Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ. διαβαζω στο Πλανηταριο......

 

HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm

Τα νέα προσοφθάλμια Hyperion 68° της Baader Planetarium προσφέρουν κορυφαία απόδοση και μοναδικά φωτογραφικά-οπτικά χαρακτηριστικά σε ανήκουστες τιμές.

 

Τιμη 99 ευρώ.

 

Και εγώ αυτόν έχω φίλε..είναι κορυφαίος..Super..Πιστεύω η καλύτερη αγορά μου μέχρι τώρα..!

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο παρελθόν μια ψυχή (nickthegreek13-7) μου είχε προτείνει να μην τον αγοράσω,δεν τον άκουσα :? και τώρα τον τρώει η σκόνη ](*,)
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γούστα είναι αυτά..εδώ μέσα πολλοί αποφεύγουν τις μεγάλες μεγεθύνσεις και τον θεωρούν άχρηστο...Πολλά άτομα όμως λένε πολύ καλά λόγια..Αν θες αιτιολόγησε για ποιο λόγο δεν τον χρησιμοποιείς πια?

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βγάζω μια φωτογραφία με την φωτογραφική μου και είναι λίγο κουνημένη την σβήνω αμέσως.Έτσι και με το τηλεσκόπιο. Το 4mm δεν το έχω βάλει ποτέ ή μάλλον το έβαλα στην αρχή, αλλά 312x = θολό είδωλο.Και όταν βλέπω θολούρα τρελαίνομαι..

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γούστα είναι αυτά..εδώ μέσα πολλοί αποφεύγουν τις μεγάλες μεγεθύνσεις και τον θεωρούν άχρηστο...Πολλά άτομα όμως λένε πολύ καλά λόγια..Αν θες αιτιολόγησε για ποιο λόγο δεν τον χρησιμοποιείς πια?

 

Παιδιά, η πλανητική παρατήρηση δεν είναι το μεγάλο ατού των Υπερίωνων....

Πάρτε έναν ορθοσκοπικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αυτο που αναφερει ο akmakas ειναι εν μερει σωστο.

 

Καποιος θελει να βλεπει κοφτερες εικονες των πλανητων και καποιος του αρεσει να τους βλεπει μεγενθυμενους και ισως εις βαρος της καθαροτητας.

Αυτο δεν ειναι κακο αλλα προσωπικη επιλογη του καθενα. Εμενα θα μου αρεζε να βλεπω και τα δυο.

 

Π.χ. με το Bresser 70/700 ειχα συνηθισει σε μια ποιοτητα του Δια στα 175χ και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

 

Εγω να πω την αληθεια ηρθα στα λογια πολλων βγαζοντας τον 10mm και βαζοντας τον 25mm για να ψαξω για νεφελωματα γιατι οντως ο φακος των 25mm ηταν πιο φωτεινος και με πιο μεγαλο ευρος...

 

Θα ηθελα ομως να δω τον Δια σε μεγαλυτερη αναλυση απο αυτην των 120χ και ας τον εβλεπα λιγο πιο θολο (εξαρταται και η ποιοτητα του φακου)..

 

Παντως το κυριο μου προβλημα ηταν οτι το τηλεσκοπιο μου εδειχνε απιστευτη ποσοτητα αστεριων και ετσι δεν μπορουσα να προσανατολιστω καθολου.

Ειπα να δω καποια νεφελωματα που βρισκονταν εκεινη την ωρα πανω απο τον αστερισμο του τοξοτη στο νοτο, και χαθηκα μεσα στα αστερια που εβλεπα μεσα στο φακο...

 

Μετα λεω να εστιασω στον Δια και μετα να κανω αριστερα σρο ιδιο περιπου υψος για να δω το Lagoon Nebula. Ουτε και εκει τα καταφερα...

 

Θελει βασικα εξασκηση το ξερω και αργοτερα ενα καλυτερο φακο...

 

Παιδια σιγουρα αυτα τα κινουμενα αστερια που ειδα ηταν δορυφοροι?? Εχω παθει αν ηταν τετοιοι... Εγω νομιζα ηταν αεροπλανα αλλα πηγαιναν πολυ γρηγορα και ηταν μακρινα σαν τα αστρα... μαλλον οντως ηταν δορυφοροι.

 

Τωρα σχετικα με το focus out οταν εκαμνα (π.χ. στον Δια) που σας ειπα μου λετε οτι ειναι οκ. Καθησυχαστηκα γιατι ρε σεις ηταν λες και απο μια σφαιρα γινοντουσαν 2 αχνες μπαλες σαν να χωριζανε...

 

Αυτα και ελπιζω να μην σας ζαλισα!

 

Τα λεμε!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σιγουρα αυτα τα κινουμενα αστερια που ειδα ηταν δορυφοροι?? Εχω παθει αν ηταν τετοιοι... Εγω νομιζα ηταν αεροπλανα αλλα πηγαιναν πολυ γρηγορα και ηταν μακρινα σαν τα αστρα... μαλλον οντως ηταν δορυφοροι.

 

Δορυφόροι είναι,και είναι πολλοί οι άτιμοι!

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis κοίταξες και στην ζώνη του γαλαξία, γι αυτό και έβλεπες πολλά αστέρια. Νομίζω πιό εύκολο είναι να βρείς το Μ13. Αναγνωρίζεις το σχήμα του αστερισμού του Ηρακλή που είναι δυτικά τώρα και το βρίσκεις, καθώς είναι σχεδόν πάνω στη δεξιά πλευρἀ του περίπου τετραγώνου που σχηματίζει στην άκρη του.

 

Με 700Χ μεγένθυνση στον Δία βλέπεις μία θολούρα. Για να δείς σε 400Χ θέλει να έχει πολύ καλό seeing. Μιλάμε πάντα για να διακρίνεις λεπτομέρειες. Με το 10ιντσο και binoviewer που καθώς βλέπεις και με τα 2 μάτια βλέπεις πιό εύκολα και με περισσότερες λεπτομέρειες, έχω δεί γύρω στο 350Χ ωραία τον Δία. Αλλά τις περισσότερες φορές η ωφέλιμη μεγένθυνση λόγω seeing είναι γύρω στο 200Χ με 250Χ. Εξάλλου δεν είναι πόσο μεγάλο θα βλέπεις τον πλανήτη αλλά πόσο καλά θα διακρίνεις λεπτομέρεια. Εάν λεπτομέρεια διακρίνεις καλύτερα με 200Χ, τότε αυτή είναι μια καλή μεγένθυνση.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως το κυριο μου προβλημα ηταν οτι το τηλεσκοπιο μου εδειχνε απιστευτη ποσοτητα αστεριων και ετσι δεν μπορουσα να προσανατολιστω καθολου.

Ειπα να δω καποια νεφελωματα που βρισκονταν εκεινη την ωρα πανω απο τον αστερισμο του τοξοτη στο νοτο, και χαθηκα μεσα στα αστερια που εβλεπα μεσα στο φακο...

 

Μετα λεω να εστιασω στον Δια και μετα να κανω αριστερα σρο ιδιο περιπου υψος για να δω το Lagoon Nebula. Ουτε και εκει τα καταφερα...

 

Σωστή χρήση ενώς αστρονομικού προγράμματος (βάλε mag σωστο) και φυσικά μην ξεχνάμε οτι ειναι πολύ καλό να κάνουμε ενα σχετικό πρόγραμμα παρατήρησης πριν βγούμε έξω(οσο καλύτερο πρόγραμμα τοσο περισσότερο θα δείς).

ΥΓ Ρε παιδιά τι κρύο είναι αυτό που έβαλε ξαφνικά εγώ χθές ξεπάγιασα και ουρανό δεν είδα δυστυχώς.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια και τις συμβουλες σας...

 

Θα προσπαθησω την αλλη φορα να κανω ενα προγραμμα για το τι θα δω.

 

Εχθες ειχε οντως ενα κρυο παναγια μου! Ειχα κανει και μπανιο, βγηκα στο μπαλκονι και σημερα ειμαι.... καπως!

 

Παιδια το mag ποσο να το εχω γενικα και απο τι επηρεαζεται... Ειναι το τι φωτεινοτητας αστερια θελω να δω??

 

Αααα αυτο το Telrad μηπως βοηθαει πολυ στο να βρεις κατι πιο γρηγορα?

 

Ευχαριστω και να ξερετε οτι εχω κολλησει πολυ ασχημα με τα αστρα!!!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Altinakis καλορίζικο, καλές παρατηρήσεις!!! και με το καλό να σου έρθει η κοράκλα!( έχω δύο από αυτές, η μεγαλύτερη έχει ίδη το μικρόβιο που "ταλαιπορεί" και εμάς!). Ρωτάς για το Telrad! Είναι πάρα πολύ καλό όργανο φτάνει να έχεις καλό σκοτεινό ουρανό. Σε καθοδηγεί κατευθείαν στο στόχο σου, με τη βοήθεια ενός καλού χάρτη. Το χρησιμοποιώ πιο πολύ από τον finder του τηλεσκοπίου. Επιπλέον οι κύκλοι που προβάλονται στο .... άπειρο σε βοηθούν να μετρήσεις τις αποστάσεις των ουράνιων σωμάτων σε μοίρες!! Εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μεσα θα στο συνηστούσαν ανεπιφύλακτα!! Πολύ χρήσιμο!!! :)

Και κάτι άλλο: στις περισσότερες των περιπτώσεων αγοράς τηλεσκοπίων, το ίδιο βράδυ και τα επόμενα, έχει συννεφιά :evil: :evil: . Εκεί είναι η απόλυτη ψυχολογική δοκιμασία!!. ](*,)

Όσον αφορά το τί έβλεπες και δεν ήξερες τι έβλεπες (πιθανών νεφελώματα και σμήνη στον Τοξότη), ήτανε η έλειψη οργάνωσης τη παρατήρησής σου. Λογικό είναι, όλοι μας το πάθαμε σα νέοι στη παρατήρηση,με το νέο μας τηλεσκόπιο!! :-s :-k .

Αυτά και καθαρούς ουρανούς!!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι νόμοι του Murphy "δουλεύουν" παντού και πάντα..... :(

 

Αλλά μετά........ :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδακια καλημερα!

 

Τωρα μολις εκανα ενα καλο ξεκινημα ψαχνοντας συγκεκριμενους στοχους και μαλιστα απο το δωματιο (παιδικο) του σπιτιου μου μεσα!!!

 

Και εξηγω:

 

Το αυτο παραθυρο του παιδικου μου βλεπει στην Δυση και το αλλο του στο Βορα. Λεω και γω δεν δοκιμαζω μιας και εχει ψυχρα εξω να δω αν μπορω να δω μεσα απο το τζαμι κτλ....?

 

Το στηνω κανονικα για Βορα αλλα τα αστερια του Βορα μου φανηκαν πιο ψηλα οποτε λεω κατσε να παω στο αλλο παραθυρο στα δυτικα (West).

 

Φορτωνω και το Stellarium και λεω για να δω τι βλεπω....

 

Παρατηρησα ευκολα στον σκοτεινο μου ουρανο 2 αστερια πιο εντονα... Για να δω λεω και τα αναγνωριζω στο προγραμμα σαν Altair τ αριστερο και Vega το δεξιο, και τα δυο περιπου στην ιδια ευθεια.

 

Το μεν Vega ηταν σαν ενα μικρο διαμαντακι λευκο που φεγγοβολουσε ακτινες γυρω του παρολο που ηταν πολυ καλα εστιασμενο. Ηταν πανεμορφος!!!

 

Το Altair μου φανηκε πιο ασθενες αλλα και αυτο ξεχωριζε απο τα αλλα αστρα. Μετα βλεπω στο Stellarium κατι νεφελωματα, το M71 δεξια και πανω απο το Altair και το Ring Nebula στον αστερισμο της Λυρας (?) κοντα και αριστερα του Vega...

 

Παιδια οσ και να εψαξα το Μ71 δεν φαινοταν πουθενα...

 

Το Ring Nebula το εψαχνα, λεω δεν μπορει κοντα στον Vega ειναι τιποτα. Εβλεπα δυο διδυμα αστερακια κατω απο αυτον αλλα αριστερα δεν φαινοταν τιποτα απο το Ring Nebula. Καποια στιγμη βλεπω κατι σαν γραμμη κοντα αλλα πολυ κοντα στον Vega. Ηταν το Ring Nebula?? Δεν ξερω απλα καταλαβα οτι κατι ηταν αλλα ηταν ισχνο και σχεδον αορατο. Το θεμα ειναι οτι αν ειναι αυτο το περιμενα λιγο πιο αριστερα και οχι σχεδον διπλα στον Vega.

 

Παντως μαλλον βρηκα καλο αστεροσκοπειο!!! Εκλεισα τα φωτα του δωματιου, τα στορια του αλλου παραθυρου και την πορτα φυσικα, εβαλα το Stallerium διπλα μου στο PC με τα κοκκινα γραμματα και αρχισα την εξερευνηση...

 

Απλα πιστευω οτι θα με βοηθησει εαν παρω και καποια πυξιδα προσανατολισμου, τι λετε?

 

Παραθετω εικονα με τα δυο σημεια που ειδα ετσι για να εχουμε να λεμε....

 

Καλημερα σε ολους!

1162151247_stellarium-16Oct07WestSky.thumb.jpg.7a4a0c6425b0a160148f30a2a0d09943.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το να κοιτάζεις τον υπολογιστή το μόνο που καταφέρνεις είναι να χαλάς την όρασή σου.Πρέπει να πάρεις χάρτες κ κόκκινο φακό ή να τυπώσεις απ το πρόγραμμα με αστέρια 9 mag όπως σου είπα.Επίσης μέσα απ το τζάμι ξέχασε το.Τουλάχιστον άνοιξε το.

Αν έχεις καταλάβει το σχήμα της λύρας τότε το ring είναι μακριά απ τον Βέγα.Είναι ανάμεσα απ τα δύο ακρινά αστέρια της λύρας γ κ β απέναντι απ τον Βέγα..Επίσης το σχήμα του δεν είναι γραμμή αλλά όπως λέει κ τ όνομα του είναι στρογγυλό σαν δαχτυλίδι.

Προσπάθησε να το εντοπίσεις με τον 10mm για να μπορέσεις να διακρίνεις με την μία το σχήμα του.Με τον 25mm είναι ποιο εύκολο αλλά λόγο χαμηλής μεγέθυνσης ίσως να μην το πάρεις χαμπάρι.

Προσπάθησε επίσης να δεις κ το διπλανό αστέρι του Βέγα.Είναι διπλός διπλός.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που είδα κ την φώτο που παράθεσες βλέπω πως δεν έχεις βάλει πολλά αστέρια.Ετσι δεν πρόκειται να βρεις τίποτε.Βάλε όπως σου είπα αστέρια 9ου βαθμού κ ψάξε με τον ερευνητή κ όχι στην τύχη με το προσοφθάλμιο.Το ring δεν είναι η γραμμή που δείχνεις με το βελάκι.Είναι λίγο ποιο αριστερά σύμφωνα με την φώτο ένα στρογγυλό πορτοκαλί ανάμεσα απ τα δύο αστέρια γ κ β που σου είπα πριν.Αν βάλεις κ τα δύο στον ερευνητή (δεν θυμάμαι αν χωράνε παίξε λίγο) τότε σίγουρα θα το δεις.

Ο διπλός διπλός που σου λέω είναι ακριβός από πάνω απ τον Βέγα κ θέλει μεγάλη μεγέθυνση για να σπάσει σε τέσσερα αστέρια.Σε δύο σπάει κ με κιάλια.

Πυξίδα δεν θα χρειαστείς.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, η σωστή παρατήρηση θέλει κόπο και αντοχή στο κρύο! Αν πας σε κατασκότεινο ουρανό, θα καταλάβεις τι θα πει να προσαρμόζονται τα μάτια σου και το να έχεις όλο το πεδίο του ουρανό ορατό είναι πολύ σημαντικό.

 

Κι εγώ πήγα εχτές σε οροπέδιο για παρατήρηση, κρύωνα, τα χέρια μου πάγωναν, με μεγάλη δυσκολία έβγαζα και έβαζα τους προσοφθαλμίους, είχαν ξυλιάσει πραγματικά, με κουκούλα στο κεφάλι κτλ αλλά οι στόχοι που βρήκα με δικαίωσαν. Δοκίμασέ το και θα δεις.

 

Όσο για το Μ57 (δαχτυλίδι), βάλε τον 25άρη, βρες τους 2 αστέρες δίπλα στο Βέγκα (χωράνε και οι 2 στον ερευνητή), στόχευσε ακριβώς στη μέση, κοίτα στο προσοφθάλμιο και ως δια μαγείας θα δεις ένα μικρό αμυδρό δαχτυλιδάκι. :mrgreen:

 

Όσον αφορά τους χάρτες, παίξε με αυτούς του nightwatch και αφού τους τελειώσεις, κυκλοφορεί κάπου εδώ μέσα ένας που είναι 20 χάρτες 7mag αστέρια. Είναι ιδανικός εφόσον τα περισσότερα τα βλέπεις με γυμνό μάτι σε καλό ουρανό και ουσιαστικά πας απευθείας στο στόχο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ από την άλλη παρατήρησα μια χαρά...... Καταρχήν έσπασα τα μούτρα μου με τις ρυθμίσεις της κάμεράς μου, οπότε έβγαζα την σελήνη υπό και υπέρ φωτισμένη, μέση κατάσταση ΔΕΝ υπήρχε. Έριξα μια ματιά στον Δία και στα 4 μεγάλα φεγγάρια του που είχαν πάρει όμορφες θέσεις. Ο Γανυμήδης και η Ευρώπη σχετικά απομακρυσμένοι στις τροχιές τους (και εύκολοι στον εντοπισμό τους) ενώ Ιώ και Καλλιστώ πολύ κοντά τόσο μεταξύ τους όσο και με τον Δία. Μετά πετάχτηκα μέχρι την ανδρομέδα και τα 4 λαμπρότερα αστέρια της Κασσιόπης. Έκλεισα με μικρή μελέτη των λαμπρότερων αστεριών της μεγάλης άρκτου και μάλιστα έμεινα με την ευκολία με την οποία διαχώρισε το Dob μου τον Alcor από τον Mizar (το "διπλό" δεύτερο αστέρι που βρίσκεται στο "χερούλι".....).

 

Γενικότερα η βραδιά ήταν πολύ ωραία αλλά οι δύο έρωτες (σύζυγος, κόρη) με καλούσαν κάτω.......

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ξέχασα..... για το κρύο..... fleece με κουκούλα...... Όλα ΟΚ....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το ριξατε στις dob-εμπειριες,ας βαλω κι εγω το λιθαρακι μου. :wink:

Προχτες επιτετλους ο καιρος ανοιξε και δεν μπορουσα να αντισταθω στον κρυσταλλινο ουρανο.Γυρνωντας λοιπον απ'το μαθημα,εβαλα διπλη μπλουζα μπουφαν κλπ και εβγαλα το dob.Απεναντι μοου το θερινο τριγωνο(μελη του οποιου ειναι και τα αστερια βεγας και altair που ανεφερε και ο altinakis).Ειπα λοιπον να βρω το M27....Αρχισα το ψαξιμο,ημουν βεβαια και λιγο ανοργανωτος και τελικα το βρηκα.Ευτυχως γιατι ειχα φτασει σε σημειο να μη νιωθω τα δαχτυλα μου απο το κρυο...Στην περιοχη καλη ευκολοι στοχοι για τον 25αρη ειναι τοσο το M57 οσο και το M27.Ενας στοχος που θελω να δω ειναι ο Μ81,αλλα η τωρινη θεση της μεγαλης αρκτου δε με ευνοει #-o

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

 

Σας στελνω μονο καποιες εικονες για να το συζητησουμε καπως...

 

Στο Stellarium εχει μια επιλογη που λεει [Μεθεγος αστρων]. Αυτο εννοεις ρε filiatra?

 

Αν ναι, το ειχα στο 2 πριν (δες εικονα που λεει χθες). Αν το βαλω στο 9, δες τι γινεται, γεμιζει ολοι η οθονη με ονοματα!!! Δεν φαινεται ετσι τιποτα!!!

 

Κανω κατι λαθος...

 

Τωρα το εβαλα μονος μου στο 4 εκει και δες, ολα ειναι καπως καλυτερα...

 

Επισης σας στελνω την περιοχη του Vega σε Zoom και ερωτω τα διδυμα φυσικα δεν ειναι εκεινα που εχω σε κυκλακι ετσι? Αυτα ειναι κατι αλλο πιστευω.

 

Εκει ομως που δειχνω με το βελακι εψαξα αρκετα (αν και δεν μπορεσα να καταλαβω με τοσα αστρα τριγυρω αυτα τα δυο που υποτιθεται ειναι πιο μεγαλα και ξεχωριζουν) και δεν μου φανηκε τιποτα κατι τοσο χρωματιστο, φωτεινο ή τελος παντων ευκρινες... Να το ξαναψαξω καποια στιγμη να δω καλυτερα...?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω και οι φωτο...

1420788418_XtesinesRyumiseis2Stellarium.thumb.JPG.84aec4a2481d9075b78f16fbfd2bd697.JPG

964302138_Shmrera-MegeuosAstron9Stellarium.thumb.JPG.e859aefb5c620fc45e66206b7f0854bb.JPG

1709769623_Shmrera-MegeuosAstron4Stellarium.thumb.JPG.a8a60bd1752f5c25c1b59c68f596f5fb.JPG

1447096682_ZoomAtVegaStellarium.thumb.JPG.0d1c297f9f789debd954c8a591de0ad4.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοω οτι τα αστερια Sulafat & Sheliak δεν μου φαινοντουσαν πιο μεγαλα ωστε να τα ξεχωρισω απο τα υπολοιπα κοντινα τους μεσα απο το προσοφθαλμιο (και με 25 και με 10mm).

 

HELP!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι εκεί που έχεις κάνει το βέλος, το δείχνει το δαχτυλίδι και το πρόγραμμα, θα ξέρεις περίπου τι περιμένεις να δεις. Τα 2 αυτά αστέρια είναι πιο φωτεινά. Ξεχωρίζουν άνετα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης