Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περι αυτού του θέματος.Γίνετε με μια συμβατική ψηφιακή φωτογραφική κάμερα;Επειδή τελευταία έχουμε εδω κάτω κάτι ενδιαφέρον σχηματισμούς σύννεφων στο μπαλκόνι μου που αλλάζουν σε μερικά λεπτά σχηματισμούς και θα ήθελα (αν γίνετε )να το καταγράψω.

Αν ναι τι πρόγραμμα χρειάζεται να γίνει αυτό.Αν όχι ,εξοπλισμός που χρειάζεται(απλά περιέργεια :mrgreen: )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά Κώστας.

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.asignobservatory.com/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=118

 

γενικα χρειαζεσαι μια dslr ωστε να κανεις τις ρυθμισεις που θες. μπορεις και με απλη ψηφιακη να κανεις timelapse οπως εκανα και εγω σε μια συνοδο ερμη-αφροδιτης αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι και τοσο τελεια οσο σε μια dslr

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή σ'αυτό που θέλω τι έχεις να πεις θα μπορέσω;;(το site έχει πληροφορίες μέσανα υποθέσω;)
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το μεσημέρι προσπάθησα να κάνω το ίδιο που έχεις στο μυαλό σου.

 

Αν είναι μέρα τα πράγματα είναι εύκολα γιατί θέλεις μικρούς χρόνους έκθεσεις.

Στείσε την μηχανή και τράβα φωτογραφίες κάθε 5 δευτερόλεπτα.Θέλεις αρκετές 100,200,300.όσες ποιό πολλες μπορείς.Εγώ με 90 καρέ έβγαλα μόνο 15 δευτερα βίντεο.Προσπάθησε να έχεις την κάμερα όσο ποιό σταθερή γίνετε,δηλαδή τρίποδα.Μετά ακόμη και με το windows movie maker αν τις βάλεις στην σειρά θα έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα.Θέλει πειράματα.

:cheesy:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D>

Το forward πως το έκανες φίλτατε ;αυτό θέλω να μάθω τώρα!!!

Κι αύριο πρωί πρωί!! :cheesy: :cheesy:

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.mediafire.com/?ikyb6tsvemtt0ai Μπορείτε να το κατεβάσετε από δω.Εγώ το ανέβασα είναι ασφαλές. Επιείκεια πάνω απ'όλα έτσι... :cheesy: Με συνοδεία Satie...
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφίες ή βίντεο?

Η κίνηση που κάνεις πρέπει να είναι ποιό ήπια.

ΜΕ φωτογραφίες αν θέλεις να κάνεις βίντεο πρέπει να έχεις τουλάχιστον 15 καρέ το δευτερόλεπτο και να φωτογραφίζεις τουλάχιστον 30 λεπτά σε σύνολο.

Καλή προσπάθεια. :cheesy:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

280 Φωτογραφίες συγκεκριμένα .δοκιμαστικά έκανα την κίνηση ήταν το πρώτο και πειραματίστηκα.. :D εντάξει πιστεύω καλά τα πήγα για πρώτη φορά...το σαββατοκύριακο ετοιμάζω κι'άλλο βιντεάκι πιο μεγάλο και σε διαφορετικό τοπίο !

Υ.Γ: χρησιμοποίησα τη βάση του τηλεσκοπίου μου γι'αυτό οι κινήσεις ...Την επόμενη φορά σε ένα σημείο ...

:cheesy:

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο να τρέχει διαδοχικά καρέ, κάνοντας fade κατά τη μετάβαση από ένα καρέ στο επόμενο; Έκανα μια επεξεργασία το πρόσφατο timelapse του Πάρνωνα μέσα από το Windows Movie Maker. Μπορείτε να το δείτε στο flickr μου (το τελευταίο βίντεο). Κάνει μεν fade, αλλά όπως μπορείτε να δείτε, χαλάει τις διαστάσεις του frame.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αν μπορείς να αγοράσεις ή να σου δανίσει κάποιος το Pinnacle Studio, το Adobe Premiere ή το Sony Vegas όλα κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους :wink: :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο να τρέχει διαδοχικά καρέ, κάνοντας fade κατά τη μετάβαση από ένα καρέ στο επόμενο; Έκανα μια επεξεργασία το πρόσφατο timelapse του Πάρνωνα μέσα από το Windows Movie Maker. Μπορείτε να το δείτε στο flickr μου (το τελευταίο βίντεο). Κάνει μεν fade, αλλά όπως μπορείτε να δείτε, χαλάει τις διαστάσεις του frame.

 

 

Pinnacle Studio, και Adobe Premiere

 

 

Καπτεν, τα εχω εγω αν θελεις χρεωνω 10 ευρω την ωρα και ενα φραπε

 

:mrgreen: \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης