Jump to content

Η δική μου ερώτηση για κυαλια. ( 10x50 vs 15x70 vs Αθήνα 😜)


Gavriil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε από ότι έχω διαβάσει:

10 x 50 που είναι η πιο "safe" και ευέλικτη επιλογή (αν και σσ αυτά είναι οριακό από ότι κατάλαβα πόσο σταθερά μπορείς να τα έχεις χωρίς τρίποδο) 

Η 15x 70? μιας και μενω στην Αθήνα; 

Θα είναι λάθος επιλογή και κουραστικό να τα χρησιμοποιείς έστω με τρίποδο/ μονοποδο; 

- Σκέτα τα 15x70 χωρίς στήριξη είναι τελείως δύσχρηστα; Καταλήγεις στο τέλος να μη τα παίρνεις  σε εκδρομές κλπ στο χωριό για να δεις λίγο τον ουρανό το βράδυ και τα τοπία την μέρα; (κάπως σαν mirroress vs dslr στις φωτογραφίκες?) 

-Είναι ποιοτικότερο ένα 10x50  με διαφορά που φαίνεται σε αυτά τα χρήματα απ ένα 15x70? 

 

Budget 200-250€ max

Προτεραιότητα η αστροπαρατηρη αλλά σίγουρα θα θέλω να παρατηρώ και τη μέρα ότι μου κινήσει το ενδιαφέρον η να τα πάρω σε κάποια εκδρομη κλπ 

Ηλικια 40 

Δέκτες και προτάσεις με συγκεκριμένα μοντέλα. 

Ευχαριστώ! 

Το επεξεργάστηκε ο Gavriil
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Gavriil changed the title to Η δική μου ερώτηση για κυαλια. ( 10x50 vs 15x70 vs Αθήνα 😜)

Καλησπέρα,

Δεν έχω απάντηση για όλα τα σκέλη της ερώτησης... Αρκετα αρχάριος κι εγω. Πρόσφατα πήρα 10x50 και μάλιστα απο τα σχετικά ελαφρά της κατηγορίας. 

Τα κουβαλάς άνετα κρεμασμένα στο λαιμό.... Στα μάτια όμως εξαρτάται από το πόσο fit εισαι... Κι εγώ και άλλοι γύρω μου δυσκολευόμαστε να δουμε άστρα και πλανήτες σταθερά. Μετά απο πολύ λίγα δευτερόλεπτα το χέρι κινείται ανεπαίσθητα και τα σώματα φαίνονται σα φώτα που κάποιος τα περιστρέφει. Σκέψου με τα 15x70 τι θα γίνεται.

Ο τρίποδας/μονόποδο λύνει κάποια προβλήματα, αλλά:

-Είναι ενα ακόμα μαραφέτι που θα πρέπει να κουβαλάς.

-Θα πρέπει να ειναι αρκετα ψηλός ή να έχεις και καρέκλα.... Αν τα προσοφθάλμια ειναι στην ευθεία (οπως συμβαινει νομιζω πάντα στα 10x50 και σχεδόν παντα στα 15x70) η θέση του σώματος εύκολα προκύπτει να ειναι πολύ άβολη για παρατήρηση των αντικειμένων που ειναι ψηλά στον ουρανο.

Γενικά νομίζω τα 10x50 δυσκολα τα μετανιώνεις. Ειδικά αν είναι τα πρώτα σου κιάλια.

Δες και το Skywatch που διάβασα οτι πήρες. O Dickinson δεν τα πολυπροτείνει τα μεγάλα κιάλια...

Για πρόταση για συγκεκριμένα μοντέλα, καλύτερα να δώσει συμβουλή καποιος πιο έμπειρος. Εμένα με ικανοποιούν αυτα που πήρα (kowa SVII... ειναι στο μπατζετ σου όταν βγαίνουν σε προσφορά) αλλά δεν εχω σοβαρό μέτρο σύγκρισης

Το επεξεργάστηκε ο thanasisZ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, thanasisZ said:

Καλησπέρα,

Δεν έχω απάντηση για όλα τα σκέλη της ερώτησης... Αρκετα αρχάριος κι εγω. Πρόσφατα πήρα 10x50 και μάλιστα απο τα σχετικά ελαφρά της κατηγορίας. 

Τα κουβαλάς άνετα κρεμασμένα στο λαιμό.... Στα μάτια όμως εξαρτάται από το πόσο fit εισαι... Κι εγώ και άλλοι γύρω μου δυσκολευόμαστε να δουμε άστρα και πλανήτες σταθερά. Μετά απο πολύ λίγα δευτερόλεπτα το χέρι κινείται ανεπαίσθητα και τα σώματα φαίνονται σα φώτα που κάποιος τα περιστρέφει. Σκέψου με τα 15x70 τι θα γίνεται.

Ο τρίποδας/μονόποδο λύνει κάποια προβλήματα, αλλά:

-Είναι ενα ακόμα μαραφέτι που θα πρέπει να κουβαλάς.

-Θα πρέπει να ειναι αρκετα ψηλός ή να έχεις και καρέκλα.... Αν τα προσοφθάλμια ειναι στην ευθεία (οπως συμβαινει νομιζω πάντα στα 10x50 και σχεδόν παντα στα 15x70) η θέση του σώματος εύκολα προκύπτει να ειναι πολύ άβολη για παρατήρηση των αντικειμένων που ειναι ψηλά στον ουρανο.

Γενικά νομίζω τα 10x50 δυσκολα τα μετανιώνεις. Ειδικά αν είναι τα πρώτα σου κιάλια.

Δες και το Skywatch που διάβασα οτι πήρες. O Dickinson δεν τα πολυπροτείνει τα μεγάλα κιάλια...

Για πρόταση για συγκεκριμένα μοντέλα, καλύτερα να δώσει συμβουλή καποιος πιο έμπειρος. Εμένα με ικανοποιούν αυτα που πήρα (kowa SVII... ειναι στο μπατζετ σου όταν βγαίνουν σε προσφορά) αλλά δεν εχω σοβαρό μέτρο σύγκρισης

Ναι δεν τα προτείνει ο καλος κυριουλης! 

Το πολύ πολύ μέχρι 10*50.

Αρα και τα 10*50 το θέλουν το τρίποδακι τους. 

Και άραγε τι κόστος έχει ένα αποδεκτό τρίποδο; 

Φαντάζομαι θα πρέπει να μάθουμε να κρατάμε / σκύβουμε κλπ με τα κυαλια. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα καλύτερα πάρε πρώτα τα κιάλια, δες πώς σε βολεύουν και μετά προχώρα στο τρίποδο.

Αναζήτηση στόχων και εκμάθηση του ουρανού κάνεις μια χαρά και με τα κιάλια στο χέρι. Η πιο προσεκτική παρατήρηση είναι που γίνεται δύσκολα.

 Και αν είσαι πουθενά που δε βλέπουν οι γείτονες να γελάνε, την πέφτεις και στο στρώμα θαλάσσης που λέει ο Dickinson...😆)

Απλά επιβεβαίωσε ότι αυτά που θα πάρεις έχουν το σχετικό σπείρωμα.

Το τρίποδο μπορεί να είναι είτε αστρονομικό είτε φωτογραφικό.

Μέχρι τότε, ποιός ξέρει, μπορεί να έχεις ήδη αποκτησει τηλεσκόπιο με κατάλληλο τρίποδα και να μη χρειαστείς νέο... (Εγώ τα βάζω στον ΑΖ3... Λιγο ψηλοτερος δε θα με χαλούσε, αλλα Οκ).

Λογικά θα χρειαστείς και έναν L-adapter, αλλά περίμενε να το παρεις μαζί με τον τρίποδα.

Το επεξεργάστηκε ο thanasisZ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

30 minutes ago, thanasisZ said:

Θα έλεγα καλύτερα πάρε πρώτα τα κιάλια, δες πώς σε βολεύουν και μετά προχώρα στο τρίποδο.

Αναζήτηση στόχων και εκμάθηση του ουρανού κάνεις μια χαρά και με τα κιάλια στο χέρι. Η πιο προσεκτική παρατήρηση είναι που γίνεται δύσκολα.

 Και αν είσαι πουθενά που δε βλέπουν οι γείτονες να γελάνε, την πέφτεις και στο στρώμα θαλάσσης που λέει ο Dickinson...😆)

Απλά επιβεβαίωσε ότι αυτά που θα πάρεις έχουν το σχετικό σπείρωμα.

Το τρίποδο μπορεί να είναι είτε αστρονομικό είτε φωτογραφικό.

Μέχρι τότε, ποιός ξέρει, μπορεί να έχεις ήδη αποκτησει τηλεσκόπιο με κατάλληλο τρίποδα και να μη χρειαστείς νέο... (Εγώ τα βάζω στον ΑΖ3... Λιγο ψηλοτερος δε θα με χαλούσε, αλλα Οκ).

Λογικά θα χρειαστείς και έναν L-adapter, αλλά περίμενε να το παρεις μαζί με τον τρίποδα.

Καλα... Μέχρι και σκύλος θα με κοροϊδεύει άμα κάτσω στο μπαλκόνι με στρώμα αλλά οκ! 

Εκτός κι αν πάω στη ταράτσα της πολυκατοικίας 🤡

Ευχαριστώ Θανάση! 

Το επεξεργάστηκε ο Gavriil
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να υπήρχε ένα καλό ζευγάρι porro 8x50! Έχοντας χρησιμοποιήσει πολλά καλοφτιαγμένα κιάλια από 6,5x32 ως 22x60, αυτά που παραμένουν αγαπημένα μου για αστρονομική παρατήρηση είναι τα Vixen Ascot 7x50 (1990) και Vixen Ultima 8x56 (2014). Και δεν είναι τυχαίο ότι είναι και τα δύο κλασσικής σχεδίασης porro. Κάποτε έφτασα πολύ κοντά στο να αγοράσω τα ανεπανάληπτα Fujinon FMT-SX 10x50 (δοκιμάζοντάς τα έξω από το Maison de l' Astronomie), αλλά αυτοσυγκρατήθηκα. Αν έπρεπε να διαλέξω ένα και μοναδικό ζευγάρι για αστρονομία θα ήταν το παραπάνω 8x56 ή ένα (υποθετικό και δυσεύρετο) 8x50. Τίποτα πάντως με μεγέθυνση πάνω από 10x. Στα 12x και πάνω θέλουν τρίποδο και χάνουν την ευχρηστία και την άνεση που προσφέρουν τα κιάλια. Και θα εξαντλούσα το budjet μου για ένα αξιόλογο porro-prism.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Μακάρι να υπήρχε ένα καλό ζευγάρι porro 8x50! Έχοντας χρησιμοποιήσει πολλά καλοφτιαγμένα κιάλια από 6,5x32 ως 22x60, αυτά που παραμένουν αγαπημένα μου για αστρονομική παρατήρηση είναι τα Vixen Ascot 7x50 (1990) και Vixen Ultima 8x56 (2014). Και δεν είναι τυχαίο ότι είναι και τα δύο κλασσικής σχεδίασης porro. Κάποτε έφτασα πολύ κοντά στο να αγοράσω τα ανεπανάληπτα Fujinon FMT-SX 10x50 (δοκιμάζοντάς τα έξω από το Maison de l' Astronomie), αλλά αυτοσυγκρατήθηκα. Αν έπρεπε να διαλέξω ένα και μοναδικό ζευγάρι για αστρονομία θα ήταν το παραπάνω 8x56 ή ένα (υποθετικό και δυσεύρετο) 8x50. Τίποτα πάντως με μεγέθυνση πάνω από 10x. Στα 12x και πάνω θέλουν τρίποδο και χάνουν την ευχρηστία και την άνεση που προσφέρουν τα κιάλια. Και θα εξαντλούσα το budjet μου για ένα αξιόλογο porro-prism.

Λιτός και σαφής! 🪐 Κατανοητό! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου:

1. Η σταθερή εικόνα που προσφέρει ένα τρίποδο ακόμα και στα 10x50 είναι ασύγκριτα καλύτερη από το να κρατά κανείς τα κιάλια με τα χέρια (και πολύ πιο ξεκούραστο). Το τρίποδο επίσης απογειώνει την ικανότητα αναζήτησης/ταυτοποίησης στόχων όπου στην πράξη ξεκινάς από ένα φωτεινό αστέρι και προσπαθείς βήμα βήμα μέσω star hopping και συμβουλευόμενος συνεχώς τον (τυπωμένο ή ψηφιακό) χάρτη να εντοπίσεις κάποιο αμυδρό αντικείμενο βαθέως ουρανού.

2. Για παρατήρηση κατά την διάρκεια της ημέρας το τρίποδο δεν είναι απαραίτητο παρά μόνο όταν θέλουμε να μελετήσουμε διεξοδικά και για μεγαλύτερη χρονική διάρκεια σταθερούς στόχους (π.χ. μια φωλιά πτηνών).

Εν ολίγοις, το τρίποδο σου δίνει την δυνατότητα να πας από το "βλέπω" στο "παρατηρώ".

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και από εμένα,θα  πω και εγώ τη γνώμη μου και θα κάνω και πρόταση.Κάλια 10 χ 50 όχι μεγαλύτερα.Από Αθήνα όμως λίγο δύσκολο να κάνεις παρατήρηση με τόσο φωτορύπανση,άντε να δεις 5-6 στόχους πολύ φωτεινούς.Τα porro πολύ καλύτερα από τα roof.Όλα όσα γράφετε για τρίποδα κτλ,σωστά.Εγώ έχω ένα ζευγάρι 10χ50 porro,πάρα πάρα πολύ καλά,τα έχω συγκρίνει με celestron nature dx και είναι αν όχι παρόμοια ένα κλικ καλύτερα.Παρακάτω βάζω το link με το μοντέλο και το link με το review από το BBR.Πιστεύω είναι μία καλή πρόταση και σε αρκετά καλή τιμή,περίπου 150 ευρώ.

https://www.astroshop.eu/instruments/celestron-binoculars-10x50-landscout/p,52135#tab_bar_0_select

https://www.bestbinocularsreviews.com/Celestron10x50LandScout-148.htm

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 minutes ago, litourg floyd said:

Γεια και από εμένα,θα  πω και εγώ τη γνώμη μου και θα κάνω και πρόταση.Κάλια 10 χ 50 όχι μεγαλύτερα.Από Αθήνα όμως λίγο δύσκολο να κάνεις παρατήρηση με τόσο φωτορύπανση,άντε να δεις 5-6 στόχους πολύ φωτεινούς.Τα porro πολύ καλύτερα από τα roof.Όλα όσα γράφετε για τρίποδα κτλ,σωστά.Εγώ έχω ένα ζευγάρι 10χ50 porro,πάρα πάρα πολύ καλά,τα έχω συγκρίνει με celestron nature dx και είναι αν όχι παρόμοια ένα κλικ καλύτερα.Παρακάτω βάζω το link με το μοντέλο και το link με το review από το BBR.Πιστεύω είναι μία καλή πρόταση και σε αρκετά καλή τιμή,περίπου 150 ευρώ.

https://www.astroshop.eu/instruments/celestron-binoculars-10x50-landscout/p,52135#tab_bar_0_select

https://www.bestbinocularsreviews.com/Celestron10x50LandScout-148.htm

Οοοοκ, σιγα σιγά βγαίνει μια πιο σαφής εικόνα, εντός budget. 

Κάτι nikon 10*50 που είναι κοντά στα 200 έχουν κάποια αξιλογη διαφορά; αν όχι ενδιαφέρουσα η δική σου πρόταση 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από πολλά χρόνια είχα δοκιμάσει τα Nikon 10Χ50 Action και δεν θύμιζαν καθόλου Nikon. Αν θυμάμαι καλά είχαν έντονη γεωμετρική παραμόρφωση, χρωματική εκτροπή και φτωχές αντιανακλαστικές επιστρώσεις. Ήταν στη χαμηλότερη κατηγορία τιμής της Nikon αλλά να κρατάς κάτι τόσο μέτριο και να γράφει Nikon... Κατά τη γνώμη μου η Nikon έκανε κακό στο prestige της βάζοντας στη γκάμα της φθηνά κινέζικα κιάλια, αλλά μπορεί να έκανε καλό στα έσοδά της.

Να σημειώσω εδώ ότι στα κιάλια εξίσου σημαντικό στοιχείο με την οπτική ποιότητα είναι η μηχανική ποιότητα. Τα καλύτερα οπτικά σε ένα μέτριο σασί είναι άχρηστα. Η σοβαρή και στιβαρή σχεδίαση είναι απαράιτητη για να παραμείνουν τα δύο σκέλη ευθυγραμμισμένα (θεμελιώδες έστω και για ολογόλεπτη παρατήρηση) και να γίνεται η εστίαση με τρόπο αποτελεσματικό και σταθερό. Θα προτιμούσα λίγο χειρότερα οπτικά αλλά με αξιόλογη μηχανική κατασκευή, παρά το αντίθετο. Επιπλέον, ακόμη και στην κατηγορία των € 200 συναντώνται συχνά κιάλια με πρόβλημα ευθυγράμμισης που δεν λύνεται χωρίς επέμβαση σε κρυμμένες βίδες μικρορύθμισης κάτω από την (κολλημένη συνήθως) επένδυση.

Κατά συνέπεια τα κιάλια αγοράζονται οπωσδήποτε κατόπιν δοκιμής.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

37 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Πριν από πολλά χρόνια είχα δοκιμάσει τα Nikon 10Χ50 Action και δεν θύμιζαν καθόλου Nikon. Αν θυμάμαι καλά είχαν έντονη γεωμετρική παραμόρφωση, χρωματική εκτροπή και φτωχές αντιανακλαστικές επιστρώσεις. Ήταν στη χαμηλότερη κατηγορία τιμής της Nikon αλλά να κρατάς κάτι τόσο μέτριο και να γράφει Nikon... Κατά τη γνώμη μου η Nikon έκανε κακό στο prestige της βάζοντας στη γκάμα της φθηνά κινέζικα κιάλια, αλλά μπορεί να έκανε καλό στα έσοδά της.

Να σημειώσω εδώ ότι στα κιάλια εξίσου σημαντικό στοιχείο με την οπτική ποιότητα είναι η μηχανική ποιότητα. Τα καλύτερα οπτικά σε ένα μέτριο σασί είναι άχρηστα. Η σοβαρή και στιβαρή σχεδίαση είναι απαράιτητη για να παραμείνουν τα δύο σκέλη ευθυγραμμισμένα (θεμελιώδες έστω και για ολογόλεπτη παρατήρηση) και να γίνεται η εστίαση με τρόπο αποτελεσματικό και σταθερό. Θα προτιμούσα λίγο χειρότερα οπτικά αλλά με αξιόλογη μηχανική κατασκευή, παρά το αντίθετο. Επιπλέον, ακόμη και στην κατηγορία των € 200 συναντώνται συχνά κιάλια με πρόβλημα ευθυγράμμισης που δεν λύνεται χωρίς επέμβαση σε κρυμμένες βίδες μικρορύθμισης κάτω από την (κολλημένη συνήθως) επένδυση.

Κατά συνέπεια τα κιάλια αγοράζονται οπωσδήποτε κατόπιν δοκιμής.

Μόνο που εγώ ή μονη ελπίδα να καταλάβω κάτι να συγκρίνω άμεσα δύο μεταξύ τόυς κι αν! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έλλειψη ευθυγράμμισης γίνεται αισθητή από το ζόρισμα στα μάτια, παρόμοιο με εκείνο που νιώθουμε όταν "αλληθωρίζουμε" ή κοιτάζουμε κάτι από υπερβολικά κοντινή απόσταση. Αν μετά από λίγα λεπτά διαρκούς παρατήρησης συνεχίζουμε να αισθανόμαστε άνεση και δεν κουράζονται τα μάτια μας, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ευθυγράμμισης ή είναι αμελητέο.

  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους


Παντως δοκιμασα μια προσομοιωση απο το εκπληκτικο stellarium απο τον υπολογιστη και αν ειναι οπως τα δειχνει, οντως δεν υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ 7x και 15x. 

οπως διαβασα καπου, δεν υποκαθιστουν τα κυαλια το τηλεσκοπιο.  

Οποτε βοηθαει παρα πολυ να εχω μια καλυτερη αποψη! 

 

Μαγαζια με κυαλια/ τηλεσκοπια εχουμε στην Αθηνα; 

Η μονο το πλανηταριο στη θεσσαλονικη;  eshop ευρωπαικα;

Κάτι τέτοιο; https://www.skroutz.gr/s/26365390/Levenhuk-Κιάλια-Αδιάβροχα-Sherman-Pro-10x50mm.html

Το επεξεργάστηκε ο Gavriil
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδεικτικά θα σου πω τι αγόρασα εγώ πέρυσι από διάφορα καταστήματα φωτογραφικών ειδών στο κέντρο της Αθήνας για να στήσω ένα 100% portable setup έως 250 ευρώ:

1. Κιάλια Nikon Aculon A211 10X50, τιμή 110 ευρώ. Πρόκεται για εισαγωγικά κιάλα σε λογική τιμή. Η πιο αντικειμενική παρουσίαση που βρήκα για τα συγκεκριμένα κιάλια και τα θετικά/αρνητικά ευρήματα της οποίας μπορώ να επιβεβαιώσω μετά από πολύμηνη χρήση είναι αυτή εδώ: https://www.allbinos.com/286-binoculars_review-Nikon_ACULON_A211_10x50.html.

2. Τρίποδο Sirui Traveler 7A, τιμή 109 ευρώ. Εξαιρετικό τρίποδο που μετατρέπεται και σε μονόποδο με δύο κινήσεις. Εύκολο στήσιμο με συνολικό ύψος 171 cm για άνετη παρατήρηση, όταν διπλώνει είναι 46 cm και μεταφέρεται πολύ εύκολα, στιβαρό και σταθερό με φοβερή ποιότητα υλικών και παρελκόμενων, είναι πραγματικά μια άκρως αξιόλογη επιλογή.

3. SmallRig Multi-Functional Ball Head with Removable Shoe Mount 1875, τιμή 18 ευρώ. Επέλεξα αυτή τη λύση αντί για τον κλασσικό αντάπτορα τύπου L που συνήθως χρησιμοποιείται για να στερεωθούν τα κιάλα στο τρίποδο. Βασικό πλεονέκτημα του smallrig είναι ότι λόγω μικρού ύψους μπορεί να παραμείνει μόνιμα πάνω στο συγκεκριμένο κιάλι ακόμα και όταν αυτό αποθηκεύεται στην θήκη του. Με αυτό τον τρόπο η τοποθέτηση στο τρίποδο είναι εντελώς plug&play.

Να προσθέσω ότι ακόμα και μέσα από το κέντρο της Αθήνας και παρά την φωτορύπανση μπορεί κανείς να παρατηρήσει με τον παραπάνω εξοπλισμό έναν ικανοποιητικό αριθμό στόχων, όπως πλανήτες (φάση Αφρόδιτης, Δίας + δορυφόροι), διπλούς αστέρες (Albireo, Epsilon Lyrae ), πολλαπλά αντικείμενα βαθέως ουρανού (Μ6, M41, M47). Σε συνδιασμό με την εφαρμογή Mobile Observatory Pro 3 αποτέλεσε για εμένα ένα λειτουργικό σύνολο που απέδωσε (και με το παραπάνω) τα αναμενόμενα.

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης