AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Καινούργιος στον χώρο - Συμβουλές
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Καινούργιος στον χώρο - Συμβουλές
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1117
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/04/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν στο μεταξύ όμως βγεί σε καλή προσφορά ο zoom Baader που είπαμε,ή τον βρείς μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση,πάρε τον γιατί είναι σίγουρη αγορά!
Και έναν καλό barlow 2x, ή τον δικό του 2.25x.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panr05Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μάρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 157
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φυσικά και εχω. Έχω το nightwatch και μάλλον πριν πάρω τους φακούς θα πάρω και το backyard astronomers guide.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία φίλε μου!Μην ανησυχείς θα σε βοηθήσουμε!Άρχισε να διαβάζεις τα βασικά,γιατί όλοι μας εδώ διαβάσαμε πολύ για να καταλάβουμε τα σχετικά με το υπέροχο χόμπυ της ερασιτεχνικής αστρονομίας,και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε συνέχεια!
Πρέπει να μάθεις πώς λειτουργεί το τηλεσκόπιό σου,και τί αποτέλεσμα δίνει βάζοντάς του διάφορους φακούς!Να κατανοήσεις τα διάφορα βασικά οπτικά φαινόμενα.Είναι πολύ σημαντικό αυτό...Και το διάβασμα σε όλα αυτά τα θέματα είναι ευχάριστο! Δεν θα ταλαιπωρηθείς,πίστεψέ με!Είναι απο τα πιο ωραία και ευχάριστα πράγματα που θα μάθεις,χωρίς άγχος και καταναγκασμό...Και αν δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα στην αρχή,μην στεναχωριέσαι!Θα τα μάθεις σιγά-σιγά και πράγματα που σου φαίνονται δύσκολα τώρα,μετά με την επανάληψη και την εξάσκηση θα σου φαίνονται εύκολα και οικεία!
Μην αγχώνεσαι....απόλαυσέ το!Αξίζει τον κόπο,και θα ανταμειφθείς γι'αυτό αργότερα!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Tsolakos ApostolosOffline
Νέος
Ένταξη: 01 Απρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανέρχομαι στην συζήτηση που ξεκίνησα πριν καιρό για να μου πείτε την άποψή σας για το 1ο μου τηλεσκόπιο. Σκέφτομαι να αγοράσω το 10'' dobsonian της skywatcher (αυτό με τον κλειστό σωλήνα).
Πρόσφατα συναντήθηκα με έναν φίλο από το forum και χρησιμοποίησα για λίγο το αντίστοιχο 8ιντσο και εντυπωσιάστηκα. Μέχρι στιγμής παρατηρώ μόνο με κυάλια και ξέρω ότι θα δυσκολευτώ αρκετά στην αρχή με τον προσανατολισμό λόγω των ανεστραμένων ειδώλων.
Επίσης φίλε Κώστα (fotodektis) διάβασα ότι χρησιμοποιείς χρόνια το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, οπότε πέρα από την άποψή σου, ήθελα να ξέρω αν χρησιμοποιείς διορθωτή κόμης. [/list]
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Απόστολε το SW Dob 10" (254/1200),f/4.7 αν και μικρού εστιακού λόγου,είναι πολύ καλό τηλεσκόπιο οπτικά και μηχανικά!
Αν γίνει προσεκτική και ακριβής ευθυγράμμιση,ΔΕΝ χρειάζεται διορθωτή κόμης (paracorr) !
Ακόμα και με μεγάλης εστιακής (31-32 mm) καλά προσοφθάλμια,το πρόβλημα είναι ελάχιστο και περιορίζεται στα άκρα,ώστε να μην ενοχλεί!
Αυτά τα σχετικά μεγάλα τηλεσκόπια ενιαίου σωλήνα,μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο σε χρήστες που έχουν πρόβλημα-κάπως σοβαρό-με τη μ έ σ η τους,καθώς θέλουν ειδική μεταχείριση στην μεταφορά.Να πιάσεις δηλ.τον σωλήνα προσεκτικά και σωστά,ώστε να ισορροπήσει στην αγκαλιά σου και να μην ταλαντώνεται η μέση σου καθώς θα τον κουβαλάς!
Αντίστοιχη προσοχή θέλει και η βάση,που είναι άνετα φορητή αλλά με τρόπο...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο όγκος και το βάρος δεν είναι θέμα(τουλάχιστον προς το παρόν), διότι σπάνια θα κάνω μετακινήσεις εκτός αυλής. Από την στιγμή που δεν έχω πείρα πάνω στο θέμα πώς θα καταλάβω ότι το τηλεσκόπιο είναι τέλεια ευθυγραμμισμένο; Μπορώ να πετύχω μια τέλεια ευθυγράμμιση χρησιμοποιώντας laser ή δεν είναι αρκετό μόνο αυτό για κάτι τέτοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1250
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το λέιζερ ρυθμίζεις το δευτερεύον.
Το πρωτεύον το ρυθμίζεις με ένα ιδικό προσοφθάλμιο το οποίο αντί για φακό έχει μία μικρή τρύπα. Μπορείς αντί γι’ αυτό να χρησιμοποιήσεις και ένα κουτάκι από φιλμ, που κόβεις τον πάτο από το κουτί και κάνεις μία μικρή τρύπα στο καπάκι.
Υπάρχουν κι άλλα εργαλεία.
Γενικώς έχουν γραφτεί στο άστροβοξ μερικοί τόμοι γι’ αυτό το θέμα. Άμα ψάξεις θα βρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια, σας ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει για ευθυγράμμιση στο forum γιατί δεν με έχει απασχολήσει μέχρι τώρα. Οπότε θα ρίξω μια ματιά και αν έχω κάποια απορία ή αν αντιμετωπίσω δυσκολία όταν κάνω ευθυγράμμιση θα επανέλθω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει ένα φθηνότερο και καλύτερο εργαλείο ευθυγράμμισης,το Concenter.
https://www.planitario.gr/omokentriko-prosofthalmio-euthugrammishs-gia-neutwneia-thleskopia-2-intswn.html
Ευθυγραμμίζει καλύτερα και ακριβέστερα το δευτερεύον κάτοπτρο!Το laser δεν μπορεί να το κάνει με απόλυτη ακρίβεια...
Επίσης ευθυγραμμίζει άψογα και το πρωτεύον,αν και πιο εύκολος τρόπος για το πρωτεύον,λόγω μήκους του σωλήνα,είναι το laser σε συνδυασμό με barlow 2x (barlowed collimation).
Επίσης υπάρχει μια φήμη-δεν ξέρω αν ισχύει-οτι κάποια σύγχρονα laser collimators,δεν διαθέτουν δυνατότητα ευθυγράμμισης του ίδιου του laser (τα παλαιότερα είχαν βιδούλες γι'αυτό τον σκοπό)...
Οπότε νομίζω καλύτερη λύση,απο την στιγμή που δεν θα κάνεις την ευθυγράμμιση στο σκοτάδι αλλά στην άνεση του σπιτιού σου,είναι το Concenter.
Φιλικά-Κώστας Smile

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης