Jump to content

Την γνωμη σας και την βοηθεια σας


ysteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Ειμαι καινουριος στον χωρο και μετα απο σκεψη,αρκετο διαβασμα και συζητηση εδω στο φορουμ αποφασισα πριν προχωρησω στην αγορα τηλεσκοπιου να αποκτησω μια πρωτη εξεικοιωση με κιαλια.

Αγορασα λοιπον τα Yukon Futurus 10x50.Μολις τελειωσα με το focus αποφασισα να κανω αρχικα τον ελεγχο 7 σημειων που αναφερεται στο Backyard Astronomer's Guide.Εκει τα πηγαν αρκετα καλα.

Στη συνεχεια να ελεγξω την κατακορυφη και οριζοντια ευθυγραμμιση.Εκανα τον ελεγχο που αναφερει ο Gary Simonec στο Binoculars Highlights.Μακρινος στοχος(the further the better αναφερει χαρακτηριστικα)και στα δυο barells οστοχος κεντραρισμενος.Αποφασισα(καλως η κακως δεν εχω ιδεα)να κανω το ιδιο τεστ στο σπιτι μου(αποσταση γυρω στα 6-8 μετρα)κοντινος στοχοσ δηλαδη.

Εκει ο στοχος φροντισα να σχηματισει σταυρονημα και αρχικα τον κεντραρα στο δεξι barrel.Moλις κοιταξα απο το αριστερο ομως το σταυρονημα ειχε μια αποκλιση 1/2 της ακτινας στον δεξιο αξονα.

Τι σημαινει αυτο?Εχουν προβλημα?

Τελος παντων,θεωρωντας οτι οντως εχουν προβλημα και ψαχνοντας λιγο στο internet ανακαλυψα τι εστι IPD αλλα και dominant eye.Eπαναλαμβανοντας το τεστ με σωστη IPD και με το αριστερο ματι μονο το σταυρονημα στοχος ειχε αποκλιση 1/4 της ακτινας,παλι στον δεξιο αξονα.

Δοκιμαζοντας και στον οριζοντιο(παλι μεσα στο σπιτι μου)εφερα τα κιαλια σε αποσταση 15-20 εκατοστα απο τα ματια μου κι ελεγξα τα δυο ειδωλα διαπιστωνοντας οτι και εκει εχουν προβλημα(δεν υπαρχει συνεχεια στη γραμμη,ημια ειναι πιο χαμηλα).

Τι συμβαινει εχουν οντως προβλημα η μηπως δεν κανω κατι σωστα?Εχω θορυβηθει και δεν ξερω αν πρεπει να τα γυρισω πισω...

Να σημειωσω πως δεν εχω διπλα ειδωλα ουτε παραμορφωσεις η αντανακλασεις.Το αντιθετο,τοσο μακρια οσο και κοντα η εικονα ειναι απιστευτα καθαρη.

Αν υποθεσω οτι ειναι προβλημα αλλα οχι τοσο σοβαρο αφου δεν υπαρχουν παραμορφωσεις κλπ,με την παροδο του χρονου καιτην χρηση θα επιδεινωθει?

Ευχαριστω ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μη λεω χαζομαρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι προφανώς απευθυγραμμισμένα, κάτι συχνό στα φθηνά ιδίως κιάλια. Μπορείς να τα ευθυγραμμίσεις μόνος σου, μέσω μιας βιδούλας που βρίσκεται κάτω από την ελαστική επικάλυψη, ακριβώς μπροστά από τους προσοφθαλμίους.

 

http://www.ehow.com/how_6920576_collimate-binoculars.html#page=0

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας πολύ όμορφος οδηγός για την ευθυγράμμιση είναι αυτός!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900&postdays=0&postorder=asc&start=0

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα τις βιδες ακριβως πισω απο τους προσοφθαλμιους,πραγμα που κανει την ολη διαδικασια καπως δυσκολη αφου το κατσβιδακι θα πρεπει να καμφθει(ελπιζω να μη σπασει).Υποθετω για να εχουν νοημα αυτα που λεμε αλλα και για να γινει σωστα θα πρεπει να τοποθετηθουν σε τριποδα(που δεν εχω).Αν γινει σε επιγειο στοχο και οχι σε αστερι,χωρις τις μασκες δηλ το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο?

Αν παλι το κανω σε επιγειο στοχο μαλλον θα πρεπει να το κανω σε κοντινο στοχο αφου σε μακρινους στοχους δεν παρουσιαζουν αποκλισεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε τα σε ένα τραπέζι ή μαντρότοιχο. Επίλεξε τη γωνία ενός κτιρίου. Οι κάθετες μεταξύ τους ακμές θα σε βοηθήσουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε τα σε ένα τραπέζι ή μαντρότοιχο. Επίλεξε τη γωνία ενός κτιρίου. Οι κάθετες μεταξύ τους ακμές θα σε βοηθήσουν.

Ενταξει ευχαριστω.Οι βιδουλες ειναι κατω απο ενα πολυ χοντρο στρωμα μαλακου πλαστικου πισω απο τη γεφυρα και η ολη διαδικασια πρεπει να γινει υπο γωνια.

Το δυσκολο της υποθεσης ειναι να μεινουν αυτα τα μερη του ruber armor που καλυπτουν τις βιδες ανοικτα.

Κατι ακομα.Στο site τους αναφερουν οτι ειναι water resistant,σε ενα sticker ομως πανω στα κιαλια αναφερει πως ειναι weather proof.Υπαρχει καμμια διαφορα?

http://main.yukonopticsglobal.com/product-features-futurus-10x50wa.html

Ευχομαι να πανε ολα καλα

2013-11-25_0944.png.86437e95679c2886f2f5b687f73a6ed9.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διαβασα βιαστικά οτι εχεις γραψει, και θελω να επισημάνω οτι ειναι λογικο σε κοντινους στοχους να εχεις διαφορετικη εικονα σε καθε σωληνα λογω παραλλαξης.

Ενω εστιαζοντας στο "απειρο" οι γραμμες "LOS" (line of sight) του καθε σωληνα τεινουν να συγκλινουν, σε μικρη αποσταση θα πρεπει να δειχνουν διαφορετικα θεματα.

Αν δηλαδη ο δεξιος σωληνας δειχνει δεξιοτερα, αυτο ειναι φυσιολογικο...

Επισης κατα τον ελεγχο, πρεπει τα κιαλια να ειναι οριζοντια, για να μην εχεις ψευδοφαινομενα "η μια εικονα ειναι χαμηλοτερη της αλλης".

Γενικως κανε ενα προσεκτικο ελεγχο σε μακρινο σημειο, και αν εισαι ΟΚ μην πειραξεις τιποτα.

Για καλιμπραρισμα εντος δωματιου, χρειαζεται ειδικη επιφανεια, με σταυρονηματα σε δεδομενες αποστασεις μεταξυ τους, και δεδομενη αποσταση κιαλιων/επιφανειας..... :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε , μην επιχειρήσεις ευθυγράμμιση αν δεν έχουν τεράστιο πρόβλημα τα κιάλια . Είναι πολύ δύσκολη διαδικασία χωρίς απολύτως εγγυημένα αποτελέσματα. Κι εγώ προσπάθησα σε κάτι φθηνά κιαλια (ευτυχώς!!) και τα βρήκα σκούρα. Ασε που τα κανα και χειρότερα ](*,) ](*,)
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δοκιμασω τις μασκες Bahtinov κι ετσι θα ειμαι αρκετα σιγουρος για το αν εχουν προβλημα η οχι.Αυτο βεβαια προυποθετει καθαρο ουρανο,οποτε ισως αργησει λιγο μιας που στην Αθηνα εχει συννεφια.

Αυτο ειναι,κατα καποια τροπο,μια αξιοπιστη διασταυρωση γιατι νομιζω πως τα εχω κανει μανταρα με τους(υποτιθεται)ελεγχους μου.Και πολυ πιθανο να τα αφησω ως εχουν,προς το παρον δινουν καθαρες εικονες.

Ισως προσπαθησω να κανω χρηση της εγγυησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησες στραβά κατά την γνώμη μου και με λάθος συμβουλές. Το αποτέλεσμα είναι να συνεχίσεις στραβά και να κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Η ευθυγράμμιση στα κιάλια είναι κάτι απλό, αλλά χρειάζεται μεθοδολογία, διάβασμα σχετικά με το τι θέλεις να κάνεις και να ασχοληθείς να μάθεις τις σωστές κινήσεις.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιάλια αν κατάλαβα καλά είναι καινούργια ή τα αγόρασες μεταχειρισμένα;

Eιναι καινουρια.Τα παρελαβα μολις την Παρασκευη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησες στραβά κατά την γνώμη μου και με λάθος συμβουλές. Το αποτέλεσμα είναι να συνεχίσεις στραβά και να κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Η ευθυγράμμιση στα κιάλια είναι κάτι απλό, αλλά χρειάζεται μεθοδολογία, διάβασμα σχετικά με το τι θέλεις να κάνεις και να ασχοληθείς να μάθεις τις σωστές κινήσεις.

Προς το παρον δεν θα κανω τιποτα.Εχω εκτυπωσει τις μασκες και περιμενω καθαρο ουρανο για ναδιαπιτωσω(και μονο) αν οντως εχουν καποιο προβλημα ευθυγραμμισης.Ως τωρα κι εγω νομιζω πως εχω κανει αρκετα λαθη,εχω ομως την εντυπωση πως απ' οτι εχω δοκιμασει ως τωρα αυτος ειναι ο πιο αξιοπιστος τροπος για εναν αρχαριο οπως εγω.

Σκεψου πως ενω δεν ειχα-εχω παραμορφωσεις,διπλα ειδωλλα κλπ,απο υπερβαλλοντα ζηλο ετρεξα να κανω οτι δοκιμες διαβασα σε βιβλια η στο νετ.Καλως η κακως το εκανα και τωρα ιδου......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς το έκανες! Ένα από τα πρώτα πράγματα που τσεκάρουμε στα νέα κιάλια είναι η ευθυγράμμιση τους. Με τις συμβουλές όμως αυτές που σου δίνονται...

 

Είναι προφανώς απευθυγραμμισμένα, κάτι συχνό στα φθηνά ιδίως κιάλια. Μπορείς να τα ευθυγραμμίσεις μόνος σου, μέσω μιας βιδούλας που βρίσκεται κάτω από την ελαστική επικάλυψη, ακριβώς μπροστά από τους προσοφθαλμίους.

 

http://www.ehow.com/how_6920576_collimate-binoculars.html#page=0

 

Βάλε τα σε ένα τραπέζι ή μαντρότοιχο. Επίλεξε τη γωνία ενός κτιρίου. Οι κάθετες μεταξύ τους ακμές θα σε βοηθήσουν.

 

οι οποίες είναι εντελώς λανθασμένες, δεν θα μπορέσεις να κάνεις σωστή ευθυγράμμιση. Μάλλον χειρότερα θα τα κάνεις ακολουθώντας τις. Το πολύ-πολύ να φτάσεις σε κάποια ικανοποιητική ευθυγράμμιση, που όμως τα προβλήματα θα παραμείνουν. Όπως όταν σε ένα τηλεσκόπιο από κακή ευθυγράμμιση, περάσουμε σε μία μέτρια. Όπως έγραψα η ευθυγράμμιση στα κιάλια είναι κάτι απλό, αλλά χρειάζεται μεθοδολογία, διάβασμα σχετικά με το τι θέλεις να κάνεις και να ασχοληθείς να μάθεις τις σωστές κινήσεις.

 

Ανοίγοντας μια παρένθεση με αφορμή αυτά, να πω ότι αν έχετε αγοράσει καινούργια κιάλια ΜΗΝ επιχειρήσετε να τα ευθυγραμμίσετε. Επιστρέψτε τα και απαιτήστε νέα. Αν και τα νέα είναι απευθυγραμμισμένα συνεχίστε μέχρι να σας στείλουν ένα σωστό ζευγάρι κιάλια. Αυτό πάντως που βλέπω εγώ φανερά από τις συμβουλές σαν τις προηγούμενες στις παραθέσεις , είναι ότι όποιος γράφει τέτοια πράγματα, δεν το κατέχει το θέμα κιάλια, αλλά επιμένει να δίνει πληθώρα συμβουλών που φαντάζεται ότι είναι σωστές, για δημιουργία εντυπώσεων. Και είναι κρίμα διότι οδηγεί κυρίως νεοεισερχόμενους σε λανθασμένες κινήσεις όπως το να πειράξουν τα καινούργια τους κιάλια. Διαβάζοντας τα αγανακτώ! Η άποψή μου είναι ότι αμφιβάλω αν ο γράφων έχει κατανοήσει τι αναφέρει ο δημιουργός του θέματος από την αρχή. Εφ' όσον λοιπόν θέλει να γράφει για τα πάντα, ας είναι στην θέση να υποστεί και την κριτική για αυτά που γράφει όταν είναι ουρανοκατέβατες θεωρίες.

 

Επανερχόμενος αγαπητέ ysteros και συγνώμη για την παρένθεση, δοκίμασε την μέθοδο με το αφεστιασμένο αστέρι που έχω περιγράψει στο θέμα "Η ευθυγράμμιση στα κιάλια", είναι το ασφαλέστερο και γρηγορότερο τεστ. Δεν χρειάζεται να πας σε μάσκες. Και μην είσαι καθόλου επιεικής με το σφάλμα, σε περίπτωση που ξεφεύγει λίγο η ευθυγράμμιση. Αυτό σημαίνει ότι είναι απευθυγραμμισμένα και αν τα αφήσεις έτσι, θα έχεις άλλα σοβαρότερα προβλήματα την ώρα που παρατηρείς τον ουρανό.

 

Το να είναι καινούργια και απευθυγραμμισμένα σημαίνει ότι δεν λειτουργούν σωστά και αυτός είναι ένα σοβαρότατος λόγος για να τα επιστρέψεις. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου αν είχα δώσει τα χρήματά μου. θα απαιτούσα κάτι που θα δούλευε άψογα. Μην ταλαιπωρείσαι, εκτός και αν ο σκοπός σου ήταν εξ αρχής να αγοράσεις κάτι φτηνό προκειμένου να μην πληρώσεις παραπάνω και που θα το επισκεύαζες κατόπιν μόνος σου. Είναι λάθος πάντως να προσπαθήσεις να ρυθμίσεις καινούργια κιάλια εφ' όσον μπορείς να πάρεις άλλα. Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό, θα είχαμε πολύ καλύτερα κιάλια στην χαμηλή κατηγορία τιμών μέχρι τα 190 ευρώ. Τα κιάλια για παρατήρηση στον ουρανό θα πρέπει να είναι πραγματικά ευθυγραμμισμένα σε όλες τις IPD. Από την στιγμή που θα βάλεις χέρι επάνω τους χάνεις όχι μόνο πιθανόν την εγγύηση, αλλά φεύγεις από την πραγματική ευθυγράμμιση (true collimation) και περνάς σe Conditional Alignment. Τα ρυθμίζουμε μόνοι μας, μόνο όταν δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.

 

Δεν θα συμφωνήσω λοιπόν με την παραπάνω συμβουλή να τα ευθυγραμμίσεις μόνος σου, είναι λάθος και το καλύτερο επαναλαμβάνω είναι να τα επιστρέψεις εφ' όσον μπορείς και είναι καινούργια.

 

Τέλος, πράγματι τα φτηνά κιάλια συνήθως είναι απευθυγραμμισμένα.

Αυτό όμως που αναρωτιέμαι πολλές φορές είναι το ότι αφού γνωρίζουμε ότι τα φτηνά κιάλια συνήθως είναι απευθυγραμμισμένα και έχουν και άλλα προβλήματα, ή δεν κρατούν για πολύ την ευθυγράμμισή τους, τότε γιατί αγοράζετε κάτι που εις γνώσιν σας έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι χαλασμένο, με την δικαιολογία ότι δεν βρίσκετε κάτι καλό σε αυτήν την τιμή; Είναι μια λογική που δεν μπορώ να την καταλάβω. Δεν είναι καλύτερο να περιμένετε και να δώσετε περισσότερα και να πάρετε κάτι αρτιότερο και να ησυχάσετε; Ιδιαίτερα εφ' όσον τα θέλετε για αστρονομική χρήση;

 

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να μην τα επιστρέψεις, η ευθυγράμμιση είναι εφικτή αν χρειαστείς κάτι τα ξαναλέμε.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 προσωπικές παράγραφοι (και σπόντες σε άλλα νήματα) σε μία μεταμεσονύκτια συγγραφική έξαρση διαρκείας τριών ωρών θα αποτελούσαν ίσως τιμή αν ο συγγραφέας αποδείκνυε πως γνωρίζει πως να συμπεριφέρεται, ενισχύοντας έτσι την ευθυκρισία και αξιοπιστία του.

Μόνο που εγώ είπα πως "μπορείς να τα ευθυγραμμίσεις" κάτι που δεν είναι ουρανοκατέβατο αλλά και σίγουρα όχι λάθος. Δεν είπα ευθυγράμμισέ τα. Και το τραπέζι είναι συμβουλή "ειδικών" και το έχω χρησιμοποιήσει πολλάκις. "Πάγκο εργασίας" το λένε. Και έχω ευθυγραμμίσει κιάλια με τις οδηγίες αυτές. Έκανα κάτι που δεν γίνεται; Και αν έγραφα "δεν μπορείς να τα ευθυγραμμίσεις" θα ήταν σωστό επειδή είναι το αντίθετο του "μπορείς" ή λάθος επειδή έρχεται σε αντίθεση με τους οδηγούς που γράφονται;

Αν δεν μπορεί κάποιος να ευθυγραμμίσει τα κιάλια γιατί γράφετε οδηγούς ευθυγράμμισης; Και οι οδηγίες πως θεωρούνται ουρανοκατέβατες; Έχουν αναληφθεί οι συγγραφείς των οδηγιών στους ουρανούς και δεν ενημερωθήκαμε;

Φίλε μας, για να μην μπερδεύεσαι έχοντας άγνοια για την ιστορία και τα βαθύτερα αίτια αυτών που σε ανάγκασαν να διαβάσεις, ακολούθησε τις οδηγίες με τις οποίες αισθάνεσαι άνετα. Εγώ δεν θα αγανακτήσω καθώς γνωρίζω πως δεν είμαι ειδικός στα κιάλια και δεν με ενοχλεί καθόλου, μου αρκεί που είμαι ειδικός Ψυχίατρος. Εδώ είμαι σαν απλός χρήστης όπως όλοι μας και μιλώ με βάση αυτά που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζει και ένας πιο καινούριος χρήστης. Το ίδιο και όλοι όσοι γράφουν εδώ. Δεν έχει κάποιος πτυχίο ούτε και είναι επαγγελματίας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πιστεύω ότι το να αναφέρει κάποιος το επάγγελμά του τόσο συχνά, μάλιστα ο μοναδικός που το κάνει αυτό σε όλο το φόρουμ είτε με το να δηλώνει συνέχεια ΕΙΔΙΚΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ, ΕΙΔΙΚΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ, είτε με το να χρησιμοποιεί βερμπαλισμούς και "επιστημονικές" πομπώδεις εκφράσεις και γλωσσοπλαστίες, αυξάνει την αξιοπιστία του. Σίγουρα για κάποιους που φοβούνται μην τους βρει "λάθος" κανένας ψυχίατρος μπορεί να συμβαίνει αυτό. Αλλά δεν έχουν αυτά σχέση, με το τι γνωρίζει τελικά. Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε κάποια πράγματα. Το κακό είναι να μη γνωρίζουμε και να δίνουμε αριστερά-δεξιά συμβουλές λανθασμένες. Δεν ασχολούμαι όταν οι συμβουλές αυτές απευθύνονται σε έμπειρους. Έμπειροι είναι ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Αλλά με ενοχλεί και έχω δηλώσει προσωπικά ότι θα αντιδρώ, όταν οι "συμβουλές" αυτές απευθύνονται σε ανυποψίαστους νέους στον χώρο.

 

Δεν υπάρχουν βαθύτερα αίτια που είναι κρυφά ούτε σπόντες. Είναι φανερά, τα έχω αναφέρει πολλές φορές είτε με προσωπικά μηνύματα, είτε ποστάροντας στο φόρουμ, παρακαλώντας να μην γράφονται πράγματα για τα οποία δεν υπάρχει γνώση, είναι λανθασμένες απόψεις από την φαντασία του καθενός, αλλά δίνονται συμβουλές για να εντυπωσιάσουν κάνοντας τον πολύξερο. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο με τα ποστ του συγκεκριμένου συγγραφέα αλλά αν ανατρέξετε σε παλιές μου αναφορές έχει συμβεί και με άλλους που έγραφαν είτε υπερβολές, είτε θεωρίες, είτε φαντασίες, όταν δεν τα έχουν δοκιμάσει και δεν τα έχουν τεστάρει. Δεν με ενοχλεί όταν γράφονται γενικά και αόριστα. Αλλά μόνο όταν οδηγούν κυρίως νεοεισερχόμενους, σε λάθος νοοτροπία και συμπεράσματα. Κατά την άποψή μου φυσικά, αλλά φροντίζω πάντοτε να είναι, κυρίως κατά την εμπειρία μου.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είμαι σαν απλός χρήστης όπως όλοι μας και μιλώ με βάση αυτά που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζει και ένας πιο καινούριος χρήστης. Το ίδιο και όλοι όσοι γράφουν εδώ.

 

Το τι είπα είναι σαφές και θα μπορούσα να πω πως είμαι επαγγελματίας Φυσικός αν ήμουν αλλά δεν είμαι (και αρκετοί το έχουν γράψει αυτό και άλλα, χωρίς να ενοχληθεί κανένας).

Και στα υπόλοιπα διαφωνώ, αλλά από σεβασμό στο forum δεν θα απαντήσω τίποτε.

Κατά τη γνώμη μου άλλωστε είναι πλέον θέμα διαχειριστών. =;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης