Jump to content

Sky Watcher DOBSONIAN 12 (Αναδιπλούμενο Truss) GO -ΤΟ


csot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κάνεις, έχουν γραφτεί από όλους μας ΠΟΛΛΑ, πάρα πολλά σε αυτά τα νήματα..χρήσιμες πληροφορίες που βοηθούν.

Φαντάσου, ακόμη και εγώ ο ίδιος ανατρέχω σε κάποια γραφόμενά μου αν δεν θυμάμαι κάποιες λεπτομέρειες για θέματα του SW 12" που είχα γράψει παλαιότερα. :D

 

Βασικά, όπως το είδα, με το σπείρωμα αυτό και το BAADER 2" to 1,25" adaptor http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5817_Baader-CLICKLOCK-2--to-1-25--reducer-for-1-25-eyepieces-and-adapters---15-B.html είμαι καλυμμένος!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι φυσικά, όπως και με το 1.25" clicklock, διάβασε το άλλο νήμα με το click lock να δεις ποιος αντάπτορας χρειάζεται για να βάλεις μαζί (με αυτόν ανάμεσά τους) τα 2 clicklock.

 

Εγώ έχω και τα 2 σενάρια στην κατοχή μου, για άλλους λόγους όμως που έχω γράψει πάλι εκεί, στο περίφημο νήμα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φυσικά, όπως και με το 1.25" clicklock, διάβασε το άλλο νήμα με το click lock να δεις ποιος αντάπτορας χρειάζεται για να βάλεις μαζί (με αυτόν ανάμεσά τους) τα 2 clicklock.

 

Εγώ έχω και τα 2 σενάρια στην κατοχή μου, για άλλους λόγους όμως που έχω γράψει πάλι εκεί, στο περίφημο νήμα.

 

Θα το ξαναδιαβάσω γιατί έχει πολύ πληροφορία σ' ευχαριστώ!! Βασικά είναι τόσα πολλά αυτά που χρειάζεσαι στη πορεία ως παρελκόμενα, που δεν ξέρεις σε τι να δώσεις προτεραιότητα. Τουλάχιστον εγώ θεώρησα σωστό να ξεκινήσω από το collimation αγοράζοντας τα BAADER κι ένα Barlow και σε δεύτερη φάση να πάω σε φωτοχιτώνιο BOB's knobs, προσοφθάλμια κλπ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης