Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος η την έχουν πατήσει και άλλοι.Απο οταν αγόρασα την DOB UPGRATE KIT ΑΖ SYNSCAN GOTO Βάση στην πρώτη μου απόπειρα να την ευθυγραμμίσω πάντα με μπέρδευε το θέμα της ώρας και το daylight save.Γενικά στην ωρα έβαζα πάντα +3 και μετά απο υπόδειξη γνωστού μου στο daylight save έβαζα YES ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΊΟΔΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΎ.Πάντα όμως είχα μια μικρή απόκλιση περί τον 3 μοιρών στην ΟΑ.Οσο καλά και να ζυγοστάθμιζα την βάση συνέβαινε το ίδιο.Ψάχνοντας λοιπόν στο internet για το utc στην ελλάδα είδα οτι όντος είναι +3 βλέπε εδώ http://www.timeanddate.com/worldclock/greece/athens Κατα τύχη όμως μέσα στην αναζήτηση έπεσα και σε αυτό το site http://synscanazgoto.com/portfolio/synscan-daylight-saving/ το οποίο είναι αφιερωμένο στις βάσεις synscan skywatcher και είδα οτι η ζώνη ώρας που πρέπει να επιλέξω στο μενού του χειριστηρίου είναι -2 .Τώρα περιμένω να νυχτώσει για να δοκιμάσω με τα νέα δεδομένα το goto.Αναρωτιέμαι αν είχε και άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή έσπασα το ρεκόρ πρώτος! :D

Παραθέτω και τον χάρτη που βρήκα στο εν λόγο site.

 

screenshot1.thumb.png.4b946a43902767ad6d3e052307dac031.png

map.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ελλάδα είναι +2 GMT ή UTC ζώνη πάντα. Το πρόβλημα είναι με την θερινή ώρα ή DST, ακόμα και οι Άγγλοι που είναι σε 0 GMT/UTC ζώνη έχουν την BST - British Summer Time (+1 UTC). Τώρα όσον αφορά για τις ρυθμίσεις στην βάση σου όταν βάζεις την ώρα έχεις τις εξης επιλογές. Να βάλεις την τρέχουσα ώρα αλλά με το summer time στο NO ή να βάλεις την χειμερινή ώρα και το summer time στο ΥΕS προσωπικά εγώ όταν δουλεύω το χειρηστίριο βάζω την πρώτη επιλογή.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ελλάδα είναι +2 GMT ή UTC ζώνη πάντα. Το πρόβλημα είναι με την θερινή ώρα ή DST, ακόμα και οι Άγγλοι που είναι σε 0 GMT/UTC ζώνη έχουν την BST - British Summer Time (+1 UTC). Τώρα όσον αφορά για τις ρυθμίσεις στην βάση σου όταν βάζεις την ώρα έχεις τις εξης επιλογές. Να βάλεις την τρέχουσα ώρα αλλά με το summer time στο NO ή να βάλεις την χειμερινή ώρα και το summer time στο ΥΕS προσωπικά εγώ όταν δουλεύω το χειρηστίριο βάζω την πρώτη επιλογή.

Δηλαδή τώρα,για σήμερα και για όλη την θερινή ώρα βάζω +2 και την τρέχουσα ώρα με APLY DAYLIGHT ΣΤΟ ΝΟ. Και τον χειμώνα βάζω την τότε χειμερινή ώρα με APLY DAYLIGHT ΣΤΟ ΝΟ ξανά.σωστός? ΑΡΑ ΕΣΠΑΣΑ ΡΕΚΟΡ!!!!!!!! =D> Ο χάρτης γιατί λεει -2 όμως?

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Θοδωρή. Εγώ δεν έχω goto και την έχω σκαπουλάρει (Χι χι χι) Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Θοδωρή. Εγώ δεν έχω goto και την έχω σκαπουλάρει (Χι χι χι) Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

καλοοοοοο!!!! :D :D :D

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλεις την τρέχουσα ωρα που θα έχεις όταν θα είσαι έξω και APPLY DAYLIGHT στο ΝΟ. Το APPLY DAYLIGHT απλά θα σε πάει μια ώρα μπροστά από αυτήν που θα βάλεις. Αν βάλεις την τρέχουσα ώρα, που είμαστε ήδη μια ώρα μπροστα λόγω θερινής ώρας, και βάλεις το APPLY DAYLIGHT στο YES αυτό θα σε πάει +4 ώρες και θα έχεις απόκλιση στην ΟΑ. Τον χειμώνα που είμαστε μια ώρα πίσω (στην σωστή ώρα) θα βάλεις την τρέχουσα ώρα και το APPLY DAYLIGHT στο Νο.

 

Το -2 στον χάρτη έινια για να δείξει ότι είναι ανατολικά του GMT το σωστό για τις συσκευές είναι +2 μιας και είμαστε 2 μπροστά απο το GMT

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλεις την τρέχουσα ωρα που θα έχεις όταν θα είσαι έξω και APPLY DAYLIGHT στο ΝΟ. Το APPLY DAYLIGHT απλά θα σε πάει μια ώρα μπροστά από αυτήν που θα βάλεις. Αν βάλεις την τρέχουσα ώρα, που είμαστε ήδη μια ώρα μπροστα λόγω θερινής ώρας, και βάλεις το APPLY DAYLIGHT στο YES αυτό θα σε πάει +4 ώρες και θα έχεις απόκλιση στην ΟΑ. Τον χειμώνα που είμαστε μια ώρα πίσω (στην σωστή ώρα) θα βάλεις την τρέχουσα ώρα και το APPLY DAYLIGHT στο Νο.

 

Το -2 στον χάρτη έινια για να δείξει ότι είναι ανατολικά του GMT το σωστό για τις συσκευές είναι +2 μιας και είμαστε 2 μπροστά απο το GMT

Οταν έρθω πάλι Κεφαλλονιά θα κεράσω καφεδάκι!Ευχαριστώ φίλε Κώστα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλεις την τρέχουσα ωρα που θα έχεις όταν θα είσαι έξω και APPLY DAYLIGHT στο ΝΟ. Το APPLY DAYLIGHT απλά θα σε πάει μια ώρα μπροστά από αυτήν που θα βάλεις. Αν βάλεις την τρέχουσα ώρα, που είμαστε ήδη μια ώρα μπροστα λόγω θερινής ώρας, και βάλεις το APPLY DAYLIGHT στο YES αυτό θα σε πάει +4 ώρες και θα έχεις απόκλιση στην ΟΑ. Τον χειμώνα που είμαστε μια ώρα πίσω (στην σωστή ώρα) θα βάλεις την τρέχουσα ώρα και το APPLY DAYLIGHT στο Νο.

 

Το -2 στον χάρτη έινια για να δείξει ότι είναι ανατολικά του GMT το σωστό για τις συσκευές είναι +2 μιας και είμαστε 2 μπροστά απο το GMT

 

το ιδιο προβλημα εχω και εγω αρα αυτο ισχυει για ολη την ευρωπη ?

η τρεχουσα ωρα και APPLY DAYLIGHT στο NO ?

 

μια ισως χαζη ερωτηση τι συμβαινει στη πραξη με τη λαθος ρυθμιση , εχουμε λαθος οδηγηση ?

 

δηλ παει το μοτερ σε λαθος κατευθυνση ? ειναι λαθος οι θεσεις των αστρων ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές, αν κάνεις λάθος με την ώρα το πρόβλημα είναι με τα αντικείμενα του ηλιακού συστήματος των οποίων οι συντεταγμένες (RA/Dec) αλλάζουν με την ώρα. Στο βαθύ ουρανό θα είσαι οκ από τη στιγμή που θα κάνεις GoTo alignment.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλεις την τρέχουσα ωρα που θα έχεις όταν θα είσαι έξω και APPLY DAYLIGHT στο ΝΟ. Το APPLY DAYLIGHT απλά θα σε πάει μια ώρα μπροστά από αυτήν που θα βάλεις. Αν βάλεις την τρέχουσα ώρα, που είμαστε ήδη μια ώρα μπροστα λόγω θερινής ώρας, και βάλεις το APPLY DAYLIGHT στο YES αυτό θα σε πάει +4 ώρες και θα έχεις απόκλιση στην ΟΑ. Τον χειμώνα που είμαστε μια ώρα πίσω (στην σωστή ώρα) θα βάλεις την τρέχουσα ώρα και το APPLY DAYLIGHT στο Νο.

 

Το -2 στον χάρτη έινια για να δείξει ότι είναι ανατολικά του GMT το σωστό για τις συσκευές είναι +2 μιας και είμαστε 2 μπροστά απο το GMT

 

το ιδιο προβλημα εχω και εγω αρα αυτο ισχυει για ολη την ευρωπη ?

η τρεχουσα ωρα και APPLY DAYLIGHT στο NO ?

 

μια ισως χαζη ερωτηση τι συμβαινει στη πραξη με τη λαθος ρυθμιση , εχουμε λαθος οδηγηση ?

 

δηλ παει το μοτερ σε λαθος κατευθυνση ? ειναι λαθος οι θεσεις των αστρων ?

Λοιπον Γιώργο ακολουθησα τις συμβουλές του Κώστα και είδα τον ουρανό με τα άστρα. Εκανα το εξης.Τηλεσκοπιο στον Βορα , utc +2 , Ωρα = τρεχουσα .aply daylight = No.Ευθυγράμμιση με λαμπρότερο Αστέρα.Χρησιμοποίησα τον Βέγα και μετα τον Γραφια, Κάτο απο τον Κρόνο. Ξεκίνησα με φακό f25 και κεντραρισα στο πεδίο μου με f8.Ελενξα δύο φορές το αλφαδιασμα, και εκανα ενα realighn encoder.Το αποτέλεσμα ήταν καθοριστικό. Με f25 επιανα στόχο σε όλα τα αντικείμενα που δοκιμασα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παλι κατι δεν καταλαβα η το δικο μου goto δουλευει αλλιως αλλα δεν ειμαι σιγουρος

 

απο τις λιγες φορες που ο καιρος μου το επετρεψε και διαβαζοντας το εγχειριδιο

χρησιμοποιουσα την τοπικη ωρα που εχω και εβαζα στο daylight saving yes και με ενα αστρο align που εκανα - αφου ελυσα ολα μου τα προβληματα ευθυγραμισης κτλ -

 

με εφερνε με μια ελαφρα αποκλιση στο στοχο δηλ δεν ηταν ακριβως κεντρο ηταν μιση μοιρα εκτος με το 26mm ploss

 

σημερα λοιπον μια και ειχε μερικη συνεφια, νωρις το απογευμα βγηκε το φεγγαρι και επελεξα χωρις star align go to στο φεγγαρι εχοντας βαλει στο daylight saving οχι , μου εφερε το φεγγαρι σαν να ηταν μια ωρα μπροστα , βαζοντας ναι , μου το εφερε στο περιπου αλλα στη θεση του ..

 

μολις ξεκαθαρισει ο καιρος θα ξαναδοκιμασω περιεργο μου φαινεται..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκοπιο στον Βορα , utc +2 , Ωρα = τρεχουσα .aply daylight = No.

 

Εδώ δεν θα έπρεπε να κάνεις utc + 2 , τρέχουσα ώρα και daylight = Yes ? Με utc + 3 λογικά βάζεις daylight = No.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκοπιο στον Βορα , utc +2 , Ωρα = τρεχουσα .aply daylight = No.

 

Εδώ δεν θα έπρεπε να κάνεις utc + 2 , τρέχουσα ώρα και daylight = Yes ? Με utc + 3 λογικά βάζεις daylight = No.

Σπύρο αν διάβασες παραπάνω θα είδες οτι η Ελλάδα έχει utc +2.Το χειμώνα λοιπόν βάζεις την ώρα που λέει εκείνη την στιγμή (η οπία είναι +2 απο την ώρα grinouitch) και το Daylight = NO (DST=DAYLIGHT SAVE TIME ή θερινή ώρα) Το καλοκαίρι τώρα θα πρέπει να βάλεις κανονικά πάλι την χειμερινή ώρα(αφού αυτή είναι η κανονική ώρα) με μόνη διαφορά το DST = YES.Ετσι θα σε πάει μια ώρα μπροστα.Τώρα για λόγους ευκολίας χειμώνα καλοκαίρι εισάγουμε πάντα την τρέχουσα ώρα(οτι λέει το ρολόι μας) και το daylight πάντα NO.Ετσι είμαστε πάντα μέσα.Επίσης στο dob upgrate kit ειχα διαβάσει σε ξένο forum οτι η ρύθμιση καθ υψος χάνει μια μοίρα.Οπότε με κλειστό το ρεύμα αφου αλφαδιάσεις καλά την βάση και την διπλο τσεκάρεις, και αφού στρέψεις το σωλήνα σου προς Βορά με την βοήθεια πυξίδας τότε βάζεις το δείκτη στην κλίμακα που έχει,στην 1 μοίρα και όχι στο 0.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βάλεις τρέχουσα ώρα, timezone +2 και daylight = no τότε είσαι μία ώρα πίσω (το καλοκαίρι). Εγώ νομίζω οι συνδυασμοί είναι:

 

Θερινή περίοδος

Τρέχουσα ώρα, timezone + 2 , daylight =yes

Τρέχουσα ώρα, timezone + 3, daylight = no

 

Χειμερινή περίοδος

Τρέχουσα ώρα, timezone+2, daylight=no

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βάλεις τρέχουσα ώρα, timezone +2 και daylight = no τότε είσαι μία ώρα πίσω (το καλοκαίρι). Εγώ νομίζω οι συνδυασμοί είναι:

 

Θερινή περίοδος

Τρέχουσα ώρα, timezone + 2 , daylight =yes

Τρέχουσα ώρα, timezone + 3, daylight = no

 

Χειμερινή περίοδος

Τρέχουσα ώρα, timezone+2, daylight=no

Στη χειμερινή εισαι σωστός.

Στη θερινή ομώς οχι.Για δές τη γράφεις...θερινή περίοδος,Τρέχουσα ώρα, timezone + 2 , daylight =yes Εχω τονίσει την τρέχουσα ώρα.Αν το καλοκαίρι βάλεις την τρέχουσα ώρα τότε στην ουσία είσαι +3,οπότε αν βάλεις daylight yes του λές να σε πάει άλλη μια ωρα μπροστά και έτσι καταλλήγεις να είσαι 4 ωρες μπροστά.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά στις συσκευές που χρησιμοποιούν την Επιλογή daylight το σωστό είναι οταν ορίζουμε την ώρα να χρησιμοποιούμε πάντα την ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ,και να εναλλάσσουμε το DAYLIGHT σε NO για το χειμώνα και YES για το καλοκαίρι.Στην ουσία το DAYLIGHT θέτει το σύστημα μια ώρα μπροστά όταν είναι YES.Το UTC πρέπει να είναι πάντα 2.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή υπάρχει σχετικό μπέρδεμα, παραπέμπω στο manual του synscan που λέει ό,τι βλέπετε στο συνημμένο. Το αν επιλέξεις Daylight Saving Yes ή No βοηθάει το σύστημα να καταλάβει τι είναι αυτό που του έγραψες, δεν προσθέτει κάτι σε αυτό που του έγραψες.

 

Συνεπώς:

 

-Επιλέγουμε πάντα +2

 

-Βάζουμε πάντα την ώρα που λέει το ρολόι μας

 

-Επιλέγουμε Daylight Saving Yes κατά τη διάρκεια της θερινής ώρας και No κατά τη διάρκεια της χειμερινής ώρας.

 

Εναλλακτικά, όπως έγραψε και ο Σπύρος πάνω, μπορούμε το καλοκαίρι να επιλέγουμε UTC+3 και daylight no αλλά δε χρειάζεται να μπλέκουμε με εναλλακτικά. Στην ουσία το σύστημα θέλει να συναγάγει την τρέχουσα UTC ώρα. Οπότε τη ζώνη ώρας και τη θερινή ώρα τη θέλει για να ερμηνεύσει το τι του βάζουμε θεωρώντας πως εμείς βάζουμε πάντα την ισχύουσα τοπική ώρα.

SynScan_HandControl_web191112v3_2__Page_09.thumb.png.eb9e4902c69e50c45b702ed2a2461c95.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης