Jump to content

Equatorial platform για ντοπς - review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύρω στο περασμένο Δεκέμβρη άρχισα να ψάχνω ένα τρόπο να έχω tracking με το GSO 8'' dobs μου. Η κλασική απάντηση φυσικά είναι η γερμανική , αλλά με ένα ψάξιμο στην αγορά και στα τεχνικά χαραχτηριστικά κατάλαβα ότι με το βάρος και το μήκος της σωλήνας μου, η μόνη "σοβαρή" λύση θα ήτανε μια EQ6 ή κάτι καλύτερο (δείτε και http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5420&start=15).

 

Μετά από πολύ σκέψη ΔΕΝ αγόρασα γερμανική , κυρίως για λόγους κόστους (η απλή δεν υπήρχε διαθέσιμη, θα έπρεπε ή να περιμένω ή να καταφύγω στην goto). Αλλά επίσης συνέβαλε και η έλειψη χώρου αποθήκευσης, χώρου χρήσης (πολλές φορές παρατηρώ από το μπαλκόνι μου και δεν υπάρχει πολύς χώρος), και χρόνου για το στήσιμο της βάσης πριν την παρατήρηση (κατάλαβα ότι αν έπρεπε να προσθέσω και τον χρόνο του στησίματος/ευθυγράμμισης μιας γερμανικής, είναι σίγουρο ότι θα τα έτρωγε όλα η ντουλάπα). Αντιθέτως κατέφυγα σε μια equatorial platform, και ποιό συγκεκριμένα στην 23'' από την Round Table Platforms του Brian Reed ( http://www.roundtableplatforms.com/ ). Ο λόγος είναι απλός, είναι η μόνη πλατφόρμα σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων που έχει 100% θετικές κριτικές. Ολες οι υπόλοιπες πλησιάζανε ή υπερβαίνανε τα 1000$ και οι ποιό φτηνές δεν μου εμπνεύσαν εμπιστοσύνη. Αντιθέτως οι πλατφόρμες του Brian έχουν καλές κριτικές, και με ενθουσίασε το γεγονός ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέ τηλεσκόπιο μέχρι 12.5'' και συνολικό βάρος 45 κιλα (ναι, ζαχαρώνω ένα 12'' για αργότερα :) ) και ότι είναι εφικτή περιορισμένη αστροφωτογράφιση με σύντομες εκθέσεις χωρίς οδήγηση (σχεδόν ότι μπορείς και με μια γερμανική χωρίς οδήγηση δηλαδή :-) ) Επικοινώνησα με το Brian με email και μου έλυσε όλες τις απορίες. Και γενικά είναι επαγγελματίας σε όλες τις φάσεις: πριν και μετά την αγορά. Ακόμη και τώρα, 6 μήνες μετά, που ο μικρός μου γιός έκανε ζημιά σε ένα σημείο της, ο Brian μου στέλνει τα ανταλακτικά, και μάλιστα άνευ χρεωσης (λόγο μικρού κόστους)

 

Χρειαστήκανε 5 βδομάδες για την κατασκευή, 1 βδομάδα αποστολή, 2 για να βγει από το τελωνείο. Κόστος:

 

Πλατφόρμα: 549.00$

Hand controller: 25.00$

Shipping EMS: 121.00$

Paypal fee: 27.80$

 

Σύνολο:722.80$

 

δηλαδή περίπου 543 ευρώ. Τελωνείο φόροι κλπ 160 ευρώ, αλλά εδώ να υπολογίσετε ότι μου έχουν βάλει φέσι στο τελωνείο ΞΑΝΑ-προσθέτοντας τα μεταφορικά πριν την φορολόγηση γιατι στο χαρτί της USPS δεν αναφερότανε ο κωδικός που σημαίνει ότι περιλαμβάνονται ήδη τα μεταφορικά. Υπολογίζω ένα φέσι των 50 ευρώ το οποίο πήγε χαλάλι γιατί δεν είχα τον χρόνο να τους κυνηγήσω να τα πάρω πίσω. Σύνολο δηλαδή 700 (ή 650 χωρίς το φέσι). Η τιμή πλησιάζει αυτή μιας απλής (non-goto) γερμανικής, αλλά και πάλι ισχύουν οι ποιό πάνω λόγοι υπέρ της.

 

Η πλατφόρμα είρθε πολύ καλά συσκευασμένη και δεν υπήρχε κανένα σημάδι βλάβης από κτυπήματα κλπ κατά την μεταφορά. Η πρώτη εντύπωση ήταν ότι πρόκειται για μια απλή αλλά πολύ καλά σχεδιασμένη κατασκευή, με προσεγμένες πολλές μικρές λεπτομέρειες.

 

 

Μερος 1 : οπτική παρατήρηση

 

Οι πρώτες δοκιμές παρατηρησιακά με αφήσανε ευχαριστημένο: με καθόλου ευθυγράμμιση (μόνο την πυξίδα της πλατφόρμας να κοιτά στο βορά) είχα τον Κρόνο ή την Σελήνη μέσα στο FOV για 2-5 λεπτά, και με μεγένθυση X400 (στα όρια του οργάνου μου και σίγουρα πάνω από τα όρια του seeing). Ετσι, για το αστείο της υπόθεσης, δοκίμασα 2 barlow 2X + προσοφθάλμειο 6mm, δηλαδή Χ800 για εμένα, πάνω στον Κρόνο.

Χωρίς την πλατφόρμα, και με την μετριότατης ποιότητας βάση που έχει το dobs μου, δεν υπήρχε περίπτωση ούτε να τον βάλω στο FOV, πόσο

μάλλον να τον δω. Με την πλατφόρμα όχι μόνο τον έβαλα στο FOV, αλλά τον είδα (ότι τέλος πάντων μπορούσα να δω με αυτήν την γελοία μεγένθυση) για τουλάχιστον 1.5 λεπτό. Ανάλογα, με μικρότερες μεγενθύσεις και καλύτερη ευθυγράμμιση, έχεις και καλύτερους χρόνους. Εχει τύχει να βάλω το Κρόνο σε Hyperion 8mm μαζί με barlow 2X (X 300), να πάω να φωνάξω την γυναίκα μου, να γυρίσουμε μετά από 6-7 λεπτά και να είναι ακόμη άνετα μέσα στο FOV. Εντυπωσιακό για μια διαδικασία, βάλε κάτω την πλατφόρμα, βάλε πάνω το dobs και άρχισε να παρατηρείς. Υπόψη, "μέσα στο FOV" σημαίνει ότι υπαρχει drifting, αλλά καμία σχέση με αυτό χωρίς πλατφόρμα. Για περίπου 50 λεπτά μπορώ να γυρίζω τον σωλήνα στους στόχους μου και μετά η πλατφόρμα να με αφήνει να απολαύσω το θέαμα χωρίς να χρειαστεί να πολυ-αγγίξω το τηλεσκόπιο.

 

Πρόβλημα έχω όταν:

 

α) ξεχάσω να κατεβάσω τον λεβιέ απασφάλισης (οπότε αρχίζω να βρίζω γιατί δεν κάνει tracking απόψε :) ),

β) όταν περάσουν τα 50 λεπτά (οπότε αυτόματα σταματάει) και μέχρι να το καταλάβω και την κάνω reset ξαφνικά ο ουρανός τρελαίνεται

και αρχίζει να "τρέχει" :) ,

γ) όταν τελειώνουν οι 8 ΑΑ μπαταρίες και η πλατφόρμα αρχίζει τα τρελά :)

 

Εν κατακλείδι, για οπτική παρατήρηση, η πλατφόρμα είναι το τέλειο συμπλήρωμα για ένα dobson ακολουθόντας την νοοτροπία του dobsonian "βάλτο κάτω και άρχισε να παρατηρείς". Ειναι μικρή και εύκολη στην μεταφορά και στην αποθήκευση, πολύ εύκολη στην χρήση. Με τον συνδιασμό μιας καλής βάσης (αχ!) και ίσως digital setting circles (stay tuned, θα έχω κάτι σύντομα για αυτό), η διάμετρος του σωλήνα μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερος 2 : φωτογράφιση

 

Αυτό το κομμάτι δεν είναι ολοκληρωμένο γιατί ακόμη το ψάχνω.

 

Οταν πρωτοδοκίμασα την πλατφόρμα με CCD κατάλαβα ότι υπήρχει πρόβλημα : στο video φαίνονταν καρέ θολα με κραδασμούς. Πιστεψα ότι φταίει ο τρόπος που βάζω την βάση πάνω στην πλατφόρμα, αλλά ο Brian μόλις είδε το video αμέσως μου έστειλε καινούργιο κινητήρα με χίλιες συγνώμες: προφανώς εγώ είμουν ο πρώτος που δοκίμασε μια καινούργια παρτίδα από κινητήρες που τελικά βγήκαν προβληματικοί και κατά την διάρκεια της δοκιμής της πλατφόρμας μου είχε χάλια seeing στην περιοχή του και δεν μπόρεσε να δει πρώτος το πρόβλημα. Ο καινούργιος κινητήρας στάλθηκε Σαββάτο, και τον είχα Τετάρτη χωρίς χρέωση. Με την τοποθέτηση (εύκολα βάση των οδηγιών) τα προβλήματα λυθήκανε αμέσως. Το αναφέρω σαν παραδειγμα επαγγελματισμού και σωστού after-sales support.

 

Η πλατφόρμα είναι βράχος σταθεροτητας. Υπάρχει κάποια αύξηση στον χρόνο που χρειάζονται οι κραδασμοί να αποσβεστούν σε σχέση με την σκέτη βάση του dobson, αλλά είναι αμελητέα (από 1'' χωρίς άντε να είναι 2'' με). Εχω παρατηρήσει ταλαντώσεις μόνο με δυνατό αέρα, αλλα αφαιρόντας την πλατφόρμα είδα ότι τους είχα και χωρίς αυτήν. Για πλανητική φωτογράφιση με web camera, και με κάπως καλύτερο aligment, μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα , αυτά είναι απλά δύο δοκιμές :

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3500

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3443

 

Το πρόβλημα όμως είναι στην ευθυγράμμιση. Στην ουσία η μόνη σωστή ευθυγράμμιση μπορεί να γίνει με drift aligment, με διαδικασία ίδια με της

γερμανικής. Η διαφορά είναι ότι όταν θέλεις να ρυθμίσεις ύψος ή προσανατολισμό πρέπει να γυρίζεις όλη την πλατφόρμα, με το τηλεσκόπιο πάνω, και, πιστέψτε με, δεν είναι και το ποιό εύκολο πράγμα στο κόσμο, ιδίως αν θέλεις να κάνεις ρυθμίσεις ακριβείας. Δυστιχώς δεν έχω καταφέρει ακόμη να κάνω σωστό aligment, κυρίως γιατί δεν έχω πρόσβαση στον Νότο οπότε δοκιμάζω εναλακτικές τεχνικές. Το καλύτερο που έχω καταφέρει μέχρι τώρα είναι να έχω έκθεση 30 δευτερόλεπτα (FOV περίπου ενός 12mm, δηλαδή περίπου Χ100) χωρίς να εμφανιστούν ιχνογραμμές. Πιστέυω ότι με κανονικό drift aligment, εκθέσεις μέχρι 2-3 λεπτά (unguided) πρέπει να είναι εφικτές, πριν εμφανιστεί το περιοδικό σφάλμα ή/και το missaligment (έχω δει μερικές φωτογραφίες των 2 λεπτών από άλλους). Δεν έχω ακόμη μετρήσει το περιοδικό σφάλμα.

 

Επεται συνέχεια όταν θα έχω περισσότερα στοιχεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ααα, και να μην ξεχάσω, μια μικρή αλλά ουσιαστική λεπτομέρεια: η πλατφόρμα προσθέτει 14 πόντους στο ύψος του τηλεσκοπίου, και πιστέψτε με, κάνει την παρατήρηση πολύ ποιό άνετη από την κανονική βάση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρων!!! όταν ήταν να πάρω το 10 ή 12 ίντσες τηλεσκόπιο το είχα ψάξει και εγώ για τέτοια στήριξη.

Αλλά τελικά πήρα 10 ίντσες και το έβαλα πάνω στην παλιά γερμανική στήριξη, η οποία τελικά κατάφερε να το σηκώσει το μικρό θηρίο.

Το έχει δοκιμάσει για Πλανητική η Σελήνης, κάνει καλό Tracking???

Θα μπορούσε κάποιος μέχρι 40 sec να πάρει βίντεο χωρίς πρόβλημα???

Επίσης θα μπορούσες να ανέβαζες μερικές φώτο με το σύστημα σου???

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αραγε θα λειτουργουσε αν την εβαζες πανω σε μια σφηνα? :-k :-k :-k
Οι equatorial platforms είναι ότι λέει το όνομα, ισημερινές από κατασκευής τους. Δεν χρειάζονται wedge. Απλά κάνουνε την ισημερινή κίνηση πάνω στην περιφέρεια του κυλίνδρου και όχι από το κέντρο (όπως η γερμανική).

 

Αν βάλεις wedge δεν θα χρειαζόσουν την πλατφόρμα, πάνω στην σφήνα θα έβαζες μόνο το ντοπς όπως είναι, και την παρακολούθηση θα την έκανες μόνο από τον άξονα του αζιμούθιου. Το έχουν ήδη δοκιμάσει, δες :

 

http://mysite.verizon.net/res6jv9o/collegedobsonian/id7.html

http://mysite.verizon.net/res6jv9o/astronomy-trains/id13.html

 

Πριν αποφασίσω να πάω στην πλατφόρμα σκεφτόμουν και εγώ κάτι τέτοιο, αλλά το εγκατέληψα όταν συνειδητοποίησα για τι ζύγισμα μιλάμε, τόσο του wedge, όσο και του αζιμούθιου άξονα - απλά ανασήκωσε με το χέρι το ντοπς σου να δεις πως θα συμπεριφερθεί και τι ροπές θα έχει. Σε εμένα παρά ήτανε πολλές, κόντεψε να τουμπάρει το τηελσκόπιο. Ακόμη και αν το ζυγίσεις να μην τουμπάρει η σφήνα, ο σωλήνας περιστρέφεται ασσύμετρα, και μόνο με (πολύ καλά) μοτέρ ή με πολύ καλα φρένα θα μπορούσες να το κουμαντάρεις.

 

Ααα, και να προλάβω όποιον με ρωτησει γιατί όχι GOTO : κόστος απο την μία και περιστροφή πεδίου από την άλλη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχει δοκιμάσει για Πλανητική η Σελήνης, κάνει καλό Tracking???Θα μπορούσε κάποιος μέχρι 40 sec να πάρει βίντεο χωρίς πρόβλημα???
Με web camera (ή cctv) το tracking είναι υπερ-αρκετό για πλανητική. Εγώ τραβάω κάπου 1000 frames και μετά σταματάω, και ο στόχος είναι ακόμη ανετα στο FOV και ΔΕΝ είχα κάνει σοβαρό aligment. Τώρα που έχω βάλει σημάδια που πρέπει να την τοποθετώ για να έχω αμέσως καλύτερο aligment (και καιρού επιτρέποντος) θα ξαναδοκιμάσω Σελήνη-Δια και θα σας πω.

Η όλη συζήτηση για drift aligment κλπ είναι για DSO (ναι το ξέρω, είμαι μαζοχιστής :) )

Επίσης θα μπορούσες να ανέβαζες μερικές φώτο με το σύστημα σου???
Το βραδάκι από το σπίτι Γιώργο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χα σκευτει για μια πλατφορμα αλλα τωρα που βλεπω αποτελσματα στη πραξη ειναι ακομη καλυτερα .

Ποια ηταν η μεγιστη μεγεθυνση που ειχες και το tracking ηταν καλο ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια ηταν η μεγιστη μεγεθυνση που ειχες και το tracking ηταν καλο ?
Εξαρτάται τι ενοείς με καλό tracking. Οπως είπα ποιό πάνω, παρατηρούσα τον Κρόνο με χ300 για πάνω από 7 λεπτά στο FOV ενός Hyperion 8mm+barlow 2x, και μετά κούνησα ελαφρά την σωλήνα για να τον φέρω ξανά στο κέντρο. Δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα, τώρα που μαθαίνω τα κόλπα για drift aligment, φαντάζομαι ότι οι χρόνοι για ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ θα είναι πολύ καλύτεροι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φωτογραφηση ?
Διάβασε τη γράφω στο 2ο μέρος: για πλανητική έχει δυνατότητες, για DSO θεωρητικά κάνει για Unguided, short exposures, αν έχεις κάνει σωστό aligment. Το σωστό aligment είναι δύσκολο. Ο κατασκευαστής μιλάει για 120-180 secs. Ισως να μπορείς να πετύχεις και παραπάνω, αν δεν έχεις μεγάλο περιοδικό σφάλμα, αλλα μην γελιέσαι, ΔΕΝ είναι EQ6. Θα μου πεις, και που είχα ρωτήσει (πριν την αγορά) την telescope service για το πόσο μπορώ να πάω με EQ6 unguided μου είχαν πει "Just to clarify what this word means exactly: "Short exposures" are anything under max. 15 seconds!". Αλλά την γερμανική μπορείς να την οδηγήσεις και να της διορθώσεις το περιοδικό σφάλμα, και είναι (φαντάζομαι) ποιό έυκολη στο aligment. Δεν ξέρω πραγματικά αν η πλατφόρμα κάνει για DSO, και κάτω από ποιές συνθήκες, ακόμη το ψάχνω. Δες και το site της, έχει κάποιες φωτογραφίες από πλανήτες και DSO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχει δοκιμάσει για Πλανητική η Σελήνης, κάνει καλό Tracking???Θα μπορούσε κάποιος μέχρι 40 sec να πάρει βίντεο χωρίς πρόβλημα???
Με web camera (ή cctv) το tracking είναι υπερ-αρκετό για πλανητική. Εγώ τραβάω κάπου 1000 frames και μετά σταματάω, και ο στόχος είναι ακόμη ανετα στο FOV και ΔΕΝ είχα κάνει σοβαρό aligment. Τώρα που έχω βάλει σημάδια που πρέπει να την τοποθετώ για να έχω αμέσως καλύτερο aligment (και καιρού επιτρέποντος) θα ξαναδοκιμάσω Σελήνη-Δια και θα σας πω.

Η όλη συζήτηση για drift aligment κλπ είναι για DSO (ναι το ξέρω, είμαι μαζοχιστής :) )

Επίσης θα μπορούσες να ανέβαζες μερικές φώτο με το σύστημα σου???
Το βραδάκι από το σπίτι Γιώργο.

 

 

Αν δοκιμάσεις να δοκιμάσεις φυσικά με barlow 2X ή 2.5Χ, προσωπικά με την LXD-75 αν δεν έχει αεράκι πάω 1600 frames και με το θηρίο 10 ίντσες με μήκος 1600mm (βάρος σωλήνα 11 κιλά).

Βέβαια το δικό σου σύστημα σηκώνει πολλά περισσότερα και έχεις κάνει μια καλή επένδυση για το μέλλον, όταν θα πάρεις 12 ή 14 ίντσες και γιατί όχι και 18!!! Νομίζω όσο ποιο βάρη τηλεσκόπιο βάλεις στο σύστημα αυτό θα έχεις καλύτερη απόδοση.

Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα σου, αλλά και φώτο παρουσίαση του συστήματος. :wink:

 

Καθαρούς ουρανούς φίλε!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια το δικό σου σύστημα σηκώνει πολλά περισσότερα και έχεις κάνει μια καλή επένδυση για το μέλλον, όταν θα πάρεις 12 ή 14 ίντσες και γιατί όχι και 18!!! Νομίζω όσο ποιο βάρη τηλεσκόπιο βάλεις στο σύστημα αυτό θα έχεις καλύτερη απόδοση.
Οχι, δεν υπάρχει θέμα ελαφριού φορτίου, αφού ακόμη και τρίποδα με φωτογραφική μηχανή να βάλεις πάνω στην πλατφόρμα πάλι θα λειτουργεί σωστά. Αν βάλεις υπερβολικό βάρος τότε ο κινητήρας δεν θα μπορεί να δώσει την απαιτούμενη ροπή. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το footprint της πλατφόρμας, ο κατασκευαστής λέει ότι για μεγαλύτερο από 12.5'' θα έχεις προβλήματα ισσοροπίας. Αν και νομίζω ότι αυτή η πλατφόρμα άνετα θα μπορούσε να σηκώσει ένα Orion UK 14'' ίσως και 16''
Περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα σου' date=' αλλά και φώτο παρουσίαση του συστήματος.[/quote']Οχι ακριβώς παρουσιάση, αλλά έβαλα μια που την είχα ήδη στις φωτογραφίες, http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=4010
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασα ένα video που είχα για να πάρετε μια ιδέα. Το FOV είναι περίπου 8.5 arcmin (περίπου στα 400Χ), έχει αεράκι, και το seeing δεν είναι και το καλύτερο. Το έχω κόψει στα 1000 frames 40 secs (το αρχικό video είναι πολύ μεγαλύτερο), και το έκανα και mpeg, αλλά και πάλι είναι κάπου 1.6 ΜΒ. http://www.roryt.gr/astronomy/Saturn2.mpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Εξακολουθεις να εισαι ευχριστημενος με τη πλατφορμα ?

Εχεις και το τηλεχειρηστηριο ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To "τηλεχειρηστηριο" που λες είναι ένα καλώδιο με ενα βύσμα RCA και ένα κουτάκι με ένα ποτενσιόμετρο, μην φανταστείς τίποτα εξωτικο (και ναι το έχω και είναι χρήσιμο).

 

Δεν έχουν αλλάξει και πολλά από αυτά που ανέφερα ποιό πάνω. Για οπτική παρατήρηση δεν παίζεται, είναι μικρή, φορητή και εύκολη στην χρήση. Μάλιστα πρόσφατα την δάνεισα σε φίλο με dobs 12.5'', 50 κιλών, και είχε περίπου τα ίδια αποτελέσματα (κάποια στιγμή ίσως συμπληρώσει και τις δικιές του εντυπώσεις εδώ).

 

Για φωτογράφιες, χμ....Για πλανητική κάτι γίνεται με βίντεο. Από εκεί και πέρα (deep space) η πλατφόρμα θέλει drift alligment για να πετύχει κάποια λεπτά χωρίς trails, και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ. Και ναι μεν στο καθ'ύψος δεν θέλει καμιά σοβαρή ρύθμιση (είναι "κομμένη" για τις 38 μοίρες), αλλά για να ρυθμίσεις το αζιμούθιο (αυτός είναι ο σωστός όρος; ) πρέπει να γυρίζεις την πλατφόρμα ΜΕ το τηλεσκόπιο πάνω της. Εγώ δεν έχω προσπαθήσει πρόσφατα (δεν έχω χρόνο και υπομονή αυτήν την εποχή), αλλά κάποια στιγμή μέσα στον Σεπτέμβρη ίσως το ξανα παλέψω.

 

Πρόσφατα προσπάθησα (μόνο με την πυξίδα να κοιτά στον βορά, χωρίς alligment) να τραβήξω wide shots με μόνο την κάμερα και ένα φακό 25-50 με τρίποδα κατευθείαν πάνω στην πλατφόρμα, αλλά και πάλι, στα 3-5 λεπτά έκθεσης είχα star trails, τα οποία θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι είναι από την έλειψη alligment.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι ακομη περιεργος για φωτογραφηση Σεληνης μεγαλης μεγεθυνσης .

Εχεις κανει κατι τετοιο ?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι. Πέρα ότι δεν με ενθουσιάζει πολύ το θέμα (καλά, καλά, θα κάνω και από αυτό κάποια στιγμή :-note ), δεν μου έχει τύχει σε βραδιά που να μπορούσα να κάνω παρατήρηση να έχει Σελήνη που αξίζει (συνήθως προγραμματίζω τις βραδιές μου έτσι ώστε να παρατηρώ deep space). Αλλά από Σεπτέμβρη (μετά τις διακοπές δηλαδή) κάτι θα κάνω και με αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Δειτε τι φωτογραφιες βγηκαν με Dobs και μια τετοια στηριξη (Round Table Platform).

 

http://www.roundtableplatforms.com/wst_page2.php

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

UPDATE για φωτογράφηση DSO

 

Το παρακάτω είναι απάντηση που έδωσα σε άλλο θέμα, το βάζω και εδώ για να είναι ποιό πλήρες το review:

 

 

Με το 8'' και την EOS με barlow, δηλαδή ένα FOV 21.7x32.5 arcmin, έχω πετύχει 30secs χωρίς star trails και με drift aligment στο περίπου (δεν έβλεπα νότο). Μου έκανε drift στο "πάνω κάτω" και εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, για να το διορθώσεις πρέπει να στρέψεις την βάση δεξιά-αριστερά ΜΕ το τηλεσκόπιο πάνω της - αρκετά δύσκολο.

 

Με την EOS μόνη της με φακό 50 f/2, πάνω σε φωτογραφικό τρίποδα, με μόνο την πυξίδα για να κάνω ευθυγράμιση (αστεία ευθυγράμιση δηλαδή) έχω πάει μέχρι τα 2,5-3 λεπτά πρίν εμφανιστούν τα star trails.

 

Η δυσκολία μου ήτανε κυρίως στην ευθυγράμιση. Δεν μπορώ να κάνω εύκολα drift aligment, δεν μπορείς να γυρίσεις όλη την πλατφόρμα στο αζιμούθιο, δεν είχα πολύ χρόνο και υπομονή κατα τις δοκιμές μου. Εκεί που εκανα drift aligment και παρακολουθούσα τον στόχο στο σταυρόνημα, έπρεπε να επιμήνω και να πετύχω τουλάχιστον 5 λεπτά ακινησίας. Δεν περίμενα, είχα μόνο ένα βράδυ διαθέσιμο και είθελα να κάνω και παρατήρηση (όπου φυσικά η πλατφόρμα σκίζει).

 

Αλλά ακόμη και καλή ευθυγράμιση να κάνεις , ο σχεδιασμός της πλατφόρμας σε περιορίζει στα πόσα λεπτά θα κάνεις έκθεση, γιατί από ενα σημείο και μετα θα εμφανιστεί το περιοδικό λάθος και το σφάλμα λόγω έλειψης οδήγησης. Για αυτό με κάτι τέτοιο δεν περιμένεις παραπάνω από μερικά λεπτά (ας πούμε 5 ; ) συνεχής έκθεσης, που όμως με μια ευαίσθητη κάμερα μπορεί να δώσει κάποια αποτελέσματα.

 

Εμένα με περιορίζει και το όργανο: πρόβλημα in-focus (πρέπει να χρησιμοποιώ barlow), μέτρια κίνηση/έλεγχο από την βάση του ντόπς, συν ότι ο όλος συνδιασμός έχει βγει πολύς για την μέση μου. Για αυτό καταφέυγω σε κάτι μικρότερο και καθαρά φωτογραφικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης