AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αστροεξορμηση 2021 (ανεπισημη)
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αστροεξορμηση 2021 (ανεπισημη)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johnkOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 321
Τόπος: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/07/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και στον Κιθαιρωνα μπορεί να πήγε κάποιος και δεν αναφέρθηκε φίλε Canopus αλλά και να πήγαινε και να χρησιμοποιουσε κάποιος λέιζερ δεν νομίζω να τον έδιωχνε κάποιος...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
johnkOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/07/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο για το ότι ήσουν προσκεκλημενος μέλος του συλλόγου τα λέει όλα φίλε μου.
Οι υπόλοιποι δεν είναι αρεστοί.
Και δεν νοιάζει και κανέναν στο κάτω κάτω.
Ο καθένας θέλει 2 τετραγωνικά μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
CanopusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 347
Τόπος: Αθήνα-Νέα Μάκρη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/07/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω τι να σχολιάσω φίλε μου. Εγώ πήγα εκεί γνωρίζοντας έναν εκ των συμμετεχόντων, αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα από τους υπόλοιπους. Σέβομαι τη γνώμη σου καθώς δεν ήμουν μπροστά, λέω όμως τις επιφυλάξεις μου.

Όσον αφορά τα άλλα μέρη παρατήρησης: προφανώς και σε ένα ανοικτό χώρο έχει το δικαίωμα να προσέρχεται ο καθένας (είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο εξάλλου...) ωστόσο θα διαφωνήσω στα περί λέιζερ και φώτων κλπ...

Εννοώ ότι πέρα από το να σου επιτρέπει κάποιος πρόσβαση κάπου ή όχι, υπάρχει και η έννοια του σεβασμού. Σεβασμού π.χ. ότι οι άλλοι 20-30 που έχουν έρθει στον ίδιο χώρο έχουν οδηγήσει 250km και έχουν πληρώσει 5-6 διόδια για να δουν ένα σκοτεινό ουρανό που δύσκολα βρίσκεται αλλού στη χώρα. Αν κάποιος είναι ΟΚ να δείχνει τους αστερισμούς με λέιζερ μέχρι τις 12 (το οποίο μπορεί να το κάνει από οποιοδήποτε μέρος με σκοτεινό ουρανό, π.χ. Επίδαυρο, Μάνη κλπ., δεν είναι απαραίτητο να ανέβει μέχρι τον Πάρνωνα) ή να ανοιγοκλείνει το αυτοκίνητό του με το συναγερμό (ενεργοποιώντας τα αλάρμ *κάθε* φορά) ή να κυκλοφορεί με τα μεγάλα φώτα αναμένα, είναι μεν συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα (καθ'ότι ο χώρος είναι δημόσιος) θα μου επιτρέψεις όμως να πω ότι είναι και λίγο καφρίλα απέναντι στους υπόλοιπους και δείχνει κάποια έλλειψη σεβασμού.

Γνώμη μου πάντα. Πάντως είμαστε που είμαστε λίγοι νοματαίοι όσοι ασχολούμαστε με τα αστρονομικά, είναι κρίμα να είμαστε και διαιρεμένοι για τον Α ή Β λόγο - στην τελική έχουμε τόσα πολλά να διεκδικήσουμε περί φωτορρύπανσης κλπ. που πυροβολούμε τα πόδια μας. Λίγη καλή θέληση και οργάνωση θα έλυνε πολλά θέματα. Δείτε π.χ. πόσο συμπαγείς ομάδες είναι οι κυνηγοί, ιδιοκτήτες κατοικιδίων κλπ., και τι έχουν καταφέρει να περάσουν από νόμους και διατάξεις προς συμφέρον τους
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
johnkOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/07/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου και υπάρχει κατανόηση από όλους σχεδον σε όσες εξορμήσεις έχω κάνει, και από νέα παιδιά και σεβασμός. Εάν όμως κάποιος χωρίς να ξέρει ανάψει το λέιζερ σίγουρα θα του εξηγήσει κάποιος και θα το κλείσει.
Αυτό που θέλω να πω εγώ από την αρχή είναι αυτό, σεβασμός από όλους σε όλους.
Ετσι όπως μας έδειξαν κάποιοι στην αρχή και μας βοήθησαν το ίδιο κάνουμε και εμείς.
Οποίος δεν θέλει δεν χρειάζεται να το κάνει αλλά να μην φτάνει στο άλλο άκρο και γίνετε επιθετικός.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
geo1970Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 364
Τόπος: Πετρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/07/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω πάει και Κρυονέρι και Στυμφαλία . Στη Στυμφαλία που απέχει μόνο 20 λεπτά από το Κρυονέρι εμένα μου άρεσε περισσότερο . Καλύτερος ουρανός για αχνά αντικείμενα και οι υπόλοιποι παρατηρητές έχουν λιγότερα νεύρα . Για αυτό και Κρυονέρι δεν ξαναπήγα . Έτσι και αυτοί και εγώ είμαστε πιο ευτυχισμένοι . Άσε που από Νοέμβριο ως Μάρτιο δεν πάει άλλος και είσαι και τελείως μόνος . Μαγεία !!!!
Επίσης δοκίμασα και το χιονοδρομικό κέντρο στο όρος Κυλλήνη . Είναι άλλα 15 λεπτά σε σχέση με τη Στυμφαλία και ήταν μια χαρά . Αττική που λέτε με τίποτα . Ο μισός ουρανός είναι καμένος ακόμα και στον Κιθαιρώνα .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1293
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/07/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo1970 έγραψε:

Επίσης δοκίμασα και το χιονοδρομικό κέντρο στο όρος Κυλλήνη . Είναι άλλα 15 λεπτά σε σχέση με τη Στυμφαλία και ήταν μια χαρά . .

Στο χιονοδρομικό της Ζήρειας έχει φωτορύπανση από Κορνθο, η από αλλού;
Επίσης Κρυονέρι, και Στυμφαλία, τι φωτορύπανση έχει; (Έχω πολλά χρόνια να παω).
Ευχαριστώ.

View user's profile Αποστολή email 
geo1970Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 364
Τόπος: Πετρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/07/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει πολύ λιγότερη από το Κρυονέρι .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης