AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προτάσεις για αγορά ελαφρύ τηλεσκοπίου!!!
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προτάσεις για αγορά ελαφρύ τηλεσκοπίου!!!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
xristakos181Offline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Δεκ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 8
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/11/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Κώστα δεν φαντάζεσαι πόσο με σώζεις γιατί ειμουν έτοιμος να πάρω το truss γιατί νόμιζα ότι θα με βολεύει λόγο ότι μπορεί να μικραίνει επίσης δεν ήξερα ότι τέλη Νοεμβρίου θα έχει εκπτώσεις όσο για τί μεταφορά σίγουρα θα πάρω καινούργιο και θα κάνω την παραγγελία να πάει κατευθείαν στο πατρικό μου.
Τώρα μου είπες ότι μπορώ να πάρω και μερικά πρόσθετα όπως φακούς κ.α αν θες μπορείς να μου προτείνεις κάποια;
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 751
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/11/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 3:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Χρήστο για αρχή έχω δυο κύριες προτάσεις για προσοφθάλμιους και τον απαραίτητο barlow που θα διπλασιάσει την μεγέθυνση:
1)Celestron kit plossl:6,8,13,17,32mm + barlow 2x+φίλτρα Σελήνης και πλανητών.
ΥΠΕΡ:
-Εξαιρετική οπτική ποιότητα με τέλεια οξύτητα,κοντράστ και διορθωμένο πεδίο μέχρι τα άκρα του φακού,χωρίς χρωματικό σφάλμα,και σωστή απόδοση των χρωμάτων!
Ισοδύναμη ποιότητα στην οξύτητα και κοντράστ και καλύτερη στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά,σε σχέση με κορυφαίους ορθοσκοπικούς πολύ ακριβότερους!
-Ο Celestron barlow 2x είναι ένα διαμάντι οπτικής απόδοσης,εφάμιλλης με πολύ ακριβότερους όπως ο Televue Powermate 2.5x!
Τα έχω ελέγξει αυτά πολλές φορές,με εξαντλητικά τέστ για πολλά χρόνια!
-Όλο το σετ είναι άψογο οπτικά για πλανητική παρατήρηση,ιδιαίτερα ο 6 και 8 mm σε συνδυασμό με τον barlow!
-Ο 32mm είναι πολύ καλός για αναζήτηση στόχων,λόγω του μεγάλου πραγματικού πεδίου που δίνει,πολύ σημαντικό στοιχείο σε dob τηλεσκόπιο!
-Επίσης είναι άψογο το σετ για παρατήρηση βαθέως διαστήματος αμυδρών αντικειμένων που δεν έχουν μεγάλη έκταση,όπως μικρών σφαιρωτών σμηνών,γαλαξιών,κομητών κλπ.λόγω καλύτερης οξύτητας,κοντράστ και μικρότερου πεδίου,που θα αποκλείσει φωτεινότερα άστρα να μπούν μέσα στο πεδίο και να σκοτεινιάσουν περισσότερο τα ήδη αμυδρά αντικείμενα!
-Έχει το μικρότερο κόστος σε σχέση με αγορά μεμονωμένων ποιοτικών φακών,και την καλύτερη σχέση οπτικής ποιότητας-τιμής!
ΚΑΤΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ!):
-Μικρό eye-relief στις μικρές εστιακές δηλ.στους 6,8mm και σχετικά μικρό πεδίο:A.F.O.V=52ο,μόνο ο 32mm έχει 44ο.
Αυτά τα δύο μειονεκτήματα για αρκετούς παρατηρητές είναι ΣΟΒΑΡΑ,διότι κάνουν την παρατήρηση μέσα από τέτοιους φακούς λιγότερο άνετη έως βασανιστική...Έχουν αναφερθεί "κλειστοφοβική" αίσθηση,ότι κοιτάς μέσα από τρύπα κλπ.Εγώ δεν έχω καμία τέτοια αίσθηση,αλλά άλλοι σίγουρα έχουν,εσύ δεν ξέρω τί θα αισθανθείς!
-Σε μεγάλες μεγεθύνσεις ο στόχος στα dob με τέτοιους φακούς λόγω μικρού A.F.O.V μένει ελάχιστα sec μέσα στο πεδίο...Πολλοί έχουν πρόβλημα με την χειροκίνητη οδήγηση ενός dob τηλεσκοπίου,δηλ.να διορθώνουν συνεχώς την γωνία (αζιμούθιο) και το ύψος,ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγεθύνσεις όπου ο στόχος μένει ελάχιστα δευτερόλεπτα μέσα στο πεδίο!
Ενώ με ευρυγώνιους φακούς δηλ.με φαινόμενο πεδίο A.F.O.V άνω των 65ο-70o,ο στόχος παραμένει περισσότερο χρόνο μέσα στο πεδίο,και σε συνδυασμό με μεγαλύτερο eye-relief (=απόσταση ματιού από τον φακό,ώστε να φαίνεται ταυτόχρονα όλο το πεδίο),η παρατήρηση γίνεται πολύ πιο άνετη!
Η δυσκολία ή η άνεση στην παρατήρηση,είναι κυρίως υποκειμενικό θέμα που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ'όψιν στην επιλογή προσοφθάλμιου!
Έτσι ένα ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις είναι: πόση υπομονή και επιμονή έχεις;
Αυτό θα καθορίσει και την επιλογή φακού (λόγω eye-relief και A.F.O.V) ιδιαίτερα σε ένα dob τηλεσκόπιο!

2)Baader Hyperion zoom Mark IV, 8-24mm σε συνδυασμό με τον Baader Hyperion barlow 2.25x ή κάποιον άλλον barlow 2x.
ΥΠΕΡ:
-Πολύ καλός φακός,ευρυγώνιος στις μικρές εστιακές δηλ.φαινόμενο πεδίο A.F.O.V=68ο μέχρι τα 12 mm περίπου,και μετά πέφτει μέχρι τα 24mm στις 42ο (λιγότερο και απο plossl).
-Έχει σχετικά μεγάλο eye-relief 16-19mm και σε συνδυασμό με το μεγάλο πεδίο είναι άνετος στην παρατήρηση στις μεγάλες μεγεθύνσεις!
Τα αντικείμενα βαθέως ουρανού ιδιαίτερα κάποια εκτεταμένα νεφελώματα (πχ.του Ωρίωνα) και ανοιχτά αστρικά σμήνη,θα φανούν σημαντικά καλύτερα στις κρίσιμες εστιακές 8-12mm σε σχέση με τους παραπάνω plossl λόγω μεγαλύτερου πεδίου!
Στις εστιακές πάνω από 12mm,όλα τα αντικείμενα θα φανούν χειρότερα από τους plossl...
-Έχεις πολλούς φακούς σε έναν και δεν χρειάζεται να βάζεις και να βγάζεις φακούς στον εστιαστή.
-Πολύ καλός για διοφθάλμια,διόπτρες παρατήρησης φύσης και κιάλια που παίρνουν εναλλάξιμους φακούς.
ΚΑΤΑ:
-Για απαιτητική πλανητική παρατήρηση και αμυδρούς DSO στόχους δεν έχει την ίδια οξύτητα,κοντράστ και φωτεινότητα σε σχέση με τους plossl,γιατί λόγω πολλών οπτικών στοιχείων έχει μεγαλύτερη απώλεια φωτός στο εσωτερικό του.
-Μετά τα 12mm το πεδίο πέφτει σταδιακά μέχρι τις 42ο,πολύ λίγο για αναζήτηση στόχων...
-Όλο το σετ zoom+ barlow είναι αρκετά ακριβότερο-περίπου 100€-απο το Κιτ.

3)Υπάρχουν φθηνοί κινέζικοι ευρυγώνιοι zoom από ebay με κόστος κάτω από 50€...αλλά δεν έχω εμπειρία και έγκυρη γνώμη για την ποιότητά τους.Πιστεύω ότι σε σχέση με τους άνω είναι μάλλον σημαντικά υποδεέστεροι,αλλά για ξεκίνημα για κάποιους ερασιτέχνες χωρίς πολλές απαιτήσεις,ίσως να είναι επαρκείς...δεν ξέρω.

4)Η άλλη λύση είναι η αγορά μεμονωμένων φακών σταθερής εστιακής απόστασης,δηλ.όχι zoom,αλλά για πλήρες σετ ανεβαίνει το κόστος σημαντικά!
Πιστεύω ότι καλύτερα είναι να ξεκινήσει κάποιος με κάτι όπως τα παραπάνω σετ,και μετά να δει τί τον ενδιαφέρει περισσότερο να παρατηρεί,και να επενδύσει ανάλογα σε φακούς σημαντικά ακριβότερους (κυρίως ευρυγώνιους)!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2601
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/11/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν θέλω να στην χαλάσω αλλά το 10" πως θα το μεταφέρεις απ το σπίτι στον χώρο παρατήρησης? Εκτός και αν θα παρατηρείς έξω απ το σπίτι. Αν είναι έτσι τότε αυτή είναι η καλύτερη επιλογή.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/11/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 1:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με ένα τηλεσκόπιο σχετικά μεγάλης διαμέτρου όπως το 10",σε ουρανό με λίγη φωτορύπανση όπως σε ένα χωριό,στην αυλή ή ταράτσα του σπιτιού του και με ένα φίλτρο θα δει περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς,από το να πάρει ένα 130mm=5",σε πιο σκοτεινό ουρανό!
Εννοείται ότι αν αργότερα πάρει αυτοκίνητο-είναι πολύ νέος ακόμα,μόλις 24 χρονών-και πάει σε ακόμα καλύτερο ουρανό,με το 10" θα δει ακόμα περισσότερα!
Πιο πάνω του έγραψα τις δυσκολίες να κουβαλάει τηλεσκόπιο έστω και 3 κιλών όπως το 5" στην πλάτη,και με ένα σωρό συμπράγκαλα στα χέρια,και να κάνει μια πορεία με τα πόδια κάποιων χιλιομέτρων...
Έστω και ένα ελαφρό ίδρωμα κατά την πορεία,θα είναι επιζήμιο για την υγεία του,όταν θα καθήσει να παρατηρεί
α κ ί ν η τ ο ς μέσα στην ψύχρα της νύχτας!Όποιος την έχει πατήσει,ειδικά με ψύξη,ξέρει το πρόβλημα.
Το καλύτερο είναι να πάρει ένα έστω και μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αργότερα,για να λυθούν τα προβλήματα μετακίνησης.
Αν υπάρχει κάποια λάμπα σε κολώνα δρόμου,δίπλα στο πατρικό του,μπορεί να την καλύψει για ένα βράδυ με έναν σάκο όπως το στρατιωτικό "λουκάνικο".Στο χωριό είναι αρκετά πιο εύκολο να το κάνει,παρά στην πόλη.
Ή πιο εύκολα,να φτιάξει ένα παραβάν γύρω από το τηλεσκόπιο,για να κόψει το φως που πέφτει κατευθείαν πάνω του.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2601
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/11/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά επειδή το αν θα παρατηρεί έξω απ το σπίτι ή όχι θα κρίνει αυτός και όχι εμείς, καλό θα είναι να του ξεκαθαρίσουμε πως το 10" δεν είναι παρά μόνο για την αυλή ή την ταράτσα. Ούτε καν για μερικές δεκάδες μέτρα. Φίλε αν δεν γίνομαι αδιάκριτος το χωριό πιο είναι?
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/11/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Του το έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή αυτό αν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα post...Αν θα πηγαίνει με τα πόδια στον τόπο της παρατήρησης,να ξεχάσει τηλεσκόπια 6",8",10" κλπ!
Αλλά και τα μικρότερα όπως το 130/900,είναι πρόβλημα να κουβαλάει και να κάνει πορεία,μαζί με την στήριξη και τα άλλα πράγματα στα χέρια,όπως έγραψα πιο πάνω,για τον κίνδυνο της εφίδρωσης!
Οπότε δεν τίθεται θέμα υπόδειξης στο πού θα παρατηρεί,αλλά απλής λογικής και σοφρωσύνης.
Από την στιγμή που ορθά επέλεξε το 10",και δεν έχει αυτοκίνητο,δεν έχει άλλη επιλογή από το να παρατηρεί από το σπίτι του.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
xristakos181Offline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Δεκ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 8
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/11/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ για τις προτασεις φακών εννοείτε θα κοιτάξω και τα δύο και έπειτα θα δω ποιο σετ μου αρέσει καλύτερα.
Φίλε filiatra το χωριό μου είναι στην Φθιώτιδα συγκεκριμένα λίγο έξω από τι Λαμία όπου έχω σχεδόν απόλυτο σκοταδι και από την ταράτσα του σπιτιού.
Ο φίλος Κώστας όπως μου εξήγησε από την αρχή όπως και εγώ γι'αυτό έκανα και το θέμα να πάρω ένα ποιο μικρό σε βάρος τηλεσκόπιο.
Βέβαια στην πορεία άλλαξα γνώμη το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα ότι θα ήταν ποίο εύκολο να παρατηρώ από την ταράτσα του σπιτιού μου με ένα dobsonian 10" παρά να το πάρω ένα με λιγότερες ιντσες ποίο ελαφρύ όπου δεν θα το ευχαριστηθώ κιόλας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης