Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.Με λένε Λουκά είμαι 14 ετών και είμαι καινούργιος σε αυτή την ιστοσελίδα. Μου αρέσει η αστρονομία από 9 ετών και πάντα μου άρεσε να μαθαίνω για το συγκεκριμένο θέμα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο. Θέλω να είναι εύκολο να το μεταφέρω και εύκολο να το στήνω και να το ξεστήνω. Τα χρήματα που διαθέτω είναι περίπου 300 ευρώ. Πιστεύω εσείς που είστε πιο έμπειροι να μου προτείνετε κάποια τηλεσκόπια. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λουκά καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Πού θα μεταφέρεις το τηλεσκόπιό σου για παρατήρηση,και με τί μέσο?

Απο τί ουρανό θα παρατηρείς?Πόλη,χωριό,εξοχή?

Έχει μεγάλη σημασία η φωτορύπανση του ουρανού που θα παρατηρείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λουκά καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Πού θα μεταφέρεις το τηλεσκόπιο σου για παρατήρηση,και με τί μέσο?

Από τί ουρανό θα παρατηρείς?Πόλη,χωριό,εξοχή?

Έχει μεγάλη σημασία η φωτορύπανση του ουρανού που θα παρατηρείς!

Φιλικά-Κώστας

 

Θα το χρησιμοποιώ στην Αθήνα αλλά ποιο συχνά στο χωριό μου γιατί εκεί έχει καλύτερο ουρανό(Δεν έχει πολύ φωτισμό και φαίνονται πιο πολλά άστρα). Θα το μεταφέρω λογικά από το αυτοκίνητο της οικογένειας μου. Μέχρι τώρα έχω δει ένα τηλεσκόπιο που λέγεται astromaster 130EQ. Πιστεύετε είναι καλή επιλογή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν κλίνεις προς το αστρομάστερ τότε καλύτερα είναι να πάρεις το 130/900 επάνω στην EQ2 της SW. Τα χρήματα που θα κερδίσεις τα κάνεις προσοφθάλμιους φακούς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν κλίνεις προς το αστρομάστερ τότε καλύτερα είναι να πάρεις το 130/900 επάνω στην EQ2 της SW. Τα χρήματα που θα κερδίσεις τα κάνεις προσοφθάλμιους φακούς.

 

 

Σε τι θα με βοηθήσουν οι προσοφθάλμιοι φακοί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν κλίνεις προς το αστρομάστερ τότε καλύτερα είναι να πάρεις το 130/900 επάνω στην EQ2 της SW. Τα χρήματα που θα κερδίσεις τα κάνεις προσοφθάλμιους φακούς.

 

 

Σε τι θα με βοηθήσουν οι προσοφθάλμιοι φακοί;

 

οι προσοφθαλμιοι φακοί θα σε βοηθήσουν στο να κάνεις μεγέθυνση του αντικειμένου που παρακολουθείς

δες εδω https://www.astrovox.gr/eyepiece.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις το sw 130/900 eq2 που λεει ο Γιαννης τοτε θα μπορω να σε βοηθησω σε οτι μικροπροβληματα εχεις γιατι εγω εχω το ιδιο. Ειναι πολυ καλο για φωτεινα αντικειμενα (φωτεινα σμηνη, νεφελωμα του ωριονα, γαλαξιας τις ανδρομεδας και τους πλανητες) αλλα και για αμυδρα αντικειμενα βαθεως ουρανου DSO. Το μονο προβλημα ειναι οτι για να δεις αμυδρα dso θα χρειαστεις σκοτεινο ουρανο.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις το sw 130/900 eq2 που λεει ο Γιαννης τοτε θα μπορω να σε βοηθησω σε οτι μικροπροβληματα εχεις γιατι εγω εχω το ιδιο. Ειναι πολυ καλο για φωτεινα αντικειμενα (φωτεινα σμηνη, νεφελωμα του ωριονα, γαλαξιας τις ανδρομεδας και τους πλανητες) αλλα και για αμυδρα αντικειμενα βαθεως ουρανου DSO. Το μονο προβλημα ειναι οτι για να δεις αμυδρα dso θα χρειαστεις σκοτεινο ουρανο.

 

 

Μέχρι τώρα είμαστε ανάμεσα στο skywatcher 130/900 eq2 και το astromaster 130eq αλλά δεν είμαστε ακόμα σίγουροι ποιο να πάρουμε. Αν και είδα ότι το skywatcher 130/900 έχει Νούμερο 1 πωλήσεις στην Ευρώπη. Εσείς που έχετε το skywatcher 130/900 τι πράγματα έχετε μπορέσει να δείτε και πιστεύετε πως αξίζει αυτό το τηλεσκόπιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν έχουν ίδια διάμετρο => ίδια φωτεινότητα => ισοδύναμα τηλεσκόπια. Το αστρομάστερ έχει κάποια χαρακτηριστικά εντυπωσιασμού που είναι ανεπιθύμητα στην αστρονομία, όπως το ότι έχει ορθά είδωλα. Αυτό το πετυχαίνει με την προσθήκη επί πλέον φακών. Αυτό δεν μας κάνει. Επίσης το μήκος του σωλήνα είναι πιο κοντό. Και αυτό είναι στα αρνητικά από οπτική απόδοση. Ίσος η στήριξη του να είναι λιιιιιιίγο πιο σταθερή από την EQ2. Αν είναι έτσι, αυτό είναι στα συν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε εγω εχω δει το μ81 και 82 τις πλειαδες τον γαλαξια της ανδρομεδας το νεφελωμα του ωριονα το διπλο σμηνος του περσεα το σμηνος του ηρακλη και αφροδιτη δια κρονο και αρη. Αυτα ειναι τα πρωτα πραγματα που πρεπει να δει ενας νεος για να μπορεσει να προχωρησει. Σε αυτα που ειδα το μονο που μου λειπει ειναι οτι δεν ημουν σε σκοτεινο ουρανο και δεν εχω καλης ποιοτητας προσοφθαλμιαους. Αλλιως ολα τελεια.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι που πρέπει να προσεχθεί,είναι αν διαθέτουν παραβολικά ή σφαιρικά κάτοπτρα!

Τα σφαιρικά παρουσιάζουν το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου στα άκρα του οπτικού πεδίου θα είναι θολή!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης