Jump to content

Sky Watcher DOBSONIAN 12 (Αναδιπλούμενο Truss) GO -ΤΟ


csot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νεώτερα: θεωρητικά τα κατάφερα και η κουκίδα του λέιζερ αντανακλά στο κέντρο του κύκλου (τρύπα) toy collimator. Ο μπάρλλου με βοήθησε να το φέρω περίπου στο κέντρο γιατί τελικά ο πρωτεύον ήταν πολύ εκτός, μετά αφαίρεσα το μπάρλοου και με μικρορυθμίσεις το έφερα ξανά μέσα. Θα σας πω μετ'α την αποψινή παρατήρηση.

 

-------------

ερώτηση: πως σηκώνεις το τηλεσκόπιο με το αστροζαπ περασμένο;

 

To astrozap φωτοχιτώνιο όταν μπει, ΔΕΝ χρειάζεται να ξαναβγεί ποτέ! Το αφήνεις μόνιμα πάνω και αναδιπλώνεται μαζί με τον σωλήνα όταν τον κλείνεις για μεταφορά. Άλλωστε μπορείς και να μην τον κλείνεις τον σωλήνα ποτέ όταν δεν τον χρησιμοποιείς. Εγώ το έχω το τηλεσκόπιο στο δωμάτιό μου φαντάσου, μόνιμα ανεπτυγμένο και το κλείνω (μαζί με το φωτοχιτώνιο) μόνο όταν το παίρνω για φόρτωμα στο αυτοκίνητο. Όταν έρθει λοιπόν εκείνη η στιγμή, απλά το σηκώνεις όπως κάθε φορά, δεν θα σε ενοχλεί το astrozap, θα έχει διπλωθεί και οι 2 δακτύλιοι μένουν ο ένας πάνω από τον άλλον σχεδόν. Άσε που αποτελεί και τεράστιο μπελά το βάλε βγάλε. Έχει σχεδιαστεί για μόνιμη τοποθέτηση, το δείχνουν και οι φώτο.

 

Τον barlow θα τον βάλεις μόνο και μόνο για να δεις στην οθόνη του laser collimator, το είδωλο του λουκουμά του πρωτεύοντος και να το κεντράρεις! Αυτό μόνο για το πρωτεύον. Θα φανεί μέσα από την διαθλασμένη δέσμη. Αν είδες στο link που σου έδωσα, φαίνεται καθαρά μέσα στην οθόνη του laser collimator, το δαχτυλίδι του λουκουμά..εννοείται ό,τι για να φτάσεις εδώ πρέπει να έχεις τελειώσει επιτυχώς με το δευτερεύον!!

Σε αυτό λοιπόν το στάδιο, για το πρωτεύον ΜΟΝΟ, θα χρησιμεύσει ο barlow. Αν τον έφερες λοιπόν κέντρο τον προβαλλόμενο λουκουμά...δεν θες άλλες μικρορυθμίσεις όπως γράφεις!! Έχεις τελειώσει και το μόνο που απομένει είναι να επιβεβαιώσεις όλα τα αποτελέσματά σου με star test αφεστιάζοντας ένα λαμπρό άστρο, με μεγάλη μεγέθυνση, μπρος και πίσω από το σημείο που εστιάζει, για να δεις αν το αφεστιασμένο είδωλο είναι τέλειος κύκλος και όχι οβάλ. Το κάνεις όταν θα έχει κρυώσει το τηλεσκόπιο..

 

Η σκέτη κουκίδα, χωρίς barlow, του laser χρησιμεύει ΜΟΝΟ για να την κεντράρεις ρυθμίζοντας τον δευτερεύων, στο κέντρο του δαχτυλιδιού (αναφέροντας τόσες φορές τη λέξη "λουκουμάς", μου άνοιξε η όρεξη! :mrgreen: :lol: ) Μετά περνάς στην φάση με τον barlow όπως είπαμε πριν. Μην πας να πετύχεις την κλασσική επιστροφή της κουκίδας στην τρύπα του laser collimator...είναι η συνταγή της αποτυχίας και επηρεάζεται από όλα τα χούγια των ανταπτόρων του εστιαστή (έλλειψη στιβαρότητας/σταθερότητας, τζόγος, βίδες που σπρώχνει η μία από εδώ και ή άλλη από εκεί)...οπότε απόφυγέ την!!

 

Αυτή είναι και η επιτυχία της barlowed laser ευθυγράμμισης...δεν επηρεάζεται από τα παραπάνω από τα οποία επηρεάζεται η σκέτη!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οκ το έκανα πριν λίγο. Έχεις δίκιο. Με τον barlow είναι πλέον στο κέντρο αλλά αν βάλω σκέτο το λέιζερ η ακτίνα δεν επιστρέφει στην τρύπα έχει απόκλιση. Αύριο τελικά θα βγούμε για παρατήρηση οπότε θα έχω νεότερα, θα προσπαθήσω να τραβήξω και μερίκές με την Canon.

 

Έβαλα και τις Bob's Knobs, α ρε ευκολία!!! Αύριο νύχτα για τέστινκ. Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να αλλάξω τους κολο αντάπτορες. Ο κλικ λοκ ακούγεται τέλειος αλλά δεν έχω ιδέα απο μηχανουργία οπότε μαλλον θα πάω στην λύση #1 με μπερδεύει πολύ το θέμα. Ο φέδερ τατς κάνει όσο ένα τηλεσκόπιο και δεν λεει μιας που σκέφτομαι να επενδύσω σε ένα heritage 130p

 

τα λέμε αύριο μετά την παρατήρηση

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ το έκανα πριν λίγο. Έχεις δίκιο. Με τον barlow είναι πλέον στο κέντρο αλλά αν βάλω σκέτο το λέιζερ η ακτίνα δεν επιστρέφει στην τρύπα έχει απόκλιση.

 

Το αγνοείς παντελώς το σκέτο αποτέλεσμα του laser!!!! ΔΕΝ θα σε ενδιαφέρει ποτέ!! Μην σώσει και επιστρέψει η σκέτη κουκίδα!! :cheesy: :D Εκεί φαίνεται πόσο λάθος είναι η κλασική μέθοδος με το σκέτο laser...είδες;; :wink: :wink: :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά την χτεσινή φεγγαρολουσμένη παρατήρηση έχω να καταθέσω τα παρακάτω:

 

Το autotracking δουλεύει εξαιρετικά με αυτή την βάση. Δεν πα να το κουνάς με το χέρι δεξιά-αριστερά πάνω κάτω, αν η βάση είναι ευθυγραμμισμένη με το έδαφος θα ακολουθεί πιστά για πολύ ώρα. Σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε GOTO οι οδηγίες στο εγχειρίδιο χρήσης είναι συγκεχυμένες, Πρέπει ΠΡΩΤΑ να κάνετε τις διαδικασίες autotracking (ενεργοποίηση του τηλεσκοπίου σε θέση Βοράς και 0 μοίρες) και μετά να ξεκινήσετε τις διαδικασίες GOTO

 

To GOTO δουλεύει πολύ καλά και δείχνει το αντικείμενο μέσα στο πεδίο ενός 16mm προσοφθαλμίου. Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο αν δεν μπορώ να οδηγήσω ο ίδιος το τηλεσκόπιο με το χέρι (είναι σαν λυσάριο όπως αυτά που βρίσκαμε την απάντηση στις ασκήσεις αλλά χωρίς να ξέρουμε την διαδικασία)

 

Με ανησυχεί ο θόρυβος που κάνει στην χειροκίνητη μετακίνηση, σαν να τρίζει μία πόρτα, όχι πολύ δυνατός θόρυβος αλλά υπαρκτός, και δεν ξέρω τι να κάνω γι' αυτό. Ιδέες; Κάποιος που πήρε το 10" GOTO έχει το ίδιο πρόβλημα;

 

Τα Bob's Knobs δουλεύουν άψογα!

 

Οπωσδήποτε πρέπει να αλλαχθούν οι αντάπτορες των 2" και 1,25" που έρχονται μαζί στο πακέτο, είναι δραματικοί.

 

Τάσο είσαι "life-saver" Έκανα την ευθυγράμμιση του πρωτεύον με barlow και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά. Το star-test έδειξε έναν πολύ ωραίο στρογγυλό κύκλο με τον μαύρο κύκλο στην μέση στο καρακέντρο. Φυσικά δεν κομητίζουν πλέον τα άστρα.

 

Το Colli-laser δεν βολεύει πολύ τελικά αν προσπαθείς να ευθυγραμμίσεις μόνος σου επειδή δεν προβάλει σε 45 μοίρες και πρέπει να σηκώνεσαι κάθε λίγο και λιγάκι για να δεις που πάει η ακτίνα.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα με τον μειωτή κόμης. Νομίζω ότι δεν δίνει πολύ καθαρή εικόνα στις άκρες χωρίς αυτόν. Βέβαια με το φεγγάρι να διαχέει φως παντού θα πρέπει να το ξαναδώ κάτω από καλύτερες συνθήκες.

 

Η μεταφορά του τηλεσκοπίου ξαπλωμένου είναι ασφαλέστερη σαφώς και χωράει άνετα στο πίσω κάθισμα μαζί με την βάση.

 

Εν τέλη η αστροπαρέα χτες ήταν εντυπωσιασμένη από το ΜΕΓΕΘΟΣ (τελικά μετράει ρε γμτ

#-o )

 

Μένει να κάνω τις αλλαγές στον οδηγό και φυσικά να προσθέσω τιμές για το τηλεσκόπιο και όλα τα παρελκόμενα.

 

προς kkokkolis:

Έχω ένα φίλο με C11 εδώ στγα Χανιά. Μήπως πρέπει να έρθεις να κάνεις ένα test-drive πριν καταλήξεις;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Colli-laser δεν βολεύει πολύ τελικά αν προσπαθείς να ευθυγραμμίσεις μόνος σου επειδή δεν προβάλει σε 45 μοίρες και πρέπει να σηκώνεσαι κάθε λίγο και λιγάκι για να δεις που πάει η ακτίνα.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, δώσε στον εαυτό σου, κάποια στιγμή, την άνεση αυτής της ιδιοφυούς κατασκευής από τον Howie Glatter

http://www.collimator.com/tublug.htm

 

Υπάρχει σε 2" και 1.25" και έχει ενσωματωμένο barlow. Αν πάρεις το 1.25" θα κάτσει αμέσως το laser σου πάνω του και θα έχεις μια καταπληκτικής ποιότητας προβολή του δαχτυλιδιού σε 45 μοίρες για την barlowed ευθυγράμμιση.

Δέχεται οποιοδήποτε laser, απλώς αν πάρεις το 2" θα πρέπει να βάζεις και αντάπτορα για 1.25" μαζί, το laser σου είναι 1.25"...οπότε μάλλον το 1.25" σε βολεύει.

Το έχει πάρει και ο Ηλίας Γαλάνης (eliasg2004), δες εδώ mini review

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11872&highlight=tublug

Εγώ περιμένω να φτάσει το 2" \:D/ [-o< :mrgreen:

 

Για τους αντάπτορες 2" και 1.25" σου έγραψα σε προηγούμενο post τι επιλογές έχεις. Είναι όλα ποιότητα και καθαρίζεις μια και καλή! [-( :cheesy:

 

Χαίρομαι που σιγά σιγά έχεις καλύτερα αποτελέσματα... =D>

 

Τέλος, θέλω να ξέρεις πως δεν σε "πριζώνω" άδικα...προσωπικά το τηλεσκόπιο μου αρέσει να το "ξεκοκκαλίζω" και βλέπω ύστερα από όλο αυτόν τον καιρό, ...πως όλα τα μαζικής παραγωγής Νευτώνεια τηλεσκόπια σηκώνουν βελτιώσεις, άλλα περισσότερες και άλλα λιγότερες. Θεωρώ ότι ναι μεν μπορείς και να τα χρησιμοποιήσεις όπως φτάνουν από το εργοστάσιο...εμβαθύνοντας όμως και με τον καιρό, θα δεις πως κάποιες από τις ελλείψεις τους είναι σημαντικές έως μη ανεκτές! :roll:

Κάποιες βέβαια κάνουν μπαμ από την αρχή όπως είδες και μόνος σου...

 

Καλό είναι να επενδύσεις σε κάποια πράγματα που θα σου κάνουν την ζωή αρκετά πιο εύκολη και κυρίως και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ θα βελτιώσουν την εμπειρία σου κάτω από τα άστρα και θα καταστήσουν την ενασχόλησή σου με το χόμπυ πιο ευχάριστη και αποδοτική!! :wink: 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To GOTO δουλεύει πολύ καλά και δείχνει το αντικείμενο μέσα στο πεδίο ενός 16mm προσοφθαλμίου. Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο αν δεν μπορώ να οδηγήσω ο ίδιος το τηλεσκόπιο με το χέρι (είναι σαν λυσάριο όπως αυτά που βρίσκαμε την απάντηση στις ασκήσεις αλλά χωρίς να ξέρουμε την διαδικασία)

 

Πολύ ωραία! Είναι ευχάριστο, το ότι το χρησιμοποιείς ως επί το πλείστον για εύρεση με το χέρι. Και για εμένα είναι η ιδανική λειτουργία των τηλεσκοπίων αυτών. Σιγά σιγά θα δεις ότι η χρησιμοποίηση του goto θα ελαχιστοποιείται. Άλλη μία χρήση του είναι όταν υπάρχει αμφιβολία για το πεδίο που βρισκόμαστε, το χειριστήριο δίνει εύκολα τις συντεταγμένες που παρακολουθεί εκείνη τη στιγμή, ώστε να κάνουμε σύγκριση στους χάρτες μας.

 

 

 

Θα με ενδιέφερε να μάθω κάποια στιγμή όταν γίνουν δοκιμές:

 

- Πόση ώρα κρατάει το αutotracking το αντικείμενο στον 16άρι για παράδειγμα.

 

- Έστω ότι γίνεται διαδικασία αutotracking & GoTo. Μετά σπρώχνοντας τον σωλήνα με το χέρι ψάχνουμε για αντικείμενα. Αν στην συνέχεια δώσουμε στο GoTo εντολή για εύρεση αντικειμένου κοντά στο πεδίο που βρισκόμαστε, ποια είναι η ακρίβεια του;

 

- Αντίστοιχα, αν ο στόχος είναι μακρυά από το πεδίο που βρισκόμαστε; (Δεν το θεωρώ σημαντικό απλά για ενημέρωση).

 

 

Αν το χρησιμοποιείς με το χέρι δεν περιμένω να έχει την απαλή κίνηση ενός απλού Dob γιατί υπάρχει η αντίσταση από τα μοτέρ.

Δεν θα με τρόμαζε ό θόρυβος επίσης, αν και δεν ξέρω πόσο δυνατός είναι. Όμως πόσο καλή ή προβληματική είναι αυτή η κίνηση; Δηλαδή:

 

- Έχει τζόγους; Αλλού το αφήνεις και πηγαίνει λίγο εμπρός ή πίσω ή μένει εκεί που το άφησες;

 

- Η αντίσταση είναι τόσο σκληρή ώστε λειτουργικά να είναι πρόβλημα το σπρώξιμο με το χέρι; (Δεν το συγκρίνουμε με το dob. Αυτό που ρωτάω είναι αν η κίνηση είναι ευχάριστη για χρήση σε αστροάλματα όλο το βράδυ).

 

 

Φιλικά,

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προς kkokkolis:

Έχω ένα φίλο με C11 εδώ στγα Χανιά. Μήπως πρέπει να έρθεις να κάνεις ένα test-drive πριν καταλήξεις;

 

Γιαβάς- γιαβάς. Έχουμε έναν ολόκληρο χρόνο μπροστά μας. Προς το παρόν το 12'' SW προηγείται σαφώς στον αγώνα για το χρίσμα. Πολλά όμως θα εξαρτηθούν από αυτά που θα μας γράφεις εσύ. Είμαι όλος αυτιά... εεε, συγνώμη, μάτια ήθελα να πω. :wink:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς KonstantinoM

 

Σε μερικά μπορώ να σου απαντήσω αμέσως, κάποια άλλα θέλουν λίγο χρόνο για περαιτέρω δοκιμές. Μην ξεχνάς ότι έχω βγάλει το τηλεσκόπιο μόλις 4 φορές δύο ωρών περίπου η κάθε μία και θέλει λίγο ακόμα χρόνο

 

- Πόση ώρα κρατάει το αutotracking το αντικείμενο στον 16άρι για παράδειγμα.

 

απάντηση σε λίγες μέρες

 

- Έστω ότι γίνεται διαδικασία αutotracking & GoTo. Μετά σπρώχνοντας τον σωλήνα με το χέρι ψάχνουμε για αντικείμενα. Αν στην συνέχεια δώσουμε στο GoTo εντολή για εύρεση αντικειμένου κοντά στο πεδίο που βρισκόμαστε, ποια είναι η ακρίβεια του;

 

βρίσκεται μέσα στο πεδίο του 20άρι τις περισσότερες φορές και αν όχι στα όρια του. Στον 42 δεν το συζητώ είναι πάντα μέσα

 

 

Όμως πόσο καλή ή προβληματική είναι αυτή η κίνηση; Δηλαδή:

 

- Έχει τζόγους; Αλλού το αφήνεις και πηγαίνει λίγο εμπρός ή πίσω ή μένει εκεί που το άφησες;

 

Παρά την αντίσταση εξαιτίας του μηχανισμού δεν έχω παρατηρήσει καθόλου τζόγο. Όπου το πας εκεί μένει, απλά η κίνηση είναι λίγο πιο σκληρή. Στις πολύ πολύ μικρές κινήσεις με το χέρι είναι λίγο δύσκολο γιατί απλά θέλει λίγο παραπάνω δύναμη και μπορεί να φύγει ο στόχος από το προσοφθάλμιο. Εκεί απλά χρησιμοποιείς το τηλεχειριστήριο το οποίο έχει από πολύ γρήγορη μέχρι σούπερ αργή ταχύτητα

 

- Η αντίσταση είναι τόσο σκληρή ώστε λειτουργικά να είναι πρόβλημα το σπρώξιμο με το χέρι; (Δεν το συγκρίνουμε με το dob. Αυτό που ρωτάω είναι αν η κίνηση είναι ευχάριστη για χρήση σε αστροάλματα όλο το βράδυ).

 

όχι πέρα από τον ενοχλητικό θόρυβο (αν είναι κάποιος δίπλα σου

 

-------------------------------

Προς Τάσο:

 

Φίλτατε, οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες και φυσικά οι βελτιώσεις που προτίνεις είναι πολύ σημαντικές.

 

Έχω ήδη παραγγείλει τους αντάπτορες από Γερμανία, έχω βάλει την αστροζαπ, τα κνομπς και μάλλον θα επενδύσω και στο tublug αν δεν βγάλω άκρη με το γκατζετάκι του Manousos που περιμένουμε να φτάσει.

---------------------------------

 

Ερώτηση, αν θέλω να κάνω ηλιακή παρατήρηση ή φωτογράφιση τι να προσέξω με αυτό το τηλεσκόπιο;

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μερικά μπορώ να σου απαντήσω αμέσως, κάποια άλλα θέλουν λίγο χρόνο για περαιτέρω δοκιμές. Μην ξεχνάς ότι έχω βγάλει το τηλεσκόπιο μόλις 4 φορές δύο ωρών περίπου η κάθε μία και θέλει λίγο ακόμα χρόνο.

 

Σωστά. Γι αυτό έγραψα "κάποια στιγμή όταν γίνουν δοκιμές". Με τη ησυχία σου. Δώσε του χρόνο.

 

 

βρίσκεται μέσα στο πεδίο του 20άρι τις περισσότερες φορές και αν όχι στα όρια του. Στον 42 δεν το συζητώ είναι πάντα μέσα

 

Αξίζει τον κόπο να το ξανατσεκάρεις. Νομίζω ότι σηκώνει βελτίωση. Από συζήτηση που είχα με κάτοχο του στην Αγγλία, το είχε πάντοτε μέσα στον 13άρι σχεδόν κέντρο. Είναι μια πληροφορία που δυστυχώς την έχω μόνο από ένα χρήστη, αλλά οι δικές σου πληροφορίες θα το επιβεβαιώσουν αυτό. Ίσως θέλει χρόνο μέχρι η οριζοντίωση κλπ γίνουν κτήμα σου.

 

 

Παρά την αντίσταση εξαιτίας του μηχανισμού δεν έχω παρατηρήσει καθόλου τζόγο. Όπου το πας εκεί μένει, απλά η κίνηση είναι λίγο πιο σκληρή. Στις πολύ πολύ μικρές κινήσεις με το χέρι είναι λίγο δύσκολο γιατί απλά θέλει λίγο παραπάνω δύναμη και μπορεί να φύγει ο στόχος από το προσοφθάλμιο. Εκεί απλά χρησιμοποιείς το τηλεχειριστήριο το οποίο έχει από πολύ γρήγορη μέχρι σούπερ αργή ταχύτητα

 

- Η αντίσταση είναι τόσο σκληρή ώστε λειτουργικά να είναι πρόβλημα το σπρώξιμο με το χέρι; (Δεν το συγκρίνουμε με το dob. Αυτό που ρωτάω είναι αν η κίνηση είναι ευχάριστη για χρήση σε αστροάλματα όλο το βράδυ).

 

όχι πέρα από τον ενοχλητικό θόρυβο (αν είναι κάποιος δίπλα σου)

 

Πολύ ικανοποιητικά όλα αυτά. Με κάλυψες πλήρως σε αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ :D

Καλές δοκιμές

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τηλεσκόπιο καθώς έχουν προκύψει δύο ανοιχτές για το κοινό παρατηρήσεις και μία ιδιωτική και υπάρχουν μερικές αναπάντητες ερωτήσεις προς τον Κωνσταντίνο.

 

Χρησιμοποίησα το 13 nagler για τις δοκιμές και τις μετρήσεις για να υπάρχει σύγκριση με τις πληροφορίες που πήρες από τον χρήστη στην Αγγλία. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ο στόχος βρίσκεται εντός του προσοφθάλμιου εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που ίσως να είναι 1-2 μοίρες εκτός αλλά εντοπίζεται εύκολα με μια μικρή διόρθωση με το χέρι.

 

Αυτό το τηλεσκόπιο είναι εξαιρετικό για δύο λόγους. Σε αφήνει να το χειριστείς πλήρως με το χέρι και να χρησιμοποιήσεις το GOTO όποτε το χρειάζεσαι. Είναι πολύ ευαίσθητο στις μικροκινήσεις και δεν χάνει με τίποτα τον ρομποτικό προσανατολισμό του και φυσικά το autotracking το οποίο είναι εκπληκτικά αξιόπιστο.

 

Αυτό το τρίξιμο κατά την χειρωνακτική κίνηση συνεχίζει να με απασχολεί, δεν είναι τόσο έντονη όσο στην αρχή και σκέφτομαι σοβαρά να δω μήπως μπορώ να λύσω τον βραχίωνα και να τον λαδώσω.

 

Όσο αφορά τον στόχο ακολουθούσα τον πλανήτη Ουρανό χτες για κανά μισάωρο και δεν έφυγε ποτέ από το 13άρι

 

Μετά από ένα διάλειμμα για τσικουδιές και κουβέντα ο Ουρανός είχε φύγει λίγο από το κέντρο του προσοφθαλμίου αλλά όχι τόσο πολύ που να χαθεί από το οπτικό πεδίο.

 

Ο Τάσος έχει δίκιο, δεν πα να το κοπανάς το τηλεσκόπιο δεν χάνει την ευθυγράμμιση των καθρεπτών. Μάλλον κατά την παραλαβή του ή κατά την πρώτη ευθυγράμμιση ίσως να μην είχα σφίξει καλά όλες τις βίδες και αυτό να το έκανε ευαίσθητο.

 

Αυτό που με εκνευρίζει λίγο στην ρομποτική κίνηση είναι η συμπεριφορά στην κίνηση από ταχύτητα 4 σε 5 (speed rate) όπου στο 5 γίνεται πολύ απότομη σε σχέση με το 4

 

Στις ανοιχτές για το κοινό παρατηρήσεις επίσης προτείνεται μία μικρή μπαταρία ώστε να μην σου πατάνε το καλώδιο και σβήνει το τηλεσκόπιο.

 

Σειρά έχει δοκιμή αστροφωτογραφίας την οποία έχει αναλάβει η γυναίκα μου και περιμένω με ανυπομονησία τα αποτελέσματα.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Βρίσκω σημαντική την επιβεβαίωση για τα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου όπως αυτό του στόχου σε 13άρι προσοφθάλμιο. Επίσης το ότι μπορεί και παρακολουθεί τον στόχο για κανένα μισάωρο δείχνει ότι το autotracking κάνει καλά την δουλειά του. Καθώς και το ότι δεν χάνει τον ρομποτικό προσανατολισμό του όταν μετακινείται με το χέρι αλλά και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις.

 

Όλα τα παραπάνω συνεχίζουν να με εκπλήσσουν από ένα τηλεσκόπιο αυτής της τιμής, όταν τόσο καλά χαρακτηριστικά έχουμε από συστήματα με Digital Setting Circles Computers και autotracking που κοστίζουν μόνο αυτά $2000-3000 χωρίς το τηλεσκόπιο. Ιδιαίτερα το "Είναι πολύ ευαίσθητο στις μικροκινήσεις και δεν χάνει με τίποτα τον ρομποτικό προσανατολισμό του και φυσικά το autotracking το οποίο είναι εκπληκτικά αξιόπιστο." με έχει ενθουσιάσει.

 

 

Αυτό το τρίξιμο κατά την χειρωνακτική κίνηση συνεχίζει να με απασχολεί, δεν είναι τόσο έντονη όσο στην αρχή και σκέφτομαι σοβαρά να δω μήπως μπορώ να λύσω τον βραχίωνα και να τον λαδώσω.

 

Αυτό που με εκνευρίζει λίγο στην ρομποτική κίνηση είναι η συμπεριφορά στην κίνηση από ταχύτητα 4 σε 5 (speed rate) όπου στο 5 γίνεται πολύ απότομη σε σχέση με το 4

 

 

Δεν έχω καταλάβει αν είναι μηχανικό τρίξιμο από γρανάζια ας πούμε ή από κάποιο μέρος του σώματος του τηλεσκοπίου. Αν φτιαχτεί τελικά, καλό είναι να υπάρξει μια φωτογραφία που να εξηγεί το σημείο που χρειάζεται βελτίωση.

 

Σειρά έχει δοκιμή αστροφωτογραφίας την οποία έχει αναλάβει η γυναίκα μου και περιμένω με ανυπομονησία τα αποτελέσματα.

 

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και αυτή η δυνατότητα μέχρι ποιου σημείου φτάνει. Για καλή αξιολόγηση, δεν χρειάζεται όμως γνώσεις αστροφωτογράφισης ή συμβουλές από τους αστρ/φους του φόρουμ;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ πως μπορεί να κάνει μόνο πλανητική! Σε deep sky θα έχει σίγουρα trail αλλά και field rotation! Πάντως και εγώ θα ήθελα πολύ να δω μία δοκιμή! Έστω και ένα λεπτό έκθεση στον Ωρίωνα πχ που είναι και πολύ φωτεινός!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο, μας λες αυτά που θέλουμε να ακούσουμε.

Goto στο πεδίο ενός UWA 13mm είναι κατά τι καλύτερο από εκείνο ενός Plossl 25mm που θεωρείται αναγκαίο. Και με τον ίδιο φακό κάνεις απ' ευθείας παρατήρηση!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα διάβασα το review και πρέπει να αναφέρω ότι είναι μια πολύ καλή δουλειά γιατί πάνω από όλα έχει την γνώμη και τις παρατηρήσεις του τελικού χρήστη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα διάβασα το review και πρέπει να αναφέρω ότι είναι μια πολύ καλή δουλειά γιατί πάνω από όλα έχει την γνώμη και τις παρατηρήσεις του τελικού χρήστη.

 

Ναι Γιώργο, η παρουσίαση είναι ωραία, όμως περίμενε να δεις και την αναθεώρησή της που είπε πως θα φτιάξει σύντομα ο Χρήστος. Αυτό γιατί στο αρχικό review λέει κάποια πράγματα που θέλουν διόρθωση και βασικά, είναι ότι συζητάμε στις 3 σελίδες του thread. Διάβασέ τις όλες.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω μια πληροφορία για τους κατόχους αυτού του τηλεσκοπίου (αν και νομίζω ισχύει και για πολλούς με SW dob), σχετικά με τον εστιαστή.

 

Πόσοι από εσάς γνωρίζατε, ότι η κεντρική μικρή και ασήμαντη allen βιδούλα (μέγεθος allen κατσαβίδι Nr. 3) πάνω στον εστιαστή χρησιμεύει για να ρυθμίζει την ΕΝΤΑΣΗ της κίνησης της εστίασης;

 

Εντάξει, για την μεγάλη ασημένια χειρόβιδα, ακριβώς από επάνω, φαντάζομαι το ξέρετε ήδη ότι κλειδώνει τον σωλήνα (drawtube) του εστιαστή ώστε να μην μετακινείται κατά το ταξίδι του τηλεσκοπίου με το αυτοκίνητο και γενικά για έξτρα ασφάλεια.

 

Η allen όμως είναι πολύ σημαντική, ειδικά με βαριά προσοφθάλμια, να ρυθμίζει την ένταση ολίσθησης της μετακίνησης του σωλήνα, ώστε να μην σπρώχνει το βάρος του φακού όλο το σύστημα κάτω!

 

Πειραματιστείτε όσοι δεν το ξέρατε στα SW Dob 8", 10", 12" κλπ. Θα χρειαστείτε ένα allen νούμερο 3.

Δείτε και την ακόλουθη φώτο...

 

cray7.jpg

 

ΕΠΙΣΗΣ, εξίσου σημαντικό είναι να ξέρουμε και πόσο είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ μήκος της διαδρομής του σωλήνα εστίασης! Λοιπόν μετρημένο με ακρίβεια, τουλάχιστον στο 12" (όποιος κάτοχος 10" ή 8" ας γράψει για επιβεβαίωση), είναι ακριβώς 3.8cm ή 1.5" (ίντσα). Αυτό χρησιμεύει αν κάποιοι φακοί δεν σας εστιάζουν, να ξέρετε τι σωλήνα επέκτασης (extension tube) να πάρετε, τι μήκος δηλαδή παραπάνω να έχει ώστε να κερδίσετε πόντους και να εστιάσει ο φακός.

 

DSC03082.thumb.JPG.610b31538949cdef99fa576e3149bc81.JPG

Πλήρης διαδρομή σωλήνα εστιαστή SW στο 12"

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από 30 ώρες χρήσης του τηλεσκοπίου και αρκετών μετρήσεων και καταγραφών, δοκιμών και συζητήσεων με χρήστες στο Astrovox, μελέτης κειμένων σε άλλα φόρα και ιστοσελίδες παραθέτω την αναθεωρημένη έκδοση της αναφοράς γι αυτό το εξαιρετικό τηλεσκόπιο που ακούει στο όνομα Sky Watcher dob 12” GOTO.

 

Θα την βρείτε στην 1η σελίδα.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Η δημοσίευση της παρουσίασης του Sky Watcher Dob 12 GOTO έγινε σχεδόν πριν από δύο χρόνια και θέλω σήμερα να ρωτήσω αν το GOTO εξακολουθεί να δουλεύει καλά και αν παραμένει αξιόπιστο, όπως ήταν και στην αρχή.

 

Ευχαριστώ

 

Κυριάκος Δρίτσας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το τηλεσκόπιό μου από την αριστερή πλευρά εκεί που κάθεται το μαύρο "ποτήρι" πάνω στα ρουλεμάν, έχει περιμετρικά του άξονα περιστροφής και πάνω στο ποτήρι ένα κεραμιδί δίσκο με abrasive υλικό, προφανώς για να σφίγγει καλύτερα το τηλεσκόπιο όταν σφίγγουμε τα χερούλια. Από την άλλη πλευρά όμως αυτός ο δίσκος λείπει και στη θέση του έχει μόνο μια recessed πατούρα. Πρόβλημα σοβαρό δεν έχω στη σταθεροποίηση του τηλεσκοπίου ειδικά μετα και που έφτιαξα τους δίσκους από τεφλόν, όμως έχω την εντύπωση ότι και η άλλη πλευρά έπρεπε να έχει αυτόν τον κεραμιδί δίσκο (το πήρα μεταχειρισμένο). Καλά τα λέω? μου λείπει κάτι εκεί?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει και από την άλλη πλευρά, είναι όντως και στις 2 πλευρές. Αν δεν νιώθεις πρόβλημα στην κίνηση όπως το έχεις φτιάξει ήδη, νομίζω πως δεν θα έχεις κάποιο θέμα.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Τέλεια! Χαράς ευαγγέλια για τους καινούργιους κατόχους του SW, δεν θα χρειάζεται να τρέξουν σε μηχανουργό όπως κάναμε όλοι οι υπόλοιποι τα προηγούμενα χρόνια!

 

Δημήτρη ευχαριστούμε για την ενημέρωση, κάνε όμως ένα κόπο και πόσταρέ το και στο ομώνυμο νήμα για το clicklock εδώ:

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13859

 

έτσι θα ενημερωθούν όλοι όσοι ψάχνουν κάτι τέτοιο.

 

Τελικά ο γεροBaader πήρε την απόφαση να βάλει μπροστά τον τόρνο του και να το φτιάξει, προφανώς του το ζήτησαν αρκετοί. Όταν του το ζητούσα εγώ 5-6 χρόνια πριν, μου έκανε παράπονα για μεγάλα κόστη κλπ.

 

Προφανώς αντιλήφθηκε πως έχανε κόσμο όταν τους έστελνε όλους στις απαντήσεις του (όπως και εμένα) να βρούνε μηχανουργείο για customιά και εν τέλει, έβαλε μυαλό..κάλλιο αργά παρά ποτέ. #-o

 

[-(

 

Υ.Γ. Δημήτρη, η λέξη η σωστή είναι "σπείρωμα" και όχι στείρωμα.. :)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έβαλα Done!! Ως κάτοχος 12" από χθες, το έχω ξεκοκκαλιάσει το forum, όπως καταλαβαίνεις!!

 

Υ.Γ. Δημήτρη, η λέξη η σωστή είναι "σπείρωμα" και όχι στείρωμα.. :)

Η αυτόματη διόρθωση του κινητού μου, είχε άλλα στο μυαλό του προφανώς!! :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά κάνεις, έχουν γραφτεί από όλους μας ΠΟΛΛΑ, πάρα πολλά σε αυτά τα νήματα..χρήσιμες πληροφορίες που βοηθούν.

Φαντάσου, ακόμη και εγώ ο ίδιος ανατρέχω σε κάποια γραφόμενά μου αν δεν θυμάμαι κάποιες λεπτομέρειες για θέματα του SW 12" που είχα γράψει παλαιότερα. :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης