Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok. Θα κανω και ενα με διαφανο καπακι φιλμ.....

 

Ωραιος ετσι? Εν τω μεταξυ ελεγα να τραβηξω και βιντεο με την μηχανη να σας δειξω, αλλα ενταξει λεω μην το παραχεσεις....

 

Σε εμενα το πρωτευον κατοπτρο εχει μια μεγαλη βιδα απο σταυροκατσαβιδο (της λενε αυτοι Phillips) kai διπλα μια τρυπουλα οπου υπαρχει μεσα της μια βιδα Allen (εξαγωνικη). Εγω το μονο που εκανα (μικροδιορθωση ηταν πιστευω γιατι ηταν πολυ κοντα στο κεντρο απο εξαρχης η αραχνη μου με το κεντρικο σημαδι που εχει το πρωτευον κατοπτρο απο μεσα) ήταν να σφιξω την βιδα με το σταυροκατσαβιδο. Την Allen βιδα (βιδες) δεν τις πειραξα καν..... Δεν χρειαστηκε και φυσικα οι βιδες με το σταυροκατσαβιδο ειχαν λιγα μποσκα και δεν παθανε κατι, οκ?

 

Δες κατι λινκ που ανεβασα και θα καταλαβεις, οπως επισης διαβασε και τις οδηγιες που ειχε το τηλεσκοπιο. Καντα μια σουμα στο μυαλο σου και θα καταλαβεις.... Ειναι ευκολο.

 

Για οτι θες πες μου οκ?

 

Γεια χαρα.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Draco εχε το τηλεσκοπιο στην οριζοντια θεση και μην φοβασαι τιποτα...

 

Εγω ξεκινησα με την σκεψη να το εχω καθετο και να δουλευω αλλα τελικα οριζοντια ηταν πιο βολικα γιατι απλα...... καθομουν στο κρεββατι του δωματιου, χαλαρος με τα συνεργα διπλα μου και το τηλεσκοπιο πολυ κοντα μου. Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπορει να πεσει τιποτα προς τα μεσα και να πληγωθει το 1ο κατοπτρο ετσι...

 

Και γω το δευτερευον δεν το πειραξα καθολου γιατι δεν χρειαστηκε βασικα.

 

Αλλα αναρωτιεμαι ρε συ πως δουλευουν τα σφιξιματα του. Εννοω οταν χαλαρωσεις λεει την μια βιδα πχ Allen απο την αραχνη μετα σφιγγεις την αντιστοιχη βιδα (εννοει την ασημενια (ΙΝΟΧ) εξω απο το σωληνα του τηλεσκοπιου που κραταει την ακτινα με το σωληνα?). Και αν ναι πως καταφερνεται το ολο θεμα και αλλαζει γωνια το 2ο κατοπτρο ως προς το 1ο?

 

Μηπως δεν εχει καμμια σχεση απλα ο δευτερευον καθρεπτης θα πρεπει να ειναι ισοποσα κατανεμημενος εως προς την διαμετρο του σωληνα του τηλεσκοπιου, δηλ. οι ακτινες της αραχνης να εχουν ολες την ιδια αποσταση.

 

Κατι αλλο που δεν καταλαβα (αν και ειναι οκ το τηλεσκοπιο μου) ειναι οτι η μεγαλη σταυροβιδα στο κεντρο της αραχνης λλει οτι ανεβοκατεβαζει το οβαλ κατοπτρο (2ο) ως προς το μηκος του σωληνα (πανω κατω). Αυτο χρειαζεται μαλον αν εχει φυγει απο το οπτικο πεδιο του εστιαστη ή παιζει και αλλο ρολο?

 

Παιδια αν γνωριζει καποιος ας μας απαντησει...

 

Ααααααα και το πρωτευον που ρωτησα προηγουμενως, απο πισω εχει το ιδιο χρωμα και σας?? Ειναι γυαλινο και χρωματος πρασινο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Draco εχε το τηλεσκοπιο στην οριζοντια θεση και μην φοβασαι τιποτα...

 

Εγω ξεκινησα με την σκεψη να το εχω καθετο και να δουλευω αλλα τελικα οριζοντια ηταν πιο βολικα γιατι απλα...... καθομουν στο κρεββατι του δωματιου, χαλαρος με τα συνεργα διπλα μου και το τηλεσκοπιο πολυ κοντα μου. Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπορει να πεσει τιποτα προς τα μεσα και να πληγωθει το 1ο κατοπτρο ετσι...

 

Και γω το δευτερευον δεν το πειραξα καθολου γιατι δεν χρειαστηκε βασικα.

 

Αλλα αναρωτιεμαι ρε συ πως δουλευουν τα σφιξιματα του. Εννοω οταν χαλαρωσεις λεει την μια βιδα πχ Allen απο την αραχνη μετα σφιγγεις την αντιστοιχη βιδα (εννοει την ασημενια (ΙΝΟΧ) εξω απο το σωληνα του τηλεσκοπιου που κραταει την ακτινα με το σωληνα?). Και αν ναι πως καταφερνεται το ολο θεμα και αλλαζει γωνια το 2ο κατοπτρο ως προς το 1ο?

 

Μηπως δεν εχει καμμια σχεση απλα ο δευτερευον καθρεπτης θα πρεπει να ειναι ισοποσα κατανεμημενος εως προς την διαμετρο του σωληνα του τηλεσκοπιου, δηλ. οι ακτινες της αραχνης να εχουν ολες την ιδια αποσταση.

 

Κατι αλλο που δεν καταλαβα (αν και ειναι οκ το τηλεσκοπιο μου) ειναι οτι η μεγαλη σταυροβιδα στο κεντρο της αραχνης λλει οτι ανεβοκατεβαζει το οβαλ κατοπτρο (2ο) ως προς το μηκος του σωληνα (πανω κατω). Αυτο χρειαζεται μαλον αν εχει φυγει απο το οπτικο πεδιο του εστιαστη ή παιζει και αλλο ρολο?

 

Παιδια αν γνωριζει καποιος ας μας απαντησει...

 

Ααααααα και το πρωτευον που ρωτησα προηγουμενως, απο πισω εχει το ιδιο χρωμα και σας?? Ειναι γυαλινο και χρωματος πρασινο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δευτερεύον κάτοπτρο είναι πολύ δύσκολο να απευθυγραμμιστεί, και το πιο συνετό είναι να μην το πειράξεις καθόλου.Όμως σε περίπτωση που απευθυγραμμιστεί, είναι μεγάλη φασαρία να το ευθυγραμμίσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρωτεύον χωρίς δεύτερο άτομο δεν ρυθμίζεται. Εγώ τουλάχιστον δέν φτάνω πίσω. Μια άλλη επιλογή είναι να πάρεις ενα lazer και να κάνεις την δουλειά σου. To πρωτεύον έχει το ίδιο χρώμα .

Οταν είχα πάει να πειραματιστώ με το πρωτεύον πρώτη φόρα είχα τοποθετήσει το τηλεσκόπιο σε οριζόντια θέση οπως εσύ. Στην συνέχεια λασκάρισα εντελως τις βίδες (αυτες που χρειάζονται κατσαβίδι) αλλα να που το κακο δέν αργει να γίνει αν δεν ξέρεις τι να προσέξεις!! Το κάτοπτρο έφυγε και παραλίγο να πέσει μέσα στον σωλήνα του τηλεσκοπίου!! Οποτε θέλει απλά λίγη προσοχή.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως δεν το πείραξα το δευτερεύον γιατι πήρα χαμπάρι ότι είναι μεγάλη φασαρία η ευθυγράμμισή του. Πάντως ρε παιδιά αυτή η καφέ κηλίδα 2mm που βλέπω στο πρωτεύον κάτοπτρο πάνω στον καθρέφτη (από μπροστά) σίγουρα δεν θα επηρεάσει την παρατήρηση??

 

Απο πίσω φίλε altinakis το πρωτεύον κάτοπτρό μου είναι σαν αμμοβολημένο γυαλί..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ρε παιδιά αυτή η καφέ κηλίδα 2mm που βλέπω στο πρωτεύον κάτοπτρο πάνω στον καθρέφτη (από μπροστά) σίγουρα δεν θα επηρεάσει την παρατήρηση??

Δεν θα την επηρεάσει.. Αν δείς το δικό μου κάτοπτρο θα καταλάβεις γιατι!! Πάντως γιατί δεν προσπαθείς να την βγάλεις μια φωτογραφεία να σου πούμε στα σίγουρα;;

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ρε παιδιά αυτή η καφέ κηλίδα 2mm που βλέπω στο πρωτεύον κάτοπτρο πάνω στον καθρέφτη (από μπροστά) σίγουρα δεν θα επηρεάσει την παρατήρηση??

Δεν θα την επηρεάσει.. Αν δείς το δικό μου κάτοπτρο θα καταλάβεις γιατι!! Πάντως γιατί δεν προσπαθείς να την βγάλεις μια φωτογραφεία να σου πούμε στα σίγουρα;;

 

Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία αλλά δεν φαίνεται καθαρά λόγω μικρού μεγέθους (και κακής ποιότητας της ψηφιακής μου) οπότε δεν θα καταλάβετε και πολλά πράγματα..

Πάντως αυτή η καφέ κηλίδα είναι σαν στίγμα περίπου 2mm και είναι ορατή αν κοιτάξεις και από το δευτερεύον κάτοπτρο χωρίς προσοφθάλμιο εννοείται...

Είναι κοντά στο κέντρο γι αυτό ρωτάω αν επηρεάζει την παρατήρηση..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως είναι ο κύκλος που υπάρχει για να ευθυγραμμίσεις το πρωτεύον κάτοπτρο; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως είναι ο κύκλος που υπάρχει για να ευθυγραμμίσεις το πρωτεύον κάτοπτρο; :-k

 

Όχι ρε παιδιά.. :P είπαμε είμαι άσχετος αλλά όχι και τόσο.. :oops:

Είναι καφέ στίγμα λέκές βρωμιά πως αλλιώς να το πώ..επάνω ακριβώς στον καθρέφτη του πρωτεύοντος αρκετά κοντά στο κέντρο.. :-k

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Magos εγω το ευθυραμισα μονος μου, μονο που δεν χρειαζεται ρε συ να εισαι συνεχεια καρφωμενος με το ενα ματι στον εστιαστη και παραλληλα να σφιγγεις. Εγω που ειχα να κανω μια μικροδιορθωση απλα ειδα το σημειο με το χερι μου σε ποια περιπου ακτινα της αραχνης ειχα προβλημα (μαζεμα) και αντισυμμετρικα πηγα πισω στο πρωτευον (εννοω πολυ λιγο και οχι τελειως οπως εκανες εσυ) και εσφιξα την απεναντι σταυροβιδα μιας και στο σημειο δεν υπηρχε καποια για να την ξελασκαρω.

 

Αυτο που εκανες νομιζω ηταν απο την φυση του επικινδυνο, δηλ. οτι της ξελασκαρισες τελειως. Αφου ειναι ρε συ βιδες ρυθυμισης, εσυ το απ' ευθυγραμισες τελειως ετσι...

 

Εγω με σφιξιμο περιπου του 1/4 της μιας στροφης περιπου εκανα την δουλεια μου...

 

Εκτος εαν το δικο σου ηταν τοσο πολυ χαλια (εκτος θεσης) που επρεπε να τα ξεβιδωσεις ολα....

 

Παντως ησουν και τυχερος εδω που τα λεμε. Αναψε και κανενα κερακι πως δεν σου επεσε!!

 

Ρε συ οι βιδες ασφαλειας υποτιθεται το κρατανε ομως, τοτε μαλλον δεν θα επεφετε.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Draco μην αγχωνεσαι για την κηλιδα ρε συ. Μια κηλιδα διαφανη των 2mm ειναι ενα τιποτα. Ασε που μπορει να ειναι γουρι και να ειναι ενας οιωνος κατι που θα ανακαλυψεις μονο εσυ! (κανενα πεφταστερι θα ειναι μαλλον γιατι ολα τα αλλα τα βρηκαν σχεδον ολα οι αλλοι).

 

Εμενα εχει μαλλον κατι σαν γρασσο σε σχεδον 1/5 της ολικης επιφανειας του αλλα δεν ειναι κατι το τοσο ανησυχητικο. Ειναι σαν να εχει ενα αυτοκολλητο φιλμ λιγο πιο σκουρο απ τον καθρεπτη.. Και μαλιστα σαν να απλωθηκε στην ακρη με σπατουλα κατιτις (κατι μου μαγειρεψανε οι κινεζοι εδω!).

 

Παιδια, ειμαι 6η ημερα χωρις να δω τιποτα. Το καταλαβαινετε???

 

Το βραδυ (0600) σηκωθηκα μπας και δω τιποτα και ο ουρανος ηταν παλι συννεφιασμενος. Σημερα λεει το meteo.gr θα εχει ξαστερια και ελπιζω να μεγαλουργησω. Ή τουλαχιστον οσο μπορω!

 

Θα σας ενημερωσω σιγουρα, και θα προσπαθησω να βγαλω ακομα και εικονες απο το προσοφθαλμιο οσο καλυτερα μπορω. Δεν εχω βαση αλλα ΧΕΡΙΑ!! Αντε να δουμε αν η Ψηφιακη μου θα κανει θαυματα. Εχει ταχυτατο επεξεργαστη εικονας (Venus Engine III της Panasonic) και δουλευει ακομα και στα ISO 3200. Πιστευω κατι θα βγαλω νομιζω. Για να δουμε!

 

Wish me luck!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά δεν ήταν τόσο χάλια αλλα ήταν κάποια στιγμή που αποφάσισα να πειραματιστώ. Ειχά πάει να κάνω τρύπες και για τον telrad είχα αλλάξει θέσεις σε finder κτλ και προσπαθουσα γενικά να κάνω μερικές εύκολες μετατροπές.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Draco μην αγχωνεσαι για την κηλιδα ρε συ. Μια κηλιδα διαφανη των 2mm ειναι ενα τιποτα.

 

 

 

Παιδια, ειμαι 6η ημερα χωρις να δω τιποτα. Το καταλαβαινετε???

 

Το βραδυ (0600) σηκωθηκα μπας και δω τιποτα και ο ουρανος ηταν παλι συννεφιασμενος. Σημερα λεει το meteo.gr θα εχει ξαστερια και ελπιζω να μεγαλουργησω. Ή τουλαχιστον οσο μπορω!

 

Wish me luck!

 

Η κηλίδα είναι σκούρα καφέ και όχι διάφανη αλλά δεν θα κάτσω και να πεθάνω..

Χθές ανέβηκα στην ταράτσα της πολυκατοικίας δυστηχώς απο Αθήνα γύρω στις 8 το βράδυ και αν και είχε αρκετή συννεφιά είδα επιτέλους τον Δία και τους 4 δορυφόρους του..Ήταν συναρπαστική εμπειρία για εμένα..Η πρώτη φορά που έβλεπα τον Δία απο τηλεσκόπιο.Μπόρεσα και διέκρινα και κάποιες ζώνες..Με το εργοστασιακό προσοφθάλμιο των 10mm αν και δεν είχα καλο seeing ήταν πολύ όμορφος..Είδα και τον Αρκτούρο που φεγγοβολούσε και άλλαζςε διάφορα χρώματα..πολύ όμορφος κι αυτός αλλά έδυσε πολύ γρήγορα..

 

Σου εύχομαι καλές παρατηρήσεις..

Θα ξαστερώσει μην ανυσυχείς..

 

Φιλικά Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια οι οιυρανοι ανοιξαν αλλα εγω μαλλον εχω προβλημα!

 

Και συγκεκριμενα, βαζω τ τηλεσκοπιο στο μπαλκονι κατα τις 2000 και λεω τωρα θα γινει το σωσε! Βρισκω με την γυναικα μου τον Δια ομορφα και ωραια λεω. Η μεγενθυνση του δεν με εντυπωσιασε με το 10mm του τηλεσκοπιου αλλα χαρηκα που επιτελους ειδα εναν γνωριμο φιλο...

 

Μετα λεω ας εκτυπωσω εναν χαρτη και ας κανω Star Hopping...

 

Ελα ντε που ή γκαντεμης ειμαι ή τελειως αρχαριος. Δεν μπορεσα να συντονιστω και να βρω ουτε ενα νεφελωμα!!!

 

Τα μονα που ειδα ηταν το Altair εκει ψηλα στον νοτο, τον Δια μικρο και μαλιστα με παρασιτα στην επιφανεια του (κατι σαν την ζεστη που αναβλυζει).

 

Ειδα και κατι σαν νεφελωμα αλλα στο τελειως τυχαιο. (Ουτε ηξερα που βρισκομουν).

 

Αυτο που θελει ειναι εξασκηση και παλι εξασκηση και αυτο θα κανω απο δω και στο εξης...

 

ΕΙδα και 2 αντικειμενα (τελειως τυχαια) να πετανε σαν αεροπλανα(?) σε ευθεια γραμμη και τα ακολουθουσα συνεχεια! Ηταν σαν αστρα που κινοντουσαν σε οριζοντια γραμμη!

 

Τελος να ρωτησω οταν εκαμνα out of focus πχ τον Δια Ατι να εχω ομοκεντρους κυκλους το αστερι σαν να ανοιγε και γινοντουσαν δυο σκιες φωτεινες. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Το Collimation μου το ειδατε στις φωτογραφιες μου και ηταν αψογο??

 

Για πειτε παιδες...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αγχωνεσαι,μολις αποκτησεις λιγη πειρα θα ερθουν και τα νεφελωματα ευκολα!!Η "ζεστη" που αναβλυζε οφειλοταν στο κακο seeing και στις διαταραχες της ατμοσφαιρας...Τα αντικειμενα που ειδες ηταν τεχνιτοι δορυφοροι της γης.Το φως του ηλιου ανακλαται στις επιφανειες τους...

Τελος,οι σκιες αυτες που εβλεπες νομιζω ηταν το δευτερευων κατοπτρο,απ'οτι μου ειχε πει ενας γνωστης του αντικειμενου...Τις εχω δει κι εγω,ειναι φυσιολογικο

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε altinakis χαίρομαι πρώτα από όλα για την κορούλα που σου έρχεται αλλά ασφαλώς και για την καινούρια θαυμάσια και έξυπνη αγορά του Skywatcher 8"...Μένω και εγώ Θεσσαλονίκη και αυτό το καλοκαίρι αγόρασα και εγώ το ίδιο τηλεσκόπιο...Πίστεψε με δεν έχεις δει τίποτα ακόμα..Το τηλεσκόπιο έχει τρομερές δυνατότητες που ξεπερνούν κατά πολύ τα 400Χ που δίνει το εργοστάσιο..(Πλέον παρατηρώ πάνω από 700Χ)Έχω μάθει αρκετά πράγματα και σε συνδυασμό με το πρόγραμμα Starry Night οι ουρανοί κάθε άλλο παρά άγνωστοι μου είναι..Αν θες μπορούμε να βρεθούμε για ένα καλό αστρονομικό καφέ και να σου πω εμπειρικά πολλά πράγματα..Έχω μια μικρή προς το παρόν συλλογή με καλά barlow προσοφθάλμια που κάνουν θαύματα..

Φιλικά Γιώργος! :cheesy:

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μυν altinakis..Ελα ντε που ή γκαντεμης ειμαι ή τελειως αρχαριος. Δεν μπορεσα να συντονιστω και να βρω ουτε ενα νεφελωμα!!!

 

Νεφελώματα υπάρχουν χιλιάδες στον ουρανό αλλά το Deep Sky θέλει και λίγο εξοικείωση διότι αυτά τα τηλεσκόπια αναστρέφουν το είδωλο που βλέπεις και θέλει λίγο εξάσκηση για να μπορείς να προσανατολίζεσαι!

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mυν altinakis...Η μεγενθυνση του δεν με εντυπωσιασε με το 10mm του τηλεσκοπιου αλλα χαρηκα που επιτελους ειδα εναν γνωριμο φιλο...

 

Tα εργοστασιακά προσοφθάλμια δεν δείχνουν τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου...Ο 10mm σου δίνει μόνο 120Χ..Όταν θα βάλεις όμως ένα barlow 2x τότε θα δεις πολύ περισσότερα πράγματα 240Χ

Από εκεί και πέρα φαντάσου τα 360 τα 400Χ η τα 600Χ...Ε..πανηγύρι!!!! :cheesy:

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinaki, για deep sky χρησιμοποίησε τον 25άρη και όχι τον 10άρη προς το παρόν.

 

akmaka, πού ακριβώς χρησιμοποιείς 700x; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια φίλε 686Χ..Με ένα Hyperion 3.5 φυτεμένος επάνω σε ένα barlow skywatcher 2X..Τα βλέπω όλα...πλανήτες Άρη Αφροδίτη σελήνη ότι θες μια χαρά..Κάποιοι μου έλεγαν πως στην μεγάλη ανάλυση του Hyperion δεν θα βλέπω καθαρά λόγω φωτορύπανσης κλπ..Μέχρι στιγμής ούτε μια φορά δεν είχα πρόβλημα και με τον barlow επίσης βλέπω μια χαρά με μια πολύ μικρή θολούρα δεν ενοχλεί καθόλου όμως!Εντάξει η παρατήρηση σε τόσο μεγάλες μεγεθύνσεις πάνω από τα όρια των φακών απαιτεί και σταθερό μάτι γιατί οι 68 μοίρες του Hyperion αυτομάτως μικραίνουν δραματικά αλλά μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος!!!!! :cheesy:

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

686x μονο αν βλεπεις με το hubble :-k :-k

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, ό, τι μεγέθυνση θες μπορείς να τη βάλεις. Το θέμα είναι πόσο διατεθειμένος είσαι να χάσεις σε ευκρίνεια. Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με αυτό που βλέπεις, κανένα πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια φίλε 686Χ..Με ένα Hyperion 3.5 φυτεμένος επάνω σε ένα barlow skywatcher 2X..Τα βλέπω όλα...πλανήτες Άρη Αφροδίτη σελήνη ότι θες μια χαρά..Κάποιοι μου έλεγαν πως στην μεγάλη ανάλυση του Hyperion δεν θα βλέπω καθαρά λόγω φωτορύπανσης κλπ..Μέχρι στιγμής ούτε μια φορά δεν είχα πρόβλημα και με τον barlow επίσης βλέπω μια χαρά με μια πολύ μικρή θολούρα δεν ενοχλεί καθόλου όμως!Εντάξει η παρατήρηση σε τόσο μεγάλες μεγεθύνσεις πάνω από τα όρια των φακών απαιτεί και σταθερό μάτι γιατί οι 68 μοίρες του Hyperion αυτομάτως μικραίνουν δραματικά αλλά μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος!!!!! :cheesy:
Σ'αυτη την μεγεθυνση το μονο που μπορεις ειναι να υποθεσεις πως η θολουρα που βλεπεις ειναι πλανητης. :?
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά κάτω από τα 400Χ έχω άριστο κοντράστ το οποίο αλλοιώνεται στα 686Χ..Αλλά πρέπει να το δεις για να καταλάβεις! :D

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης