Jump to content

Ngc7023 (vdb139) [iris Nebula]


raxxla

Η πρώτη μου απόπειρα σε νεφέλωμα ανάκλασης.

Από την βραδυά στον Πάρνωνα τον Αύγουστο.

Και τι δεν πήγε στραβά εκείνη τη νύχτα (τεχνικά), αλλά μαζί με τον ανηψιό μου τον Ιορδάνη δεν το βάλαμε κάτω και κάναμε ότι μπορούσαμε.

 

NP101is

QHY9

MaximDL (οδήγηση, λήψη, preprocess)

LRGB 250 min (15x10m lum, 5x3x400s RGB)


From the category:

Νεφελώματα

· 5217 images
  • 5217 images
  • 26765 σχόλια εικόνας




Προτεινόμενα σχόλια

Ηλία, το αστρικό πεδίο είναι απίστευτα όμορφο.... :shock:

Ο δε φωτισμός του πυρήνα του νεφελώματος....είναι το κάτι άλλο... :roll:

Καλή συνέχεια... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία πανέμορφη - αριστούργημα :!: :!: :!:

Βγήκε καλύτερη απ΄ότι την περίμενα,

 

τώρα όσο αφορά τα σχόλια του Μάστορα όντως φαίνονται οι κάθετες γραμμές και το nr ίσως είναι λίγο παραπάνω αλλά είναι πταίσματα μπροστά στο συνολικό αποτέλεσμα !

Σύνδεσμος για σχόλιο

:shock: :shock: Δεν άργησες βλέπω και πολύ για να μας πετάξεις τα μάτια έξω ρε Λιάκο!!!!SUPERRRRRR :!: :!:

 

Υ.Γ Ο ένας ''μάστορας'' ο άλλος ''πρόεδρος''....εσένα τι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο να σου δώσουμε :?: :roll: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Εντάξει τώρα, μας έπεισες με τα τεχνικά σου προβλήματα. Ηλία δεν υπάρχουν πια προβλήματα για σένα. Οι βάσεις σου είναι φοβερές και δεν πιστεύω πια ότι υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να φωτογραφήσεις εκεί πάνω. Μια από τις ομορφότερες Ίριδες που έχω δει. Από κάθε πλευρά η εικόνα αυτή είναι εκπληκτική. Μπράβο και με άφησες με το στόμα ανοιχτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία εκπληκτική! Αυτά τα reflection nebulas είναι πολύ όμορφα από σκοτεινούς ουρανούς. Φυσικά συγχαρητήρια για την επεξεργασία και την σωστή τεχνική.

Το nοise reduction στη συγκεκριμένει δεν με ενοχλεί .Σε άλλες ενοχλεί περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας!

Άγγελε, οι γραμμές προέρχονται από ένα #*#$%πρόβλημα που αποφάσισε να με ταλαιπωρήσει αποκλειστικά εκείνη τη νύχτα, σου είχα πει. Ευτυχώς λήθηκε.

Όμως στη φωτό δεν εξαφανίστηκαν εντελώς τα bands παρόλο το sigma clip :cry:

Αντώνη και Γιώργο έχετε δίκιο και για το nr, τώρα που το βλέπω μετά από μέρες από την επεξεργασία το διακρίνω και εγώ.. Σε μια προσπάθεια να απαλύνω τον θόρυβο σε κάποιο τμήμα επηρρέασα όλη τη φωτό, κακώς, έπρεπε να το κάνω τοπικά και μαλακά.

Γιώργο, στα άστρα έκανα ένα minumum filter ώστε να "μειώσω" την παρουσία τους και να αναδείξω περισσότερο το υπόλοιπο μιας και όλο το υπόβαθρο είναι ανάγλυφο, μάλλον το παράκανα..

Ιφικράτη συμφωνώ, τα νεφελώματα αυτής της κατηγορίας είναι τα αγαπημένα μου, αλλά είναι και απαιτητικά σε συνθήκες ουρανού.

Αντώνη, σ'ευχαριστώ πολύ, αλλά πιστεύω έχω πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μου και σε κάποια πράγματα μόλιες έχω ξύσει την επιφάνεια, πάντως από όρεξη πάμε καλά, από χρόνο δεν ξέρω :)

Χε,χε!! Τα μαζεύω όλα για την επόμενη φωτό!

 

Να'στε όλοι καλά και εύχομαι μια καλή χειμερινή αστρο-σαιζόν :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Εξαιρετική φώτο Ηλία. Τα χρώματα είναι το κάτι άλλο. Νομίζω οτι δεν χρειαζότανε NR, ίσως ελάχιστο. Ήτανε λίγες οι λήψεις αλλά οκ, και λίγο θόρυβο να έχει δεν πειράζει.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας αρέσει, ομολογώ πως τελικά αυτό το είδος νεφελωμάτων είναι αυτό που με εξιτάρει περισσότερο, ωραίο το υδρογόνο αλλά τα χρωματικά παιχνίδια των νεφελωμάτων ανάκλασης είναι άλλος κόσμος :P

Δυστυχώς το αγαπημένο μου (ρ Οφιούχου) μας αποχαιρέτησε πριν προλάβω να δοκιμάσω, του χρόνου :o

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης