Jump to content

Τι να πάρω????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά.

Θέλω εδω και καιρό να αγοράσω ενα ζευγάρι κυάλια για επίγεια περισότερο παρατήρηση μακρυνών και κοντινότερων αντικειμένων-τοπίων! Δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος και το βάρος γιατι θα είναι μονίμως στημένα σε τρίποδο. Με ενδιαφέρει βεβαίως να έχουν πολύ καλή ποιότητα και φωτεινότητα, καθώς επίσεις με ενδιαφέρει πολύ να μπορούν να έχουν μεταβλητό zoom. Ψάχνοντας στο net τράβηξε την προσοχή μου αυτό το κατασκεύασμα! http://www.aktistar.com/photo2004/vbt.htm

 

Αξίζει την προσοχή μου σύμφωνα με τις ανάγκες μου? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο αναλογων δυνατοτήτων και ίσως καλύτερης τιμής?

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την τελευταία φορά που πήγα Πάρνωνα ένας φίλος (ποιος ήταν άραγε?) είχε τα 15x70 της Celestron. Ήταν εκπληκτικά σέ deep sky αντικείμενα και τα χρησιμοποίησα χωρίς τρίποδα. (Τη μέρα βέβαια ο τρίποδας θα είναι απαραίτητος). Απ' ότι είδα πρέπει να είναι πάρα πολύ φθηνά.

Τα Vixen που ανέφερες σίγουρα είναι τέλεια, είναι ξεχωριστά όμως είναι πανάκριβα!!!

Επιπλέον για τηλεσκόπιο τα 80 χιλιοστά είναι μάλλον λίγα ώστε να μπορείς να έχεις υψηλή απόδοση στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις (π.χ. πλανητική παρατήρηση).

Δεν πιστεύω πάντως να υπάρχει κάτι καλό σε zoom κυάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την τελευταία φορά που πήγα Πάρνωνα ένας φίλος (ποιος ήταν άραγε?) είχε τα 15x70 της Celestron. Ήταν εκπληκτικά σέ deep sky αντικείμενα και τα χρησιμοποίησα χωρίς τρίποδα. (Τη μέρα βέβαια ο τρίποδας θα είναι απαραίτητος). Απ' ότι είδα πρέπει να είναι πάρα πολύ φθηνά.

Τα Vixen που ανέφερες σίγουρα είναι τέλεια, είναι ξεχωριστά όμως είναι πανάκριβα!!!

Επιπλέον για τηλεσκόπιο τα 80 χιλιοστά είναι μάλλον λίγα ώστε να μπορείς να έχεις υψηλή απόδοση στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις (π.χ. πλανητική παρατήρηση).

Δεν πιστεύω πάντως να υπάρχει κάτι καλό σε zoom κυάλια.

 

 

δεν με ενδιαφέρει και πολυ η αστροπαρατήρηση όσο η παρατήρηση εδάφους. Και σίγουρα θέλω μεταβλητό ζούμ. Θεωρείς οτι Vixen που ανέφερα μου κάνουν? Αξίζουν τα χρήματά τους? Το 15Χ που ανέφερες είναι πολύ λίγο για εκει που τα θέλω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σίγουρα θέλω μεταβλητό ζούμ.

 

Ο,τι κυαλια και να παρεις το βασικο χαρακτηριστικο που ΔΕΝ πρεπει να εχουν ειναι ζουμ.

Ειναι 15-20% βαρυτερα απο τα συνηθισμενα μοντελα με 20-25% μεγαλυτερη τιμη με εξαιρετικη δυσκολια να μεινουν σωστα ευθυγραμμισμενα και αποτελουν τον εφιαλτη του τεχνιτη επισκευαστη κυαλιων.

Επισης ειναι αδυνατο να σφραγιστουν αποτελεσματικα εναντια στην υγρασια.

Ο J.W. Seyfried στο βιβλιο Βιβλο για κυαλια "Choosing, using and repairing binoculars" αναφερει αυτολεξι για τα κυαλια με ζουμ:

 

"If someone wants to give you a pair free,politely refuse"

 

Πολυ σωστα mr. Seyfried!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΓΡΑΨΕ

Θέλω εδω και καιρό να αγοράσω ενα ζευγάρι κυάλια για επίγεια περισότερο παρατήρηση μακρυνών και κοντινότερων αντικειμένων-τοπίων!

 

Φίλε Χρήστο, τα συγκεκριμένα κυάλια νομίζω ότι δεν ενδεικνονται για επίγεια παρατήρηση διότι όπως φαίνεται από τη φωτογραφία τα προσοφθάλμιά τους είναι υπό γωνία (νομίζω 45 μοιρών).

Πάντως η απόδοσή τους στην παρατήρηση του ουρανού είναι καταπληκτική, αφού έτυχε να τα δοκιμάσω σε κάποια αστροβραδυά που διοργανώνει κάθε εβδομάδα η ΑΚΤΙΣ.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΓΡΑΨΕ

Θέλω εδω και καιρό να αγοράσω ενα ζευγάρι κυάλια για επίγεια περισότερο παρατήρηση μακρυνών και κοντινότερων αντικειμένων-τοπίων!

 

Φίλε Χρήστο, τα συγκεκριμένα κυάλια νομίζω ότι δεν ενδεικνονται για επίγεια παρατήρηση διότι όπως φαίνεται από τη φωτογραφία τα προσοφθάλμιά τους είναι υπό γωνία (νομίζω 45 μοιρών).

Πάντως η απόδοσή τους στην παρατήρηση του ουρανού είναι καταπληκτική, αφού έτυχε να τα δοκιμάσω σε κάποια αστροβραδυά που διοργανώνει κάθε εβδομάδα η ΑΚΤΙΣ.

 

Δημήτρη, νομίζω οτι είναι περισότερο απο 45 μοίρες αλλα πέρα απο αυτό δεν με ενοχλεί η κλιση τους. Αν είναι καταπληκτικά όπως λες τη νύχτα φαντάζομαι πόσο καθαρά και φωτεινά θα είναι την ημέρα ε? :wink: Θέλω το μεταβλητό ζούμ, και μιας όπως ειπώθηκε καλύτερα να αποφύγω τέτοια κυάλια, και σκέφτομαι οτι με τα συγκεκριμένα Vixen θα έχω το μεταβλητό ζούμ αλλάζοντας προσοφθάλμια. Έτσι δεν είναι? Ψήνομαι πολύ να τα τσιμπήσω αλλά επειδή όπως είπα είμαι άσχετος με το χώρο υπάρχουν κάποιες άλλες προτάσεις για επίγεια παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Χριστο το μοντελο αυτο της Vixen πρεπει να ειναι καταπληκτικο αλλα πολυ απλα τοσα λεφτα για επιγεια παρατηρηση μονο δεν θα τα εδινα ποτε.Απ την αλλη αν εχεις σκοπο να τα χρησιμοποιεις κ για τον ουρανο (που οπωσδηποτε θα πρεπει να το κανεις!!) χτυπα τα.Νομιζω οτι ενα τετοιο οργανο ειναι απιθανο!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Χριστο το μοντελο αυτο της Vixen πρεπει να ειναι καταπληκτικο αλλα πολυ απλα τοσα λεφτα για επιγεια παρατηρηση μονο δεν θα τα εδινα ποτε.Απ την αλλη αν εχεις σκοπο να τα χρησιμοποιεις κ για τον ουρανο (που οπωσδηποτε θα πρεπει να το κανεις!!) χτυπα τα.Νομιζω οτι ενα τετοιο οργανο ειναι απιθανο!!

 

εντάξει.....δεν είπαμε οτι δεν θα το στρέψω και καθόλου στον ουρανό!Αν είναι δυνατόν! 8) Απλώς με ενδιαφέρει πολύ η επίγεια παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε xristos69,

 

Τα συγκεκριμένα Vixen που αναφέρεις είναι εξαιρετικά, αλλά νομίζω ότι στην επίγεια χρήση έχουν περιορισμένη χρήση λόγω μεγάλης μεγέθυνσης και συνεπώς μικρού οπτικού πεδίου! Η μικρότερή τους μεγέθυνση είναι 28Χ με πεδίο μόλις 1,85°. Έτσι δεν θα μπορείς να έχεις μιά γενική θέα ενός τοπίου ή αντικειμένου αν βρίσκεται σχετικά κοντά. Ανάλογα με τους προσοφθάλμιους φακούς η μεγέθυνσή τους κυμαίνεται από 28Χ μέχρι 100Χ περίπου. (Τα συνηθισμένα κυάλια έχουν μεγέθυνση από 7Χ μέχρι 20Χ.) Πάντως αν δεν σε ενοχλεί το μικρό οπτικό πεδίο και η τιμή τους, είναι πολύ ποιοτική επιλογή και φυσικά ιδανικά για αστρονομική χρήση.

 

Απόφυγε τα κυάλια με ζούμ αν θέλεις σίγουρα ποιοτική και απροβλημάτιστη παρατήρηση.

 

Μιά πολύ καλή εναλλακτική λύση είναι τα κυάλια της ιαπωνικής Miyauchi (δεν εισάγονται στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις από τη Γερμανία).

Με €640 απέκτησα πέρυσι το (τότε) μικρότερο μοντέλο τους 22Χ60 Pleiades, το οποίο δέχεται και φακούς για μικρότερη μεγέθυνση, 15Χ. Εξαιρετική ποιότητα οπτικών, φακοί υπό γωνία 45°, μικρό μέγεθος και βάρος, αλλά μόνο για στήριξη σε τρίποδο. Στη μεγέθυνση 22Χ οι φακοί είναι ευρυγώνιοι (3,0°). Στις 15Χ το οπτικό πεδίο είναι 3,5°. Στην επίγεια χρήση ίσως είναι μειονέκτημα ότι κάθε μάτι εστιάζει ξεχωριστά, όχι με κεντρική εστίαση.

 

Περισσότερα γι αυτά είχα αναφέρει εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=577&highlight=miyauchi

 

Επισυνάπτω και δυό φωτό του μοντέλου.

 

Φιλικά, Στέφανος

138195914_Resizeofmiyauchi60-1.thumb.jpg.7d12e790a7e7adea6f8d29c842b27901.jpg

456710829_Resizeofmiyauchi_pleiades22x60.jpg.d30306e4c9fa293d5482c905d1bf5335.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης