Jump to content

Κεφαλή fluid video


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε προτείνοντας μια κεφαλή video για τρίποδα Manfrotto, με όριο τιμής τα 150€ κατά προτίμηση.

Προορίζεται για επίγεια παρατήρηση, άρα θέλω αρνητική ανύψωση >-45°, αλλά η δευτερεύουσα χρήση θα είναι αστρονομική, οπότε χρειάζεται και +90°.

Το τηλεσκόπιο είναι 2.3kgr, με διαγώνιο και φακό 3kgr σε επίγεια αλλά μπορεί να ακουμπήσει και τα 4kgr σε αστρονομική.

Έχω δει διάφορες στο Internet αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει καμμία, θέλω να είναι ομαλή στην κίνηση και να κλειδώνει εκεί ακριβώς που θέλω. Η Magic Ball που έχω σηκώνει άνετα, αλλά έχει τζόγο και ταλαιπωρεί κάπως.

Προτάσεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Αυτήν είχα χρόνια με τα κιάλια 5, και 7,5 κιλά, αστρονομικά, και στο πεδίο, με τρίποδα Manfrotto video

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Κόστος 100 ευρώ μαζί με ταχυδρομικά.

 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/745955-REG/Vanguard_SBH_300_SBH_300_Ballhead_W_2_Bubble.html

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη βιάστηκα δεν πρόσεξα.

Είχα και αυτήν, απαλές κινήσεις.

 

https://www.amazon.ca/Bogen-Manfrotto-Video-Fluid-Tripod/dp/B00009R6KL

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέχεται 3 κιλά περισσότερα βάρος από την πρώην δικιά μου, αν είχα να διαλέξω τώρα αυτήν θα διάλεγα. \:D/

<<Λέω ναι σε όλα>>. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το ξανασκέφθηκα. Έχω μια κεφαλή των 300 ευρώ (Novoflex Magic Ball) που σηκώνει 10kgr και κάθομαι και κυττώ κεφαλές των 100 ευρώ που σηκώνουν λιγότερα. Προφανώς κάτι δεν πηγαίνει καλά. Διαπίστωσα πως 2 πράγματα δεν πηγαίνουν καλά.

1. Η κεφαλή μου διαθέτει friction control το οποίο είναι ανάλογο των counterbalance με ελατήριο που έχουν οι κεφαλές video. Αλλά εγώ δεν είχα μάθει να το χρησιμοποιώ. Ας είναι καλά το Youtube που τόσα χρόνια δεν είχα κάτσει να συμβουλευτώ. Με τον έλεγχο τριβής μπορείς να κάνεις και παρακολούθηση, όπως έκανα με άνεση σήμερα παρακολουθώντας γλάρους.

2. Χρησιμοποιούσα την κεφαλή ανάποδα, με τη λαβή σύσφιξης στο δεξί χέρι. Αυτή είναι δουλειά που γίνεται και με το αριστερό, αφήνοντας το πιο επιδέξιο χέρι να σημαδεύει και να παρακολουθεί τα αντικείμενα άνετα, χειριζόμενο τον οπτικό σωλήνα.

Αυτά για την επίγεια. Για αστρονομική χρήση υπάρχει και η Vixen, η Celestron Nexstar που είναι και GOTO, ακόμη και η μονόμπρατση mini dobson του Heritage που του πάει γάντι.

Κάποιες φορές πάμε γυρεύοντας κυνηγώντας ανύπαρκτες τεχνητές ανάγκες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το ξανασκέφτηκα. Προφανώς κάτι δεν πηγαίνει καλά.

 

Σωστά το ξανασκέφτηκες.

Εγώ να δεις τι έχω πληρώσει από απερισκεψία. ](*,)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το friction control γίνεται με αυτόν τον μικρό μοχλό, κάθετα στον μεγάλο (ασφάλεια). Λειτουργεί όπως οι σφιγκτήρες των Dob της Skywatcher.

IMG_20201229_095703.thumb.jpg.48f208408a9c3bfddd5af18db08563af.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το friction control γίνεται με αυτόν τον μικρό μοχλό, κάθετα στον μεγάλο (ασφάλεια). Λειτουργεί όπως οι σφιγκτήρες των Dob της Skywatcher.

 

Μια χαρά είναι.!!!

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης