Με την αγορά ενός τηλεσκοπίου με ικανοποιητική διάμετρο, θα εξασφαλίσεις πρόσβαση σε νεφελώματα, γαλαξίες και πλανήτες του ηλιακού συστήματος. Η εικόνα αυτών δεν θα είναι όπως στις φωτογραφίες που βρίσκουμε στο διαδίκτυο, θα μπορέσεις όμως να διακρίνεις κάποια δομή στα αντικείμενα. Ενδεικτικά, στον Κρόνο θα ξεχωρίσεις τους δακτυλίους και το κιτρινωπό χρώμα του, στο Δία τους γαλιλαϊκους δορυφόρους, την κόκκινη κηλίδα και τουλάχιστον 2 ζώνες, στον Ερμή και στην Αφροδίτη τη φάση και τέλος τον Άρη θα τον δεις σαν μια κοκκινοκεραμιδή μπάλα. Αυτοί είναι οι πιο ευδιάκριτοι πλανήτες.

 

Αυτά από εμένα για να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πχ στο φεγγαρι θα βλεπεις κατι τετοιο ισως και περισσοτερα

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20061

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και έκανα διπλή δημοσίευση άθελά μου. Αν είναι δυνατόν θα ήθελα κάποιος διαχειριστής να την αφαιρέσει ώστε να μην χαλάω το νήμα του ανθρώπου με κενές δημοσιεύσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβως γραφεις; Δε καταλαβαινω

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην περιμενεις να δεις τελεια εικόνα αυτες που βλεπεις στο astrovox ερχονται μετα απο επεξεργασία απο την εμπειρία μου με το Dobson 10" Κρόνος αρκετά καλα Δίας μέτριος Άρης ετσι και ετσι Αφροδίτη και Ερμής μμμ.... Φεγγάρι καλα αστο!!!!! Με προσοφθαλμιο 6 χιλ και Barlow 2x βαθύ ουρανό το m54 που είδα ηταν ενταξει- καλο ίσα να το ξεχωρίσεις στο πεδίο σου στον προσοφθαλμιο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης