AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Διάσωση κιαλιών Nikon
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Διάσωση κιαλιών Nikon

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2359
Τόπος: Λάρισα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:24    Θέμα δημοσίευσης: Διάσωση κιαλιών Nikon Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους!
Πριν 15 χρόνια αγόρασα τα κιάλια Nikon Monarch 8x36 (roof prism) και τα χρησιμοποιώ κυρίως για εκδρομές/φύση.
Σήμερα τα πήρα μαζί μου για μια εκδρομή στον Όλυμπο αλλά με περίμενε μια μικρή δυσάρεστη έκπληξη. Το συνθετικό περίβλημά τους, κάτι μεταξύ πλαστικού και λάστιχου, αλλοιώθηκε σημαντικά στους μήνες που ήταν στη θήκη τους (πολυμερίστηκε μάλλον). Έγινε εντελώς κολλώδες και χαράσεται, ξύνεται εύκολα όπως άλλα πάμφθηνα αντικείμενα. Η χρήση τους σ' αυτή την κατάσταση είναι δυσάρεστη. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο (από χημικής άποψης-καθαρισμό ή επάλειψη με κάποια ουσία) ώστε να αντιστραφεί αυτή η ζημιά ή τουλάχιστον να πάψουν να έχουν την κολλώδη αίσθηση;
Σ.Γ. Από τη Nikon δεν το περίμενα αυτό, ευτυχώς κάποτε απέριψα τελευταία στιγμή τα Monarch 10x56 για τα οπτικά καλύτερα και ανετότερα Vixen Ultima 8x56 (και ακριβότερα). Τελικά η σειρά Monarch ήταν έκπτωση από τα συνήθη στάνταρντ της κορυφαίας Nikon. Σε κανένα από τα άλλα κιάλια μου (κάποια είναι 30 ετών) δεν έχει συμβεί τέτοια αλλοίωση.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 16
Τόπος: Αθήνα-Καματερό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,
δοκίμασε (σε κάποιο σημείο πρώτα) με βαμβάκι και καθαρό οινόπνευμα.
Να αντικαθιστάς το βαμβάκι τακτικά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1251
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στεφανε, εχω αντιμετωπίσει στο παρελθον πολλες φορες το προβλημα αυτό....
Οι αποτελεσματικότερες μέθοδοι ηταν (ανάλογα με το υλικό):
-ισοπροπυλική αλκοολη (νομίζω πως εχεις Cool ) για τυχον αφαιρεση του ελαστικου
-Spray για πλαστικά (πχ ταμπλο αυτοκινήτου)......αυτο εχει μια ιδιότητα σαν να επανασυνθέτει την δομή του ελαστικού...(μονο επιφανειακά)
Κανε δοκιμές φυσικά πρώτα. Ριξε και μια ματιά και στο διαδικτυο με περιγραφη "rubber became sticky".
Οπως καταλαβαίνεις, δεν υπαρχει δεδομένη διαδικασία, διότι παραμετροι οπως μειγμα υλικού, μειγμα διαλυματος, θερμοκρασία κατα την εφαρμογη, βαθμος φθορας κλπ κλπ μεταβαλουν την αποτελεσματικότητα της εκαστοτε μεθοδου....
Καλή συνέχεια,
Κωστας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Φεβ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 18
Τόπος: Σπάρτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:23    Θέμα δημοσίευσης: Re: Διάσωση κιαλιών Nikon Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέφανος Σοφολόγης έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους!
Πριν 15 χρόνια αγόρασα τα κιάλια Nikon Monarch 8x36 (roof prism) και τα χρησιμοποιώ κυρίως για εκδρομές/φύση.
Σήμερα τα πήρα μαζί μου για μια εκδρομή στον Όλυμπο αλλά με περίμενε μια μικρή δυσάρεστη έκπληξη. Το συνθετικό περίβλημά τους, κάτι μεταξύ πλαστικού και λάστιχου, αλλοιώθηκε σημαντικά στους μήνες που ήταν στη θήκη τους (πολυμερίστηκε μάλλον). Έγινε εντελώς κολλώδες και χαράσεται, ξύνεται εύκολα όπως άλλα πάμφθηνα αντικείμενα. Η χρήση τους σ' αυτή την κατάσταση είναι δυσάρεστη. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο (από χημικής άποψης-καθαρισμό ή επάλειψη με κάποια ουσία) ώστε να αντιστραφεί αυτή η ζημιά ή τουλάχιστον να πάψουν να έχουν την κολλώδη αίσθηση;
Σ.Γ. Από τη Nikon δεν το περίμενα αυτό, ευτυχώς κάποτε απέριψα τελευταία στιγμή τα Monarch 10x56 για τα οπτικά καλύτερα και ανετότερα Vixen Ultima 8x56 (και ακριβότερα). Τελικά η σειρά Monarch ήταν έκπτωση από τα συνήθη στάνταρντ της κορυφαίας Nikon. Σε κανένα από τα άλλα κιάλια μου (κάποια είναι 30 ετών) δεν έχει συμβεί τέτοια αλλοίωση.

Καλησπέρα ,

Αν βοηθάει, είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με ένα φτηνό ποντική για υπολογιστή της microsoft , με δυο υλικά σκληρό πλαστικό και μαλακό πλαστικό σαν λάστιχο μετά από καιρό στο ντουλάπι κολαγε σαν κόλλα με αποτέλεσμα το ποντίκι να μην πιάνεται καν !!. Πως το έσωσα; πήρα ένα απαλό ύφασμα με μικρόινες και καθαρό οινόπνευμα και έβγαλα με ελαφριά πίεση την ελαττωματική στρώση με ελαφρό τρίψιμο . Το ποντική καινούργιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
coreosOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 06 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 91
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως ειπαν και οι προλαλλησαντες, ο συνδυασμός καθαρου οινοπνευματος, υπομονης και επιμονής θα κανει την δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ, έχω δοκιμάσει το οινόπνευμα σε άλλα αντικείμενα για να αφαιρέσω εντελώς μια υποτυπώδη, λεπτή κάλυψη που αλλοιώθηκε. Εδώ πρόκειται για περίβλημα με πάχος αρκετών χιλιοστών. Θα δοκιμάσω όμως μήπως φύγει η κολλώδης εξωτερική επιφάνεια. Θα δοκιμάσω και ισοπροπυλική αλκοόλη.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Στέφανος Σοφολόγης στις 02/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:13, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15291
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 1:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Nikon παίζει σε όλες τις κατηγορίες, από την απόλυτη κορυφή, μέχρι το 3ο υπόγειο. Τα Monarch τώρα είναι τα πλέον ευπώλητα κιάλια της, οι προσιτές τιμές από κάπου θα προκύψουν.
Το πρόβλημα προκύπτει από αποπολυμερισμό του ελαστικού και το ονομάζουν sticky rubber syndrome. Η θερμοκρασία και ο χρόνος είναι παράμετροι στην αποδόμηση αυτή. Η ενέργεια του περιβάλλοντος (ή θερμοκρασία δηλαδή) διασπά τους δεσμούς των πολυμερών αλυσίδων. Έτσι αυξάνεται η εντροπία των μορίων, ελαττώνονται οι δυνάμεις συνοχής και αυξάνονται οι δυνάμεις συναφείας. Κλασικό πρόβλημα του ελαστικού που προσπαθεί να αντιμετωπίσει ο βουλκανισμός. Συμβαίνει και στα ελαστικά του αυτοκινήτου.
Το όζον επίσης μπορεί να προκαλέσει διάρρηξη και μικρόβια (αναφέρονταιStreptomyces coelicolor, Pseudomonas citronellolis, και Nocardia) βιοδάσπαση.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για διόρθωση στο διαδίκτυο, κάτι που σημαίνει πως δεν υπάρχει μια απόλυτα αποτελεσματική μέθοδος.
https://www.instructables.com/id/How-to-Clean-Sticky-Rubber/#:~:text=It%20happens%20when%20the%20stronger,has%20become%20sticky%20and%20tacky.
Συμβαίνει και σε ακριβά κιάλια. Οι τρεις μεγάλες εταιρίες σου αλλάζουν όλη τη θωράκιση με καινούρια, στο πλαίσιο γενικού service. Έψαξα εάν το κάνει και η Nikon αλλά δεν βρήκα τίποτε.

PS: Σήμερα βρήκα κάτι: https://www.nikonsportoptics.com/en/Service-And-Support/Service-And-Repair.page

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
nkarytiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 255
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/08/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλη μια λύση είναι ν' αφαιρέσεις τελείως αυτά τα πλαστικά, να κόψεις στα ίδια μέτρο και σχέδιο κομμάτια από πυκνό και σκληρό αφρώδες υλικό και να τα κολλήσεις στη θέση τους. Μόλις γυρίσω από διακοπές θα παραθέσω φωτογραφίες από τα δικά μου. Καθόλου πρόχειρη και καλαίσθητη λύση.
View user's profile 
matrixOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μαϊ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 91
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενας φιλος ειχε το lancia lybra και πολυμεριστηκε ολο το ταμπλω.
Εγινε δλδ μαστιχα επιφανειακα. Το εβαψε με πλαστικο χρωμα
και το εφερε στα ισια του χωρις να ειναι αντιληπτο το βαψιμο.]

Δεν ξερω αν μπορεις και εσυ να κανεις κατι παρομοιο,
εστω με καμια ισχυροτερη μπογια (πχ λαδομπογια)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκίμασα το καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ναι μεν μια μικρή ποσότητα του υλικού βγαίνει σαν "μαυρίλα" στο βαμβάκι, αλλά το περίβλημα παραμένει κολλώδες, όσο κι αν τριφτεί.

Παρατήρησα και το εξής: Όσο τα κιάλια ήταν έξω από το ντουλάπι και τη θήκη τους για λίγες μέρες, η επιφάνεια "συνήλθε" κάπως. Ωστόσο, μόλις ζεστάθηκε το περίβλημα με το κράτημα, ξανάγινε χάλια.

Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι τα αντικείμενα στα οποία έχω δει τέτοιο αποπολυμερισμό, ήταν πάντα κλεισμένα κάπου για μήνες ή χρόνια χωρίς να αερίζονται (κλειστό κουτί ή ντουλάπι/συρτάρι). Δεν έχω δει αυτή την αλλοίωση σε αντικείμενα εκτεθειμένα στο χώρο ενός δωματίου. Ίσως οι αναθυμιάσεις των ίδιων των υλικών ή των επίπλων να επισπεύδουν τον αποπολυμερισμό αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία, δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 304
Τόπος: Αθήνα-Νάξος-Λήμνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σου.
Το οινόπνευμα θα βοηθούσε σίγουρα στην περίπτωση που αυτή η επιφάνεια είχε πάχος μερικα χιλιοστά η δέκατα...θα έβγαινε τελείως και θα ήσουν μια χαρά.
ο μόνος που μπορεί να σε σώσει είναι να ψάξεις να βρεις κάποιον δε ξέρω αν μένεις Αθήνα ο οποίος επισκευάζει ταπετσαρίες σκαφών. Αν δεις πως τα φτιάχνουν θα εκπλαγείς!!!επισκευάζουν ζημιές σε πλαστικα μέρη που έχουν καει από τον ήλιο και το αλατι και γίνονται κυριολεκτικά σαν καινούρια χωρις υπερβολή. Το θέμα είναι να θέλει να ασχοληθεί κάποιος αλλιώς πιστεύω το φτιάχνει εύκολα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης