Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρεπιπτοντως αν νομιζετε οτι τα εχετε δει ολα, κοιταξτε ποσα εχουν μαζεψει στις συλλογες τους οι ξενοι συναδερφοι μας!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/364854/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/75/vc/1

 

:shock: :shock: =D> Αυτο θα πει να εχεις μερακι(και χρημα :mrgreen: )

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε Altinakis θα χρειαστώ την γνώμη σου..

Θα ήθελα πολύ να ξεκινήσω μια συλλογή από καλούς προσοφθάλμιους όπως για παράδειγμα panoptics ή nagler αλλά πριν την ολοκληρώσω θα με αποκληρώσουν οι δικοί μου. Άσε που θα πρέπει να κάνω και αγορές φίλτρων και άλλων βασικών εργαλείων.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σου κατά πόσο καλό είναι το HYPERION ZOOM 8-24 mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κατά πόσο καλό είναι το HYPERION ZOOM 8-24 mm

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7089&postdays=0&postorder=asc&start=0

Περίμενε λίγο να ολοκληρωθεί η σύγκριση.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδακια ηρθαν με την σειρα τους και το φιλτρο της Baader το Moon & SkyGlow το οποιον σημειωτεον γραφει τελικα και IR Cut μαζι (:P) καθως και ο Telrad που μου προτεινε ο φιλος μου ο THEOO7. :wink: :wink:

 

Σας δειχνω και μερικες φωτο για του λογου το αληθες.

 

Ερωτηση τωρα σχετικα με τον Telrad...

 

Ποια θεση προτεινεται απο τις 4 που δειχνω για να μπει επανω στο 8-ιντσο, με την προυποθεση οτι το finderscope θα το εχω εκει που ειναι παντα? (εκτος την μια φωτο που ειναι πισω ακριβως απο το finderscope το οποιο θα βγαζω απο το βιδακι του που ειναι σχετικα ευκολο και θα δουλευω μονο τον Telrad).

Φυσικα γινεται και αυτο που φαινεται στο παρακατω λινκ αλλα δεν θελω να το κανω γιατι φοβαμαι οτι πολυ ευκολα μπορει να γινει λαθος ή να καταληξει καποια γρεζια απο την τρυπα στον καθρεπτη και μετα με την μετακινηση του τηλεσκοπιου να ξυσει τον πρωτευοντα καθρεπτη...

 

http://gregpaine.com/astro/xt8itelradinstall.htm

 

 

 

Και δευτερον...

 

Το να χρησιμοποιησεις και τα δυο φιλτρα μαζι (Baader ΟΙΙΙ και το Moon & SkyGlow & IR Cut) ειναι κατι που φερνει θετικα αποτελεσματα ή οχι? Αν το εχει κανει καποιος αυτο ας μας πει τι ενυπωσεις εχει τον παρακαλω, γιατι εδω απο καιρο, αστα βραστα ειναι! :mrgreen: :mrgreen:

 

Αυτα και σιγα σιγα πιστευω ολοκληρωνω την αρχικη μου λιστα που ειχα στο μυαλο μου για τις αγορες...

 

Καλη μας συνεχεια! =; =; =;

DSC00335.thumb.JPG.7d7e4774a12d9b806018d44db3b43245.JPG

DSC00336.thumb.JPG.7fe260e381b05f45a5839fb74a919ca7.JPG

DSC00334.thumb.JPG.ca143a85805a312c4da0fe37b0329cd8.JPG

DSC00333.thumb.JPG.3456e117b9a476331aac0cf5cbe9c77e.JPG

DSC00329.thumb.JPG.5500820a4f268c99bbdd906765a51230.JPG

DSC00331.thumb.JPG.fe0634eeaee729271bb4a6aa211c059a.JPG

DSC00332.thumb.JPG.cbc998f3b1043acfb6f1a0fb6c28329d.JPG

427477190_MonoanBgazotofinderscopeapoththeshtoykaitobidakitoy.thumb.JPG.9f6a255e46812bc1857098ec34d62b03.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μόνη θέση για τον telrad είναι δεξιά του finder.Εκεί όμως είναι άβολο.Αν δεν σου είναι απαραίτητος ο κύκλος των 4 μοιρών τότε δες αν μπορείς να τον επιστρέψεις κ να πάρεις έναν rigel.Είναι μικρότερος κ χωράει ανάμεσα απ τον εστιαστή κ τον finder.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ολες τις θεσεις που δειχνεις στις φωτο σου η πιο καλη ειναι στην τελευταια φωτο. Δεξια δηλαδη απο το finder.

Τουλαχιστον ετσι μπορεις να συνδιαζεις και τους δυο finder μαζι για την ευρεση καποιου αντικειμενου παρολο που ειναι λιγο αβολη η θεση του telrad.

Υπαρχει και η λυση να μετακινησεις δεξιοτερα με νεες τρυπες τον 9χ50 (που ειναι πανευκολο) και να τοποθετησεις τον telrad αναμεσα στον εστιαστη και τον 9χ50.

Καλη σαν λυση αλλα χαλας ετσι την τελεια θεση του 9χ50 ερευνητη που ειναι χρησιμοτατο εργαλειο!

Πιστευω οτι ειναι θεμα υποκειμενικο και εξαρταται απο τον τροπο που χρησιμοποιει ο καθενας για να βρει εναν στοχο. Εγω συνηθως χρησιμοποιω τον telrad για να βρισκω την ευρυτερη περιοχη και για αστροαλματα και την περισσοτερη δουλεια την κανω με τον finder. Ετσι δεν αλλαξα τη θεση του 9χ50 και τοποθετησα τον telrad δεξια.

Πολυ καλη η λυση του rigel οπως ειπε ο Παναγιωτης αλλα και παλι ειναι θεμα υποκειμενικο. Πχ μερικους τους ενοχλει που δεν εχει κυκλο 4 μοιρων και που παρουσιαζει μια μικρη παραλαξη.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

JimKibou σε ευχαριστω για το post σου. :P

 

Τελικα σκεφτομαι σοβαρα τις 3 παρακατω θεσεις...

 

Η μια (ΦΩΤΟ 1) δειχνει πολυ ομορφα "δεμενη" στo τηλεσκοπιο (αυτη που ειναι ακριβως απο κατω απο το finderscope) αλλα οταν θα θελεις να βλεπεις ειτε με το Telrad είτε με το finderscope, το αλλο θα πρεπει να αφαιρειται εκεκινη την στιγμη απο την θεση του για να χωραει το ματι σου και να εχεις οπτικο πεδιο...

 

Η αλλη θεση (ΦΩΤΟ 2) (μεταξυ του εστιαστη και του finderscope, στη μεση τους) εχει ολα τα πλεονεκτηματα οπως το να εχεις και το Telrad και το finderscope μαζι αλλα οταν θα πηγαινεις να κοιταξεις με το finderscope εχω την εντυπωση οτι ο ογκος του Telrad θα σε εμποδιζει αρκετα αν δεν το βγαλεις απο την βαση του...

 

Μια τριτη θεση (ΦΩΤΟ 3) οπως εδειξα στο παραπανω ποστ μου θελει καποια εργασια αλλα το ερωτημα ειναι αν ο ερευνητης (finderscope) τραβηχτει ~4-5cm προς τα δεξια και μακρια θα μπορουμε να τον χρησιμοποιουμε επαρκως μετα? Γιατι και ετσι που ειναι τωρα απο την μανα του υπαρχει μια σχετικη δυσκολια στο να μπορεσεις να τεντωσεις το λαιμο σου για να τον δεις...

 

Οποτε το quiz συνεχιζεται (για μενα)... :shock: :shock: :shock:

 

THEO007, καμια ιδεα και συ φιλε μου? :oops:

1523862485_1-KATOAKRIBOSAPOTONEREYNHTH.jpg.1cd3dafe2f814bc0d7dd7ce3ef42e4bf.jpg

160557678_2-SHMEIOOPOYDENXREIAZETAINABGEITOFINDERSCOPEAMESA.jpg.035f8f0d5136c397cb9ada10ccb0a891.jpg

880845196_3-MEAPOMAKRYNSHTOYEREYNHTHDEXIAKAITOPOUETHSHTOYTELRADSTHMESH.jpg.1131d40555cca53f3ae9af895c509fe1.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eεγω το εβαλα δεξια του ερευνητη. Ειναι λιγο αβολο βεβαια γιατι αναγκαζομαι να στοχευσω πηγαινοντας απο την αλλη πλευρα αλλα αφηνω τον ερευνητη ελευθερο για παρατηρηση μετα. Το δοκιμασα μεταξυ εστιαστη και ερευνητη και πηγα να βγαλω το ματι μου οταν πηγα να δω τον στοχο μεσα απο τον ερευνητη. Ετσι το πηγα δεξια. Κανω βεβεια ενα δρομολογιο απο την αλλη πλευρα του τηλεσκοπιου αλλα μονο μια φορα για καθε στοχο.

 

jpegme9.jpg

 

Το`χω βαλει δυο δακτυλα δεξια του ερευνητηκαι ενα δακτυλο πισω απο την μαυρη μεταλλικη λωριδα του τηλεσκοπιου και ειμαι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis, αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να κάνεις ό,τι έκανε και ο papgeo. Τροποποίηση του telrad.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ για λεπτομέρειες.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3306&highlight=telrad

 

Έχει μήπως κανείς, βάση ανύψωσης για telrad ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

THEOO7 και Κατερινα, σας ευχαριστω και σας πολυ για τα comments σας. :P

 

Ειναι τελικα προβλημα ή τοποθετηση ενος Telrad γιατι ειναι και θεμα λειτουργικο και θεμα αισθητικο...

 

Η μονη λειτουργικη θεση αλλα καθολου κατα την γνωμη μου αισθητικη (δεν ειναι συμμετρικα δηλ. τοποθετημενο στο τηλεσκοπιο) ειναι η θεση 2 που ειναι αναμεσα στον εστιαστη και τον ερευνητη, προς τα κατω). Το μονο καλο ομως ειναι οτι εχεις (σωστα THEOO7?) πολυ καλη λειτουργικοτητα γιατι:

 

1). Δεν μετακινεις, απομακρυνεις τον ερευνητη προς τα δεξια για να μετακινησε απο την αλλη πλευρα.

 

2). Εχεις τον Telrad σε πολυ καλη και λειτουργικη θεση για να παρατηρεις (πολυ κοντα σου δηλ.)

 

3). Δεν χρειαζεσαι να τρυπας το τηλεσκοπιο με εξτρα τρυπες για να βαλεις αναμεσα στον εστιαστη και τον ερευνητη τον Telrad...

 

Θελει ομως οταν κοιταζεις με τον ερευνητη μετα να αφαιρεις απο την βαση του τον Telrad για οσο διαστημα το κανεις (μετα το ξαναβαζεις ευκολα αυτο ειναι το καλο με την θεση αυτη).

 

Τελικα νομιζω ειναι θεμα υποκειμενικο και ειμαι σιγουρα πλεον αναμεσα στην 2 και 3 θεση που ανεφερα στο πανω ποστ μου...

 

H θεση 3 ειναι ακρως λειτουργικη για τον Telrad και ειναι και εμφανισιμη αλλα αν το κανω και τρυπησω τον σωληνα και μετακινησω νομιζω 3-4 ποντους τον ερευνητη οπως στην φωτο 3 θα ηθελα να ξερω αν θα χρειαζεται η μετακινηση μου απο την αλλη πλευρα του σωληνα οταν θα κοιταζω απο τον ερευνητη οπως ο ΤΗΕΟΟ7 γιατι ειναι κουραστικο νομιζω (Εσυ ΤΗΕΟΟ7 απλα κολλησες τον Telrad απο τα δεξια αλλα νομιζω εχεις τελικα ετσι μεγαλυτερη αποσταση οταν καθεσαι απο τη βασικη σου θεση (2-3cm επιπλεον απο το αν τρυπουσες?)

 

 

Η θεση 1 κατω απο τον ερευνητη δυστυχως ειναι ομορφη και συμμετρικη αλλα θα πρεπει να βγαζεις, σιγουρα τον ερευνητη (1 κινηση) ή σιγουρα το Telrad...

 

TO θεμα ειναι να γνωριζεις ποσο συχνα θα χρησιμοποιεις τον Telrad, μονο αυτον, ή και τον ερευνητη και ποσο συχνα ολα αυτα...

 

Δεν θα καταφυγω ακομα σε καποια λυση, περιμενω να καλυτερεψει ο καιρος και θα δω τι θα αποφασισω παιδια... Μπορει να κανει τετοια δουλεια ο Telrad που να σκεφτω σοβαρα να βαλω μεσα τον ερευνητη... Δεν ξερω θα δειξει ομως...

 

Το δυσκολο ειναι οτι αμα κολλησεις τις ταινιες του Telrad, αντε να τις βγαλεις χωρις να χαραξεις τον σωληνα του τηλεσκοπιου μετα... :cry: :cry:

 

Τουλαχιστον μειωθηκαν οι επιλογες στις 2. Κατι ειναι και αυτο...

 

ΥΓ: Κατερινα αυτο που ψαχνεις και αμα το θελεις το εχει το Πλανηταριο Θεσσαλονικης σιγουρα (τι ειπα ο μεγαλος ε;) \:D/ \:D/

 

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Κατερινα η τροποποιηση του PapGeo ειναι πολυ καλη αλλα νομιζω δεν λυνει το προβλημα της αποστασης του 2ου οργανου (του ερευνητη δηλ.) απο την βασικη θεση παρατηρησης μας που ειναι μια, αυτη κοντα στον εστιαστη.

 

Αυτο που εκανε ο PapGeo ειναι οτι απλα εχει μικροτερο μεγεθος το Telrad, κατι το οποιο ειναι και θετικο ισως για την παρατηρηση γιατι ο ερευνητης ειναι πολυ κοντα στο αλλο μας ματι και ισως να το πληγωσουμε ετσι, αλλα δεν βελτιωνει το προβλημα της αποστασης των δυο οργανων απο το ματι μας και την βασικη μας θεση παρατηρησης απο τον εστιαστη...

 

Nice try though κατερινα!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To θεμα εχει να κανει με την λειτουργικοτητα και οχι με την αισθητικη.

 

Εαν βαλεις στην μεση το ΤΕΛΡΑΝΤ θα εχεις μεγαλο προβλημα το βραδυ που δεν θα το βλεπεις γιατι ειναι μαυρο. Εγω πηγα να παρατηρησω απο τον ερευνητη και κοντεψα να χτυπησω στο ματι (χτυπησα κατω απο το ματι με την γωνια υποδοχης του γυαλιου του τελραντ). Ουτε το να βιδωνεις και να ξεβιδωνεις ειναι λυση.

 

Σου προτεινω να αφησεις το 9Χ50 ελευθερο για παρατηρηση.

 

Το τελραντ δεν ειναι για παρατηρηση αλλα για στοχευση μονο οποτε και αποκομμενο να ειναι δεν πειραζει και τοσο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψην εαν τοποθετησεις τον telrad στο σημειο που λες οτι ειναι πολυ χαμηλα και θα πρεπει υποχεωτικα να σκυβεις πολυ σε σημειο που να πιανεται η μεση σου.

Ειμαι της γνωμης ο telrad ο 9χ50 ερευνητης και ο εστιαστης να ειναι στο ιδιο υψος για λειτουργικους λογους.

Γιατι δεν τον τοποθετεις εντελως προχειρα πχ με μονωτικη ταινια στο τηλεσκοπιο και πανω σε μια παρατηρηση να κανεις τις διορθωσεις σου και να αποφασισεις μονος σου το σημειο που σε βολευει καλυτερα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην να το πω ξανα οτι σας ευχαριστω πολυ για καθε σχολιο που κανετε...

 

Με την μεθοδο της διαγραφης διαγραφω απο το μυαλουδακι μου καθε τι αρνητικο που μπορει να σκεφτω...

 

Ειστε κατι σαν η "συμπληρωματικη" μου μνημη και εγκεφαλος! :mrgreen:

 

Τωρα στο θεμα μου...

 

Μαγκες (και μαγκιτισσες - αυτο ειναι για σενα Κατερινα) η συγκλητος ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ!!!

 

Ξεχναω τα παντα και κανω τα ακολουθα με πληρη επιγνωση των οσων θα κανω!!! :P :P :P

 

Υπολογισα οτι ο ερευνητης θα παει μονο 2-3cm δεξια απο οτι ειναι τωρα. Εβαλα την κεφαλα μου και το ματι μου να δω αν μπορω να τεντωσω το λαιμο μου και ΝΑΙ, οντως γινεται απο την θεση που καθομαι (ειμαι και 2μετρα παλικαρι μην το ξεχναμε!)...

 

Ετσι τα οργανα θα ειναι στην ευθεια, δεν θα εχω κινδυνο να βγαλω κανενα ματι, και πιστευω τελικως οτι αυτο που θα χρησιμοποιω περισσοτερο θα ειναι το Telrad στο τελος και οχι τον ερευνητη...

 

Πολλοι ξενοι εχουν ως και αφαιρεσει τον ερευνητη αλλα πιστευω οτι αυτο χαλαει και την λειτουργικοτητα του τηλεσκοπιου...

 

Επισης κατι που με χαροποιησε ιδιαιτερα ειναι οτι με το Cart Du Ciel μπορεις να κανει κατι πολυ καλο: Να κανεις Paste (επικολληση) οσες φορες θελεις τους κυκλους του Telrad και ετσι να εκτυπωσεις εναν χαρτι που ουσιαστικα να εχει προσκειμενους κυκλους Telrad και μπορεις να κανεις το Star Hopping παιχνιδακι!!! \:D/ \:D/ Αυτο γινεται καθως εισαι στο προγραμμα και βλεπεις τον ουρανο και απλα πατωντας δεξι mouse και επιλεγοντας την προσθεση επιπλεοντων κυκλων. Μετα κανετε grab το εν λογω κυκλο και τον πατε οπου θελετε (συνηθως διπλα στον προηγουμενο μεχρι να φτασετε στον στοχο που θελετε)!!!

 

Επισης το λινκ που εστειλα απο το πανεπιστημιο της Utah δινει πολυ ομορφα ετοιμα charts (τελειως δωρεαν) ωστε να βρειτε τα αντικειμενα (DSO) που αναζητατε:

 

http://www.utahskies.org/deepsky/messier/charts/messierTelradFrameSet.html

 

Ψαξτε το site εχει και αλλα αντικειμενα που εχουν χαρτες με κυκλους Telrad...

 

Δειτε στις παρακατω φωτο την διαδικασια και πως τα καταφερε ο συναδερφος μας!

 

ΥΓ: καθε αλλη ιδεα ειναι ευπροσδεκτη μιας και για να κοψω την βαση του Telrad με καποιο πριονακι (?) και να υπολογισω την νεα τρυπα στον σωληνα θα μου παρει λιγο καιρο...

 

Παιδια ευχαριστω πολυ!

1.jpg.c7f0ead72ef9afb1445fce72261583f5.jpg

2.jpg.a2408ab7f9ed5d90c96aa650be06bb8d.jpg

3.jpg.629b28f6349b9bfc4b2abd19f2f01c79.jpg

4.jpg.f42e179afe6b000e5b222fc8707d66fb.jpg

5.jpg.d1cdb3ee4afed4d2cd4d9935551030ac.jpg

6.jpg.58c95b13c39541e8d983ba63f146a3f7.jpg

7.jpg.50a2d6a8a186f3b4f395e28773ab7db1.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια!

 

Σημερα, Σαββατο, καταφερα και τελειωσα ενα project που ειχα βαλει στο μυαλο μου απο το περασμενο Σαββατοκυριακο. Επιπλεον, εκανα καποιες συμπληρωματικες εργασιες και τωρα το τηλεσκοπιο ειναι ετοιμοπολεμο και πεντακαθαρο!!! :P :P :P :P :P

 

Δειτε το πως και το γιατι στις επομενες φωτο μου (απο κινητο). Επειδη ειναι αρκετες να ξερετε οτι τις χωριζω με ξεχωριστα ποστ για να περιγραψω την καθε εργασια που εγινε. \:D/ \:D/

 

Οποιος σκεφτεται να κανει την παρακατω εργασια θα πρεπει να γνωριζει οτι ειναι σχετικα ευκολη αλλα θελει μεγαλη προσοχη να μην πεσει κατι στον καθρεπτη (κατι το οποιο συνεβηκε τελικα σε μενα αλλα ευτυχως διπλα ακριβως στον καθρεπτη - το κοκκαλακι της νυχτεριδας που λεμε... :twisted: :twisted: )...

 

Enjoy! =D> =D> =D> =; =; =;

DSC00384.thumb.JPG.cf698df014d70d3d5900380e47eac616.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το project ηταν να τοποθετηθει ενας Telrad αναμεσα στον εστιαστη και τον ερευνητη πραγμα που προυποθετε οτι θα επρεπε να μεταφερθει ο ερευνητης 2-3cm πιο δεξια.

 

Η αρχη εγινε με επιπονο κοψιμο της βασης του Telrad απο την μια πλευρα της με κοινο κοπιδι. Μια διακικασια γυρω στα 20 λεπτα γιατι θα επρεπε αρχικα να χαραχθει επανω του μια ευθεια με χαρακι και μετα να ξυστει αργα αργα με το κοπιδι. Το αποτελεσμα ηταν το προσμενομενο και ετσι η βαση πλεον εμπαινε περιπου 1,5 cm μεσα στην βαση του εστιαστη λογω του σχηματος "Π" της κομμενης βασης του Telrad.

 

Δειτε την φωτο για το πως κοπηκε η βαση του Telrad σε σχημα "Π".

 

Παρατηρηση: Προσεξτε μην κοψετε τα χερια σας!!! :!: :!: :!:

1.jpg.62a866a8aff0b5bc53ec6670ee82b8f3.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σειρα ειχε η νεα τρυπα που επρεπε να γινει για να τοποθετηθει εκ νεου ο ερευνητης. Με βαση την μια απο τις δυο τρυπες που ηδη ειχε στον σωληνα, απλα χρησιμοποιηθηκε η δεξιοτερη και μετα μαρκαριστηκε η νεα που θα γινοταν πιο δεξια με βαση την βαση τωρα του ερευνητη...

 

Εδω θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη γιατι απο απροσεξια μπορειτε να σπασετε το πρωτευον κατοπτρο. Και εξηγω...

 

Ενω αφαιρειτε τις δυο βιδες που συγκρατουν την βαση του ερευνητη, απο πισω εχει δυο παξιμαδια. Θα πρεπει ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΠΛΑΚΑΚΙ-ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ . ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΤΙ Κ....ΦΑΡΔΟΣ ΗΜΟΥΝΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΩ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ!!! :shock: :shock: :shock:

 

Παιδια μολις ακουσα τον ηχο να πεφτει, εχασα το χρωμα μου. Ηξερα οτι απο πισω ειχε μια λαμαρινουλα για να κρατανε καλυτερα οι βιδες αλλα υπεθεσα οτι η λαμαρινουλα θα ηταν συγκολλημενη στον σωληνα. Αλλα δυστυχως ξεχαστηκα στην σκεψη αυτη και δεν του εδωσε σημασια με αποτελεσμα να πεσει κατω στον πρωτευοντα καθρεπτη!! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Λεω μεσα μου παει τον καθαρισα. Θα εσπασε ή στην καλυτερη (?) θα εχω κανει βαθιες χαρακιες στον καθρεπτη του...

 

Κοιταω και τι να δω.... ΑΝΕΠΑΦΟΣ!!! \:D/ \:D/

 

Εμεινα εκει μην μπορωντας να πιστεψω οτι σωθηκε! Μετα που το σκεφτηκα ειδα οτι πρεπει να επεσε καρφι κατω και απλα χτυπησε στην ακρη του καθρεπτη εκει που ειναι οι μεταλλικες λαμες συγκρατησης του πρωτευοντος και μαλλον στο μεταξυ τους κενο.

 

Σωθηκα ειπα μιας και σκεφτομουνα οτι οτι αγορασα θα πηγαινε στραφι...

 

Δειτε τις φωτο και το λαμαρινακι που σας λεω...

DSC00370.thumb.JPG.f9081c0b2d89d36be4ac56278d5e0110.JPG

DSC00367.thumb.JPG.6662c1d8a179d9a29454a2c25513afa4.JPG

DSC00368.thumb.JPG.1bcac6c0763934f00ee2bc93f8cafcd3.JPG

DSC00369.thumb.JPG.6f917414d2472c7de3656c501412edd2.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σειρα τωρα ειχε το τρυπημα της νεας τρυπας. Αφου υπολογιστηκε σε σχεση με την βαση του ερευνητη, εκανα το εξης σημαντικο...

 

Τα γρεζια που πιθανως θα επεφταν σκεφτηκα οτι επρεπε να τα συγκρατησω με κατι απο κατω. και επειδη δεν εχω.... 3 χερια :mrgreen: :mrgreen: σκεφτηκα να παρω χαρτι κουζινας να το διπλωσω στα τεσσερα και να το κολλησω με χαρτοταινια εσωτερικα του σωληνα και με καποιον αερα απο κατω για να κρατησει τα γρεζια και την σκονη ωστε να μην λερωθει ο σωληνας και ο δευτερευοντας καθρεπτης.

 

Ετσι και εγινε. :P :P :P

 

Υποψιν η λαμαρινα του σωληνα ειναι αρκετα σκληρη και δεν υποκυπτει ευκολα. :cheesy:

 

Ηθελε γυρω στα 5 λεπτα συνεχους λειτουργιας του δραπανιου για να τρυπησει.

 

Δειτε την αναλογη φωτο με την νεα τρυπα και που εχει γινει...

 

Παλι να υπενθυμισω, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙ, ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ, Ο ΔΡΑΠΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ!

DSC00371.thumb.JPG.490988b8fef46cea8928352f19457818.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραλληλα, ειδα οτι απο παλια ειχα κατι μαυρα στιγματα - σκουπιδακια στον πρωτευον και σκεφτηκα οτι θα ηταν καλη ευκαιρια να τα αφαιρεσω καπως μιας και εκανα και την τρυπα.

 

Ακουστε κατι απλο και ευκολο που εκανα...

 

Πηρα ενα σκουποξυλο που ειχα στο σπιτι, το γυρισα απο την μερια που εχει την πλαστικη λαβη και κολλησα επανω του με μια χαρτοταινια απο κατω ενα μεγαλο βαμβακι. Πανω του, για να τραβηξω τα σκουπιδακια, ηθελα να του βαλω κατι υγρο για να μεινουν στο βαμβακι ολα τα σκουπιδακια.

 

Πηρα λοιπον λιγο οινοπνευμα, ηπιας μορφης, για φαρμακευτικη χρηση που ειχα και - ΠΡΟΣΕΞΤΕ - εριξα πρωτα σε χαρτι κουζινας και μετα το χαρτι αυτο το ακουμπισα λιιιιγοοοο στο βαμβακι ωστε να μην μουσκευτει παρα πολυ... Ετσι ειχα την απαραιτητη υγρασια για να παρω τα σκουπιδακια.

 

Το πρωτευον μετα απο αυτο εγινε γυαλι! :wink: :wink:

 

Δειτε τις αναλογες φωτο.

 

 

=;

DSC00372.thumb.JPG.a0ce5eabd8914c348f2ef2706307015c.JPG

DSC00373.thumb.JPG.d982f2c9544d60d880e287c87b8eae46.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην συνεχεια λοιπον, τοποθετηθηκαν στην νεα τους θεση, ο ερευνητης (2-3cm πιο δεξια αλλα παλι πολυ κοντα στο ματι απο την μερια του εστιαστη). Κολληθηκε πλεον - με τις κολλες διπλης οψεως που εχει - και ο Telrad.

 

Το συνολικο αποτελεσμα ειναι:

 

1) Πολυ λειτουργικο γιατι μπορεις να δεις και απο τα 2 οργανα και το ενα δεν ενοχλει το αλλο στο ματι.

 

2) Πολυ ομορφο αισθητικα γιατι δειχνει οτι το τηλεσκοπιο εχει πιο πολλα οργανα επανω του.

 

Δειτε το τελικο αποτελεσμα απο ολες τις οψεις. (ουτε ταυτοτητα να εβγαζε με τοσες φωτογραφιες αλλα ελα που εχουμε και μια αδυναμια στο τηλεσκοπιο μας :P :P ).

 

Υπενθυμιζω οτι το σωληνας θα πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ ΣΦΙΓΜΕΝΟΣ.

 

(Μια απροσεξια και πολλα μπορει να αποβουν μοιραια.)

DSC00374.thumb.JPG.fbc4fefa415338292a5a5096e94272fd.JPG

DSC00375.thumb.JPG.01f4d0fa247bb8f12f0949595ae9d35e.JPG

DSC00376.thumb.JPG.e691e33667d50dbcc62df5e7961dc66c.JPG

DSC00378.thumb.JPG.b8de3bb151d25d68ad448f94082e7aec.JPG

DSC00379.thumb.JPG.9bae4dac583f5338e6f30f6e44bed259.JPG

DSC00380.thumb.JPG.2c151bc139d505c4065e9f6ef472823c.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου τελειωσα ολη την εργασια που ειχα να κανω, εμεινε να το καθαρισω (το οποιο και εκανα) αλλα ετσι που το ειχα ανοιχτο λεω μεσα μου, δεν το ελεγχω και το Collimation;

 

Ετσι και εκανα. :P

 

Εβγαλα το Collimation Cap μου (δωρεαν :wink: )και το εβαλα στον εστιαστη. Εκανα ευθυγραμμιση των κατοπτρων και ειδικοτερα αυτη του πρωτευοντος, μιας και του δευτερευοντος παντα ειναι ΟΚ.

 

Επειδη καποιος ειπε οτι ειναι καλυτερο να κανουμε ευθυγραμμιση και στην αρχικη και στην τελικη θεση του ανοιγματος του εστιαστη (να ανοιγει δηλ. μεχρι τερμα) το ελεγξα και αυτο και εσφιξα απο λιγο τις βιδες του πρωτευντος.

 

Το αποτελεσμα ηταν οτι εγινε ισως η καλυτερη ευθυγραμμιση που εκανα ποτε! =D> =D> =D>

 

Δειτε μερικες φωτο και απο το Collimation μου... (highlight το χαρτι εσωτερικα του σωληνα για να ελεγχθει η καλη κυκλικοτητα του δευτερευοντος καθρεπτη καλυτερα)

 

Αυτα παιδια και περιμενω εντυπωσεις απο ολους σας!

DSC00381.thumb.JPG.44e5d1b6f9078e70900a142395e53d82.JPG

DSC00383.thumb.JPG.8b0e756151b507fc4c97fcc7f8ca727a.JPG

DSC00384.thumb.JPG.94185e62dd1021d2195ccf915d326b5e.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανενα θετικο σχολιο δεν υπαρχει; :cry:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το είδα. =D> =D> =D>

 

Μπράβο Γιώργο. Πόλύ ωραίο και πολύ ωραία δουλειά. =D> =D> =D>

 

Καλές παρατηρήσεις :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλη η κατασκευη αδερφε αλλα σε παρατηρηση με απολυτο σκοταδι θα εχεις προβλημα πιστευω. Δεν το λεω για να σε αποκαρδιωσω αλλα εχω μαθει να τα λεω στα ισια.

 

Το λεω γιατι το δοκιμασα σε κεινο ακριβως το σημειο που το εχεις ενα βραδυ και παραλιγο να χτυπησω μεσα στο ματι. Στην τριχα την γλυτωσα. Χτυπησα ακριβως απο κατω.

 

Ειναι μεγαλο προβλημα το μαυρο χρωμα του.

 

Μακαρι και ευχομαι να διαψευσθω.

 

Προτεινω παρα πολυ μεγαλη προσοχη στις παρατηρησεις μην εχεις κανα απροοπτο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είδα πολύ καλη ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος! Μπράβο σου!! =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης