Jump to content

Γεια σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

geia sas

molis graftika kai tha ithela na me boithisete

panta me gohteye to diastima

tora apofasisa na asxolithw sobara me paratiriseis

pws mporw na xekinisw me tis paratriseis/

ti exoplismo prepei na agorasw gia na xekinisw kai na paratirw kai na fotografizw;

thelw kati ftino kai kalo

filika

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην παρέα μας,

 

Καταρχήν, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, τα γκρικλις κουράζουν.

 

Για μένα καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με δύο πολύ βασικά εργαλεία τις αστροπαρατηρήσεις σου. Ένα επιπεδόσφαιρο και τα μάτια σου. Αν έχει ένα ζευγάρι κιάλια πουθενά καταχωνιασμένο χρησιμοποίησε το σε δεύτερη φάση. Μάθε όμως τον ουρανό για να ξέρεις που θα στρέψεις αργότερα το τηλεσκόπιο σου. Το διπλό σμήνος στον Περσέα δεν έχει καμία σημασία αν δεν ξέρεις που βρίσκεται ο αστερισμός.

 

Συζητήσεις για τηλεσκόπια γίνονται συνεχώς. Διάβασε στο Αστροβοξ τα άριστα άρθρα που έχουν γράψει τα μέλη.

 

Κυρίως χρειάζεται πολύ υπομονή και αγάπη γι αυτό που κάνεις, που λίγοι θα σε καταλάβουν και μπορεί να είναι και αιτία του μελλοντικού σου διαζυγίου γιατί στην απειλή: «Ή οι αστροπαρατηρήσεις σου ή εγώ» δεν θα το σκεφτώ δευτερόλεπτο…

:wink:

 

Καθαρούς ουρανούς

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εlectron12 καλώς ήλθες.

 

Στα πολύ εύστοχα που γράφει ο φίλος csot, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι, όπως πηγαίνοντας σε κάποιον αρχαιολογικό χώρο δεν καταλαβαίνεις τί βλέπεις εάν δεν έχεις ξεναγό ή κάποιο σχετικό βιβλίο, έτσι και με την αστρονομία, τα πράγματα κυριολεκτικά μεταμορφώνονται εάν γνωρίζεις εκ των προτέρων στοιχεία σχετικά με αυτό που παρατηρείς. Γιαυτό χρειάζεσαι – πέραν του internet – κι ένα εισαγωγικό βιβλίο αστρονομίας.

 

Μελέτησε καλά, σκέψου καλύτερα κι έλα με συγκεκριμένες απορίες. Σε περιμένουμε.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω ειχα αυτην την απορια πως θα αρχισω.

Που μπορω κι εγω να βρω τετοιο βιβλιο?

με αστρονομικους χαρτες κλπ

 

Υ.Γ Καλως όρισες Εlectron12

esaflagship.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... «Ή οι αστροπαρατηρήσεις σου ή εγώ» δεν θα το σκεφτώ δευτερόλεπτο…

:wink:

Σωστος και ακριβεστατος!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που μπορω κι εγω να βρω τετοιο βιβλιο?

με αστρονομικους χαρτες κλπ

 

Πρώτα πρώτα αγοράζεις το Nightwatch του Terence Dickinson. Αυτό το βιβλίο εξηγεί πολλά ερωτήματα και επιπλέον έχει και κάποιους αρκετά καλούς χάρτες (κάποια επιπεδόσφαιρα και κάποιους "βασικους" χάρτες για κιάλια και τηλεσκόπια).

 

Φιλική συμβουλή: Συνέχισε τις ερωτήσεις περι τηλεσκόπια, εξοπλισμό, παρατηρήσεις κλπ αφού διαβάσεις αυτό το βιβλίο. Θα σε γλιτώσει απο άπειρα topics ερωτήσεων! Το Nightwatch σίγουρα είναι η βίβλος του αρχάριου!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα και απο εμενα electron12 και καλως ηρθες..

 

Συμφωνω και επαυξανω οσον αφορα το nightwatch του Dickinson.Ειναι πολυ καλη βοηθεια στα πρωτα βηματα καποιου σε αυτον τον χωρο.

 

Και εμενα αυτο το βιβλιο μου ειχαν προτεινει και μπορω να πω οτι ξεκινησα με σωστες βασεις,αντι να παρω ενα τηλεσκοπιο,να το στησω(ευκολο-δυσκολο) και να δω.

 

Ενα ζευγαρι κιαλια για να εξοικιωθεις σιγα σιγα,παραλληλα με τους χαρτες.

 

Πρεπει να γνωριζεις τι βλεπεις ετσι ωστε να καταφερεις να το π α ρ α τ η ρ η σ ε ι ς

 

Τα παιδια εδω μεσα εχουν πειρα.Ξερουν τι λενε.Μην τους φοβασαι :lol: :lol:

 

Φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Nightwatch είναι εξαιρετικό. Όπως και το Turn left at Orion. Να επισημάνω ότι το πρώτο έχει μεταφραστεί από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης (http://www.astronomy.gr), γι' αυτούς που δεν το προτιμούν στα αγγλικά.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρίως χρειάζεται πολύ υπομονή και αγάπη γι αυτό που κάνεις, που λίγοι θα σε καταλάβουν και μπορεί να είναι και αιτία του μελλοντικού σου διαζυγίου γιατί στην απειλή: «Ή οι αστροπαρατηρήσεις σου ή εγώ» δεν θα το σκεφτώ δευτερόλεπτο

:wink:

 

 

Χρήστο καλησπέρα, έχεις αντιμετωπίσει τέτοια απειλή και δεν το ξέρω ?

 

Electron12 καλώς ήρθες στο forum.

Δέν θα διαφωνήσω σε τίποτα με τους προλαλήσαντες παρά μόνον θα συμπληρώσω κάποια βιβλία που θα σου φανούν χρήσιμα.

Το βιβλίο Αστρονομίας της Β Λυκείου (ναι καλά διάβασες)

Το The Monthy Sky Guide του W.Tirrion μεταφρασμένο και στα ελληνικά από το Πλανητάριο της Θεσσαλονικης

Και άν θέλεις κάτι σε Αστροφυσική Το Χρονικό του Χρονου του S.Hawking.

Επίσης υπομονή,επιμονή και ενημέρωση.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημητρη

 

το βιβλιο της Β' λυκειου ειναι οντως μια ευχαριστη εκπληξη μεσα στο χαμο που διατρεχει τον κλαδο της παιδειας :D :D

 

το μεταφρασμενο Nightwatch εχω και εγω...παρα πολυ καλη δουλεια.διαβαζεται ευκολα και ειναι κατατοπιστικο,τουλαχιστον με τα θεματα που καταπιανεται.

 

Αν και θα ελεγα οτι ειναι κατι σαν 'μεγαλος' προλογος για περαιτερω βιβλια και ερευνα...Δεν σου αφηνει κενα,σου ανοιγει οριζοντες για παραπανω διαβασμα.

 

Φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλίο Αστρονομίας της Β Λυκείου (ναι καλά διάβασες)

.

του μαθήματος επιλογής Στοιχεία αστρονομίας και διαστημικής

b_astronkdiast_epil.gif

αυτο εννοεις?

esaflagship.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το (μαθημα επιλογης) κατι μου κανει...δεν ξερω
Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

του μαθήματος επιλογής Στοιχεία αστρονομίας και διαστημικής

αυτο εννοεις?

 

Ναι αυτό εννοώ, απλώς δέν θυμόμουν ακριβώς τον τίτλο του

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο το (μαθημα επιλογης) κατι μου κανει...δεν ξερω

Aν εννοεις τι εννοω με το μαθημα επιλογης ειναι οτι δεν ειναι μαθημα υποχρεωτικο στο Λυκειο αλλα πρεπει να το επιλεξεις και να μαζευτουν αρκετα παιδια να δημιουργηθει τμημα και δυσκολα μαζευονται αρκετα κι ετσι δεν γινεται το μαθημα :( :( :(

esaflagship.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο θελω να πω και εγω.Μαλλον αυτο θελω να εκφρασω..

 

Γιατι να ειναι μαθημα επιλογης??????

 

Μηπως δεν ειναι ενδιαφερον μαθημα η αστρονομια?

Και δεν το καταλαβαινω,να μαζευτουν ατομα να συμπληρωθει το μαθημα. Δεν θα κανει κακο σε κανεναν.....

 

Δεν ξερω..μου γυρναει το ματι ωρες-ωρες

 

Φιλικα,Σπυρος

Την σελήνην υποτείνειν υπό πεντεκαιδέκατον μέρος του ζωδίου... - ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

electron12 καλως ηρθες και απο μενα. και γω σχετικα νεος ειμαι αλλα θα σου προτεινα κανα βιβλιο συμφωνα με την ταπεινη μου γνωμη. Το "περι αστερων και συμπαντων" του βασιλη ξανθοπουλου ειναι ενα πολυ καλογραμμενο βιβλιο που θα σε κατατοπισει παρα πολυ. σε απλη γλωσσα και θα λυσει πολλες σου αποριες. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα πρεπει να το επιλεξεις και να μαζευτουν αρκετα παιδια να δημιουργηθει τμημα και δυσκολα μαζευονται αρκετα κι ετσι δεν γινεται το μαθημα

Στο μάθημα αυτό γραφεις εξετάσεις το καλοκαίρι, και ο βαθμός υπολογίζεται στο μέσο όρο τετραμήνου.ΑΡΑ: πολύ που κινδυνεύουν να μείνουν απο βαθμό πριν ακόμα ξεκινίση η χρονια επιλέγουν το μάθημα για να σηκώσει το ΜΟ. Απο αυτό συνεπάγεται να δημιουργείται τμήμα, αλλα τι τμήμα! Όλα τα "αστέρια" του σχολείου μαζεύονται!!! Κολαση! Ακόμα οι καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα-αγγαρεία στο μέσο όρο τους δεν ξέρουν τι τους γίνεται, οπότε και να θές να μάθεις δεν μπορείς...! Εμένα πάντως θα μου μείνει αξέχαστη η απίστευτη καφρίλα των συμαθητών μου που καίγαν χαρτιά μέσα στην τάξη. Σε κάθε μάθημα είχαμε το δικό μας τοπικό νέφος! Να φανταστείς υπήρχε φορά που απο το τελευταίο θρανίο που ήμουνα αχνοφαινόταν ο καθηγητής μας!!!!!!Άστα! μαυρίσαν τα πνευμόνια μας.....

 

Καλό βιβλίο είναι και το "Μαύρες τρύπες και στρεβλώσεις του χρόνου"

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολύ που κινδυνεύουν να μείνουν απο βαθμό πριν ακόμα ξεκινίση η χρονια επιλέγουν το μάθημα για να σηκώσει το ΜΟ. Απο αυτό συνεπάγεται να δημιουργείται τμήμα, αλλα τι τμήμα! Όλα τα "αστέρια" του σχολείου μαζεύονται!!! Κολαση! Ακόμα οι καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα-αγγαρεία στο μέσο όρο τους δεν ξέρουν τι τους γίνεται, οπότε και να θές να μάθεις δεν μπορείς...! Εμένα πάντως θα μου μείνει αξέχαστη η απίστευτη καφρίλα των συμαθητών μου που καίγαν χαρτιά μέσα στην τάξη. Σε κάθε μάθημα είχαμε το δικό μας τοπικό νέφος! Να φανταστείς υπήρχε φορά που απο το τελευταίο θρανίο που ήμουνα αχνοφαινόταν ο καθηγητής μας!!!!!!Άστα! μαυρίσαν τα πνευμόνια μας.....

 

:shock: :shock: Δυστυχως γινονται κ αυτα..παντως υπαρχουν κ φωτεινες εξαιρεσεις,εγω ποτε δεν θα ξεχασω την Δευτερα Λυκειου,μονο κ μονο για το μαθημα της Αστρονομιας..το οποιο μας εκανε ενας καταπληκτικος ανθρωπος κ καταπληκτικος καθηγητης (μαθηματικος) κ επειδη θα ηταν αυτος πηραμε το μαθημα.Κ το δικο μου τμημα ηταν "καφρικο" αλλα σε αυτον ολοι προσεχαν,ακομα κ οι ασχετοι διοτι πολυ απλα αυτος ο ανθρωπος ειχε ταλεντο στο να μεταδιδει τις γνωσεις του αλλα κ στο να σε κανει να σκεφτεσαι.Αρχιζαμε τις απιστευτες φιλοσοφικες κ επιστημονικες συζητησεις ορμωμενοι απο τα λεγομενα του μαθηματος,μας εβαζε αστρονομικα προβληματα με πολυ γεωμετρια,γριφους κ πραγματα να ψαξουμε σε αλλες πηγες!!Ειναι ισως ο μοναδικος καθηγητης που ειχα στο Λυκειο ο οποιος δεν ενδιαφεροταν να μας μεταδωσει στειρα γνωση..ενδιαφεροταν να μας διδαξει κ να μας μαθει..Μακαρι να ηταν ολοι ετσι,αλλα δεν θα πρεπει να απογοητευουμε τους μικροτερους φιλους,αξιζει να παρουν το μαθημα κ να προσπαθησουν..μονοι τους εν τελει!!Δεν νομιζω οτι θα το μετανιωσουν!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Γιατι να ειναι μαθημα επιλογης??????

 

Μηπως δεν ειναι ενδιαφερον μαθημα η αστρονομια?

Και δεν το καταλαβαινω,να μαζευτουν ατομα να συμπληρωθει το μαθημα.

 

Όντως είναι ένα καλό ερώτημα αυτό!

Προσωπικά, στην δευτέρα λυκείου αυτό το μάθημα είχα διαλέξει για επιλογής γιατί μου άρεσε αυτό το διαφορετικό. Και είχαμε μαζευτεί γύρω στα 10 παιδιά με το ίδιο ενδιαφέρον.

Απ' όσο γνωρίζω, παλιότερα επί εποχή δεσμών, υπήρχε μάθημα Αστρονομίας στο λύκειο, το οποίο ήταν υποχρεωτικό. Το βιβλίο ήταν σε κανονικό μέγεθος και είχε σκουρόχρωμο εξώφυλλο (μάλλον κάτι σε γαλαξιακό μου έκανε) Ναι σοβαρά μιλάω, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Αργότερα το αφαιρέσανε.

 

Πάντως χαίρομαι που τα στοιχεία αστρονομίας και διαστημικής, το οποίο έχω κρατήσει ακόμη -επομένως μάλλον το χω το ψώνιο και δεν το χω ψάξει καλά ακόμη- αποτελεί ένα καλό βιβλίο για αρχάριους. Θα ξεκινήσω σύντομα διάβασμα για να μπω καλά στο τρυπάκι.

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

geia sas

molis graftika kai tha ithela na me boithisete

panta me gohteye to diastima

 

Πας καλα μεχρι εδω! Ειναι απαραιτητο αυτο το συναισθημα..

 

 

tora apofasisa na asxolithw sobara me paratiriseis

pws mporw na xekinisw me tis paratriseis/

 

Δυο επιλογες υπαρχουν. Η κυαλια, ή τηλεσκοπιο. Προτεινω τα κυαλια επειδη ακομα ειναι νωρις να μιλησουμε για μεγαλυτερη επενδυση χρηματων. Αυτα κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους για αρχη!

 

 

 

 

ti exoplismo prepei na agorasw gia na xekinisw kai na paratirw kai na fotografizw;

 

Γι αυτη τη δουλεια απαιτειται μια πολυ καλη στηριξη κι ενα τηλεσκοπιο καθως και φωτογραφικη μηχανη με χρονους και ταχυτητες ή μια ccd. Παμε ομως σε μεγαλα budgets. Οπως επισης και η φωτογραφηση που λες δεν ειναι για ακομα. Κατσε να διαβασεις και να μαθεις τον ουρανο και θα ερθει και αυτο. Πανω απ ολα μη βιαζεσαι..

 

 

thelw kati ftino kai kalo

 

Εδω θα σε απογοητευσω! Το χομπυ που διαλεξες ειναι δαπανηρο. Για τα κυαλια θα χρειαστεις γυρω στα 150 ευρω το λιγοτερο. Για ενα τηλεσκοπιο καλο σε συνδυασμο με την φωτογραφια που θες να ακολουθησεις ξεκιναμε απο τα 800-1000 ευρω και πανω εφοσον απαιτειται ισημερινη στηριξη και οχι dobsonian. Μετα παμε σε ακομα υψηλοτερες τιμες για ccd οπου εκει αγγιζουμε τουλαχιστον τα 1500 ευρω.

 

Μη βιαζεσαι. Σε βλεπω μπαινεις με ορμη. Να ξερεις οτι η γοητεια απεχει πολυ απο τη πραξη και τη παρατηρηση. Οπως επισης να σε προετοιμασω για το οτι δε προκειται ποτε να δεις με τα ματια σου αυτα που βλεπεις στις φωτο.

 

Αποφασισε και πες μας κι αλλες αποριες να λυσουμε..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας!

 

Προσωπικά σήμερα θα πιάσω τα κυάλια που έχω και θα προσπαθήσω να δω την μερική έκλειψη σελήνης. Θα κάνω καλά ή λέω βλακείες ούσα εντελώς μα εντελώς άσχετη (προς το παρόν);;;;

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης