Jump to content

Ερώτηση για αγορά Barlow


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Είμαι στη φάση διερεύνησης για την αγορά ενός barlow φακού. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τις επιλογές που υπάρχουν στην αγορά. Το τηλεσκόπιο μου, είναι ένα orion xt10i το οποίο έχει έρθει με φακούς SPL 25mm, SPL 10mm. Η ωφέλιμη μεγέθυνση σύμφωνα με τις προδιαγραφές που μπορώ να πάρω είναι 300x.

 

Γενικά από αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλήξει σε δύο πιθανές επιλογές. Η μία είναι ο συνδυασμός ενός Barlow 2x της Televue σε συνδυασμό με ένα 8mm προσοφθάλμιο. Η άλλη είναι η αγορά ενός powermate 2.5x. Και με τις δύο επιλογές θα καταλήξω να παίρνω την μέγιστη μεγέθυνση, αλλά αξίζει να στραφώ στον powermate 2.5x ή η διαφορά στην ποιότητα δεν είναι τόσο σημαντική, οπότε καλύτερα είναι να πάω στην πρώτη επιλογή όπου θα πάρω περισσότερες μεγεθύνσεις.

 

Το προσοφθάλμιο που σκέφτομαι να αγοράσω είναι αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=987

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8mm + 2.5x είναι υπερβολή και ο Hyperion επάνω σε ένα μακρύ Barlow/ Powermate θα φορτίζει τον εστιαστή. Επίσης τα f/4.7 θα υπονομεύσουν τον Υπερίωνα ο οποίος μέχρι τα f/6 αισθάνεται καλύτερα.

Προτείνω να στοχεύσεις στα 250x με έναν ES82 4.7mm. Θα έχεις σίγουρα καλύτερη εικόνα, αφού δεν θα παρεμβάλεται barlow.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είχα υπόψη μου 2.5 x 8, αλλά barlow 2 x 8 ή powermate 2.5 σκέτο με τα προσοφθάλμια που ήδη έχω.

 

Επίσης γιατί στο NightWatch αναφέρεται ότι πολλές φορές είναι καλύτερη η χρήση ενός barlow x2 με προσοφθάλμιο, αντί να πάρεις απ'ευθείας το προσοφθάλμιο που δίνει αυτή την μεγέθυνση?

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης γιατί στο NightWatch αναφέρεται ότι πολλές φορές είναι καλύτερη η χρήση ενός barlow x2 με προσοφθάλμιο, αντί να πάρεις απ'ευθείας το προσοφθάλμιο που δίνει αυτή την μεγέθυνση?

 

Αυτό μπορεί να ισχύει (μιλάμε για ποιότητα εικόνας) ΜΟΝΟ αν ο barlow και το αρχικό προσοφθάλμιο είναι εξαιρετικής ποιότητας και αυτό που δίνει απευθείας την μεγέθυνση είναι για πέταμα. Εκτός του ότι ο barlow δημιουργεί εντάσεις στον εστιαστή.

 

Βρες τις εστιακές που χρειάζεσαι και πάρε φακούς για αυτές. Ο barlow είναι για να κάνεις collimation στα κατοπτρικά και να τον έχεις σε μια γωνιά μήπως χρειαστεί.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οπότε μάλλον θα πρέπει να κατευθυνθώ σε ένα προσοφθάλμιο που θα δίνει απ'ευθείας την μεγέθυνση που θέλω.

 

Τον ES82 4.7mm, που πρότεινε ο φίλος kkokkolis από πάνω που μπορώ να τον βρω?(ουπς άκυρο... βρήκα http://www.optcorp.com/explore-scientific-4-7mm-82-degree-waterproof-eyepiece.html) 100 δολάρια + 80 τα μεταφορικά!!!!!!) . Επίσης επειδή μπορώ να διαθέσω έως 200-250 ευρώ έχετε κάποια πρόταση για κάποιο ποιοτικότερο προσοφθάλμιο 4 - 5 mm?

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το ΟPT το πήρα και εγώ πριν 1,5 χρόνο. Δυστυχώς χρεώνουν πολλά μεταφορικά και για αυτό πρέπει να πάρεις αρκετά πραγματα για να συμφέρει. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει συχνά γιατί το seeing με το 12αρι δεν σηκώνει συχνά τέτοια μεγέθυνση.

 

Πρέπει να βρεις την καλή μεγάθυνση που δίνει το τηλεσκόπιο σου σε σχέση με την ατμόσφαιρα και μην δίνεις καμιά σημασία στις προδιαγραφές του τηλεσκοπίου.

 

Στα λεφτά που δίνεις εγώ θα έδινα κάτι παραπάνω και θα έπερνα ένα zoom. Αν και δεν συμπαθώ τα ζοομ είναι μια καλή λύση για μεγάλες μεγεθύνσεις.

 

http://www.optcorp.com/televue-3-6mm-zoom-nagler-eyepiece.html

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τι έχω καταλάβει, γενικότερα καλό είναι οι φακοί να δοκιμάζονται πριν την αγορά με το τηλεσκόπιο. Για το δικό μου το astroshop π.χ δίνει μέγιστη θεωρητική 500x, ενώ γενικά γράφεται ότι σε 300x τα πάει μια χαρά. Με το 4.7 δίνει 250x, οπότε τι μπορεί να πάει στραβά και να μην αποδώσει??

 

Πάντως για τα zoom, ότι έχω διαβάσει έως τώρα είναι αρνητικά. Επειδή ασχολούμαι και με την φωτογραφία γνωρίζω ότι οι φακοί zoom δεν είναι ότι καλύτερο.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σύσταση για χρήση Barlow αληθεύει για την χρήση παραδοσιακών φακών Kellner & Plössl, σε κάποιο βαθμό και Abbe Orthoscopic, επίσης Erfle & Köning. Αυτοί οι φακοί έχουν προοδευτικά μικρότερη διάμετρο προσοφθαλμίου και στενότερο eye relief όσο μικραίνει η εστιακή τους απόσταση, ενώ κάποια δείγματα υποφέρουν στα άκρα σε γρήγορα τηλεσκόπια.

Ενώ οι Plössl 32 ή 25mm έχουν μεγάλο φακό και άνετο eye relief, κάτω από τα 12mm ο φακός έχει διάμετρο 1cm και μικρότερο και πρέπει να κολλήσεις το μάτι για να δεις. Η Televue μάλιστα σταματά την σειρά Plössls αξιοπρεπώς στα 8mm.

Οι ευρυγώνιοι φακοί συχνά βασίζονται στα παραπάνω σχέδια, χρησιμοποιώντας έναν τροποποιημένο Erfle μεγάλης εστιακής, στον οποίον προσθέτουν ένα στοιχείο Barlow (ή Smythe) με 2-3 φακούς. Ο Hyperion 8mm είναι φακός 23mm με Barlow περί τα 3x, το οποίο μάλιστα ξεβιδώνει. Οι υπόλοιποι το ίδιο, ο 10mm 2.5x, ο 13mm 2x, ο 17mm 1.5x (περίπου). Μπορείς να βάλεις και άλλον Barlow αλλά θα έχεις δύο έν σειρά. Ποιο καθαρή είναι η προσθήκη Fine Tune Ring 28mm που μετατρέπει τον Υπερίωνα σε 5mm.

250x είναι πιο ρεαλιστική μεγέθυνση. Θα υπάρξουν ευκαιρίες για 409x αλλά και νύκτες που 120-150x θα είναι το όριο. Το σχέδιό σου δεν είναι κακό, απλώς θα αξιοποιηθεί περισσότερο ένας συνδυασμός 10mm (ο κύριος φακός σου με τη μεγαλύτερη χρήση) και Barlow 2x.

Έχε υπόψη πως και οι τιμές Barlow δίνονται στο περίπου. Σε μετρήσεις που έκανα με κανόνα και διαφόρους συνδυασμούς φακού/ τηλεσκοπίου, ο Orion Shorty Plus (ίδιος με Celestron Ultima) ήταν 2.2x, ο GTO Proxima 1.5x (ίδιος με Antares 1.6x & Astrophysics 1.7x) ήταν 1.7x, ο Denk 2x Multiplier ήταν 1.33 επάνω στον φακό και μέχρι 1.8-1.9 με προεκτάσεις 35- 42mm. Μόνο ο Powermate ήταν ακριβώς 2.5x. Ίσως επειδή δεν είναι Barlow. Η μεγέθυνση των Barlow εξαρτάται από την απόσταση από την παύση πεδίου και για τον λόγο αυτό οι φακοί μεγάλου eye relief (Hyperions, Radians, Planetaries, Expanses κλπ) ψηλώνουν όσο μικραίνει η εστιακή, αντίθετα από τους Plössl. Ακριβώς έτσι ο Hyperion από 8mm γίνεται 6, 5 ή 4mm με έναν αποστάτη δακτύλιο 14, 28 ή 42mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Τελικά θα ακολουθήσω την πρώτη συμβουλή για την αγορά του ES 82 4.7mm για να πάω σε μία μεγέθυνση 255 περίπου και στο μέλλον βλέπουμε.
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης