AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Astroshop.eu εμπειρίες-καθυστερήσεις-προβλήματα-μεταφορική
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Astroshop.eu εμπειρίες-καθυστερήσεις-προβλήματα-μεταφορική
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Πού και πώς να αγοράσω;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 457
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη, όπως και εδώ ο ΦΠΑ σε λιανικές πωλήσεις συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που σου δίνει ο πωλητής. Τα χρήματα καταλήγουν στο Γερμανικό δημόσιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 457
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

... Είτε το πάρεις από εδώ, είτε από εκεί, εκεί καταλήγουν... Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
antonis1001Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Απρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 36
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/06/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρα δεν περνάει τελωνείο το astroshop.eu και οι τιμες περιλαμβανουν ΦΠΑ (ειτε Γερμανιας ειτε Ελλαδας), ευχαριστώ.

DJMIKE έγραψε:
Προσωπικά εχω κάνει αρκετές αγορές από μαγαζιά της Ευρώπης και Αγγλιας χωρίς κανένα πρόβλημα και με άψογη συνεννόηση σε ολα. Κυρίως αγόραζα πράγματα που το πλανητάριο δεν είχε η δεν τα είχε ετοιμοπαραδοτα.
Τα 2 μου "ακριβά" τηλεσκόπια όμως τα αγόρασα από το πλανητάριο. Σίγουρα τα πλήρωσα λίγο ακριβότερα. Εκμεταλλευτικα όμως το 3 άτοκες ή το βάζω χρήματα στην τράπεζα μέχρι να έρθει. Επίσης νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια στο οτι αν δεν πάει κάτι καλά θα βγάλω πιο εύκολα άκρη (όπως μου έτυχε μια φορά και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση). Μια διαφορά 30 ευρώ δεν θα με έκανε να ρισκάρω να τρέχω αργότερα. Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη βεβαία γιατί δουλεύω πολλά χρόνια και σέβομαι τον κόπο του κάθε ενός για να μπορέσει να εξοικονομήσει αυτά τα 30 ευρω.

Πολύ σωστή η σκέψη σου, στη δική μου περίπτωση όμως η διαφορά αγγίζει τα 70 ευρώ. Φυσικά και είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα η μεγαλύτερη αξιοπιστία και ασφάλεια που σου παρέχει το Πλανητάριο έναντι οποιουδήποτε ιντερνετικου μαγαζου χωρις φυσικο κατάστημα.
Ακομα το σκεφτομαι ομως απο που θα αγορασω, όπως είπε πολύ σωστά προηγουμένως ο fotodektis, στις αστρονομικες αγορες δεν πρεπει κανεις να βιαζεται.
Μπορεί να βρεθεί κιολας κάποιο καλό μεταχειρισμένο dobsonian εδώ στο astrovox και να παρω τελικα αυτό, όλες οι επιλογες μου είναι ακομα ανοιχτές.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
antonis1001Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή ακόμα σκέφτομαι από που να πραγματοποιήσω τελικά την αγορά του τηλεσκοπίου, να ρωτήσω
υπάρχει κανείς που να παρήγγειλε πρόσφατα (τελευταίους 2 μήνες) από το Astroshop.eu και να αντιμετώπισε προβλήματα;
Έφτασε η παραγγελία στο αναμενόμενο χρόνο παράδοσης ή καθυστέρησε να έρθει (λόγω κορωναϊού);
Αν το προϊον που παραγγείλατε δεν το είχαν σε απόθεμα, άργησαν να το φέρουν;
Επίσης, τα μεταφορικά με την UPS Standard, ήταν όλα οκ; Έρχεται σε καλή κατάσταση η παραγγελία (τηλεσκόπιο ή άλλος εξοπλισμός); Διαβάζω διάφορες κριτικές για την UPS στο Google Maps και οι περισσότερες είναι αρνητικές. Χρειάστηκε να πάτε να το παραλάβετε.
Γενικά η όλη διαδικασία ήταν οκ αυτήν την περίοδο με τον κορωναϊο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 248
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν από δυο βδομάδες παρήγγειλα το 2" Explore Scientific 40mm 62deg προσοφθάλμιο και η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο ήταν στα χέρια μου τη περασμένη Πέμπτη. Το δέμα, προσεγμένο αρκετά (κουτί μέσα σε άλλο κουτί) και το προσοφθάλμιο μια χαρά. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ακόμα.
Όσον αφορά το θέμα της επικοινωνίας, δεν μπορώ να σου πω τίποτα γιατί δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους.

Γενικότερα, δεν νομίζω πως η UPS έχει θέματα, χρόνια απ' έξω μου έρχονται διάφορα με αυτή. Υπάρχουν θέματα μόνο όταν η συσκευασία δεν ήταν καλή. Αυτό όμως δεν είναι θέμα της UPS, αλλά του αποστολέα.

antonis1001Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν λες το ταχυδρομείο εννοείς ότι έπρεπε να πας από το ταχυδρομείο να το παραλάβεις; Η UPS το φέρνει σπίτι σου ή απλως αυτή το μεταφέρει μέχρι την Ελλάδα και μετά το παραδίδει στο ταχυδρομείο;
Επίσης, υπήρξε ενημέρωση για την μέρα που θα έφτανε το δέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 248
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το προσοφθάλμιο μου ήρθε στα ΕΛΤΑ. Παλιότερα, η LXD55 βάση που είχα πάρει από αυτούς μου ήρθε με UPS. Αλλά με UPS έχω παραλάβει πάμπολλα χωρίς προβλήματα παρεκτός μιας όπου ο αποστολέας το είχε συσκευάσει χάλια.
Ενημέρωση δεν υπάρχει ποτέ και σε τίποτα. Υπάρχει εκτιμώμενη ημέρα παραλαβής και δεν δεσμεύει κανένα και τίποτα. Άλλες φορές το αντικείμενο σου έρχεται μες την εκτιμώμενη περίοδο παραλαβής, άλλες νωρίτερα και άλλες αργότερα (κοντά σε γιορτές). Εν μέσω lockdown δεν έστελναν τίποτα.

antonis1001Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία σου. Αν έπαιρνα κάτι μικρό όπως προσοφθάλμια θα έπαιρνα από το astroshop χωρίς 2η σκέψη, αλλά με κάτι τόσο ακριβό και ογκώδες όσο ένα τηλεσκόπιο, έχω τους ενδοιασμούς μου.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Πού και πώς να αγοράσω; Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης