Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιώργο να είναι πάντα γερή η κορούλα σου, να την χαίρεσε και να ζείς την κάθε στιγμή όσο μπορείς μαζί της!!! (Μεγαλώνουν γρήγορα τα άτιμα). Εγώ δύο τις έχω!! Θα σε πάρει τα μυαλά!!

Καλορίζικο και το ΕΤΧ. Δοκίμασε να αλλάξεις τι μπαταρίες. Αν και καινούργιες, έχουν και αυτές την ημερομηνία λήξης τους! Η αδύναμη κίνηση των μοτέρ και το αναβόσμημα της οθώνης είναι (κατά πάσα πιθανότητα), έλλειψη ενέργειας!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

MΕυχαριστω παιδια, με κανετε και συγκινουμαι!!! :oops: :oops: :oops:

 

Πτολεμαιε , μακαρι να ειναι αυτο. Θα αγορασω νεες μπαταριες αλλα δεν εχω χρονο ειμαι συνεχεια Διαβαλκανικο και μενω εκει με την γυναικα μου.

 

Ηρθα για μια ωρα και οτι προλαβω στο σπιτι!!! :wink: :wink:

 

Τα λεμε παιδια! :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε Γιώργη να την χαίρεσαι, εγώ τις έχω δύο και πότε που μεγάλωσαν ούτε που κατάλαβα. Να χαρείς την κάθε στιγμή της, ακόμα και τις γκρίνιες της και τα ξανύχτια που θα τραβήξεις.......
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο απο εδω και περα δεν σε λενε Γιωργο αλλα... ΜΠΑΜΠΑ, αντε φιλε μου συνηθισε το, Γιατι ετσι θα σε φωναζει η μικρη για μια ζωη!!! :cheesy:

Και παλι να την χαιρεσαι!! :cheesy: :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρε Bi2L, σε ευχαριστω και εσενα οπως και ολους!

 

Ειμαι συνεχεια Νοσοκομειο μαζι με την γυναικα μου και ειναι σουπερ!!!

 

Η κορακλα ειναι κουκλα! Τελεια!

 

Σχετικα με το ETX-740AT του εβαλα τωρα νεες μπαταριες και δουλευει περιφημα! :P

 

Ακομα ομως δεν ξερω τι κανουν τα μαυρα αυτοκολητα που εχει μετα σκρατς... Ξερει κανενας???

 

Τα λεμε παιδια αυριο!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα ομως δεν ξερω τι κανουν τα μαυρα αυτοκολητα που εχει μετα σκρατς... Ξερει κανενας???

Τα σκρατς ειναι για ακουμπας το τηλεχειριστηριο πανω στην Βαση χωρις να πεφτει κατω και να σπαει... :mrgreen: Ειναι πολυ βολικο εχω και εγω στην EQ6 (βεβαια εχω βαλει 3-4, ενα <θηλυκο> στο τηλεχειριστηριο και ενα <αρσενικο> σε καθε ποδι αποτε οπου και αν ειμαι ακουμπω το τηλεχειριστηριο χωρις να φοβαμαι αν θα πεσει κατω).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει ομωε ηδη ρε συ και εναν ανταπτορα πλαστικο που μπαινει αντι για το καπακι των μπαταριων και προεξεχει απο την μπροστινη πλευρα του τηλεσκοπιου...

 

Για πειτε... :P :P :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει ομωε ηδη ρε συ και εναν ανταπτορα πλαστικο που μπαινει αντι για το καπακι των μπαταριων και προεξεχει απο την μπροστινη πλευρα του τηλεσκοπιου...

 

Για πειτε... :P :P :P

 

Ναι, εγώ εκεί κρεμάω το autostar.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα ομως δεν ξερω τι κανουν τα μαυρα αυτοκολητα που εχει μετα σκρατς... Ξερει κανενας???

Τα σκρατς ειναι για ακουμπας το τηλεχειριστηριο πανω στην Βαση χωρις να πεφτει κατω και να σπαει... :mrgreen: Ειναι πολυ βολικο εχω και εγω στην EQ6 (βεβαια εχω βαλει 3-4, ενα <θηλυκο> στο τηλεχειριστηριο και ενα <αρσενικο> σε καθε ποδι αποτε οπου και αν ειμαι ακουμπω το τηλεχειριστηριο χωρις να φοβαμαι αν θα πεσει κατω).

 

x :-k :-k mm.... κόλλα ξεκόλλα δεν κουνιέται η βάση με αποτέλεσμα το κατέβασμα καντιλιών και καντιλαναυτών; Αρχικά έχω βάλει το κρεμαστίρι των μπαταριών αλλά είναι λίγο επίφοβο μήπως χαλάσει με το πολύ βάλε βγάλε (ειδικά αν επιστρέφεις το τηλεσκόπιο στη τσαντούλα του.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

x mm.... κόλλα ξεκόλλα δεν κουνιέται η βάση με αποτέλεσμα το κατέβασμα καντιλιών και καντιλαναυτών;

Εκτος οτι η EQ6 ειναι στιβαρη, εχει αρκετο βαρος πανω αποτε και κλοτσια να φαει δεν κουνιεται :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδακια καλησπερα!

 

Πρωτη μερα στο σπιτι με την μικρη και πιστευω οτι αν το περασουμε αυτο δεν θα καταλαβαινουμε τιποτα μετα!!!

 

Το τηλεσκοπιο το εχω εδω και το βλεπω, και με βλεπει. Θελω πολυ να το δοικιμασω αλλα πολυ χλωμο σημερα... :cry:

 

Εχει πλακα ο μηχανισμος πως ακουγεται. Και το ατιμο κανει κατι περιεργα γυρισματα και πηγαινει εκει που θελεις...

 

Λες και εχει νοημοσυνη το ατιμο!!!

 

Λεω να του καρφωσω κανενα barlow 3x της Televue μαζι με κανενα Plossl της Skywatcher να δω πως θα συμπεριφερθει...

 

Το μονο μου προβλημα ειναι ο προσανατολισμος του σε σχεση με τον Βορρα...

 

Επειδη βγαινω στο Νοτιο μπαλκονι θελω καπως να ξερω που βρισκεται ο Βορρας. Πρεπει μαλλον να παρω πυξιδα (?), ή να κανω πρωτα μια μετρια ευθυγραμμιση και μετα να βρω καποιο μεγαλο αστερι του Νοτου...

 

Παντως σε γενικες γραμμες ξερω που πεφτει περιπου ο Βορρας αλλα λεω μηπως με δυσκολεψει μετα αν δεν τον εχω βρει ακριβως...

 

Τι λετε παιδες??? :P =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια, βγηκα σημερα λιγο εξω κανενα μισαωρο να δω αν ευθυγραμμιζει σωστα το ΕΤΧ μου.

 

Τοποθετησα στα ψιλοτυφλα το τηλεσκοπιο προς τον Βορρα (με μαπα πυξιδα) και ζητησα να με παει στο πρωτο αστερι, τον Σειριο. Με πηγε στο παραδιπλα αλλα εφταιγε οτι δεν ειχα ακριβως κεντραρει τον Βορρα.

 

Αφου επαιξα λιγο με τα βελακια εφερα τον Σειριο στο κεντρο του πεδιου.

 

Πατησα ENTER. Μου ζητησε το δευτερο αστερι για την ευθυγραμιση. Του ειπα να παει στον Regulus, που ειναι δεξια του Κρονου.

 

Με πηγε κατα εκει, αλλα παλι παραδιπλα.

 

Τον κεντραρω manually, και μετα μου λεει οτι η ευθυγραμμιση ηταν επιτυχης.

 

Τουλεω τοτε να με παει στο φεγγαρι και ....με πηγε!!! :P

 

Το κακο ηταν οσο και να προσπαθουσα, δεν μπορουσα να εστιασω καθαρα στο φεγγαρι.

 

Μετα του λεω πανε με στον Ωριωνα, αλλα ενω με πηγαινε κατα εκει, στο πεδιο δεν φαινοταν. Επειδη εκλαιγε και η μικρη αποφασισα να σταματησω εκει.

 

Το ευχαριστο ηταν οτι ξερει που παει , και επισης αν κεντραρει κατι το ακολουθει συνεχεια. Και μαλιστα παντα στο κεντρο του πεδιου...

 

Για να δουμε στην συνεχεια...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδακια καλησπερα!

 

Τι γινετε;

 

Εγω ασχολουμαι τον τελευταιο καιρο εντατικα με το "νεο μελος" της οικογενειας, μια πανεμορφη κορουλα που μου εχει βαλει τα δυο ποδια στο ενα παπουτσι! :P :P :P :P

 

Το αλλο σημαντικο θεμα που τριγυρναει στο μυαλο μου ειναι κατι που αφορα την Αστρονομια...

 

Συγκεκριμενα, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ (!) να ανεβω κατηγορια ως αναφορα στα τηλεσκοπια μου, και χρειαζομαι αρκετα χρηματα, οποτε ολα τα υπαρχοντα, πωλουνται ΟΛΑ!!!

 

Εκτος απο τον Meade 70AT, που το εχει ηδη ζαχαρωσει ενας πολυ καλος μου φιλος, ολα τα υπολοιπα ειναι προς πωληση...

 

Παιδια για τις τιμες που σκεφτομαι, θα τις ανακοινωσω αυριο μαλλον...

 

Οποτε, οσοι πιστοι προσελθετε!!!

 

Παντως, για να σας κανω να "ζηλεψετε" λιγο :P , το νεο αιμα θα ερθει απο Αμερικη!!! =D> =D> =D>

 

Και ειναι Meade.... ο νοων νοειτω!

 

Ετσι θα βγαλω στο σφυρι, αχρησιμοποιητα σχεδον κομματια, στα κουτια τους, με τις εγγυησεις τους (αποδειξεις οπου υπαρχουν) και σε αριστη κατασταση.

 

1) Το Skywatcher Dobsonian των 8 ιντσων, ενας αχτυπητος οπως ολοι ξερουμε συνδυασμος τιμης και αποδοσης. Επανω του υπαρχει και ο Telrad επισης ολοκαινουριος και αχρησιμοποιητος (λογω Χειμωνα και κορουλας). Το τηλεσκοπιο ειναι ολο τον καιρο εντος δωματιου και οχι εξω. Ειναι ευθυγραμμισμενο και ετοιμο για χρηση. Υπαρχουν και ροδες στην κατω βαση του τηλεσκοπιου για ανετη και γρηγορη μεταφορα του. Φυσικα με αποδειξη αγορας και εντος εγγυησεως.

 

Θα παρακαλουσα οποιος θα ενδιαφερθει για το Dobsonian αν μπορει να ειναι απο Θεσαλονικη, μιας και η μεταφορα σε αλλη πολη θα ειναι καπως δυσκολη.

 

2) Baader Hyperion Zoom Click 8-24mm. Ο αριστος Zoom με τις τελευταιες επιστρωσεις του, στο κουτακι του με την δερματινη θηκη του και τα δακτυλιδια των 2" + ανταπτορας. Ενα κοσμημα που αξιζει τα λεφτα του.

 

3) Φιλτρα Baader OIII και Moon & Skyglow. Ολα καινουρια στα κουτακια τους και φυσικα με τις αποδειξεις αγορας τους (εντος εγγυησεως ολα τα αντικειμενα).

 

4) Βαση Baader Microstage 6030, κραματος αλουμινιου για afocal φωτογραφησεις με ψηφιακες μηχανες. Πολυ γερη, με μεγαλο ανοιγμα για μεγαλα προσοφθαλμια (βλεπε 2").

 

5) Aνορθωτης ειδωλου (Erecting Prism της Skywatcher 1.5x) αχρησιμοποιητος και ολοκαινουριος.

 

6) Televue Barlow 3x, με τον χαλκινο εσωτερικο δακτυλιο για μειωση της τριβης των προσοφθαλμιων.

 

Ισως ο καλυτερος Barlow στις 1 1/4 " (μαζι με το αδερφακι του τον 2x). Καινουριος, πρακτικα αχρησιμοποιητος μεσα στο κουτακι του με την αποδειξη αγορας και φυσικα μεσα στην εγγυηση...

 

Φυσικα μαζι με το Dobsonian ερχονται και ολα τα προσοφθαλμια, finderscope και εστιαστες Crayford που ειχε. Και φυσικα αψεγαδιαστα...:P

 

 

Αυτα παιδακια, παω να την πεσω τωρα γιατι αυριο παλι εχουμε δουλεια.

 

Οσοι πιστοι προσελθετε (και δεν θα χασετε!)

 

Καλημερα σε ολη την παρεα! :P :P :P :P

 

=; =; =; =; =; =;

 

ΥΓ: Οι τιμες παιδια αυριο γιατι το μυαλο τα εχει παιξει...!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-note Για να δουμε τι μαs μαγειρευηs,παντωs σκεψου μηπωs πρεπει να κρατησηs καποια καλα κομματια που με κοπο αποκτησεs,μπορει να σου χρειαστουν,εκτοs αν παs για τα βαθια.δηλ.εισαι ετοιμοs για το club go-to απ'οτι καταλαβα,meadakias,meadakias εεε!!! αντε με το καλο η επιθυμιεs σου να γινουν πραξη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο - συνάδελφε χαζομπαμπά :mrgreen: - να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να δεχθείς το νέο σου απόκτημα! Σκέψου να κρατήσεις κάποια πράγματα από τον εξοπλισμό σου, το ζουμ για παράδειγμα που λέει και ο Στάθης και σίγουρα τα δυο φίλτρα (OIII και Moon/skyglow). Είναι κρίμα να τα δώσεις τώρα και να τα ξανα-αγοράσεις σε λίγο καιρό.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στη θέση σου θα κράταγα τα 2, 3, 6 με το νέο τηλεσκόπιο & θα τα πουλούσα αργότερα αν σκόπευα να αγοράσω πολύ καλύτερα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, για τις τιμες ανοιξα νεο θεμα στις αγγελιες.

 

Εδω ειναι το λινκ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=83347#83347

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο, θα ερθει ενας φιλος, φιλου απο την Washington και μου ειπε οτι αn θελω κατι να του πω. Οποτε σκεφτηκα την λυση που ακουει στο ονομα Meade LX200 ή LX90GPS (ή ACF αναλογως). Ετσι κουριερ δεν θα πληρωθει, μοναχα τα τυχον excess bag kilos στο αεροδρομιο... :P . Υπολογιζω προχειρα για τα κιλα του αεροδρομιου (αν ο φιλος δεν εχει κατι αλλο) περιπου 5 ευρω το κιλο. Οποτε ~40 kg x 5 ευρω = ~200 ευρω μεταφορικα! Τελωνειο δεν πληρωνεις οταν φτασεις Αθηνα γιατι θεωρειται δωρο αφου ερχεται ως επισκεπτης (μενει εκει).

 

Τιμη του LX90GPS (2000$), δηλ. κατι σε 1200 ευρω.

 

Σκεφτομαι και το LX200 (~2900$) αλλα λογω ογκου δεν το πολυβλεπω αν και εχει καλυτερα ηλεκτρονικα και πιο βαρεια βαση. Εχω κανει ολοκληρη ερευνα σχετικα με τα τηλεσκοπια αυτα και θελω ενα που να εχει μικρο ογκο, καλες δυνατοτητες για αστροφωτογραφηση και καλα οπτικα...

 

Να δουμε λοιπον τι θα γινει τελικως...!

 

ΥΓ: Παντως παλι Dobsonas νιωθω για να σου πω την αληθεια...

 

Θα το ελευθερωνω απο την βαση του και θα το περιστρεφω σαν Dob χωρις καθοδηγηση ετσι για το "good old times sake!".

 

That's all folks!

 

See ya!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Need every penny"!

 

Τα φιλτρα θα τα ξανααγορασω αργοτερα.

 

Ο Barlow τωρα θα μου ειναι καπως αχρηστος, αφου το τηλεσκοπιο θα εχει ηδη απο μονο του (εστιακη αποσταση 2000mm) μεγαλες μεγενθυνσεις. Ετσι με ενα προσοφθαλμιο (3.5mm - 8mm) θα εχω αρκετα μεγαλη μεγενθυνση.

 

Ολα αυτα αργοτερα, πρωτα πρεπει να μαζευτουν τα χρηματα για το τηλεσκοπιο.

 

 

Οποτε... :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει, οταν δεν υπαρχει $$$$ !!! ](*,) ](*,) ](*,)

 

Θα εχω σιγουρα χασιμο Nick πουλωντας τα, αλλα θα εχω αναβαθμισει σε νεο τηλεσκοπιο. Τα χρηματα δεν τα εχω καν και ουτε ξερω που θα τα βρω (εννοοω τα υπολοιπα), ουτε ξερω τελικα αν ολα πανε καλα...

 

Σιγα σιγα μετα θα ξαναπαρω τα αντικειμενα που εδωσα (φιλτρα, προσοφθαλμια κτλ).

 

Ελπιζω μονο να τα καταφερω τελικα και ολα να πανε καλα...

 

Παντως την υγεια μας να εχουμε και ολα θα γινουν (αν γινουν)! \:D/

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο γεια σου,

Μήπως είναι μεγάλο το ρίσκο για την αναβάθμιση του ερασιτεχνικού (hobby είναι να μην ξεχνιόμαστε) εξοπλισμού σου τώρα που είσαι με τόσες σοβαρές υποχρεώσεις (οικογένεια);

Αν δεν χρησιμοποιούσες τον εξοπλισμό σου τόσους μήνες τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ασχολείσαι περισσότερο ώστε να μπεις στα έξοδα, ειδικά τώρα με τόσες (σημαντικές μα ευχάριστες) υποχρεώσεις στη ζωή σου;

Ο ενθουσιασμός είναι μεγάλο προσόν στη ζωή και ειλικρινά σου εύχομαι πάντα να είσαι έτσι, αλλά πιθανώς καλό είναι να επανεκτιμήσεις την σημερινή κατάσταση με βάση τις οικονομικές σου δυνατότητες και την άμεση αξία της "επένδυσης".

Να είσαι πάντα καλά & Καλή Ανάσταση, Αργύρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης