Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αργυρη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αλλα οπως ειπα, το timing με το γεγονος οτι ερχεται καποιος απο την Αμερικη με κανει να παρω πιο γρηγορα μια αποφαση που ουτως ή αλλως θα την εκαμνα αργοτερα, λογω ελλειψεις κυριως του χωρου και δευτερον λογω της ενασχολησης με την αστροφωτογραφηση.

 

Τα υπολοιπα χρηματα υπαρχουν απλα ειναι καταθετημενα στην τραπεζα, απλα δεν θελω να τα χαλασω απ εκει. Ισως με την δουλεια περιμενω καποια εξτρα χρηματα και πανω σε αυτα βασιζομαι αργοτερα...

 

Παντως οι καινουριες μου υποχρεωσεις, μονο υποχρεωσεις δεν ειναι!

 

Ειναι ενα τελειως καινουριο hobby!

 

Ειλικρινα η μικρη ειναι ενα αγγελουδι, και οποιος την εχει δει λεει οτι ειναι και πανεμορφη. Πως να μην εχω κολλησει ρε παιδια με τετοιο αγγελακι διπλα μου?

 

Ασε που απο νωρις κοιμαται συνεχομενα, 8 ωρες, ολο το βραδυ!

 

Παντως την ενασχοληση της με την Αστρονομια δεν την γλιτωνει.....! :P :P

 

Αντε και καλη Ανασταση σε ολους!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να χαίρεσαι την κορούλα σου και να σου πω ότι πριν 2μιση μήνες απέκτησα κι εγώ ένα γιό!

 

Τους βλέπω να σμίγουν μετά από χρόνια σε καμιά αστροπαρατήρηση!!!

 

Χριστός Ανέστη!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχης εργο θα ηταν , αλλα βλεπω ο γιος σου αντι να κοιταζε τα αστερια, θα κοιτουσει την πανεμορφη κορακλα μου!!!!!!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδακια, μολις αγοραστηκε και ο Baader Ortho 6mm απο το Πλανηταριο.

Προοριζεται για 100% πλανητικη παρατηρηση και με το "ξυραφενιο" του πεδιο προβλεπονται ομορφα βραδια! :P

 

 

Και πανω που λεω ο καιρος ειναι σημερα τζαμι στην Θεσσαλονικη, ο αερας πηρε οοολλαααα τα συννεφα μακρια, τσαφ και να μια μπορα εδω και ο καιρος εχει γινει παλι χαλια! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Ειναι μαλλον η εκθεση βιβλιου αλλιως δεν εξηγειται παιδια! :mrgreen: :mrgreen:

 

Εχω το LX200 8" εδω και καμια 1 μηνα και δεν εχω δει τιποτα! ](*,) ](*,)

 

Κατι ασχετο.

 

Εκανα ενα ομορφο καλωδιο με εναν φιλο για να συνδεθει με τον υπολογιστη μεσω της serial θυρας του (RS232). Ενω πηγαμε με το σχεδιαγραμμα του manual και ενωσαμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα PIN στα αντιστοιχα καλωδια στον ανταπτορα RS232 (DB-9) και το καλωδιο ομορφο και ωραιο με τα καλωδια συμμετρικα ενωμενα (δειτε φωτο), παφ και παλι τζιφος!

 

Εβαλα Cartes Du Ciel (ηθελε και ASCOM Drivers τρομαρα του!!!!) τιποτα.

 

Εβαλα TheSky V6 - Παλι τιποτα!

 

Εβαλα Astroplanner (θα επανερθω καποια στιγμη ειναι τελειο προγραμμα) παλι τιποτα!!!!

 

Γκρρρρρρρ!!!! Τα νευρα μου...

 

Ελεγξα καλωδιωσεις κτλ κτλ, τηλεσκοπιο ολα οκ αλλα εντολη δεν παιρνει.

 

Υποψιαζομαι τωρα το καλωδιο του τηλεφωνου μηπως θελει να ειναι συμμετρικως αντεστραμμενα οι 2 ακρες του.... Για να δουμε.... [-o< :P

ortho.jpg.7b09165755583f453201b79b363fe1f6.jpg

DSC00573.JPG.471c2537d7046292436804d086c5e77e.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδακια, μολις μπηκα απο το μπαλκονι, κανοντας το πρωτο μου (επιτελους) τεστ με το τηλεσκοπιο.

 

Ενα εχω να πω: το GOTO του ειναι απιστευτο!!!

 

Κανοντας μια προχειρη ευθυγραμμιση με Antares και Spica, εδωσα μετα Κρονο και με πηγε καρφι εκει. Μετα πηγα μια βολτα απο τον Δια και εκει καρφι. Απο νεφελωματα τιποτις γιατι η Σεληνη εχει αλλα σχεδια (92.3%) οποτε λεω αστο δεν λεει για σημερα...

 

Επισης λογω της φωταυγειας της και λογω της μεγαλης θερμοκρασιας το ειδωλο στον Δια ηταν λιγο απαραδεκτο, ακομα και με τον Ortho των 6mm. Το τρεμοπαιγμα ηταν αστα να πανε απο την ζεστη μιας και ηταν ακομα πολυ χαμηλα...

 

Αλλα για αρχη ολα καλα λοιπον.

 

Καλη συνεχεια!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιώργο. Καλοτάξιδο το νεο σου τηλεσκόπιο. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι αυτές που μετράνε και απο ότι μας λες η πρώτη σου δοκιμή με το Go to ήταν κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική. Άντε με το καλό να μας ανεβάσεις και καμιά φωτό αν βέβαια ασχοληθείς με το σπόρ της αστροφωτογράφισης.. :wink:
EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγα σιγα θα γινει και αυτο...

 

Σκεφτομαι μια Ατικ απο Αμερικη, θα δουμε πως θα παει...! :wink:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναστελνω μερικες μου φωτο απο το τηλεσκοπιο που πηρα (Meade LX200 8') για να πορωνονται μερικοι!

 

Προσθεστε στο δυναμικο μου εναν ορθοσκοπικο Baader Ortho 6mm και ενα φιλτρο φωτορυπανσης/πλανητων/νεφελωματων το Baader Neodymium.

 

Ελπιζω μονο να δω λιγο καλο καιρο γιατι αυτο δεν ειναι καλοκαιρι με τοσα συννεφα, συννεφοκαμα και σκονη....!

 

O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:) O:)

P1010145.thumb.JPG.3f5643cbf58aba37a6bb16590f564d41.JPG

P1010142.thumb.JPG.a1b79419289eb521834d2017ead8d226.JPG

P1010143.thumb.JPG.b22158652c2db97f99ef4de1e5291a3a.JPG

P1010144.thumb.JPG.cbbe3a45128c2dc32cd0e7fd38459d2b.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, παιδακια την Πεμπτη ειχα μετα απο αρκετο καιρο την ευκαιρια να απο λαυσω το νεο αποχτηθεν τηλεσκοπιο μου.

 

Η γυναικα και το τεκνο σταλθηκαν στην κατερινη οπου διαμενουν τα πεθερικα μου και εγω ειχα ολη την ευκαιρια να δωσω το ραντεβου μου με τα αστερια.

 

Βοηθος και συνεργατης μου σε αυτη την προσπαθεια ο φιλος μου Παναγιωτης Πολυμενιδης, παλια καραβανα στο θεμα του ουρανου. :mrgreen:

 

Δωσαμε ραντεβου λοιπον το Σαββατο σπιτι μου μιας και εχω ενα αρκετα καλο και ευρυ πεδιο του ουρανου. Ολος ο Νοτος καθως και αρκετη Ανατολη και Δυση.

 

Ο καιρος πεντακαθαρος και ζεστος, χωρις πολλα αναβρασματα στην ατμοσφαιρα.

 

Στησαμε λοιπον το LX200 μου και του δωσαμε και καταλαβε!!

 

Το Goto του για αλλη μια φορα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο. Ευθυγραμμιση αρχικη 2 αστερων στον Antares και στο Spica και ειμασταν ετοιμοι.

 

Πρωτος σταθμος Ο Κρονος που πηγαινε να χαθει λογω της ωρας (~22:30').

 

Υπεροχος και ευδιακριτος παρα το χαμηλο του υψος.

 

Σειρα ειχε το σφαιρωτο σμηνος Μ4 το οποιο φαινοταν αρκετα καλα.

 

Κατοπιν σειρα ειχε ο Μ17. παρολο που εχω μια κοντινη λαμπα της ΔΕΗ, το νεφελωμα φανηκε αρκετα αν και οχι τελεια.

 

Η βραδια ηταν υπεροχη και εδινε πολλες υποσχεσεις.

 

Τα οπλα που ειχαμε στην κατοχη μας ηταν θα ελεγα ταπεινα.

 

Ο 26mm της Meade, ο ορθοσκοπικος 6mm της Baader, και ενας Celestron Barlow 2x και μαλιστα ο απλος (οχι ο Ultima).

 

Με ολα αυτα κατευθυνθηκαμε στον πρωταγωνιστη της βραδιας, τον Δια!

 

Υπεροχη μαγεια ξεπηδησε οταν τον κοιταξαμε μεσα απο τα προσοφθαλμια μας. Λογω του μεγαλου εστιακου λογου του τηλεσκοπιου και λογω SCT οι μεγενθυσεις φερνανε πολυ κοντα τον πλανητη.

 

Ετσι με το 26mm φαινοντουσαν ηδη πεντακαθαρα οι ζωνες του Δια και 4 δορυφοροι του.

 

Το "πανηγυρι" αρχισε οταν βαλαμε τον ορθοσκοπικο της Baader στα 6mm και κοιταξαμε μεσα απο τα 333x.

 

Αναφωνησαμε και οι δυο!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Ηταν υπεροχος και τεραστιος! Στα 333x και η ευκρινεια δεν ειχε χαθει. Μαλιστα βλεπαμε περισσοτερη λεπτομερεια επειδη ο πλανητης ηρθε κοντα. Οι 4 δορυφοροι φαινοντουσαν πλεον σαν μικροι πλανητες και οχι σαν φωτεινες κουκιδες.

 

Ο φιλος μου ο Παναγιωτης μετα εκανε την "διαβολικη" σκεψη να "καρφωσουμε" πανω στον 6mm και απλο Barlow 2x.

 

Εισαι τρελος του λεω. Που να δουμε βρε του λεω με τετοια μεγενθυνση????? ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Βαλε μου λεει και βλεπουμε!!!

 

Και τον βαζουμε παιδια και παθαινω!!!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Παιδια, στα 666x (διαβολικη μεγενθυνση, να μην την δοκιμασετε αν δεν εχετε ενα καντηλι διπλα!!!!!! :mrgreen: ) ο Διας φαινοταν σχεδον το ιδιο καθαρος, οι λωριδες πανεμορφες και τεραστιες, και οι δορυφοροι εγιναν πλανητες!!!!!!

 

δεν το πιστευα οτι εβλεπα τον Δια σε τετοια μεγενθυνση. Επιανε σε μεγεθος πανω απο το 1/4 του πεδιου, να μην πω και το 1/3 του.

 

Το τηλεσκοπιο ειχε "λοκαρει" το αντικειμενο και δεν το αφηνε να ξεκολλησει απο μεσα. Παραδεχτηκα την δουλεια που μπορει να κανει ενα ρομποτικο τηλεσκοπιο εκεινη την στιγμη. Στα 666x και ο πλανητης μεσα καρφωμενος!

 

Ο Παναγιωτης ειχε φερει το λαπτοπ του και την νεα του καμερα την Philips SPN9000 και ηθελε να δει τι θα γινει.

 

Εφερε και την DSLR του αλλα αρκεστηκε στο να βγαλει λιγο τον Μ17.

 

Ο Διας ομως επρεπε να αποτυπωθει. Βαλαμε την βιντεοκαμερα και με το KCC Tools αρχισαμε τα τραβαμε βιντεο. Βλεπαμε να φανταστειτε την σκια καποιου απο τους δορυφορους επανω στην επιφανεια. Λεγαμε χαριτολογωντας οτι θα ειναι κανενα διαστημοπλοιο!!!

 

Γραψαμε συνολικα ~ 4 GB βιντεο και καποια στιγμη σκεφτομαι να τα περασω απο το Registax. Παντως η πραγματικοτητα ηταν απιστευτη σε σχεση με την εικονα απο την Webcam.

 

Ξεχασα να αναφερθω στην Σεληνη που και αυτη ηταν απλα μαγευτικη!

 

Στα 333x οι κρατηρες ηταν πανεμορφοι με μονο αρνητικο το "βρασιμο" λογω της θερμοκρασιας στην Γη. παρολα αυτα πηραμε καποιες ομορφες εικονες με την DSLR σε μικρη μεγενθυνση.

 

Αφου κατσαμε μεχρι τις 03:30' το πρωι στο μπαλκονι μου, τρωγοντας 2 Fountounia (ναι!!) χυμους, και αναψυκτικα (για να ειμαστε νηφαλιοι) και αφου μας "φαγανε" δεκαδες αιμοβορα κουνουπια (τελικα τα αντικουνουπικα με υπερηχους σε πριζα δεν κανουν τιποτα μου φαινεται) δωσαμε την υποσχεση για νεο ραντεβου και αυτο πλεον με τις συζυγους παροντες.

 

Η επομενη μου σκεψη μετα απο ολα αυτα ειναι μια:

 

Η χαρα της παρατηρησης ειναι αναντικαταστατη και για αυτο πιστευω η επιλογη που εκανα στο θεμα του τηλεσκοπιου (Meade LX200 8") με εχει καλυψει απιστευτα θετικα.

 

Το επομενο μου σχεδιο ειναι σιγουρα η αγορα ενος προσοφθαλμιου 3.5mm (βλεπε Hyperion??? - Ισως!)

 

 

Φιλια σε ολους!!!!!

44821922_CCDCap0006.JPG.64a7fa9e10734ade27c427cc76709a95.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος! Τα περιέγραψες σαν να ήμασταν και μείς εκεί. Εμείς εχθές ήμασταν Κιθαιρώνα λίγα άτομα και περάσαμε πολύ ωραία. Αλλά λόγω των ανέμων δεν μπορέσαμε να δούμε καλά Σελήνη και Δία. Εγώ προσπάθησα να πάρω βίντεο με την κάμερα, αλλά το είδωλο απο στρογγυλό γινόταν τετράγωνο και γενικά όλα τα σχήματα της γεωμετρίας. :P Είδαμε κάμποσα DSO όμως μετά που έδυσε η Σελήνη.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Efstathie, νασαι καλα.

 

Θελω πως και πως να παρω το τηλεσκοπιο σε πιο σκοτεινους ουρανους για να δω τι μπορει να κανει...

 

Αλλα μεχρι τωρα μονο θετικα οποτε....! :P :P :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο θα διαπρέψει σε σκοτεινό ουρανό. Απλώς κοίτα να πάρεις και έναν focal reducer για να έχεις και μεγαλύτερα πεδία και μικρότερες μεγεθύνσεις. Εγώ όλες τις παρατηρήσεις τις κάνω με το FR. Εχθές στην αρχή που δεν το είχα πάνω, βλέπαμε Αlbireo αλλά λόγω μεγένθυνσης (2350/13=180) βλέπαμε τα άστρα να μήν δείχνουν τόσο σημειακά, αλλά να κάνουν σάν πολλά spikes τριγύρω. Αλλά με το reducer φάνηκαν πιό σημειακά. Δεν ξέρω άν αυτό γίνεται και στα νευτώνεια σε μεγάλες μεγενθύνσεις, πάντως στα Cassengrain θέλει μικρή μεγένθυνση όταν βλέπεις λαμπερά άστρα, όπως τον διπλό του Albireo. Αλλά μπορεί να είναι και λόγω seeing.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξερω αυτο Efsathie. Θα γινει και αυτο. Απλα τωρα σκεφτομαι να παρω ενα 3.5mm προσοφθαλμιο για τους πλανητες.

 

Ειδα οτι το τηλεσκοπιο σηκωνει αρκετα μεγαλες μεγενθυνσεις οποτε...!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια, με το μωρακι διπλα ειπα "δεν κανω ακομα μια τελευταια επεξεργασια" στην φωτο που βγαλαμε εγω και ο φιλος μου Πανος τον Δια;

 

Φορτωσα το MaximDL και μια και δεν το ηξερα αρχιζα να παιζω...!

 

Το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπετε στην οθονη σας.

 

Νομιζω αρκετα καλυτερο απο αυτο που εβγαλα στις αστροφωτογραφιες και με μεγαλυτερη λεπτομερεια.

 

Και αυτη πιστευω να ειναι και η τελευταια επεξεγασια της.

 

Καλη συνεχεια!

1580316204_Jupiter-WideEvenMoreProccessedMoreDetaliedwithMaximDLLocalAdaptiveFiltering.PNG.969252d411d471d56691f85ea323dc7c.PNG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλεον στο οπλοστασιο μου εχει προστεθει και ο Hirsch Focal Reducer / Corrector f/6.3 για τις μελλοντικες μου φωτογραφησεις.

 

Babgia, αλλος ενας με Hirsch λοιπον!!! :wink:

 

Και για να δεις οτι κατι λεει ο εν λογω focal reducer διαβασε μερικες ξενες δημοσιευσεις...! :P :P :P

* Converts F/10 focal ratios for F/6.3

* Speeds up photographic exposure time by as much as 50%

* Great for both visual and photographic purposes

* Fully multi-coated 4 element lenses

* Screws on the rear of your Schmidt or Maksutov-Cassegrain telescope

 

I member of our local club bought one of these and he's happy with it. I did a Web search on it, and it seems to be similar, if not identical, to the Meade/Celestron reducer. Also, I believe the Meade & Celestron f/6.3 reducer is made by the same manufacturer, just branded for the different suppliers. I went to a local Meade dealer to buy my f/6.3 reducer and he didn't have one in stock, but he did have a Celestron reducer for the same price. We took a close look the spec sheet and material from the Web and they sure look indentical.

 

I can't speak to its value but it is a 4-element lens with curvature correction.

 

It is a 4-element design same as the Meade 4000 series f/6.3FR

 

I would imagine it works much the same.

SCT_F63_focal_reducer1-LARGE.thumb.jpg.0c103d5b96d5c2a449400a194482c735.jpg

Image36.jpg.91ba4944d9fb662240640efcab7c6605.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ήξερα & Αγγλικά θα τα καταλάβαινα όλα. :D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ήξερα & Αγγλικά θα τα καταλάβαινα όλα.

 

Δεν ειναι ποτε αργα...! :mrgreen:

 

Και για να δεις ποσο το εψαξα δες (δειτε) ποσο ομοιοι, αλλα για λογους μαρκετινγκ με πολυυυυ διαφορετικη τιμη, ειναι οι αντιστοιχη focal readucers των αλλων εταιρειων.

 

ΥΓ: Ειναι ολοι 4 φακων και δειτε ποσο ομοιοι ειναι ολοι τους.

 

Η εταιρεια φαινεται στο ονομα του καθε αρχειου.

 

Παραπεμπω και σε μια σελιδα με αστροφωτογραφιες που χρησιμοποιηθηκε ο εν λογω focal reducer (Hirsch FR 6.3).

 

http://cgi.ebay.com/Telescope-Focal-reducer-f-6-3-fits-Meade-Celestron-SCT_W0QQitemZ200246044404QQihZ010QQcategoryZ74924QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

1314749550_HirschFR6.3.jpg.8397b959f4b212314b645009e7651d86.jpg

2046653354_AntaresFR6.3.jpg.60bba09d61f5a75b83224e24a3fbc576.jpg

749847617_MeadeFR6.3.jpg.e90bf6c5a9fe8db082266136086f826e.jpg

413656744_CelestronFR6.3.jpg.b99cae693833c608de55c9b49d70592b.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις "παραλαβαμε" και τον ικανοτατο Celestron Ultima Barlow 2x! :P :P

 

Πλεον ο Διας θα φαινεται μεγαλοπρεπεις και τεραστιος μεσα απο τον δικο μου Barlow και οχι απο αυτο του καλου μου φιλου παναγιωτη...!

 

Καλη συνεχεια παιδακια!

1263328407_CelestronUltimaBarlow2x.thumb.jpg.88539b5244b51831852c0af63e5aa18c.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή θα είσαι

(2000/6)*2*0,63= 420Χ

Κάπως δύσκολο σε βλέπω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε συ γιατι βαζεις και τον focal reducer;

 

Θα εχω για πλανητικη και webcam φωτογραφηση τα εξης:

 

Εστιακη αποσταση FL = 2003 mm,

 

Barlow 2x Mag x2,

 

Προσοφθαλμιο Baader Ortho 6mm.

 

 

Οποτε:

 

2003mm x 2 = 4006mm / 6mm = 667x !!!

 

Τελικη αναλυση με προσοφθαλμιο = 667x

 

Τελικη αναλυση με webcam (CPC900SN) ισοδυναμος φακος 5mm = 801.2x

 

 

Δες και εδω τα αποτελεσματα που ειχα και με τι μεγενθυνση βγηκαν.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=6768

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=6761

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=6886

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Alive and kicking! ;-)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε χάσαμε ...καλώς τον ξανά. :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Alive and kicking! ;-)
:P :P

Που ρε Γιωργάρα! Σε χάσαμε! Ελπίζω όλα καλά!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ολα καλα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σας

 

Ο λογος της μακροχρονης απουσιας μου ειναι λογω της... μικρουλας μου!

 

Εδωσα και δινω πολυ χρονο για αυτην οποτε το θηριο που λεγεται LX200 ηταν για 3 χρονια σε βαθυ ληθαργο. Πιστευω σιγα σιγα να αρχιζω να το βγαζω εξω.

 

Χαρηκα πολυ που σας ακουσα και παλι. Φανταζομαι πρεπει να αλλαξανε πολλα στον αστρονομικο τομεα (;).

 

Φιλια σε ολα τα παιδια απο εμενα και την εκολαπτομενη Αγγελικη μου! ;-)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης